WYD: Budúce svetové dni v Riu de Janeiro. Zatiaľ neoficiálne

Námestie Plaza de Cibeles včera opäť praskalo do švíkoch. Po utorkovej úvodnej omši a štvrtkovom privítaní Benedikta XVI. sa tu konala krížová cesta.

Kto sa nezmestil na námestie, pokúšal sa aspoň o zachytenie príchodu Svätého Otca popri vyznačenej trase, po ktorej mal prichádzať papamobil. Nálada bola pokojná a uvoľnená, aj napriek tomu, že tisícky mladých čakali niekoľko hodín v 40-stupňových horúčavách. Čas si skracovali hlasným skandovaním pápežovho mena.

Krížovú cestu otvoril pápež úvodným slovom. Sochy na štrnástich zastaveniach boli odrazom tradičnej španielskej kultúry a zbožnosti. Veľký drevený kríž postupne niesli rôzne skupiny mladých – bývalí narkomani, mladí zo Svätej zeme, svedkovia vyvražďovania kresťanov či obyvatelia Madridu spolu s imigrantmi. Po ukončení pobožnosti sa tisícky mladých nahrnuli do mesta, aby v jeho uliciach strávili poslednú noc pred odchodom na letisko Cuatro Vientos.

Slováci sa pomaly lúčia

K téme:
Madridský zápisník Zdieľať

V „slovenských“ kostoloch sa včera konala tretia a zároveň posledná z katechéz, ktoré viedli biskup Tomáš Gális a vladyka Peter Rusnák. Prednášky boli doplnené svedectvami a piesňami skupiny Jeno´s Brothers. V kázni don Karol Maník, hlavný predstavený saleziánov zdôraznil: „Modlím sa za to, aby vaša viera nebola viditeľná iba slovami, ale aj skutkami.“ Na záver omše zvítal medzi Slovákov veľvyslanec Slovenskej republiky v Španielsku Ján Škoda. „Chcel by som vám poďakovať, že tak skvele reprezentujete našu krajinu, svoje presvedčenia a názory,“ povedal vo svojom krátkom príhovore.

Atmosféra v slovenských kostoloch počas stretnutia bola jedinečná. Organizátori zabezpečili plynulý priebeh materiálne, ale i duchovne. Prítomnosť biskupov a kňazov povzbudzovala mladých vo viere a dávala im pocit spolupatričnosti. Svetových dní mládeže (WYD) sa zúčastnilo približne 2500 Slovákov, z toho 97 kňazov – je to zatiaľ najvyšší počet zúčastnených kňazov zo Slovenska v histórii WYD.

Záver na letisku

Dnešným dňom sa začne vyvrcholenie celosvetového stretnutia. Večer odslúži pápež Benedikt XVI. vigílnu omšu na letisku Cuatro Vientos. Pre davy mladých je vyčlenený priestor o veľkosti 48 futbalových ihrísk. Vyvrcholením a zároveň ukončením svetových dní bude nedeľná omša slúžená Svätým Otcom. Nasledujúce WYD by sa podľa neoficiálnych informácií mali konať v brazílskom Riu de Janeiro. Oficiálne miesto najbližšieho stretnutia oznámi Benedikt XVI. v nedeľu pred ukončením stretnutia.

Zuzana Schaleková, Madrid

Foto: Peter Holúbek, Zuzana Schaleková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo