WYD: Protesty priebeh svetových dní nenarušili

Napriek protestom v uliciach Madridu sa program Svetových dní mládeže (WYD) výrazne nezmenil a naďalej prebieha pokojne.

V stredu večer zažilo hlavné mesto Španielska ďalší príval mladých ľudí. Tentoraz vyšli do ulíc nespokojní obyvatelia mesta, ktorí protestovali proti príchodu Svätého Otca. Svoj nesúhlas s konaním WYD vyjadrovali hlasným krikom a nápismi typu „Good catholics use condoms“, ktorý bol vysvietený na stene madridskej opery. Hlasy asi piatich tisícok protestujúcich na námestí Puerta de Sol prerušovalo skandovanie pútnikov „Benedeto“. Celý protest sledovalo niekoľko desiatok policajtov, ktorí miestami na potlačenie davu použili aj donucovacie prostriedky. Mladí pútnici však následky protestu nijako nepocítili. Tí, ktorí sa práve v tom čase nenachádzali na Puerta de Sol, o ňom ani nevedeli.

Slováci sa stretli na katechézach

K téme:
Madridský zápisník
Malý postreh k údajne megalomanským SDM v Madride
Zdieľať

V druhý deň konania WYD sa Slováci prvýkrát stretli na spoločných katechézach. Prednášajúcimi boli biskup Žilinskej diecézy Tomáš Gális a provinciál rehole saleziánov Karol Maník. „Nebojte sa ísť s ním, ísť za ním. Boh nás už dávno prijal, ale my sme sa mu neodovzdali. Keď sa mu odovzdávame, zvládneme všetko,“ povzbudzoval mladých Slovákov biskup Gális. Počas katechéz, ktoré pozostávajú z krátkej prednášky, práce v skupinkách, omše a zážitkových dynamík, sa v dvoch kostoloch stretlo vyše tisíc Slovákov. „Na katechézach ma zaujal osobný prístup otca biskupa. Bolo vidieť, že jeho slová boli úprimné, od srdca,“ povedal pre Postoy.sk Jozef, jeden z účastníkov stretnutia. „Vďaka otcovi biskupovi a jeho prístupu bola atmosféra na stretnutí Slovákov veľmi priateľská a uvoľnená. Svojimi slovami sa nám priblížil nielen ako biskup, ale ako človek, ako jeden z nás,“ dodáva Mária.

Atmosféru „burcovali“ aj sprievodné aktivity vo forme rôznych súťaží, krátkych vtipných vystúpení a iných dynamík. K dobrej atmosfére prispievajú moderátori Paľo Danko v kostole Sv. Anny a nádeje a Maroš Peciar vo farnosti de la Merced.


Slovenská sv. omša.Kontroverzné protesty.


Večerné ulice s protestujúcimi.

Okrem duchovného programu sú pre pútnikov otvorené dvere do najznámejších múzeí, galérií a iných kultúrnych pamiatok. Môžu navštíviť napríklad múzeum Caixaforum, Múzeum súčasného umenia či galériu Prado, do ktorej boli pri príležitosti WYD privezené aj obrazy z Vatikánskej obrazárne.

Zuzana Schaleková, Madrid

Foto: autorka

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo