Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. august 2011

WYD: V madridskom kotli

V Madride, kde sa včera oficiálne začali Svetové dnim mládeže má Postoy.sk svoju redaktorku Zuzanu Schalekovú, ktorá vám každý deň bude prinášať čerstvé informácie a postrehy. Keď šoféri autobusu oznámili, že nás čaká posledných 30 kilometrov, bolo až neskutočné uveriť, že výprava asi 40 mladých je ...

V Madride, kde sa včera oficiálne začali Svetové dnim mládeže má Postoy.sk svoju redaktorku Zuzanu Schalekovú, ktorá vám každý deň bude prinášať čerstvé informácie a postrehy.

Keď šoféri autobusu oznámili, že nás čaká posledných 30 kilometrov, bolo až neskutočné uveriť, že výprava asi 40 mladých je o chvíľu v cieli. Po dvojdňovej zastávke v Taliansku a dvoch nociach strávených v autobuse sme sa už nemohli dočkať, kedy prejdeme bránami mesta.

Viac z rubriky Madridský zápisník od našej redaktorky Zuzany Schalekovej priamo zo Španielska Zdieľať

Keďže sa nám podarilo ubytovať v dopoludňajších hodinách, rozhodli sme sa prejsť ešte pred začiatkom oficiálneho programu ulicami španielskeho veľkomesta a zoznámiť sa s novými miestami a ľuďmi. Už pri východe zo školy, ktorá sa stala našim dočasným domovom, nás zdravili domáci Madridčania. Nebolo pre nich ťažké rozpoznať prišelcov - po prevzatí pútnického balíčka mal každý z nás na sebe niečo červeno-oranžovo-žlté - tričko, klobúk, vejár alebo vak. S ďalšími pútnikmi sme sa stretli v metre - zo všetkých strán prúdili mladí, takže počas cesty sme počúvali jazyky z celého sveta. Španielsky pozdrav "hola" sa zrazu stal medzinárodným.

Pri vchode do Parku Retiro nás vítali desiatky stánkov, v ktorých sa prezentovali rehole, hnutia a komunity z celého sveta. Pri nejednom sme sa zastavili, prehodili pár slov a hneď sme dostali množstvo pozvaní. V parku sme sa stretávali s ďalšími stovkami pútnikov - Uganda, Venezuela, Spojené štáty, Francúzsko, Brazília, Japonsko. Obyvatelia týchto krajín mávali vlajkami, hlasno spievali a tancovali, aby dali o sebe vedieť celému Madridu.

Inzercia

Silným zážitkom prvého dňa bola otváracia omša. Miesta sme zaujali už hodinu pred jej začiatkom. No tento predstih nestačil ani na to, aby sme sa dostali aspoň do druhej tretiny Námestia Cibeles. Vyše jeden a pol miliónový zástup mladých sa tlačil plece pri pleci. Ostali sme odkázaní na veľké LED obrazovky. Obdivovala som vytrvalosť a spolupatričnosť prítomných. Hoci sa omša začala o 20.00, teplota sa vzduchu bola čosi vyše 30 stupňov. Keďže sme boli pri sebe veľmi "natesno" zdalo sa nám, že je ešte o niekoľko stupňov viac. Mnohí mladí ponúkali svoje fľaše s vodou ostatným okolo seba.

Prvý deň Svetových dní mladých tak prebehol celkom pokojne. Zatiaľ sa mi nepodarilo úplne odhaliť ich čaro, no už teraz môžem povedať, že mi učarili.

Zuzana Schaleková, Madrid

Foto: autorka

Odporúčame

TÉMA: Sterilizácia a antikoncepcia za štátne

TÉMA: Sterilizácia a antikoncepcia za štátne

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) chce sociálne vylúčeným skupinám poskytnúť bezplatnú antikoncepciu a sterilizáciu. Proti návrhu sa zatiaľ postavili len ochrancovia života a niektorí koaliční poslanci. V medzirezortnom pripomienkovaní sa momentálne nachádza legislatívny zámer zá...

VÝROČIE: Berlínsky múr v Nemecku a u nás

VÝROČIE: Berlínsky múr v Nemecku a u nás

V sobotu 13. augusta sme si pripomenuli 50. výročie od postavenia Berlínskeho múru, stavby, ktorá bola po desaťročia symbolom rozdelenia (nie len) východnej a západnej Európy. Posledné mesiace pred výstavbou múru prechádzalo na západ okolo 2 400 utečencov denne (!). Múr znamenal smrť pre viac ako 13...