WYD: V španielskych diecézach odštartovali Svetové dní mládeže

Už len deň nás delí od oficiálneho začiatku 26. svetových dní v Madride. Mladí z celého sveta v znení hlavného hesla okúsia, aké je to byť „zakorenení a postavení na Ježišovi Kristovi, upevnení vo viere“ (Kol 2, 7).

V utorok sa v metropole Španielske do jednej rieky zleje približne 1 a pol milióna mladých zo 177 krajín. Oficiálny program sa začne spoločnou svätou omšou, ktorú odslúži madridský arcibiskup, kardinál Antonio María Rouco Varela, ktorý je zároveň predsedom Konferencie biskupov Španielska.

Návšteva pápeža uprostred krízy

„Svetové dni mládeže budú stretnutím sa mladých z celého sveta – medzi ktorými nebudú chýbať ani Slováci – okolo Svätého Otca Benedikta XVI. Očakávam, že to bude nezabudnuteľná skúsenosť viery, priateľstva, nádeje pre každého mladého človeka, ktorý sa ich zúčastní,“ hovorí pre Postoy.sk Eva Jánošíková, ktorá pracuje ako Community Manager na Komunikačnom oddelení Svetových dní mládeže 2011. Podobne to vidí aj jeden z účastníkov Jozef Fabis: „Na Svetových dňoch mládeže chcem načerpať inšpiráciu a priblížiť sa ku Kristovi. Chcem k nemu putovať skrze cirkev a ľudí okolo mňa.“ Stretnutie vyvrcholí v sobotu večer vigíliou s pápežom Benediktom XVI. a následne v nedeľu slávnostnou omšou na letisku Cuatro Vientos.

K téme:
Malý postreh k údajne megalomanským SDM v Madride Zdieľať

Aj keď oficiálny program začína až zajtra, už počas minulého týždňa vyrazila zo Slovenska väčšina autobusov s mladými pútnikmi. Tí sa zúčastňujú Dní v diecézach - „predskokana“ hlavného stretnutia. Počas niekoľkých dní sa pre pútnikov všetkých národností stávajú domovom španielske diecézy, kde ich čaká program pozostávajúci z duchovných a kultúrnych akcií. Tieto stretnutia vyvrcholia spoločnou svätou omšou v rodnom jazyku. Väčšinu Slovákov prichýlila Valencia, ktorá sa nachádza na východe krajiny.

Benedikt XVI. zavíta do Španielska už tretíkrát počas svojho pontifikátu. Práve v tomto období sa krajina zmieta vo vlnách hospodárskej krízy. Aj preto sa ozývajú hlasy, že toto podujatie s rozpočtom 71,3 milióna eur je momentálne pre Španielsko pridrahé. Svetové dni však nie sú závislé od financií prichádzajúcich zo štátneho rozpočtu. Práve naopak. Ako uviedol finančný riaditeľ Fernando Gimenez Barriocanal, 70% nákladov je hradených z účastníckych poplatkov. Ďalšiu značnú sumu tvoria sponzorské dary rôznych spoločností, ktoré si podobnými spôsobmi každoročne plnia záväzky vyplývajúce z ich spoločenskej zodpovednosti, ako aj dary menších donorov. Časť výdavkov organizátori hradili aj z predaja spomienkových predmetov. Prehľadný rozpis výdavkov je možné nájsť na stránkach Catholic News Agency.

Zuzana Schaleková, Madrid

Foto: ukpilgrims.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo