Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. júl 2011

TÉMA: Medžugorie rozdeľuje aj po 30 rokoch

Údajné zjavenia v Medžugorí sú v rámci Katolíckej cirkvi fenoménom. Panna Mária sa tu údajne zjavuje už tri desaťročia. Dvadsiateho štvrtého júna uplynulo už 30 rokov od začiatku údajných zjavení Panny Márie v Medžugorí. Za tento čas dostalo šesť vizionárov od Panny Márie stovku posolstiev, v ktorýc...

Údajné zjavenia v Medžugorí sú v rámci Katolíckej cirkvi fenoménom. Panna Mária sa tu údajne zjavuje už tri desaťročia.

Dvadsiateho štvrtého júna uplynulo už 30 rokov od začiatku údajných zjavení Panny Márie v Medžugorí. Za tento čas dostalo šesť vizionárov od Panny Márie stovku posolstiev, v ktorých vyzýva ľudí k modlitbe a obráteniu. Ešte v 80. rokoch vizionári prijali desať tajomstiev, v ktorých sú vyjavené budúce udalosti vo svete, ale aj v samotnom Medžugorí. Niektoré z tajomstiev sú svojou povahou pozitívne, iné, naopak, predpovedajú trest za hriechy. Vizionári nesmú zjavené tajomstvá prezradiť, pokiaľ im to Panna Mária nedovolí. Dodnes sa tak nestalo.

Miesto milostí aj neposlušnosti

Zjavenia Panny Márie, ktorých malo byť už okolo 40 000, zmenili tvár samotného Medžugoria. Z dedinky sa za ten čas stalo mestečko, ktoré navštívili už desiatky miliónov pútnikov. K tomuto miestu patria aj kopce Podbrdo a Križevac. Nie náhodou názov Medžugorie znamená „medzihorie“. Práve na Podbrde sa deťom prvýkrát Panna Mária zjavila. Veriaci tu dodnes kráčajú na vrchol kopca bosí. Medžugorie sa podľa viacerých stalo miestom Božej milosti a uzdravení. Mnohí pútnici tu znova našli zmysel života či objavili prítomnosť Boha vo svojom živote. Taktiež je to miesto zázračných uzdravení či údajných zázrakov v podobe nevysvetliteľných anomálií slnka.

K téme:
Vatikán pošle do Medžugoria novú komisiu
Fenomén Medžugorie opäť púta pozornosť
Pochybnosti o Medžugorí
Zdieľať

Popri tom všetko netreba zabúdať na odvrátenú stranu tohto miesta. Medžugorie sa stalo miestom neposlušnosti voči cirkevným autoritám. Takým je i prípad františkána Tomislava Vlašiča, ktorý stál pri vizionároch v čase začínajúcich zjavení. V júli 2009 bol však suspendovaný – nie kvôli disciplinárnym prehreškom, ale pre doktrinálne nezhody.

Údajné zjavenia v Medžugorí sú zdrojom rozdelenia aj medzi veriacimi. Jedni zjaveniam veria, druhí ich považujú za najväčší podvod v dejinách cirkvi. Medžugorie je pre ňu samotnú stále veľkým otáznikom. Takto o ňom píše aj vatikánsky štátny sekretár Tarcisio Bertone v knihe Posledné tajomstvo Fatimy (The Last Secret of Fatima, 2007). „Medžugorie je do istej miery anomália, ktorá nemá priamy súvis s ostatnými zjaveniami. Nenasleduje tradíciu zjavení,“ uvádza kardinál Bertone.

Ťažká úloha pre Vatikán

Posledný rok je zo strany Vatikánu okolo Medžugoria nezvyčajné ticho. V marci 2010 totiž Kongregácia pre náuku viery ustanovila komisiu, ktorá má vyšetriť údajné zjavenia. Podľa vatikanistu Vittoria Messoriho je práve fenomén Medžugoria pre Vatikán veľmi problematický. „Pre Svätú stolicu je Medžugorie veľká dilema. Na jednej strane sú s radosťou prijímané hojné duchovné plody, na strane druhej sa však nezabúda na chúlostivý problém kánonického práva, ktorý sa dnes týka už celosvetového hnutia, ktoré zakazujú miestni biskupi,“ píše v denníku Corriere della Sera Messori, ktorý osobne navštívil Medžugorie a bol prítomný pri údajných zjaveniach. Ak by Vatikán odmietol pravosť zjavení, malo by to podľa neho veľké dopady na pastoračnú oblasť. Naopak, ak by Svätý stolec zjavenia uznal, malo by to následky v cirkevnom práve a poprelo by to tvrdenia oboch biskupov, pod ktorých Medžugorie spadalo. Terajší miestny biskup Radko Perič, ale aj jeho predchodca Pavao Žanič zaujali voči zjaveniam negatívny postoj.

Inzercia

„Pre Svätú stolicu je Medžugorie veľká dilema. Na jednej strane sú s radosťou prijímané hojné duchovné plody, na strane druhej sa však nezabúda na chúlostivý problém kánonického práva, ktorý sa dnes týka už celosvetového hnutia, ktoré zakazujú miestni biskupi.“
Vittorio Messori
Zdieľať

Messori taktiež upozorňuje, že v prípade Medžugoria sa stalo niečo iné ako v prípade zjavení vo Fatime, či v Lurdoch. Popieranie zjavení v oboch prípadoch vychádzalo zo strany ateistov a antiklerikaristov. V Medžugorí sa však odmietavé hlasy ozývajú priamo zo samotnej Cirkvi. „Naozaj nie je čo závidieť kardinálovi Ruinimu, ktorý je predseda oficiálnej pápežskej komisie. Je otázkou, či si jeho veľká skúsenosť a rozvážnosť dokáže poradiť s objasnením tohto svojrázneho tajomstva, ktoré sa podobá tomu ružencovému radostnému a bolestnému zároveň,“ dodáva Messori.

Kto má pravdu?

Zatiaľ, čo zo strany Vatikánu bol uplynulý rok pokojný, zaujímavá diskusia prebehla medzi dvoma autormi, ktorí sa už dlhšiu dobu zaoberajú mariánskymi zjaveniami. Ešte v roku 2006 britský teológ Donal Anthony Foley napísal knihu s názvom Pochopenie Medžugoria (Understanding Medjugorje), v ktorej po odbornej stránke rozoberá zjavenia v Medžugorí. Vychádza pritom z oficiálnych nahrávok a dokumentov. V knihe píše jednak o lekárskych vyšetreniach, nezrovnalostiach v rámci výpovedí vizionárov a zjavenia v Medžugorí porovnáva so zjaveniami vo Fatime. Foley na základe výsledkov svojho výskumu tvrdí, že zjavenia v Medžugorí nemôžu byť pravé.

Táto kniha a jej tvrdenia zaujali doktoranda na Catholic University of America Daniela Klimeka. Podľa neho je kniha obyčajným zhrnutím poloprávd a protichodných vyjadrení. Problematické boli pre neho najmä dokumenty autorov, z ktorých Foley čerpal, ale aj jeho negatívny postoj voči vizionárom. Klimek napríklad Foleyimu vyčíta, že ignoruje výskumy lekárov, ktorí potvrdili, že vizionári počas zjavení nepodvádzajú. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Foley publikoval reakciu na Klimekov text, v ktorom práve jeho usvedčuje so zahmlievania faktov. Klimek podľa neho neargumentuje faktami, ale emóciami.

Postup Katolíckej cirkvi je v prípade zjavení vždy opatrný. Zvyčajne sa ich pravosť oficiálne potvrdí až po ich ukončení. V prípade Medžugoria to vyzerá na dlhé skúmanie. Podľa Messoriho je jediné kritérium posudzovania Medžugoria ukryté v dvoch vetách Lukášovho evanjelia: „Nie je dobrý strom, ktorý rodí zlé ovocie, ako nie je zlý strom, ktorý rodí dobré ovocie. Každý strom možno poznať po ovocí“ (Lk 6, 43 – 44).

Marek Mačica
Autor je stály spolupracovník Postoy.sk.

Foto: medjugorje.ws, stoessel.ch, amazon.com

Odporúčame

GLÓBUS: Prvé dni Južného Sudánu

GLÓBUS: Prvé dni Južného Sudánu

Južný Sudán je novou krajinou na mape sveta. Po oslavách nezávislosti však prichádza vytriezvenie. Krajina začína úplne od nuly. Zdá sa, že tento rok bude pre africký kontinent zaťažkávajúci. V oblasti okolo Somálska a Tanzánie zúri hladomor, ktorý ohrozuje až 11 miliónov ľudí. Na veľké suchá doplá...

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: V čom spočíva skutočná múdrosť?

KÁZEŇ PATRIKA VNUČKA: V čom spočíva skutočná múdrosť?

Keby sme urobili anketu, v čom ľudia vidia múdrosť, dostali by sme asi rôznorodé odpovede. Jedni by ju videli v množstve vedomostí (informácií), ale to nie je životná múdrosť, to je wikipédia. Iní by ju videli vo vynaliezavosti, teda v tom, že človek sa dokáže za každej okolnosti vynájsť. Tomu kedys...

5x O SYMBOLE: Symbol ako prebytok významu

5x O SYMBOLE: Symbol ako prebytok významu

„Symbol udrie do života ako blesk. Odhalí jeho bytostné väzivá. Vyváži jeho navyknuté kráže-dráhy, odmätie jeho drobné meradlá a ciele, vychýli jeho zvyknutú rovnováhu, šmarí človeka, z jeho stredu-ohniska, na krajové kráže, medzi bytím a nebytím, otrasie ním úzkosťou.“ Týmito slovami opisuje Ladisl...