Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
20. február 2017

Za Michaelom Novakom

Spomienka Martina Luterána na zosnulého amerického filozofa kapitalizmu.
Za Michaelom Novakom

Michael Novak Foto: Acton Institute

Sedel som v dome Michaela Novaka pár metrov od pobrežia Atlantického oceánu pod dramatickým obrazom Vyhnanie z raja od Karen Laub Novak a čítal som Michaelovu prvú knihu The Tiber Was Silver – román o mladom americkom seminaristovi v Ríme, ktorý zápasí s otázkou svojho povolania. Páčil sa mi autentický vhľad do pohybov duše mladého muža, ktorý robí zásadné životné rozhodnutie. Zároveň som sa nemohol ubrániť pocitu, že mi tá kniha otvára vnútro do mladosti muža, u ktorého bývam a ktorého sily postupne ubúdajú.

Pri večeri som naviedol rozhovor na knihu. Okolo stola sedel Michael, dvaja mladí študenti Ave Maria University, kde v posledných rokoch pôsobil, a my – slovenská rodinka s 8-mesačným synom, ktorého nazýval the Emperor. Michael priznal autobiografické črty, keď sa pochválil prorockým nádychom opisu iskriaceho stretnutia seminaristu s mladou krásnou ženou. „Opísal som stretnutie s Karen ešte predtým, ako som ju poznal,“ povedal s hrdosťou Michael o svojej zosnulej manželke, s ktorou prežil 46 rokov a stále o nej (aj doslova) básnil.

V tom pobrežnom dome, v tej nezvyčajnej komunite ľudí, v knihe a vo večerných rozhovoroch som mohol vidieť obraz veľkého muža, ktorý prežil život naplno a zachoval si pokoru, schopnosť sebareflexie a predovšetkým lásku, k Bohu a ľuďom.

Dom pri pobreží si mohol kúpiť vďaka Templetonovej cene za progres v náboženstve, ktorú získal v roku 1994 za nový vhľad do duchovných základov ekonomických a politických systémov. Jej získaním sa zaradil medzi také osobnosti, ako bola Matka Tereza, Alexander Solženicyn, Desmond Tutu či Charles Taylor. Jeho dielo Duch demokratického kapitalizmu zásadným spôsobom zmenilo diskusiu o kapitalizme a oplyvnilo Margaret Thatcherovú, Lecha Walesu, Václava Havla či Jána Pavla II. Toto však bola stránka Michaela Novaka, o ktorej sa môžete iba dočítať. Od neho by ste sa o nej sotva dozvedeli.

Pri osobnom stretnutí pred vami nestál slávny muž, ale srdečný skromný človek, ktorý bol aj napriek svojmu pokročilému veku neustále obklopený mladými ľuďmi. Miloval mladých ľudí a bol mentorom a priateľom mnohých. V jeho letnom sídle si podávali kľučky. Všetkých poznal po mene, zaujímal sa o ich príbeh, osobný a profesionálny rast a neraz poradil či povzbudil aj pri hľadaní životného partnera (-ky). George Weigel to dobre vystihol, keď v piatok napísal: „Michael – autor, intelektuál, diplomat, poradca prezidentov a priateľ pápeža – bol z pohľadu jeho profesionálneho života v prvom rade a najmä učiteľ. Čo mu dávalo najväčšie uspokojenie, bolo vidieť v očiach iných svetlo pochopenia a v ich tvárach radosť z objavovania.“

Hoci písanie románov mu nešlo až tak, ako kedysi chcel, a svoju kariéru zasvätil filozoficko-teologicko-ekonomickému písaniu, ktoré ho preslávilo, predsa ho láska k románu neopustila ani v posledných rokoch. Kniha zatiaľ ešte nevyšla, ale je už napísaná. Posledná Michaelova kniha bude opäť román s biografickými črtami – tentokrát o jeho slovenských starých rodičoch, ktorí opustili Spiš, aby začali nový život v Pennsylvánii. Bude to príbeh o priateľstve a – ako inak – o láske.

Inzercia

Slovensko malo významné miesto v jeho srdci. V roku 2001 založil letnú školu o slobodnej spoločnosti, ktorá doteraz funguje pod vedením jeho priateľa Roberta Royala a Kolégia Antona Neuwirtha. Jej cieľom je skúmať tri piliere slobodnej spoločnosti – ekonomický, politický a morálno-kultúrny a vytvoriť priestor pre medzikultúrny dialóg medzi mladými Američanmi a Slovákmi. Máločo vystihuje výnimočného ducha tejto letnej školy a jej autora tak ako dve jeho obľúbené pesničky, ktoré nikdy nesmeli chýbať – Tam okolo Levoči, tam še voda toči a Ubi caritas et amor, Deus ibi est. Hoci sú z úplne iného žánru, obe sú o láske. Jedna o nej pojednáva s istou hravosťou, druhá s duchovnou hĺbkou a vážnosťou.

Hravosť, humor a zároveň hĺbka, intelektuálna poctivosť a zameranosť na Boha – to bol Michael Novak – potomok slovenských emigrantov a výzva pre súčasných Slovákov, obzvlášť kresťanov.

Michael nám ukázal, že hĺbka sa dá skĺbiť s výškou, viera s rozumom, intelektuálny život so životom služby, pokora so slávou, slovenskosť so svetovosťou. Byť poctivým intelektuálom znamená zaujímať sa o ľudí, ich skutočné problémy a pomáhať im a celej spoločnosti viesť krajší, pravdivejší a lepší život.

Vďaka, Michael.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame