Kiskov odkaz domov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kiskov odkaz domov

Foto: Facebook prezidenta Kisku.

Návšteva prezidenta v Keni bola triumfálna.

Bolo to vidieť z každej správy, z každej fotografie na facebooku (vrátane tej, ktorú sme si z jeho facebooku požičali ako ilustráciu pre tento text), zo všetkých odoziev, ktoré prezident vyvolal v Keni, aj medzi Slovákmi, ktorí sa Keni venujú.

Andrej Kiska bol prvý slovenský prezident, ktorý Keňu navštívil, a ak mal niekto pochybnosti o zmysle cesty, musel o ne rýchlo prísť. A to nielen kvôli tomu, ako Kisku prijali v Keni, ale najmä kvôli tomu, aký odkaz poslal z Kene Kiska domov na Slovensko. Prezident totiž ukázal, akí sú niektorí Slováci pre svet dôležití. Robia obrovskú prácu, celé roky, mnohí z nich už desaťročia, ale doma si to len pomaly a postupne všímame a mnohí to netušia dodnes.

Pamätám si, keď môj kolega Jozef Majchrák pred pár rokmi napísal, že Dobrá novina dokáže vyzbierať viac peňazí na charitu a rozvojovú pomoc ako niektoré masívne kampane podporované televíziou, celebritami či bankami a ich bankomatmi, ktoré automaticky dávali možnosť prispieť, aké prekvapenie medzi niektorými liberálnymi ľuďmi jeho text vyvolal. Ale rozdiel nebol len v tom. Rozdiel bol aj v tom, koľko dobrovoľníkov sa na Dobrej novine zúčastňuje u nás doma, ako málo stojí chod tejto organizácie, a teda ako táto akcia mení tisíce aktívnych Slovákov, nielen africké krajiny, pre ktoré bola určená. Mnohí z mojich liberálnych známych boli vtedy úprimne šokovaní, žijeme síce v rovnakej krajine, ale tento fenomenálny úspech si nevšimli.

Preto je tak dobre, že v uplynulých dňoch ich prácu zviditeľnil prezident Kiska. Zaslúžia si to a bude to na prospech ich práci aj v ďalších rokoch.

Samozrejme, nejde len o Maroša Čaučíka a jeho tím, Vladimíra Krčméryho a akcie jeho univerzity a najmä celej generácie ľudí okolo neho, ale aj o mnohých ďalších.

Myslím si, že v tento moment treba povedať ešte niečo.

Vždy, keď niekto robí niečo z čisto náboženského presvedčenia, tak to u mnohých liberálov vyvolá podozrenie. Boli časy, keď sme ako argument proti rovnému financovaniu cirkevných a štátnych škôl počúvali, že náš štát sa neviaže na žiadnu ideológiu a náboženstvo. Bolo to nielen umelé, ale bola to autenticky ideologická poznámka. Podobných príkladov je mnoho.

Prezident Kiska tento týždeň ukázal a ocenil, čo dosiahli ľudia, z ktorých mnohí robia to, čo robia, práve z náboženského presvedčenia. Peniaze, ktoré zbierajú, a dobrovoľníci, ktorí im pri tom pomáhajú, sú ľudia, ktorí sa organizujú na farách a pri kostoloch. Ani jeden z nich nikdy nijako sekulárny charakter nášho režimu neohrozil. Naopak. A robia prácu, ktorá Slovensko preslávila a robí mu dobrý imidž a najmä zachraňuje životy, vzdeláva, učí a robí svet chudobných ľudí v Afrike lepším a krajším.

Každý jeden z tých úsmevov, ktoré Andreja Kisku sprevádzali v Keni, patril nielen jemu, ale aj tisícom, desiatkam a stovkám tisícom slovenských darcov, poväčšine kresťanov, ktorí im pomáhajú.

Keď nabudúce budete počuť, že slovenskí kresťania ohrozujú nejako náš režim či jeho charakter, pretože veria a domáhajú sa rovnosti, spomeňte si na túto fotografiu s usmiatymi deťmi z Kene s naším prezidentom. A usmejte sa aj vy.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo