Čo skutočne zaberá na nádchu a kašeľ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čo skutočne zaberá na nádchu a kašeľ

Flickr/Sherbonbon

Lepší ako akýkoľvek sirup na kašeľ je med. Aj takýto záver priniesla najobšírnejšia štúdia výskumov k liekom pri nachladnutí od nemeckých vedcov.

Sezóna viróz je v plnom prúde a aj keď nejde o život ohrozujúce diagnózy, ich prejavy nám vedia poriadne znepríjemniť život. Aj keď dbáme na prísun vitamínov a životosprávu, tak sa tomu niekedy jednoducho nevyhneme.

Dospelých virózy postihujú v priemere tak dva- až štyrikrát do roka, deti aj šesť- až osemkrát ročne. Je to dosť na to, aby sme skúšali množstvo voľnopredajných prípravkov, ktoré pri nádche sľubujú zázraky. Ich spotreba je veľmi vysoká práve v tomto období. Mnohé z nich sú však podľa vedeckých štúdií vyhodené peniaze.

Nemci totiž zverejnili veľké vyhodnotenie štúdií zverejnených od roku 1985 do roku 2015 a týždenník Spiegel publikoval jeho závery. Podľa nich sa dá len pri pár prípravkoch na nádchu dokázať ich objektívny účinok. Ostatné pomáhajú najmä tým, ktorí na ich účinky proste veria. 

Spreje a kvapky nezaberajú

Ako prvé, čo si v lekárni pri nádche pýtame, sú spreje, kvapky či tabetky, ktoré sľubujú pomoc s opuchmi nosnej sliznice – takzvané dekongestíva. Vo väčšine štúdií však vedci nezistili ich preukázateľný pozitívny účinok. Len pri tabletkách zaznamenali na pacientoch jemné zlepšenie. Odborníci varujú pred predopovaním sa týmito produktmi, čo môže mať, naopak, citeľné vedľajšie účinky. Hrozí totiž až závislosť od týchto prípravkov.

Zaujímavé je, že pri štúdiách na deťoch mali, naopak, pozitívny účinok spreje s morskou vodou a nosné výplachy.

Čo naozaj zaberá? Med!

Lyžička medu rozpustená vo vlažnom čaji pred spaním podľa vyhodnotenia utlmuje kašeľ u detí a tie potom aj lepšie spia (na dospelých sa takáto štúdia nerobila). Med má účinok, ktorý je porovnateľný s bežnými prípravkami na kašeľ. Deti mladšie ako jeden rok by však podľa odborníkov med nemali jesť.

Pri nádche a viróze mnohí siahajú na prvom mieste po prípravkoch s paracetamolom alebo ibuprofenom. Podľa vyhodnotenia to pomáha síce pri bolestiach ucha, hlavy a svalov. Nezaberá to však pri plnom nose, kašli ani bolestiach hrdla. Odborníci preto radia vyhnúť sa im, pokiaľ ochorenie nesprevádza vysoká horúčka.

Na kašeľ radšej prírodne

Pri kašli rozoznávame prípravky na suchý dráždivý kašeľ a iné na riedenie hlienov, ktoré majú pomáhať pri vykašliavaní. Podľa štúdií majú však všetky len mierny účinok u dospelých. Pri deťoch chýbajú dôkazné štúdie. Podľa nemeckých vedcov by sme po nich preto mali siahnuť až vtedy, keď nezaberie domáca liečba. Hlieny najlepšie uvoľnujú a sliznice najúčinnejšie zvlhčujú obyčajné inhalovanie a zvýšený pitný režim.

Štúdie riešili aj požívanie zinkových tabliet. Tie vraj síce skracujú nachladnutie o jeden a pol dňa a aj tlmia prejavy choroby. Lenže je potrebné brať do úvahy veďlajšie účinky, ako napríklad nevoľnosti. Kto berie zinok dlhšie obdobie, môže si podľa lekárov narušiť aj imunitný systém. Pri deťoch by sme po zinku teda vôbec nemali siahať.

Zázračná echinacea?

Účinky obľúbených produktov s echinaceou sú veľmi sporné. Len jedna zo siedmich štúdií dokázala pozitívny účinok na dĺžku a ťažkosti ochorenia. Problémom testovania bola široká škála produktov s rôznou koncentráciou výťažku z rastliny. Dnes však nepoznáme spoľahlivé hodnotenie prínosov týchto prípravkov.

Veľký výkričník dali vedci kombinovaným preparátom, ktoré sľubujú protiopuchové, antialergické účinky spojené s tlmením bolesti. Niektoré obsahujú kofeín alebo aj alkohol. Tieto majú čiastočné účinky, lekári však varujú pred prílišnými negatívnymi vedľajšími účinkami, ktoré zaťažujú organizmus.

Podľa vyhodnotenia sú pri prechladnutí a virózach absolútne nevhodné antibiotiká, ktoré ničia len baktérie, preto sú v takýchto prípadoch zbytočné.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo