Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. december 2016

Pro-life kampane na webe? Vo Francúzsku môžu byť trestné

Pro-life webom vo Francúzsku zrejme odzvonilo. Parlament a najnovšie aj Senát odsúhlasili vládnu novelu proti mareniu „práva na potrat“.
Pro-life kampane na webe? Vo Francúzsku môžu byť trestné

Paríž, marec 2013. Masové demonštrácie proti schváleným manželstvám ľudí rovnakého pohlavia. Symbolom protestov je prorodinné a prolife hnutie Le Manif Pour (Foto: TASR/AP)

Robiť vo Francúzsku na internete propagandu proti potratom môže byť protizákonné. Novela konkrétne rozširuje zákon z roku 1993, podľa ktorého je trestné pokúsiť sa zabrániť žene ísť na potrat, zablokovať jej prístup do nemocníc alebo sa vyhrážať či zastrašovať lekársky personál či samotnú ženu.

Vládna novela tento „pokus zabrániť dobrovoľnému prerušeniu tehotenstva“ rozširuje de facto aj na webstránky, ktoré sú informačnými webmi a poskytujú napríklad informácie o dôsledku potratu.

Senát totiž schválil, že bude trestné „vykonať morálny a psychologický nátlak akýmkoľvek prostriedkom voči osobám, ktoré sa snažia získať informácie o dobrovoľnom prerušení tehotenstva“. Táto vágna formulácia je podľa denníka Avvenire výsledkom úprav návrhu v Senáte, ktorý upravil predchádzajúce znenie schválené v parlamente. To bolo omnoho viac zamerané na médiá a zvlášť internet. 

Kontroverzný návrh zákona schválil 1. decembra francúzsky parlament, vo štvrtok ho odsúhlasil aj Senát. Za jeho porušenie hrozí trest do dvoch rokov a pokuta 30-tisíc eur, píše taliansky denník Il Sole 24 Ore.

Vatikánsky rozhlas upozorňoval ešte pred hlasovaním v Senáte, že pokiaľ bude zákon schválený, činnosť známeho francúzskeho Hnutia za život už nebude legálna.

Návrh zákona prešiel vďaka podpore ľavičiarov a väčšine centristov. Pravicová opozícia legislatívu kritizovala s tým, že ohrozuje slobodu vyjadrovania. Protestovali aj mnohé katolícke organizácie.

Arcibiskup Marseille a predseda Konferencie biskupov Francúzska Georges Pontier sa obrátil aj na prezidenta Francoisa Hollanda listom, v ktorom ho žiada o zastavenie novej legislatívy. Ten však ostal bez odozvy. 

„Všetci veľmi dobre vieme, že keď došlo k atentátom na Charlie Hebdo, v našej krajine sa legitímne diskutovalo o právach a slobode slova. V každej oblasti našej spoločnosti existuje základ, a týmto prejavom existencie demokracie je právo sa vyjadriť slobodným spôsobom. V tomto prípade však máme dojem, že kvôli ,militantným’ dôvodom či ideológiám sa obmedzuje právo na slobodu slova na internete a dochádza k reštrikcii definície prejavu ochrany života ako niečoho neprípustného v lone našej spoločnosti,“ cituje Pontiera Vatikánsky rozhlas. 

Hollandova ľavicová vláda pritom len nedávno zrušila pravidlo jedného týždňa, ktoré dávalo žene sedem dní na rozmyslenie, či na potrat, o ktorý požiadala, chce skutočne ísť.
 

Inzercia

Odporúčame

Tucet statočných v jednej knihe

Tucet statočných v jednej knihe

Dvanástich ľudí v knihe Kristovci (2013) spájal osobný vzťah ku Kristovi. Teraz sa autori okolo editora Ľuba Bechného vo svojej knižnej novinke rozprávali s ďalšími 12 osobnosťami. Tie spája statočnosť.

Nerobme z testov PISA modlu

Nerobme z testov PISA modlu

Testy PISA majú výpovednú hodnotu, ale nie takú, aby sme na ich základe mali viesť debatu o slovenskom školstve. Moja krátka poznámka k malej vzdelávacej hystérii.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.