Ako osobnosti hodnotia netradičnú knihu Cyrila Vasiľa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako osobnosti hodnotia netradičnú knihu Cyrila Vasiľa

O Cyrilovi Vasiľovi a našej knihe píšu biskup Jozef Haľko, novinári Imrich Gazda a Lukáš Krivošík a hudobník Štefan Chrappa.

Začiatkom novembra sme na knižný trh uviedli knižný rozhovor s Cyrilom Vasiľom Kresťan by mal byť hrdinom, kde sa arcibiskupa a najvyššie postaveného Slováka vo Vatikáne pýtame na zásadné problémy doby, hovoríme o neduhoch domácej aj svetovej katolíckej cirkvi, o tom, či chce pápež František meniť cirkevné učenie, ale aj o politike USA a Západu na Blízkom východe či o probléme Putinovho Ruska.  

O vyjadrenie k našej knihe s Cyrilom Vasiľom sme už pred časom požiadali Jozefa Haľka, Imricha Gazdu, Lukáša Krivošíka a Štefana Chrappu. Boli prvými čitateľmi knihy a po prečítaní nám napísali nasledujúce riadky:

Mons. Jozef Haľko, bratislavský pomocný biskup

Výpoveď vladyku Vasiľa je – lebo on to inak nevie – svieža a obohacujúca. Z jeho odpovedí vyžaruje úprimnosť a dobroprajnosť, humor i vážnosť, sebairónia vedno s vedomím vlastného zodpovedného postavenia. Jeho kritický odstup od kladených otázok a tvorivý prístup k šírke nastolených tém ponúka čitateľovi zážitok nielen ľudský, ale aj intelektuálny a duchovný.

Imrich Gazda, šéfredaktor Sveta kresťanstva

Témy, ku ktorým sa arcibiskup Vasiľ vyjadruje, hýbu, niekedy až lomcujú nielen katolíckou cirkvou na celosvetovej a lokálnej úrovni, ale aj svetovým spoločenstvom. Nesporne je to aj zásluha Martina Hanusa a Jozefa Majchráka z Konzervatívneho denníka Postoj. Len málo novinárov dokáže pri cirkevných témach neostať pri celibáte, Slovenskom štáte či rôznych kauzách, ale pýtať sa aj na veci, ktoré síce nie sú prvoplánovo atraktívne, ale skryté pod povrchom zásadne ovplyvňujú smerovanie cirkvi a spoločnosti.

Kniha však nie je zaujímavá len tým, o čom arcibiskup Vasiľ rozpráva, ale aj ako rozpráva. Jeho odpovede nie sú naučenými frázami ani lacnými anekdotami. Niežeby nevedel reagovať stručne a duchaplne, ale čitateľ najviac ocení práve tie miesta, kde arcibiskup uvažuje, analyzuje a inšpiruje.

Lukáš Krivošík, novinár – Aktuality.sk, .týždeň

V poslednom čase mám pocit, že keď na Slovensku vysoký cirkevný hodnostár povie niečo odvážne alebo zaujímavé, takmer vždy je za tým gréckokatolík. V tejto línii pokračuje aj knižný rozhovor s Cyrilom Vasiľom, jedným z najvplyvnejších Slovákov vo Vatikáne. Zaujímavo rozpráva nielen o východných cirkvách či o postavení kresťanov na nepokojnom Blízkom východe. Sympatický je tiež jeho zmysel pre humor a pokora. Ak si cestu k tejto knihe nájde evanjelikálny kresťan, osloviť ho môže najmä Vasiľov osobný príbeh a postoj prostého spoliehania sa na Božie vedenie počas životných križovatiek.

Štefan Chrappa alias Pišta Vandal, redaktor RTVS, spisovateľ a hudobník

Slovensko zúfalo prahne po nespochybniteľných autoritách. Duchovných, intelektuálnych, morálnych. Ak ukážete na konzervatívca a poviete „to by mohol byť on,“ opľujú jeho aj vás liberáli. Ak dáte do pozornosti liberála a nesmelo sa spýtate „nebude tou autoritou azda on?“, ozvú sa pravičiari a dajú vám palicou po krížoch. V obžalobách sme jednotky, z obhajovania permanentne prepadáme. Zdá sa však, že je tu istá nádej. Vladyka Cyril Vasiľ. Pre veriacich Boží muž, pre ateistov „eso vo Vatikáne“. Kresťanstvo obhajuje s istotou prvých mučeníkov. Svoju vieru žije s nadšením púštnych otcov. Svoje povolanie vníma s vďakou, vo zverenom úrade nevládne, ale slúži! Má cit pre spravodlivosť. Má radosť z Pravdy. Vidí svetlo, pozná cestu. Cyril Vasiľ – skutočná autorita!

 

Prečítajte si podrobnosti o knihe Cyril Vasiľ: Kresťan by mal byť hrdinom

 

Foto: J. Haľko – FB; I. Gazda – Postoj; L. Krivošík – FB; Š. Chrappa – Daniela Matejovičová

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo