Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
20. október 2016

Ľudstvo je choroba a inferno je liek

Najnovší film nakrútený podľa románu Dana Browna otvára diskusiu o preľudnení. Naozaj nás je priveľa?
Ľudstvo je choroba a inferno je liek

Tom Hanks počas fototermínu k najnovšiemu thrilleru Inferno v talianskej Florencii 6. októbra 2016. (Foto: TASR/AP)

Lúštil da Vinciho šifru, bojoval o záchranu Vatikánu, nazrel do tajomstiev slobodomurárov. Harvardský profesor Robert Langdon rozhodne nemá nudný život. Teraz leží s otrasom mozgu vo florentskej nemocnici netušiac, ako sa tam dostal. Keď sa ho pokúsia zabiť, zachráni sa len vďaka rýchlemu zásahu mladej lekárky Sienny.

Langdon si pomaly spomína, že prišiel do Talianska riešiť záhadu spojenú s dielom básnika Danteho Alighieriho. Po stopách jeho Božskej komédie sa dvojica púšťa do horúčkovitého pátrania, na ktorého konci čaká biologická zbraň schopná vyhladiť ľudstvo.

Šiesty román Dana Browna už tradične zachytáva mimoriadne napínavý deň v živote sympatickej dvojice nevšedných hrdinov. Po troch rokoch sa svetový bestseller Inferno dočkal aj filmového spracovania.

Filmový záver napínavejší ako knižný

Režisér Ron Howard po Da Vinciho kóde a Anjeloch a démonoch už vedel, do čoho ide. So svojím tímom tento raz pripravil divákom iný záver ako Dan Brown čitateľom. Prekvapení budú nielen tí, ktorí knihu nečítali, ale aj tí, ktorí literárnu chuťovku už majú za sebou.

Hollywood potrebuje výraznú a často aj prekvapivú zápornú postavu, boj o život do poslednej sekundy a aspoň náznak ľúbostnej zápletky. Howard všetko dôsledne splnil. Proti pravde a dobru nakoniec bojuje Sienna Brooksová (Felicity Jones) a Langdon zahorí vášňou k inej žene.

Roly odborníka na symboly sa tretíkrát zhostil Tom Hanks. Predstaviteľ Forresta Gumpa, väzenského dozorcu Paula či kapitána Johna Millera dodal potrebný zápal Langdonovým dialógom.

„Zabiť milióny, aby iní prežili, to je logika tyranov!“ presviedča ikonograf Siennu pár sekúnd pred hroziacim vypustením biologickej zbrane. Film nastoľuje otázku – ako riešiť problém preľudnenia, keď práve rastúca populácia nesie zodpovednosť za globálne problémy?O morálke bez Cirkvi

Tvorca smrteľného vírusu, génový inžinier Bertrand Zobrist, nie je typický Brownov antagonista. Neprenasleduje hlavných hrdinov so zbraňou v ruke, ale smrť miliónov ľudí chystá oveľa rafinovanejším spôsobom.

Inzercia

„Bolesť je možno naša spása. Ľudstvo je choroba a inferno je liek,“ hovorí fascinovaný Danteho opisom pekla. Mor, ktorý v stredoveku vyhladil tretinu ľudstva, je preňho návodom, ako zachrániť svet.


Proti preľudneniu chce bojovať spolu so Svetovou zdravotníckou organizáciou, no tá jeho radikálny plán odmietne. Zhrozená Zobristovou nemorálnosťou naňho vydá zatykač. Šialený vedec bez stopy zmizne a v tajnosti snová uskutočnenie pekelného plánu.

Dramaticky znížiť počet ľudí na Zemi zásahom človeka je krok, ktorý odmieta nielen WHO, ale celkom pochopiteľne aj Cirkev. Náboženskí predstavitelia však vo filme tentoraz nevystupujú.

Piata odmocnina

Odborník na symboly v honbe za neznámym vírusom navštívi okrem Talianska aj Turecko. Divák sa môže pokochať zábermi na benátsky Dóžov palác, Palazzo Vecchio vo Florencii či Hagiu Sofiu v Istanbule.

Dobrú prácu urobili tvorcovia špeciálnych efektov. Langdonove vízie pekla s litrami filmárskej krvi pôsobia pomerne desivo, no ešte viac jeho umelo vytvorené zranenia. Pre adaptácie románov Dana Browna je typická strhujúca hudba Hansa Zimmera. V tej najnovšej zaznievajú podobné motívy ako v predchádzajúcich Langdonových príbehoch.

Film Inferno je piata odmocnina knihy. Množstvo akcie, prekvapení a rozporuplných postáv sa poľahky stratí v dômyselnom labyrinte sveta z literárnej predlohy. Tvorcovia nedokázali do dvoch hodín vtisnúť všetky historické pozoruhodnosti ani veľa zaujímavých zvratov v deji.

Mysteriózna snímka však rozhodne stojí za pozretie.

Odporúčame