Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. október 2016

Intelektuál, a predsa idiot

Po celom svete, od Indie cez Veľkú Britániu po Spojené štáty, sme svedkami vzbury proti uzavretému kruhu úradníkov tvoriacich politiku a novinárskych „insiderov“, ktorí nechodia s kožou na trh.
Intelektuál, a predsa idiot

Foto - Profimedia.sk

Je to vzbura proti triede paternalistických polointelektuálnych odborníkov s diplomom z Ivy League, Oxfordu, Cambridge alebo s inou vzdelávacou visačkou, ktorí nám ostatným hovoria 1) čo máme robiť, 2) čo máme jesť, 3) ako rozprávať, 4) ako rozmýšľať... a 5) koho voliť.

Problém je, že v tomto prípade jednookí nasledujú slepých: títo samozvaní členovia „inteligencie“ nevedia „na Kokosovom ostrove nájsť kokosové orechy“, teda nie sú dosť inteligentní na to, aby definovali inteligenciu, a točia sa v kruhu. Ich hlavnou schopnosťou je prechádzať testami, ktoré vytvorili ľudia ako oni.

Ich psychologické štúdie sa testami potvrdzujú v menej ako 40 percentách, po 30 rokoch fóbie z tukov otočili a v stravovaní už dnes radia opačne, ich makroekonomické analýzy fungujú horšie ako astrológia, dosadili Bernankeho, pre ktorého bol risk manžment španielskou dedinou, ich farmaceutické testy sa potvrdzujú v menej ako tretine prípadov... Ľudia majú plné právo spoliehať sa viac na inštinkty svojich predkov a počúvať svoje babičky (alebo Montaigna a podobných klasických mysliteľov) s lepšou minulosťou, ako majú títo strategickí hlupáci.

Títo akademickí byrokrati, ktorí sa cítia na to, aby riadili naše životy, nie sú precízni ani v medicínskych štatistikách, ani v tvorbe politiky. Nevedia rozoznať vedu od scientizmu – ten v ich očiach vyzerá v skutočnosti vedeckejšie ako skutočná veda. (Napríklad ľudia ako Cass Sunstein a Richard Thaler nás chcú postrčiť k nejakému druhu správania, ale veľa z toho, čo klasifikujú ako „racionálne“ alebo „iracionálne“, pochádza z ich nesprávneho pochopenia teórie pravdepodobnosti a kozmetického použitia modelov prvého rádu.) Takisto sú náchylnejší pliesť si súbor pre lineárnu agregáciu s jej zložkami, ako sme videli v kapitole rozširujúcej menšinové pravidlo.

IYI (Intelektuál, a predsa idiot) je produktom modernity. Jeho výskyt sa preto rýchlejšie rozšíril od polovice 20. storočia a dnes dosiahol svoje miestne „supremum“ spolu so širokou kategóriou ľudí, ktorí nechodia s kožou na trh a vtrhli do mnohých profesií. Ako k tomu došlo? Dnes je úloha vlády v mnohých krajinách jednoducho päť- až desaťkrát väčšia, ako bola pred sto rokmi (vyjadrené v percentách HDP). IYI sa v našich životoch zdá všadeprítomný, ale stále je malou menšinou a zriedka ho vidieť mimo špecializovaných brožúrok, think-tankov, médií a univerzít – väčšina ľudí má riadne zamestnania a mnohé z nich nedávajú IYI veľa príležitostí.

To, čo my všeobecne nazývame účasťou na politickom procese, on pomenúva dvomi spôsobmi: „demokraciou“, ak je to v súlade s IYI, a „populizmom“, ak sa plebejci opovážia hlasovať v rozpore s preferenciami IYI. Zdieľať

Dávajte si pozor pred poloerudovaným, ktorý sa považuje za erudovaného. Má ďaleko od toho, aby sám od seba odhalil faloš.

IYI poškodzuje všetkých ostatných tým, že robí veci, ktorým nerozumie, bez toho, aby si čo i len uvedomil, že jeho chápanie môže byť obmedzené. Myslí si, že ľudia by sa mali správať podľa svojich záujmov a že ich záujmy pozná, hlavne ak sú to „sedláci“ alebo anglická neotesaná trieda, ktorá hlasovala za brexit. Ak plebejci spravia to, čo dáva zmysel im, ale nie jemu, IYI ich označí za „nevzdelaných“. To, čo my všeobecne nazývame účasťou na politickom procese, on pomenúva dvomi spôsobmi: „demokraciou“, ak je to v súlade s IYI, a „populizmom“, ak sa plebejci opovážia hlasovať v rozpore s preferenciami IYI. Zatiaľ čo bohatí ľudia veria v systém jedného hlasu za každý zdanený dolár, humánnejší jedinci v jeden hlas na jedného človeka, Monsanto (americká agrochemická spoločnosť, pozn. prekl.) v jeden hlas na jedného lobistu, IYI verí v jeden hlas za každý titul z Ivy League s istou prístupnosťou pre zahraničné elitné školy a doktoráty, keďže aj takí sa v klube zídu.

Čo sa týka spoločenskosti, IYI odoberá New Yorker. Na Twitteri nikdy nepoužíva nadávky. Rozpráva o „rovnosti rás“ a „ekonomickej rovnosti“, ale nikdy nepôjde na pivo s taxikárom, ktorý je príslušníkom menšiny (opäť: vyjsť s kožou na trh je pre IYI niečo cudzie). Vo Veľkej Británii ho oklamal Tony Blair. Moderný IYI sa osobne zúčastnil aspoň na jednej konferencii TEDx alebo si aspoň dve pozrel na Youtube. Nielenže bude voliť Hillary Clintonovú, pretože vyzerá zvoliteľne a pre ďalšie podobné zacyklené dôvody, ale každého, kto tak neurobí, považuje za duševne chorého.

IYI má na svojej poličke výtlačok prvého vydania Čiernej labute (kniha Nassima Taleba, pozn. prekl.), ale mýli si neprítomnosť dôkazov s dôkazmi neprítomnosti. Je presvedčený, že geneticky modifikované organizmy sú „veda“ a že „technológia“ sa nelíši od bežného chovu, keďže nemá problém pliesť si vedu so scientizmom.

Je typické, že logiku prvého rádu chápe IYI správne, ale nie pravidlá druhého (alebo vyššieho) rádu, čím sa stáva úplne nekompetentným pre zložité oblasti. Z pohodlia svojho domu na predmestí s dvojgarážou obhajoval „odstránenie“ Kaddáfiho, lebo to bol „diktátor“ – bez toho, aby si uvedomil, že odstránenie bude mať dôsledky (pripomeňme si, že nechodí s kožou na trh a neplatí za svoje činy).

Historicky vzaté sa IYI mýlil vždy: pri stalinizme, maoizme, geneticky modifikovaných organizmoch, Iraku, Líbyi, Sýrii, lobotómii, urbanizme, strave s nízkym obsahom sacharidov, strojoch na cvičenie, behaviorizme, trans tukoch, freudianizme, teórii portfólií, lineárnej regresii, gaussianizme, salafizme, modelovaní dynamickej stochastickej rovnováhy, domových projektoch, sebeckom géne, Berniem Madoffovi a p-hodnotách. Ale je presvedčený, že jeho momentálna pozícia je správna.

Inzercia

Za posledných päť rokov aspoň dvakrát spomenul kvantovú mechaniku v rozhovoroch, ktoré nemali nič spoločné z fyzikou. Zdieľať

IYI je členom klubu, aby získal privilégiá pre cestovanie. Ako sociálny vedec používa štatistiky bez vedomia toho, z čoho sú odvodené. Keď je vo Veľkej Británii, chodí na literárne festivaly. K steaku si dáva červené víno (nikdy nie biele). Býval presvedčený, že tuky sú škodlivé, teraz úplne otočil. Berie statíny, lebo mu to nakázal lekár. Nevie pochopiť pojem ergodicita, a keď mu to niekto vysvetlí, čoskoro to zabudne. Nepoužíva slová jidiš, ani keď hovorí o obchode. Študuje gramatiku predtým, než sa naučí jazyk. Má bratranca, ktorý pracoval s niekým, kto pozná Queen. Nikdy nečítal Frederica Darda, Libania Antiocha, Michaela Oakeshota, Johna Graya, Amiana Marcellina, Ibn Battutu, Saadiaha Gaona ani Josepha De Maistreho. Nikdy sa neopil s Rusmi. Nikdy nepil do toho momentu, keď sa začali rozbíjať poháre (alebo stoličky). Nepozná ani len rozdiel medzi Hecate a Hecuba.

Nevie, že neexistuje rozdiel medzi „pseudointelektuálom“ a „intelektuálom“, ak sa nechodí s kožou na trh. Za posledných päť rokov aspoň dvakrát spomenul kvantovú mechaniku v rozhovoroch, ktoré nemali nič spoločné z fyzikou.

V každom okamihu vie, čo jeho slová a skutky robia s jeho reputáciou.

A najjednoduchší znak: ani len necvičí s činkami.

 

PS: Z reakcií na tento článok som zistil, že IYI má pri čítaní problém rozlíšiť satirický a doslovný zmysel.

PPS: IYI si myslí, že táto kritika IYI znamená, že „každý je idiot“. Neuvedomuje si, že – ako sme už povedali – jeho skupina reprezentuje úzku menšinu. IYI sa neradi nechávajú spochybňovať, a hoci zaobchádzajú s ostatnými ľuďmi ako s podradnými, nemajú radi, ak sa prúd obráti opačným smerom (Francúzi to nazývajú arroseur arrosé). (Napríklad Richard Thaler, spoločník nebezpečného advokáta geneticky modifikovaných organizmov Cassa Sunsteina, interpretoval tento text slovami „nie je veľa neidiotov, ktorí sa nevolajú Taleb“. Neuvedomil si, že ľudí ako on je menej ako 1 percento, či dokonca ako 0,1 percenta populácie.)

Nassim Taleb
Autor je americký spisovateľ, odborník v odbore pravdepodobnosti, finančnej matematiky.

Pôvodný text: The Intellectual Yet Idiot. Text je úryvkom z textu N. Taleba Skin in the Game.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.