Výchovná poradňa Synovmu kamarátovi z triedy diagnostikovali rakovinu, vidíme, že sa trápi. Ako ho v tom máme sprevádzať?

Synovmu kamarátovi z triedy diagnostikovali rakovinu, vidíme, že sa trápi. Ako ho v tom máme sprevádzať?
Ilustračné foto: Shutterstock
Spolužiak zo dňa na deň neprišiel do triedy a lavica zostane prázdna niekoľko mesiacov. Vidíme, že to syna vzalo, zostal mlčanlivý a premýšľa nad tým.
Albín Škoviera
Albín Škoviera
Albín Škoviera je vysokoškolským pedagógom, pôsobil na Katedre pedagogiky Univerzity Komenského, dnes učí na univerzite v českých Pardubiciach, má za sebou viac ako tridsaťročnú prax liečebného pedagóga vo výchovných a prevýchovných zariadeniach. Na základe svojich skúseností pedagóga i otca piatich detí napísal príručku o výchove Malá polepšovňa pre rodičov.
Ďalšie autorove články:

Za Pavlom Zajáčkom Nevyhľadával len špičkových spoluhráčov, ale spoločenstvo

Výchovná poradňa Súd vyhovel manželovi so striedavou starostlivosťou. Syn trpí a ja si vyčítam, že som mala radšej strpieť násilného muža

Výchovná poradňa Dcére sme zakázali konzervatórium, nie je to kvalitné vzdelanie. Teraz je apatická. Ako ju motivovať, aby ju bavil svet?

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Svoje otázky na tému výchovy detí s krátkym opisom svojej životnej situácie môžete poslať na mail [email protected]. Vaše anonymné otázky a odpovede odborníkov následne zverejníme v rubrike Výchovná poradňa.

Dobrý deň, syn je druhák na gymnáziu a pred pár dňami sa v triede dozvedeli, že ich spolužiakovi diagnostikovali rakovinu v štádiu, ktoré si vyžaduje okamžitú a dosť náročnú liečbu. Kamarát zo dňa na deň neprišiel do triedy a lavica zostane prázdna možno aj niekoľko mesiacov. Škola s ostatnými deťmi v triede túto situáciu veľmi nerieši, ale na synovi vidím, že ho to vzalo, je mlčanlivý a akoby nad tým stále premýšľal. Ako je najlepšie takúto situáciu so synom odkomunikovať? Nechať ho v pokoji to spracovať alebo sa s ním o tom častejšie rozprávať? Nebude to brať z našej strany, že len „mudrujeme“? Ďakujem za radu.

Občas žijeme v chybných predstavách, aké by to bolo úžasné, keby ľudia boli stále šťastní, usmievaví, a ak sa už aj stane niečo negatívne, že to temer okamžite odznie. No napriek tomu, že veľká časť emócií a ich prejavov má podobu dvoch pólov, dvoch opozít, napríklad nádej a zúfalstvo, smiech a plač, eufória a apatia, je prílišným zjednodušením tvrdiť, že ten jeden je len „dobrý“ a ten druhý, naopak, „zlý“.

Ak by to tak bolo, prišli by sme napríklad o mnohé z umeleckých diel, od poézie až po hudbu, ktoré vznikli v situáciách, ktoré boli vzdialené od „pohodového“ života (od Sládkovičovej Maríny až po Leningradskú symfóniu Dmitrija Šostakoviča).

Fakt, že spolužiakovi z triedy zistili vážne ochorenie, ak ide o triedu s dobrými vzťahmi, pre ktorú je charakteristická pozitívna klíma, sa prejaví nutne na každom zo spolužiakov a budú to nejaký čas spracovávať.

To, že je syn častejšie zádumčivý, že smúti, je na troch úrovniach (aj) dobrá správa. Znamená to, že mu nie je jedno, čo sa so spolužiakom deje, rozmýšľa o dôležitých témach, o ktorých sa často bránime rozmýšľať a vyhýbame sa im – o životných zlomoch, o krehkosti zdravia, o smrti. Zároveň je to pre neho výzvou, ako prejaviť svojmu spolužiakovi podporu.

Smútenie skutočne potrebuje svoj čas. Ono má svoj zmysel – je totiž súčasťou nášho osobnostného rastu. Nevyčítal by som škole, že nezavolá jednorazovo nejakého „odborníka“, ktorý to študentom „vysvetlí“. Trieda a triedny učiteľ by sa však mali navzájom informovať o „novinkách“, zaujímať sa o to, ako sa situácia vyvíja.

Pokiaľ ide o nás rodičov, môžeme povedať svojmu dieťaťu, že vnímame jeho smútenie a že ani nám to nie ľahostajné. Môžeme sa ho opýtať aj na to, či udržiava ono a ostatní spolužiaci s chorým spolužiakom kontakt, či prejavujú o neho záujem. Pretože práve tento spolužiak potrebuje nádej a vieru, že to nakoniec dopadne dobre.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Výchovná poradňa
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť