ČESKO: Ako biskup Malý nahneval kresťana Paroubka

Český biskup Václav Malý pichol do osieho hniezda. Výzvou na voľbu menších strán rozhneval predsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Ten sa bránil útokom. Na reštitúcie cirkevného majetku.

Veľké politické strany v Českej republike to majú vo voľbách nahnuté. Politické trapasy, medzistranícke spory a škandály. To všetko už českých voličov podľa politológa Jana Kubáčka unavuje. Navyše aj médiá skôr podľa neho podporujú malé strany, vyjadril sa tak pre Denik.cz. Poslednou kvapkou je výzva biskupa Malého, ktorý kritizuje „neúnosné tempo zadlžovania“ krajiny. Vyčíta politickým predstaviteľom, že „lákavými sľubmi a neochotou riešiť nepopulárne záležitosti zadlžujú generácie našich detí“. Najväčším prehreškom jeho výzvy však bol predpoklad, „že viac než inokedy bude pozornosť voličov zameraná na menšie politické strany“. Hoci priamo nespomína ČSSD ani ODS, podľa neho „pozorný volič možno nájde zodpovednú dlhodobú víziu aj v programoch iných strán“.

Rozzúrený kresťan Paroubek

Najmä tieto slová pobúrili predsedu českých socialistov Jiřího Paroubka. Podľa neho cirkev zasahuje do politickej kampane. Dôvodom má byť podľa neho snaha o presadenie minuloročného návrhu zákona o majetkovom vyrovnaní medzi štátom a cirkvou. V liste predsedovi Českej biskupskej konferencie (ČBK) Janovi Graubnerovi napísal: „Ak Katolícka cirkev na jednej strane presadzuje cirkevné reštitúcie a odôvodňuje ich odlukou cirkvi od štátu, a na druhej strane sa stáva aktérom prebiehajúcej volebnej kampane a hovorí voličom, koho majú, či nemajú voliť, potom takéto správanie Katolíckej cirkvi vzbudzuje oprávnené rozpaky.“

K téme:
Ďakujeme vám, páni biskupi
Čo priniesli Mikloškove percentá
Druhé kolo prezidentských volieb - morálna dilema?
Zdieľať

Podľa neho ide biskupom len o schválenie reštitúcií z dielne predchádzajúcej vlády. V marcových rokovaniach z minulého roka však tento návrh neprešiel. „Autori vyhlásenia vedia, že ODS sa už víťazom stať nemôže a že jedinou cestou k vytvoreniu pravicovej vlády, ktorá by bola schopná reštitúciu presadiť, je podpora menších pravicových strán,“ citoval Paroubka portál Idnes.cz.

Sám však hrá na kresťanskú strunu. Vo voľbách si chce kresťanov nakloniť programom, ktorý podľa neho stojí na princípoch „solidarity a sociálnej spravodlivosti, čo sú hodnoty, ktoré vychádzajú zo základov kresťanskej viery. Ako aktívny veriaci o tom niečo viem“. Jiří Paroubek sa hlási k Cirkvi československej husitskej. Či však u veriacich bude mať úspech, nie je celkom isté. Keď o kresťanských hodnotách ČSSD rozprával jeho stranícky kolega Bohuslav Sobotka v relácii Otázky Václava Moravca, vyslúžil si v sále vlnu vďačného diváckeho smiechu.

Biskupský dištanc a hysterický Paroubek

Výzva biskupa Malého však nie je záležitosťou celej ČBK. Jej predseda, olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pre Idnes.cz povedal: „Česká biskupská konferencia sa rozhodla tentokrát nerobiť žiadne zvláštne vyjadrenia k voľbám.“ Doplnil, že schválila text modlitby za spoločnosť a jej predstaviteľov, ktorý rozdala na omšiach. „Akékoľvek iné vyhlásenia sú záležitosťou súkromných názorov,“ vysvetlil arcibiskup.

Sám biskup Malý v Českom rozhlase poprel, že by jeho výzva bola stanoviskom celej Konferencie. Povedal, že je to názor rady Iustitia et pax, ktorá existuje pri ČBK: „Ja ako predseda tejto rady som podpísal vyhlásenie, ktoré vyšlo 27. apríla s názvom Koho voliť. Teda je to názor rady Iustitia et pax a ja ručím za autenticitu tohto dokumentu,“ povedal biskup pre Český rozhlas. Podľa neho bola reakcia Jiřího Paroubka neadekvátna, až hysterická. Rovnako jeho reakciu odsúdila prokatolícka KDU-ČSL aj najväčší rival českých socialistov, ktorým je ODS.

Politicky nežiadúca

Zástupcovia Katolíckej cirkvi v Česku sa veriacim v súvislosti s voľbami neprihovárali prvýkrát. Urobili tak aj pred voľbami do Poslaneckej snemovne v roku 2006. Žiadne konkrétne odporúčania v pastierskom liste neboli, no podľa médií jasne navrhovali voliť KDU-ČSL. Pred eurovoľbami minulý rok sa ozval vtedajší pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Vyzval ľudí nevoliť politikov, ktorí rozbili koaličnú vládu Mirka Topolánka (ODS).

Politici všeobecne neradi počujú hlasy cirkvi pred voľbami. Nielen v Čechách. Slovné prestrelky medzi španielskymi socialistami a biskupmi mohli voliči sledovať v roku 2008 pred parlamentnými voľbami v Španielsku. Biskupi socialistom vyčítali najmä legalizáciu homosexuálnych partnerstiev, adopcie detí homosexuálnymi pármi či urýchlenie rozvodového konania. Socialisti sa im na oplátku vyhrážali, že po víťazstve vo voľbách prestanú štátom financovať cirkev. Zapatero zostal sedieť na premiérskej stoličke a otázka financovania cirkvi utíchla.

Slovenskí biskupi sa pastierskym listom veriacim prihovárali pred voľbami do parlamentu v roku 2006. Tento rok sa zatiaľ veriacim k téme volieb neprihovárali. Zvolili formu diskusií so zástupcami politických strán.

Andrea Šalková
Foto: Flickr.com/fuxoft, navstevepapeze.cz

Staňte sa fanúšikom Postoy.sk na Facebooku a budete mať prehľad o nových článkoch.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo