Bývalý reprezentant Marek Sapara Už nie sme len odkopávači, vo svete sme zapôsobili. Calzonov rukopis na hráčoch vidno

Už nie sme len odkopávači, vo svete sme zapôsobili. Calzonov rukopis na hráčoch vidno
Futbalový tréner a komentátor neočakáva zmeny v zostave v rozhodujúcom zápase s Rumunskom na futbalovom Eure.
16 minút čítania 16 min
Vypočuť článok
Bývalý reprezentant Marek Sapara / Už nie sme len odkopávači, vo svete sme zapôsobili. Calzonov rukopis na hráčoch vidno
0:00
0:00
0:00 0:00
Juraj Brezáni
Juraj Brezáni
Vyštudoval žurnalistiku a vyskúšal si prácu v rozhlase a regionálnom médiu. Pre Postoj píše od apríla 2021. Venuje sa najmä domácemu politickému spravodajstvu.
Ďalšie autorove články:

Ako vyzeralo výročie Nežnej revolúcie Fico volal po zmene politického systému, Pellegrini ho kritizoval. Na námestia prišli napriek dažďu desaťtisíce ľudí

Ako SNS ovláda Radu STVR Machala si presadil aj neverejné rokovanie. Jeho ľudia spravia všetko, čo chce, tvrdí Gallo

SaS predstavila Mariána Damankoša Novelu ústavy by nepodporil, od KDH očakával viac. Podľa Gröhlinga zapadá medzi umiernených

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Marek Sapara pred zápasom s Rumunskom upozorňuje na chyby slovenských futbalistov v doterajších dvoch zápasoch s Belgickom a Ukrajinou.

Spokojnosť trénera Francesca Calzonu po prehratom zápase s Ukrajinou bola podľa Saparu odkazom pre jeho hráčov, že sa nič nedeje a ide sa ďalej bojovať. Sapara vidí stred poľa ako našu výhodu a nie slabinu, napriek tomu, že cezeň prechádzalo veľa lôpt, z ktorých sme aj inkasovali.

Sapara počas svojej hráčskej kariéry odohral za slovenskú reprezentáciu 38 zápasov, v ktorých strelil päť gólov. Zahral si aj na svetovom šampionáte v Juhoafrickej republike v roku 2010. Na klubovej úrovni hral za Košice, Ružomberok, Rosenborg Trondheim, Ankaragücü, Trabzonspor, Gaziantepspor a Osmanlispor.
 

Slovensko na úvod európskeho šampionátu prekvapivo zdolalo Belgicko 1 : 0, potom sme v druhom zápase nestačili Ukrajine a prehrali sme 1 : 2. Ako hodnotíte doterajšie výkony slovenských futbalistov?

Prvý zápas bol vynikajúci. Zohralo tam rolu, že sme hrali veľmi dobre, zodpovedne a takticky vyspelo. Áno, mali sme aj šťastie, ale aj to patrí k futbalu, keď chcete zdolať silnejšieho súpera.

Čo sa týka Ukrajiny, tak tam nám to podobne ako s Belgickom vydržalo len 30 minút. Potom sme fyzicky odišli v strede poľa. Začalo sa to na nás valiť, pretože sme nedokázali tak efektne podržať loptu, a keďže sme ju veľmi rýchlo strácali, tak sme tým dostali do tempa Ukrajincov.

Ako sa to prejavilo?

Prvá zlá situácia nastala hneď na začiatku druhého polčasu, ktorý sme si nepostrážili, a Ukrajina sa dostala ku gólu. To ich už úplne naštartovalo a nakoniec aj otočili zápas. Bolo to pre nás trochu nešťastné, ale z celkového pohľadu boli výkony futbalistov výborné.

Ak by sme porovnávali zápas s Belgickom a Ukrajinou, v čom bol najväčší rozdiel v hre nášho tímu?

Po tých tridsiatich minútach s Ukrajinou sa nám to zlomilo v strede poľa. Nedostali sme do hry Ondreja Dudu ani Juraja Kucku. Našu celú rozohrávku a držanie lopty riešil iba Stano Lobotka. To bolo, samozrejme, málo, pretože Ukrajinci ho dobre bránili, strážili ho, vedeli o jeho sile a vyspelosti. Tam bol najväčší problém.

Potom prišlo k striedaniu Ondreja Dudu, tréner sa vyjadril, že bol na tom fyzicky horšie, tak tam poslal Lászlóa Bénesa. Ten zatiaľ nenaskočil dobre do turnaja. V zápase bolo vidno obrovský rozdiel medzi Dudom a Bénesom v ponukovej činnosti. On bol prakticky dosť ďaleko od ostatných hráčov, a keďže nám nefungoval stred poľa, nevedeli sme podržať loptu, dostávali sa k nej častejšie Ukrajinci a boli nebezpečnejší, pohyblivejší. Belgičanom sme to do takej miery nedovolili.

Aj kapitán Milan Škriniar po zápase v Düsseldorfe upozornil, že cez stred poľa prechádzalo veľa lôpt, z čoho padol aj druhý ukrajinský gól. Vidíte tam slabinu?

Stred poľa je našou výhodou, ale chalani na tom musia byť fyzicky veľmi dobre. Nám dochádzali sily. Juraj Kucka odohral dva zápasy po sebe za štyri dni, ale predtým bol prakticky dlho zranený, čiže fyzické sily mu chýbali. Duda v prvom zápase nabehal veľmi veľa kilometrov, to isté aj Lobotka, čiže nemôžeme označiť náš stred poľa za slabinu, ale bol problém, že lopty cezeň prechádzali. Prestalo nám to fungovať.

Slovenskí reprezentanti. Foto: TASR/Martin Baumann

Po záložníkoch je v strede ešte defenzívne duo Milan Škriniar a Denis Vavro. S ich hrou ste boli spokojný?

Na rovinu si musíme povedať, že sme dostali už dva góly proti Belgicku, aj keď neboli uznané. Bolo to práve v tých priestoroch, kde sú stopéri. Takisto oba góly s Ukrajinou išli cez náš stred obrany. Škriniar s Vavrom sú zohratá dvojica, ale nevyhli sa chybám, najmä v taktickom postavení a preberaní hráčov. Nábehy súperových hráčov nezachytávali dobre. Aj v prvom zápase sa stávalo, že Romelu Lukaku či Jeremy Doku dostávali lopty do behu za náš chrbát. To isté sa stalo aj pri druhom góle proti Ukrajine.

Nebolo chybou, že sme sa v druhom polčase zápasu s Ukrajinou viac nestiahli do obrany a neprispôsobili sme hru?

Môžeme iba špekulovať, čo by bolo bývalo lepšie a čo horšie. Pokiaľ chcete brániť výsledok 1 : 0, tak máte dve možnosti: buď sa úplne zavriete do šestnástky a čakáte, alebo sa snažíte byť aktívni.

Náš tréner preferuje aktivitu mužstva. To znamená, aby bránilo po celej dĺžke a šírke ihriska. Chce, aby sme sa aktívne dostávali k loptám a dokázali ju podržať. Takže si nemyslím, že by nám pomohlo proti Ukrajine a proti hociktorému inému mužstvu, ktoré má len akú-takú kvalitu, zavrieť sa do šestnástky a lopty odkopávať preč, pretože by sme neskutočným spôsobom prichádzali o fyzické sily. A pri takej taktike sa v pokutových územiach môže stať hocičo. Keď ste zavretí a veľmi nízko, priletí tam 25 lôpt za zápas, tak je veľmi náročné uhrať ich na sto percent, aby ste nespravili chybu.

Musíte rozhodnúť, akým spôsobom chcete hrať, a náš tréner preferuje ten aktívny pressing a aktívnu defenzívu. Takže si nemyslím, že by bolo správne zavrieť sa a zakopať pred našou bránou a nejakým jednoduchým spôsobom sa zbavovať lôpt.

Napriek prehre s Ukrajinou tréner slovenských reprezentantov Francesco Calzona povedal, že je s mužstvom spokojný. Ako tieto slová chápať?

To je odkaz pre jeho hráčov, že sa nič nedeje a ideme bojovať ďalej. Aj po prehratom zápase videl nejaké pozitíva. Samozrejme, výroky trénera vníma každý vrátane hráčov v kabíne, a keď takto zareaguje, tak ich chce povzbudiť, motivovať, lebo ešte nie je koniec turnaja, ešte máme pred sebou zápas s Rumunskom, a ako sa ukazuje, je to veľmi dôležitý zápas.

Calzona zároveň povedal, že také tempo, aké jeho zverenci predvádzali, je náročné udržať celých 90 minút. Od svojho príchodu na lavičku slovenskej reprezentácie sa snaží pretransformovať našu pasívnejšiu a výsledok brániacu hru na futbal, v ktorom je kľúčová ofenzívna aktivita. Nestojí to však futbalistov priveľa síl, ktoré by mohli chýbať?

Samozrejme, tento typ futbalu stojí veľa síl, ale stálo by to oveľa viac, ak by sme sa stiahli do obrany, behali úplne bez lopty a iba sa presúvali a bojovali. Boli by sme veľmi hlboko, nemali by sme si ako posúvať loptu, lebo naše línie by boli príliš blízko pri sebe…

Stojí to veľa síl, ale hráči s tým musia rátať. Navyše pri držaní lopty si viete oddýchnuť a toto práve robia vyspelé mužstvá, preto sa snažia do pár sekúnd po strate lopty hneď ju získať napäť, podržať ju, poobtáčať hru. To stojí oveľa menej síl. Samozrejme, keď ste popritom efektívni, tak okrem oddychu na lopte viete byť nebezpeční smerom dopredu, dať gól a takýmto striedaním tempa hry dokážete držať na dištanc svojho súpera.

Slovensko malo v prvých dvoch zápasoch štatisticky jednu z najstarších základných jedenástok na Eure. Mohli by mať starší hráči s pribúdajúcimi minútami na šampionáte problém s kondíciou alebo, naopak, sú výhodou ich skúsenosti?

Skúsenosti sú výhodné a hlavne na takýchto turnajoch. Ale na druhej strane stratu kondície bolo vidno aj v zápase s Ukrajinou. Po tridsiatej minúte sme už neboli takí čerství, nemali sme takú šťavu a energiu. Je to jedno s druhým.

Je dôležité mať aj skúsenejších hráčov, ale, samozrejme, rýchlejšie im odchádzajú sily, hlavne keď hráte každý štvrtý deň zápas. Práve preto je to rozdelenie tempa hry a podržanie lopty dôležité. Aj vzhľadom na to, že sme malá krajina, ktorá nemá na výber z dvesto reprezentantov. Musíme to na týchto turnajoch skĺbiť.

Tréner slovenskej reprezentácie Francesco Calzona. Foto: TASR/Martin Baumann

Ktorí slovenskí hráči vás svojím výkonom najviac zaujali?

Stano Lobotka je absolútne najviditeľnejší v poli. Pár fantastických zákrokov mal aj Martin Dúbravka v bráne. Myslím si, že veľmi vidno Ondreja Dudu, pokiaľ je fyzicky v poriadku, tak je s Lobotkom veľmi zohratý. Veľmi dobre sa vidia na tom ihrisku. Oni dvaja sú tí, ktorí to tempo hry určujú.

Potom sú tu veľmi tvrdo pracujúci, či už Lukáš Haraslín, alebo Ivan Schranz, ale aj Robert Boženík. Gólovo sa síce nepresadzuje a nie je taký viditeľný, ale tvrdo pracuje pre mužstvo. Určite by mu nejaký gól pomohol. Do zápasu s Belgickom výborne nabehol aj Dávid Strelec.

Je tu viacero veľmi dobrých výkonov z našej strany. Defenzíva spravila nejaké chyby, ale stále je to dobre fungujúce. Dávid Hancko absolútne kraľuje na ľavej strane.

Ivan Schranz nemal v Slavii Praha takú gólovo úspešnú sezónu. Presne sa trafil iba dvakrát. Teraz zaznamenal dva góly v dvoch zápasoch. Sedí mu tento šampionát?

Očividne áno. Všetky úlohy, ktoré na ihrisku má, mu sedia. Tréner od neho vyžaduje, aby zatváral stred ihriska. Presne tak sa aj dostal ku gólu proti Belgicku, keď hra bola na ľavej strane pri Haraslínovi. Dobre napádal a zužitkoval to. Je poctivý aj do defenzívy, tak práve preto dostal prednosť pred všetkými ostatnými hráčmi na svojej pozícii, a ako vidno, bol to výborný ťah od trénera Calzonu.

Ako by sme mali nastúpiť do zápasu s Rumunskom, aby sa nám podarilo uspieť?

Pevne verím, že budú všetci zdraví. Čakáme na to, ako to bude s Petrom Pekaríkom, ktorý mal v zápase zrážku hlavou so súperom. Problémy mal aj Dávid Hancko, ktorý sa v prvom zápase takisto zrazil s kolenom Denisa Vavra a teraz s Ukrajinou mal svalový problém. Musel aj striedať.

V prvom rade musíme byť v plnej sile, pretože keď nám chýbajú dvaja-traja dôležití hráči, tak vždy to v minulosti bolo cítiť na našom výkone. Teraz máme v základnej zostave zohratú partiu, do ktorej výborne zapadol aj Ivan Schranz, čo vidno nielen na jeho dvoch góloch, ktoré dal, ale okrem toho robí skvelú robotu aj v defenzíve.

Ako musíme hrať?

Musíme byť aktívni, to je alfa a omega nášho futbalu, že my musíme chcieť byť s loptou, získavať ju a byť efektívni. Ak to splníme, priblížime sa k výkonu zo zápasu s Belgickom a v tom prípade si myslím, že Rumunov porazíme a nebudeme musieť s nikým a ničím kalkulovať. Som presvedčený, že my si to uhráme sami.

Očakávate zmeny v zostave?

Neočakávam veľa zmien alebo nejaké veľké rošády. Ak by nejaké boli, tak len v závislosti od zdravotných patálií.

Hráči aj tréner hovoria, že zápas s Rumunskom idú vyhrať, nie kalkulovať. Je to samozrejmý odkaz. Experti a novinári však špekulujú o postupových možnostiach. Vy ste boli na podobnom veľkom šampionáte, do akej miery hráči registrujú a vyhodnocujú ten okolitý vplyv?

Hráči to vnímajú rovnako ako zvyšok ľudí. Každý má svoju hlavu a každý to vyhodnocuje po svojom. Hráč sa však ako profesionál chystá na zápas, ktorý ho najbližšie čaká, a neuvažuje nad tým, ako bude hrať Belgicko s Ukrajinou. Rozmýšľa nad tým, aký podá on výkon proti Rumunsku. A to je najdôležitejšie, aby sa sústredil na svoj výkon, pretože to máme vo svojich rukách.

Marek Sapara s trofejou za tretie miesto v ankete Futbalista roka 2012. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Badať už na slovenských futbalistoch Calzonov rukopis?

To už badať dosť dlho, asi od zápasu s Bosnou a Hercegovinou v kvalifikácii. Prakticky to už celú kvalifikáciu bolo vidno. V Lige národov a v zápasoch pred kvalifikáciu to ešte nebolo vidno, pretože sa mužstvo zoznamovalo so všetkými tými informáciami, čo od nich tréner vlastne chce, ale potom v kvalifikácii to začalo fungovať a vidno to aj teraz na Eure.

S príchodom trénera Calzonu sa začala nová éra slovenskej reprezentácie. Mohol by na našej lavičke pobudnúť dlhší čas?

Všetko závisí od toho, ako dopadneme na Eure. Ja som presvedčený, že zo skupiny postúpime, a už to bude pre nás úspech. Myslím si, že pri nejakom šťastí, dobrom osemfinálovom môžeme pomýšľať aj na štvrťfinále. Samozrejme, veľa faktorov to ovplyvňuje, no pokiaľ ide o trénera, pokiaľ budeme v Nemecku úspešní, tak sa určite nevyhne tomu, aby dostal aj iné trénerské ponuky. To už bude záležať na našom zväze a na trénerovi, či to bude výhodná ponuka a či bude nad tým uvažovať. Ak by bola výhodná, možno pôjde trénovať nejaký klub, čo bude dennodenná práca, alebo zostane pri našej reprezentácii a bude ju viesť aj v kvalifikácii majstrovstiev sveta.

Športový novinár Jonathan Wilson pre britský denník The Guardian zhodnotil, že zverenci Calzonu hrajú sviežo, živelne a komplexne a už to nie sú „nudní robotníci z posledných dvoch Eur“. Čo si o tomto tvrdení myslíte?

Súhlasím s ním. Nie sme len takí „odkopávači“ čakajúci na chybu súpera, ale vlastnými schopnosťami, vlastnou hrou sa snažíme súpera zaskočiť, čo sa podarilo aj s Belgickom aj prvých 30 minút s Ukrajinou. Toto všetko tie slová anglického reportéra potvrdzujú.

Ako sme podľa vás zapôsobili vo svete?

Veľmi sme zapôsobili. Som v Nemecku od začiatku Eura a stretávam alebo v rámci televíznej tvorby, keďže spolupracujem s Markízou, počúvam veľa Slovákov, ale aj zahraničných ľudí, ktorí hovoria, že naše mužstvo sa snaží hrať veľmi aktívne. Dobre to pôsobí, že nie sme len zalezená defenzíva.

Aká panuje v Nemecku atmosféra?

Žije to tu futbalom, aj fanúšikovské zóny v každom jednom meste, kde sme boli. Nálada je fantastická, ľudia si to užívajú.

Je to tu na neskutočnej úrovni. Všetko funguje, ako má, až na pár maličkých technických drobností, ale pri takomto obrovskom turnaji, akým sú majstrovstvá Európy, sa nejaké veci, samozrejme, stanú, napríklad, že nám pomocníci nevedia hneď presne povedať, na ktorom štadióne máme naše stanovište alebo podobne. To sú však iba detaily.

Slovenskí fanúšikovia vo Frankfurte. Foto: TASR/Martin Baumann

Ako športový komentátor sledujete aj iné zápasy na šampionáte. Kto je váš favorit a kto si podľa vás zahrá v Nemecku finále?

Ja som už pred šampionátom hovoril, že pre mňa je favoritom Anglicko, no momentálne nie je v oslňujúcej forme. Nehrá pekný futbal, ale myslím, že sú turnajové mužstvo. Vo výbornom svetle sa zatiaľ ukazuje Nemecko, ktoré hrá pekne aj účelne a zatiaľ mu to všetko dobre vychádza.

Organizácie UEFA a FIFA v posledných desaťročiach navyšujú počty účastníkov na jednotlivých záverečných šampionátoch. Neprináša to atraktivitu na úkor kvality?

Dá sa to takto zhodnotiť, keďže nie všetky tímy sú na top úrovni. Vidíme však veľa prekvapení. Aj teraz na Eure máme niektoré skupiny úplne vyrovnané. Možno iba Portugalsko a Španielsko sú tímy, ktoré zatiaľ výsledkovo nezaváhali. Chorváti mali dva posledné turnaje fantastické a teraz vypadli z turnaja už v skupine. Ukazuje sa, že futbal sa posúva takým smerom, že aj menšie krajiny, ktoré sa na Euro predtým nikdy nedostali, na šampionáte vedia zamiešať karty. Je to zaujímavé.

Aj slabšie mužstvá vedia odohrať na pohľad krajší futbal ako tímy futbalovej špičky, ktorých zápasy sú často pretaktizované.

Samozrejme, niekedy to tak je. Aj mužstvá, ktoré sú v rankingu nižšie, môžu hrať živelnejšie a vábivejší futbal, ktorý sa strieda zo strany na stranu. Mňa konkrétne sklamal zápas Španielska proti Taliansku. Španieli vyhrali 1 : 0, ale vlastným gólom Talianska a nebol to taký nádherný futbal, aký sme očakávali. Niekedy práve vtedy, keď proti sebe nastúpia vyspelé krajiny, je to až príliš zviazané taktikou a každé jedno z mužstiev si dáva veľký pozor, aby nespravilo chybu.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť