Tour de France: Zúčtovanie

Tour de France: Zúčtovanie

Nášmu spolupracovníkovi vyšiel tip a uhádol víťaza tour. Tu je jeho analýza celého 103. ročníka.

Hrozivé pády, Sagan s Cavendishom v žltom, líder pretekov utekajúci peši do cieľa na Mt. Ventoux, Sagan s Froomom v úniku, čí spľasnutý nafukovací kilometrovník blokujúci cestu. Momenty, ktoré ponúklo tohtoročné vydanie Tour de France. Poznáme mená víťazov, smoliariov i sklamaných.

K víťazom určíte patria samotní organizátori tour. Niet športového podujatia s väčším výskytom zranení, ako cyklistické preteky.  Je fakticky nemožné zabezpečiť tisícky kilometrov ciest, skontrolovať státisíce divákov, ktorí majú možnosť bezprostredného kontaktu so športovcami na akcii s celosvetovým mediálnym pokrytím. Organizátori urobili niektoré chyby, sledovali sme trapas so zrútením reklamného pútača či nezvládnutie organizácie dojazdu na skrátenej horskej etape na Mt. Ventoux. No kedysi samozrejmú vec, že sa nestalo nič športovcom ani divákom, si dnes treba vážiť ako dôležitý moment tour. O to viac, že Francúzsko je krajina vo výnimočnom stave a teroristickým útokom sa nevyhla aj priamo počas tour, pričom v hre bolo aj zrušenie prvej časovky.            

Chris Froome

Slovenskou optikou je hviezda tour jasná, Tourminator zo Žiliny opäť prilepil k obrazovkám masy Slovákov a tí sa dočkali svojej dávky adrenalínu aj eufórie. Hlavnou hviezdou tour bol ale líder tímu Sky Chris Froome. Hviezda očakávaná, no štýl akým zavŕšil svoj hetrik bol prekvapivý a obdivuhodný.

Víťaz 103. ročníka Chris Froome.

Zaútočil už v prvom týždni a svojich konkurentov prekvapil atakmi v zjazde a na rovine, kde získal prvé minúty zo svojho konečného štvorminútového náskoku. V horských etapách potom jeho tím nepustil nikoho do relevantnej akcie a Froomovo vedenie s prehľadom kontrolovali a zveľaďovali. Silu tímu Sky potvrdzuje aj fakt, že štyria jeho jazdci skončil v celkovej klasifikácii v prvej dvadsiatke. Henao Montoya, Thomas, Nieve Iturralde, Poels by v iných tímoch patrili k lídrom, v Sky však tvoria zohranú zostavu, ktorá podáva spoľahlivé výkony na vysokej úrovni,  nerobí chyby a stále vie aj prekvapiť. Chris Froome nepatril k miláčikom divákov a zdalo sa, že si nepomohol ani útokom na kolumbijského fanúšika bežiaceho popri trati. Ročník 2016 ale bude v znamení jeho prekvapujúcich atakov i nezabudnuteľným behom do cieľa potom, čo zrážku s motorkou neprežil jeho bicykel. Frooma bolo vidieť a tým, že tvoril dej pretekov si získal na svoju stranu ďalších priaznivcov.

Peter Sagan

Rockandrollová hviezda dnešnej cyklistiky je po víťazovi tour jasne najzaujímavejšia postava pelotónu. Jeho piaty štart na TdF znamená piate zelené tričko s rekordným náskokom v bodoch na druhého Kittela. Pridal k tomu tri etapové víťazstva, tri dni v žltom drese, titul najbojovnejšieho jazdca pretekov a pre svoj tím zarobil najviac na finančných odmenách. Budúci rok sa zrejme pokúsi o vyrovnanie rekordu Nemca Zabela, ktorý má šesť zelených tričiek a to má Sagan stále len 26 rokov.

Peter Sagan je vo Francúzsku obľúbený, na fotografii s legendou francúzskej cyklistiky Ryamondom Poulidorom po štvrtej etape.

Pokus o úpravu pravidiel v bodovacej súťaži neuspel a pri Saganovej všestrannosti je vôbec otázne, či môže nejaká ďalšia úprava zdramatizovať preteky. Dominanciu Sagana a jeho rešpekt u konkurentov potvrdil aj Mark Cavendish, ktorý bodovaciu súťaž odpískal v polovičke pretekov. Nemýlil sa. S Petrom môže byt spokojný aj Oleg Tinkov. Jeho končiaci tím, okrem zeleného získal aj bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára, ktorý vybojoval neúnavný Poliak Rafael Majka. Vyhral ho aj napriek štarte na tohtoročnom Giro d´ Italia so skvelým konečným piatym miestom. Úspechom je isto aj konečné desiate miesto Čecha Romana Kreuzigera, ktorý sa stal lídrom tímu po odstúpení Contadora v deviatej etape. Paradoxne práve odstúpenie zraneného Alberta Contadora, rozviazalo nohy a krídla spomínaním borcom a spočiatku rozpačité účinkovanie ruskeho timu Tinkoff sa zmenilo na vydarenú rozlúčku.  

Mark Cavendish

Za vydarenú tour tu práve skončenú isto považuje aj Mark Cavendish. Tridsaťjeden ročný britsky šprintér patril k širšiemu okruhu favoritov na niektoré z etapových víťazstiev. No na to, že ich vyhral hneď štyri a to pomerne dominantným spôsobom, by si stavil asi málokto. Cavendish mal mať už najlepšie roky za sebou a Dimension Data nemala zostavu, ktorá by desila ďalšie šprintérske tímy. Cavendish si ale poradil aj sám a likvidoval najmä nemecké duo Kittel-Greipel, ktorí sa predtým na Gire ukazovali vo vrcholnej forme. Mark dominoval úvodnému týždňu tour. Prvý krát v kariére sa obliekol aj do žltého dresu a v počte etapových víťazstiev je pred nim už len legendárny Mercx. Mark ich ma nateraz na konte 30 a dokázal, že s nim stále treba počítať.

Porazení

Asi najväčším sklamaním bola tour v podaní Naira Quintanu. Skončil na celkovo treťom mieste, čo by pre väčšinu jazdcov znamenalo životný úspech, ale od dvojnásobného korunného princa sa očakávalo ďaleko viac. Movistar síce vyhral klasifikáciu tímov, v prvej desiatke mali dvoch závodníkov, na svojom hlavnom fronte ale zlyhali. Počas troch týždňov nedostali Sky a Frooma pod tlak a nezmohli sa na žiaden vážnejší atak, napriek skvelej zostave vrchárov. Nairo si minimálne rok bude musieť ešte počkať.

Zranený Alberto Contador tour nedokončil.

Rovnako nespokojní musia byť v Astane. Tím víťaza z roku 2014 bol takmer neviditeľný a z Francúzska odchádza bez jediného víťazstva v etape. Sklamaním je aj konečné trináste miesto lídra tímu Fabia Arua.  Bývalý Saganov tím ohlásil pred štartom nového sponzora, no ani výkony Cannondale-Drapac za veľa nestáli. Zopár účastí v unikoch, žiadne umiestnenie v prvej desiatke v etapách a a 16. miesto lídra Peirra Rollanda v celkovej klasifikácii.

Za smoliarov tour jednoznačne treba považovať Alberta Contadora a Richieho Porteho. Alberto napriek ťažkým pádom v prvých dvoch etapách bojoval do deviatej, no šancu na dobrý výsledok už nemal. Porteho smolný okamih prišiel rovnako v úvode tour. V druhej etape dostal defekt a na pomoc mechanikov čakal tak zúfale dlho, až zaznamenal dvojminútovú stratu. Bol aj v incidente s motorkou v stúpaní na Mt. Ventoux. Napriek tomu bol v Paríži v cieli na celkovo piatom mieste s päťminútovou stratou na víťaza, pre ktorého bol štyri roky dvorným domestikom. Nebyť týchto nehôd mohol byť v konečnom účtovaní Austrálčan aj o nejakú priečku vyššie, možno aj na stupni víťazov.

Sagan v Bore, Contador v Treku zatial hlavne prestupové udalosti. Končiaci Tinkoff, či IAM Cycling, pochybnosti o osude BMC, ohlásené projekty arabských šejkov sú ďalšie ingrediencie budúcoročnej tour. 104. ročník starej dámy bude teda znovu jedinečný a grandiózny. Štartuje  1. júla 2017, tentokrát v nemeckom Dusseldorfe.

 

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo