usa primary debate

usa primary debate
Lukáš Obšitník
Lukáš Obšitník
Vyštudoval učiteľstvo histórie a náuky o spoločnosti na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Zaujíma sa o históriu, politiku, literatúru a filmy.
Ďalšie autorove články:

Poslanec PS Michal Sabo s partnerom zvažujú žalobu na Slovenskú republiku týkajúcu sa ich homosexuálneho manželstva

Homosexuálne manželstvo Poslanec PS žiada o slovenské uznanie zväzku, ktorý uzavrel v Rakúsku

Veľké rozdiely v prieskumoch Tisza by podľa projektu Választási Monitor mohla získať 104 poslancov

Hodnotenia štvrtkovej debaty republikánskych prezidentských kandidátov sa rôznia, podľa viacerých ju vyhral Ted Cruz. Jonathan V. Last vo Weekly Standard jeho víťazstvo zhrnul do troch bodov: zdôrazňoval, že Trump je podvodník, ktorému sa nedá veriť; že žiadnym zmysluplným spôsobom nepatrí medzi republikánov ani konzervatívcov; a hoci kritizuje washingtonskú korupciu, on sám k nej 40 rokov patril svojou podporou pre demokratov od Jimmyho Cartera cez Johna Kerryho po Hillary Clintonovú. Podľa Daniela Larisona však poukazovanie na Trumpovu liberálnu minulosť Cruzovi nemusí stačiť, lebo ideologické výhrady doteraz nemali veľký vplyv.


V USA medzitým rastie počet prominentných republikánov, hlavne medzi neokonzervatívcami, ktorí verejne hovoria, že ak aj Trump získa republikánsku nomináciu, v novembrových voľbách ho nebudú voliť za žiadnych okolností. Tak sa vyjadrili napr. neokonzervatívci Bill Kristol z Weekly Standard či spolupracovník viacerých republikánskych prezidentov Peter WehnerRobert Kagan pred týždňom rovno vyjadril podporu Hillary Clintonovej. Spor zhŕňa magazín Politico v texte Republikánski jastrabi vyhlásili Trumpovi vojnu


Neokonzervatívcov naopak tvrdo kritizuje ekonóm a americký Žid David Goldman. V pondelok napísal, že ich doktrína spočívajúca v podkopávaní diktátorov rozvrátila Blízky východ a defacto ohrozuje aj štát Izrael, ktorému všetci deklarujú podporu. Neokonzervatívci v mene svojho kultu o šírení demokracie hodili záujmy Izraela za hlavu, tvrdí Goldman. Podporuje Teda Cruza, no keďže Trumpa považuje za viac proizraelského ako Clintonovú a zdieľa roztrpčenie Američanov z republikánskeho establišmentu, v novembri by Trumpa volil.


V sobotu sa budú konať republikánske primárky v štátoch Kansas, Kentucky, Louisiana a Maine. Doterajší stav získaných delegátov je 319 (Trump), 226 (Cruz), 110 (Rubio), 25 (Kasich) a 8 (Carson).

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Donald Trump Ted Cruz
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť