Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
17. 06. 2016, 11:27

Obchodník

U žiadneho politika nebol väčší rozdiel medzi imidžom a realitou ako u Bélu Bugára. A tomu je koniec.
Obchodník

Béla Bugár. Foto: Andrej Galica/TASR

Ľudia ho vždy mali radi pre jeho žoviálnosť a úsmev, Maďari na ňom oceňovali, že im ukázal, ako byť úspešný medzi Slovákmi a neprestať byť Maďarom. A Slováci ho mali za prototyp dobrého suseda. Ochotne povtipkoval s Oliverom Andrásym, nechal sa odfotiť na svojej záhrade, vedel vo svoj prospech využiť maďarský akcent.

Bol to úspešný a pozitívny príbeh, pretože náš hrdina pochopil, že nemá byť v politike Antislotom, ale musí si od tela držať aj Duraya a Viktora Orbána.

Konflikt s Viktorom Orbánom bol jednou z politicky najzaujímavejších kapitol celej Bugárovej kariéry. Bugár ním niekedy vnútorne pohŕdal, to keď bol Orbán ochotný urobiť čokoľvek, napríklad nosiť lacné oblečenie, aby sa v opozícii dostal ku každému možnému percentu, a pritom bol milionár. Ale vždy ho rešpektoval a nikdy ho zbytočne nedráždil. Napokon, Slovnaft patrí Molu a maďarské televízie a rozhlas robia presne to, o čo ich maďarský premiér požiada. Nuž a naši Maďari ich sledujú a počúvajú.

20. jún 1998: Snem SMK v Dunajskej Strede. Zľava: Pál Csáky, Béla Bugár, Pál Farkas a Gyula Bárdos. Foto: Miroslava Cibulková/TASR

Bugár sa vedel posťažovať, ako mu prekáža, že Fidesz podporuje cez hranice jeho nacionalistických rivalov v strane. Nielen politicky, ale aj finančne. Ale vedel sa proti tomu aj brániť. To bola vždy jeho druhá silná stránka: Bugár vedel nominovať svojich ľudí, keď sa prerozdeľovala moc po voľbách a tí sa vedeli postarať o seba aj svojich patrónov.

Podozrenia z korupcie boli časté, ľudia z SDKÚ často len nechápavo krútili hlavou, že Bugárovým ľuďom prejde aj to, čo si oni dovoliť nemôžu.

Ale málokto tomu chcel rozumieť. A ešte menej ľudí to zaujímalo. Najmä keď sa Bugár v rozhodujúcich chvíľach postavil na správnu stranu alebo sa vedel usmiať. Aj keď sa rozhádali s Csákym a Durayom, a ten druhý o ňom hovoril, že sa obklopuje podozrivými podnikateľmi, málokto tomu veril. Veď to bolo slovo proti slovu, pričom to prvé hovoril maďarský nacionalista a na druhej strane stál náš Béla. Podobne neuveriteľne pôsobilo, keď sa jedna maďarská poslankyňa sťažovala na Bugárovu vulgaritu alebo slovenskí politici z kandidátky na autoritársky spôsob práce.

Lenže potom prišla chyba.

Parlament volil generálneho prokurátora a kandidát Ivety Radičovej neuspel. Niekoľko pravicových vládnych poslancov totiž v tajnej voľbe hlasovalo za Dobroslava Trnku, ktorého chcela Radičová odstaviť od moci a vymeniť. Začal veľký hon na vinníkov, podozrivý bol kadekto, ale vina preukázaná nebola. Len s odstupom času sa začali trúsiť reči, že Trnkovi poslaneckí voliči zrejme hovorili po maďarsky, pričom niektorí sa dvojzmyselne pýtali, či s nimi náhodou nehlasoval aj ich šéf, aby ich uistil, že bude držať basu.

Pokúšal som sa vtedy s niekoľkými týmito kuvičími hlasmi hovoriť a napísať o tom, ale nešlo to, nebol záujem.

5. marec 2004, Komárno: Béla Bugár s Viktorom Orbánom. Foto: Milan Drozd/TASR

A tak Béla Bugár, politik, ktorý je v parlamente od roku 1990, išiel aj do svojich 9. volieb energicky a ostatným sebavedome nastavoval morálne zrkadlo. Tém mal dosť a chlapci z Komplotu sa vyhrali: Béla Bugár zdôrazňoval svoj charakter, Lucia Žitňanská chcela všetko riešiť od počiatku.

Potom predviedol dvojitý salchov a odvtedy ho ide pri čítaní správ trafiť šľak.

A keďže doba každý deň odhaľuje nejakú špinavosť alebo pripomína čudné veci z minulosti, dozvedeli sme sa, ako Béla Bugár zarobil pol milióna eur. Bugár tvrdí, že to nie je žiadna kauza, že pozemky kúpil v predstihu, keď nebola ešte trasa definitívne jasná (ak je to pravda, bude treba overiť, či Most-Híd alebo jeho nominanti nejako neovplyvňovali trasu), že je v tom nevinne.

Ale to je omyl.

V Nemecku stačí, aby sa vrcholný politik dopustil plagiátu, a musí sa porúčať. V Poľsku stačí, aby sa rozprával v luxusnej reštaurácii o straníckych manipuláciách a budúcich obchodoch. V Amerike sa musela Madelaine Albrightová vzdať nároku na účasť v privatizácii kosovského telekomu dlho potom, ako už nebola v politike, aby tým neobvinila nielen seba, ale aj americkú zahraničnú politiku z toho, že slúži biznis-záujmom.

Preto ak Béla Bugár hovorí, že to nie je kauza, tak sa osudovo mýli. Pozemky totiž ukazujú, že Bugár je podnikateľ, nielen politik.

21. september 2002, Bratislava: Béla Bugár s László Nagyom a Jenö Bottosom. Foto: Vladimír Benko/TASR

Je možné, že jeho odchod by uvrhol slovenských Maďarov do chaosu, ktorý by bol horší ako dnešná situácia. A je celkom pravdepodobné, že Bugár kauzu ustojí, pretože sa dejú vážnejšie veci. Ale to nič nemení na tom, že Bugárovo správanie je neakceptovateľné.

Politik, najmä čelný politik a predseda strany, musí myslieť na verejný záujem. Nemá byť lobista ani obchodník. Preto si politikov tak dobre platíme. Bugár bol v politike mužom, ktorý niečo reprezentoval. Pre maďarskú menšinu aj pre štát.

Niežeby pol milióna eur zmenilo všetko, čo kedy spravil. Ale jedna vec sa už nezmení. Voliči, politici a raz možno aj nejaký historik sa už na Bugára budú pozerať aj ako na obchodníka.      

Odporúčame

Kaliňákov bod zlomu

Kaliňákov bod zlomu

Hoci ho neodvolali, je dnes najzraniteľnejší, aký kedy bol. A do volieb ešte pár silných úderov príde. Pavol Paška si prešiel niečím podobným.