Obchodník

Obchodník

Béla Bugár. Foto: Andrej Galica/TASR

U žiadneho politika nebol väčší rozdiel medzi imidžom a realitou ako u Bélu Bugára. A tomu je koniec.

Ľudia ho vždy mali radi pre jeho žoviálnosť a úsmev, Maďari na ňom oceňovali, že im ukázal, ako byť úspešný medzi Slovákmi a neprestať byť Maďarom. A Slováci ho mali za prototyp dobrého suseda. Ochotne povtipkoval s Oliverom Andrásym, nechal sa odfotiť na svojej záhrade, vedel vo svoj prospech využiť maďarský akcent.

Bol to úspešný a pozitívny príbeh, pretože náš hrdina pochopil, že nemá byť v politike Antislotom, ale musí si od tela držať aj Duraya a Viktora Orbána.

Konflikt s Viktorom Orbánom bol jednou z politicky najzaujímavejších kapitol celej Bugárovej kariéry. Bugár ním niekedy vnútorne pohŕdal, to keď bol Orbán ochotný urobiť čokoľvek, napríklad nosiť lacné oblečenie, aby sa v opozícii dostal ku každému možnému percentu, a pritom bol milionár. Ale vždy ho rešpektoval a nikdy ho zbytočne nedráždil. Napokon, Slovnaft patrí Molu a maďarské televízie a rozhlas robia presne to, o čo ich maďarský premiér požiada. Nuž a naši Maďari ich sledujú a počúvajú.

20. jún 1998: Snem SMK v Dunajskej Strede. Zľava: Pál Csáky, Béla Bugár, Pál Farkas a Gyula Bárdos. Foto: Miroslava Cibulková/TASR

Bugár sa vedel posťažovať, ako mu prekáža, že Fidesz podporuje cez hranice jeho nacionalistických rivalov v strane. Nielen politicky, ale aj finančne. Ale vedel sa proti tomu aj brániť. To bola vždy jeho druhá silná stránka: Bugár vedel nominovať svojich ľudí, keď sa prerozdeľovala moc po voľbách a tí sa vedeli postarať o seba aj svojich patrónov.

Podozrenia z korupcie boli časté, ľudia z SDKÚ často len nechápavo krútili hlavou, že Bugárovým ľuďom prejde aj to, čo si oni dovoliť nemôžu.

Ale málokto tomu chcel rozumieť. A ešte menej ľudí to zaujímalo. Najmä keď sa Bugár v rozhodujúcich chvíľach postavil na správnu stranu alebo sa vedel usmiať. Aj keď sa rozhádali s Csákym a Durayom, a ten druhý o ňom hovoril, že sa obklopuje podozrivými podnikateľmi, málokto tomu veril. Veď to bolo slovo proti slovu, pričom to prvé hovoril maďarský nacionalista a na druhej strane stál náš Béla. Podobne neuveriteľne pôsobilo, keď sa jedna maďarská poslankyňa sťažovala na Bugárovu vulgaritu alebo slovenskí politici z kandidátky na autoritársky spôsob práce.

Lenže potom prišla chyba.

Parlament volil generálneho prokurátora a kandidát Ivety Radičovej neuspel. Niekoľko pravicových vládnych poslancov totiž v tajnej voľbe hlasovalo za Dobroslava Trnku, ktorého chcela Radičová odstaviť od moci a vymeniť. Začal veľký hon na vinníkov, podozrivý bol kadekto, ale vina preukázaná nebola. Len s odstupom času sa začali trúsiť reči, že Trnkovi poslaneckí voliči zrejme hovorili po maďarsky, pričom niektorí sa dvojzmyselne pýtali, či s nimi náhodou nehlasoval aj ich šéf, aby ich uistil, že bude držať basu.

Pokúšal som sa vtedy s niekoľkými týmito kuvičími hlasmi hovoriť a napísať o tom, ale nešlo to, nebol záujem.

5. marec 2004, Komárno: Béla Bugár s Viktorom Orbánom. Foto: Milan Drozd/TASR

A tak Béla Bugár, politik, ktorý je v parlamente od roku 1990, išiel aj do svojich 9. volieb energicky a ostatným sebavedome nastavoval morálne zrkadlo. Tém mal dosť a chlapci z Komplotu sa vyhrali: Béla Bugár zdôrazňoval svoj charakter, Lucia Žitňanská chcela všetko riešiť od počiatku.

Potom predviedol dvojitý salchov a odvtedy ho ide pri čítaní správ trafiť šľak.

A keďže doba každý deň odhaľuje nejakú špinavosť alebo pripomína čudné veci z minulosti, dozvedeli sme sa, ako Béla Bugár zarobil pol milióna eur. Bugár tvrdí, že to nie je žiadna kauza, že pozemky kúpil v predstihu, keď nebola ešte trasa definitívne jasná (ak je to pravda, bude treba overiť, či Most-Híd alebo jeho nominanti nejako neovplyvňovali trasu), že je v tom nevinne.

Ale to je omyl.

V Nemecku stačí, aby sa vrcholný politik dopustil plagiátu, a musí sa porúčať. V Poľsku stačí, aby sa rozprával v luxusnej reštaurácii o straníckych manipuláciách a budúcich obchodoch. V Amerike sa musela Madelaine Albrightová vzdať nároku na účasť v privatizácii kosovského telekomu dlho potom, ako už nebola v politike, aby tým neobvinila nielen seba, ale aj americkú zahraničnú politiku z toho, že slúži biznis-záujmom.

Preto ak Béla Bugár hovorí, že to nie je kauza, tak sa osudovo mýli. Pozemky totiž ukazujú, že Bugár je podnikateľ, nielen politik.

21. september 2002, Bratislava: Béla Bugár s László Nagyom a Jenö Bottosom. Foto: Vladimír Benko/TASR

Je možné, že jeho odchod by uvrhol slovenských Maďarov do chaosu, ktorý by bol horší ako dnešná situácia. A je celkom pravdepodobné, že Bugár kauzu ustojí, pretože sa dejú vážnejšie veci. Ale to nič nemení na tom, že Bugárovo správanie je neakceptovateľné.

Politik, najmä čelný politik a predseda strany, musí myslieť na verejný záujem. Nemá byť lobista ani obchodník. Preto si politikov tak dobre platíme. Bugár bol v politike mužom, ktorý niečo reprezentoval. Pre maďarskú menšinu aj pre štát.

Niežeby pol milióna eur zmenilo všetko, čo kedy spravil. Ale jedna vec sa už nezmení. Voliči, politici a raz možno aj nejaký historik sa už na Bugára budú pozerať aj ako na obchodníka.      

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo