Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Pozerať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zapnúť upozornenia

Čo čítať v advente

Kráľ Dávid, Dickensova vianočná klasika, Jordan Peterson i nový Michail Zygar

Relácia Knihomoľov zápisník ponúka niekoľko tipov na toto čarovné koncoročné obdobie.

Milí priatelia, dovoľte, aby som vás privítal pri ďalšom vydaní našej videorelácie Knihomoľov zápisník. Začína sa predvianočné adventné obdobie. Je to čas, ktorý môžete stráviť buď stresom a naháňaním, alebo, naopak, stíšením a vnútornou duchovnou prípravou na Vianoce i nový rok.

Možno je to tiež čas siahnuť po knihe. Či už vo forme daru pod stromček pre najbližších, alebo sa sami môžete začítať do niečoho, čo vás pred Vianocami a počas nich povznesie. Mám tu pre vás niekoľko knižných tipov práve na toto kúzelné obdobie.

Naše vydavateľstvo tento rok prvýkrát vydalo beletriu domáceho autora. Ide o historický román On postaví dom tebe od spisovateľa Rastislava Puchalu, ktorý v posledných rokoch začal orať celkom slušnú brázdu v slovenskej literatúre.

Po románoch Archa zmluvyVeža zo slonovej kosti, v ktorých umelecky spracoval príbeh svojej rodiny počas 20. storočia, sa Puchala vydal týmto novým románom hlbšie do dejín. Na Blízky východ do starozákonných čias, konkrétne do doby kráľa Dávida.

Je to jedna z najobľúbenejších biblických postáv. Z mladého pastiera sa vďaka dôvtipnej porážke filištínskeho bojovníka Goliáša vyšvihol Dávid na hrdinu židovského národa. No keďže na neho žiarli kráľ Saul, z Dávida sa stáva štvanec a vydedenec, až pokým sa sám neujíma vlády. A hoci sa pokúša panovať spravodlivo a uvážlivo, ani jemu sa nevyhýbajú poklesky. Najväčším z nich je zhrešenie s Betšebou a narafičenie usmrtenia jej manžela Uriáša... Poklesok, za ktorý prišiel na Dávida zároveň prísny Boží trest.

Román je písaný v prvej osobe ako bilancovanie staručkého Dávida, ktorý prežil život plný osudových zvratov. Keď som bol tínedžer, mal som veľmi rád historické romány fínskeho spisovateľa Miku Waltariho ako Egypťan Sinuhe alebo Riman Minutus, ktoré boli písané podobným spôsobom, teda ako ohliadnutie titulných postáv na staré kolená za celým ich životom. Ako dospievajúcemu čitateľovi mi to pomáhalo aj moju vtedajšiu životnú etapu vnímať akoby v perspektíve. Takže román On postaví dom tebe je vhodný aj pre mladšieho čitateľa, hoci nie výhradne. Svoje si tam nájde čitateľ každého veku. Mimoriadne sa hodí na adventné a vianočné obdobie.

Rámcom pre život kráľa Dávida je prirodzene to, čo o ňom píše Biblia. No Rastislav Puchala sprístupňuje túto postavu súčasnému čitateľovi navyše aj tým, že mu odhaľuje Dávidovu vnútornú psychológiu, jeho vnímanie, jeho prežívanie. Na druhej strane, zasvätenými opismi doby, ľudí, ich zvykov a miestnej prírody zároveň oživuje Zasľúbenú zem, ako asi vyzerala v staroveku.

Boh je súčasťou tohto príbehu. Dávid ho miluje a má počas svojho života rôzne videnia od Hospodina. Síce Boh zakáže pre hriechy kráľovi postaviť svoj chrám, no sľúbi mu, že Dávidov dom bude zvečnený až do ďalekej budúcnosti. Azda neprezradím veľa, keď poviem, že Dávid má dokonca vízie ukrižovaného Krista, ktorý sa narodí až o stáročia neskôr. Hebrejský kráľ síce v Ježišovi spoznáva potomka zo svojho rodu, no inak tým videniam nerozumie.

Rastislav Puchala predstavuje Dávida nielen ako bojovníka a kráľa, ale tiež ako umeleckú dušu, keďže kráľ zložil viacero žalmov a hral na kinore, čo je lýre podobný hudobný nástroj. Zaujímavosťou románu je využívanie pôvodných hebrejských tvarov mien biblických postáv. Takže napríklad „Šalamún“ je „Šlomo“, rieka „Jordán“ je „Jarden“ a podobne. Aby sa v tom čitateľ ani náhodou nestratil, na konci knihy sa nachádza zoznam týchto mien aj s tradičnou slovenskou transkripciou.

Román sa dá so zľavou objednať v našom e-shope, link nájdete pod týmto videom. A ak máte záujem o ďalšiu prozaickú tvorbu Rastislava Puchalu, ponúkame vám tiež jeho zbierku poviedok a noviel Priestupný rok. Ide o samostatné príbehy, ktoré spája plynutie času v priebehu jedného výnimočného roka. Takže tiež ide o čítanie vhodné na Vianoce a čas, keď jeden rok strieda druhý.

Milí priatelia, 19. decembra 1843 vyšlo v Anglicku jedno z najznámejších diel svetovej literatúry: Vianočná koleda Charlesa Dickensa. Príbeh skupáňa Ebenezera Scroogea, ktorý pohŕda Vianocami. A práve na Vianoce sa mu zjavia postupne traja duchovia – minulých, súčasných a budúcich Vianoc –, ktorí Scroogeovi nastavia zrkadlo, čo vedie k zmene jeho zmýšľania i jeho prístupu k ostatným ľuďom.

Dickensova Vianočná koleda má množstvo filmových a televíznych adaptácií – rovnako hraných, ako aj animovaných. Ja osobne sa snažím každé Vianoce si nájsť čas na niektorú z týchto televíznych adaptácií, keďže knihu som už čítal pred rokmi v anglickom origináli. Je to nesmierne katarzný príbeh, ktorý posilňuje našu vieru, že aj zlý jednotlivec sa môže zmeniť k lepšiemu. 

Keďže bezprostredne pred nami je 180. výročie vydania Vianočnej koledy, vydavateľstvo Tatran prišlo tento rok s touto jej nádhernou verziou, kde Dickensov text dopĺňajú obrázky nórskej ilustrátorky Lisy Aisato.

Nie je to úplne lacná kniha. Stojí cez 25 eur, ale v tejto podobe je to krásne spravená literárna klasika. Navyše, je to niečo aj pre mladších čitateľov.

Milí priatelia, dnes máme pre vás knižné tipy aj mimo beletrie. Vhodným čítaním na obdobie okolo Vianoc je tiež kniha Christophera Kaczora a Matthewa Petruseka Jordan Peterson, Boh a kresťanstvo s podtitulom Hľadanie zmysluplného života.

Ako určite viete, Jordan Peterson je kanadský psychológ a známy spoločenský komentátor, ktorého sledujú milióny ľudí po celom svete na sociálnych sieťach. Táto kniha je prvým systematickým pokusom o rozbor jeho myslenia z katolíckeho pohľadu.

Inzercia

Christopher Kaczor sa najskôr venuje Petersonovej analýze biblickej knihy Genezis, v ktorej príbehoch vidí kanadský psychológ ohromné podnety na nachádzanie zmyslu života, ktoré sú aktuálne aj pre súčasného človeka. Matthew Petrusek potom v druhej časti rozoberá jednotlivé body z Petersonovho knižného bestselleru 12 pravidiel pre život. Píše o tom, v čom Petersonov pohľad pripomína myslenie veľkých kresťanských mysliteľov ako Augustín alebo Tomáš Akvinský. No kriticky poukazuje aj na Petersonove limity.

Epilóg tejto knihy je venovaný Petersonovej knihe Za hranicou poriadku a posledných 50 strán predstavuje rozhovor medzi samotným Petersonom a vplyvným americkým biskupom Robertom Barronom. V čase, keď mnohí útočia na akúsi karikatúru Petersonových ideí namiesto toho, aby vecne kritizovali, čo naozaj hovorí, je táto kniha poctivou snahou o dialóg s myšlienkami celosvetovo známeho kanadského psychológa. V advente a vo vianočnom období je zase toto dielo príležitosťou hlbšie sa zamyslieť nad niektorými kresťanskými tézami z pohľadu spoločenského vedca, s ktorého osobnou vierou je to síce komplikované, ale ktorý na kresťanstve nachádza predsa len množstvo vzácneho.

Knihu si opäť môžete objednať v našom e-shope so zľavou na linku pod videom. Dostupné sú u nás aj Petersonove knihy 12 pravidiel pre životZa hranicou poriadku.

Milí priatelia, žiaľ aj tieto Vianoce sa bude na území nášho východného suseda bojovať. Vo vydavateľstve Absynt nedávno vyšla nová kniha ruského reportéra a spisovateľa Michaila Zygara Vojna a trest. Meno autora ste už možno počuli. Jeho kniha Všetci mocní Kremľa o zákulisí ľudí okolo Vladimira Putina, ktorá vyšla v roku 2016, sa stala bestsellerom. O tri roky neskôr vyšla v slovenskom preklade aj jeho ďalšia, tentoraz historická kniha Impérium musí zomrieť o udalostiach, ktoré predchádzali pádu cárskeho režimu v Rusku v roku 1917 a neskoršiemu boľševickému prevratu.

Kniha Všetci mocní Kremľa má publicistický charakter, kniha Impérium musí zomrieť je zase populárnou históriou. Táto nová Zygarova kniha Vojna a trest je tak trochu oboje. Jej názov je prirodzene narážkou na Tolstého román Vojna a mier a Dostojevského Zločin a trest. Nejde však o román, ale o literatúru faktu.

Autor tu opisuje sled udalostí, ktoré vyvrcholili ruským vojenským útokom na Ukrajinu vo februári roku 2022. Prvá polovica knihy je historická a jej výklad sa tiahne od 17. do 20. storočia. Zygar rozoberá, kde sa vzala predstava, že Ukrajinci sú len akousi podradnou súčasťou mohutného ruského národa, keď pritom Kyjev bol v skutočnosti centrom dlho predtým, než sa ním stala Moskva.

Tento mytologický koncept Ukrajiny ako prívesku Ruska, ktorý je vlastný aj Vladimirovi Putinovi, je doslova intelektuálnou konštrukciou vytváranou dobovými učencami často ako reakcia na rôzne dobové politické potreby mocných. Historické kapitoly Zygarovej knihy nám pripomenú osobnosti ukrajinských dejín ako Bohdan Chmeľnyckyj, Ivan Mazepa, Taras Ševčenko či Stepan Bandera. Dotýka sa tiež mýtu, že Ukrajinu vymyslel Lenin, či stalinského hladomoru v 30. rokoch minulého storočia.

Z pohľadu slovenského čitateľa sú tieto historické kapitoly takým sprievodcom dejinami nášho východného suseda, ktoré nie sú u nás veľmi známe. No dobre sa čítajú. Autor aj pri opise dávnych udalostí uplatňuje svoj strhujúci novinársky štýl.

No najzaujímavejšia je druhá polovica knihy, ktorá opisuje zákulisie kolapsu Sovietskeho zväzu, z ktorého vzišla samostatná moderná Ukrajina a jej novodobý politický vývoj. Je to cesta od Kravčuka a Kučmu cez Oranžovú revolúciu v roku 2004, éru Juščenka a Tymošenkovej až k proruskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi. Keď sa ten pred desiatimi rokmi náhle rozhodol nepodpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, Ukrajinci vyšli do ulíc a v revolúcii, známej ako Euromajdan, Janukovyča zvrhli. Tieto udalosti viedli k ruskému obsadeniu Krymu a rozpútaniu konfliktu v Donbase. V knihe sú podrobne opísané.

Zygar nemaľuje na ružovo ani korupčné a doslova mafiánske zázemie ukrajinskej i ruskej politiky. Putinova paranoja z rozšírenia revolučných nálad z Kyjeva aj do jeho ríše sa podľa neho tiahne až do roku 2004, keď sa v Kyjeve odohrala Oranžová revolúcia. No časom sa táto jeho črta zhoršovala. Izolácia ruského prezidenta počas pandémie v kombinácii s americkým ústupom z Afganistanu podľa Zygara povzbudili Putina, aby napadol Ukrajinu vo februári 2022. Myslel si, že Zelenského režim padne ako domček z karát.

Zaujímavosťou je, že na pozadí každodennej politiky na Ukrajine počas posledných troch desaťročí autor venuje pozornosť aj hereckej kariére Volodymyra Zelenského a ako sa z hrdinu seriálu Sluha národa stal postupne politik, ba dokonca hlava štátu a vodca napadnutej krajiny vo vojne.

Je to výborná kniha, ktorá na päťsto stranách opisuje dlhú cestu k prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojne. Možno dobrý darček pod vianočný stromček. Možno aj pre príbuzného, ktorého názor na konflikt u východných susedov doteraz formovali najmä dezinformačné weby. Jediné, čo sa jej dá vytknúť, že niektoré udalosti nerozoberá ešte do väčšej hĺbky. To by ju však neúmerne natiahlo.

Podobne ako ostatné dnešné tituly, aj knihu Vojna a trest Michaila Zygara si môžete objednať so zľavou v našom e-shope na linku pod týmto videom.

Milí priatelia, ďakujem, že ste si nás dnes zapli. Ak sa vám video páčilo, prosím, dajte nám lajk a staňte sa odoberateľmi kanála Postoj TV, potom už žiadny Knihomoľov zápisník neunikne vašej pozornosti.

Dovidenia a pekný deň.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.