Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
03. október 2023, 10:05

Pellegrini nevylučuje ani jednu alternatívu

Nebudem pre nikoho podržtaška ani výťah k moci

Nebudem pre nikoho podržtaška ani výťah k moci

Foto: TASR

S hlavou štátu sa stretol aj Milan Majerský. „Zdá sa, že mierime do opozície,“ povedal šéf KDH.

To najdôležitejšie o skladaní vlády:

  • Pellegrini tvrdí, že nevylučuje vládu so Smerom a s SNS ani vládu s PS, KDH a SaS;
  • líder Hlasu bude zrejme pri oboch alternatívach žiadať kreslo premiéra;
  • Fico už začal rokovať s „preferovanými partnermi", nepovedal o koho ide;
  • Šimečka hľadá možnosti koalície bez Fica, je to však podľa neho málo pravdepodobné;
  • KDH vylúčilo koalíciu so Smerom;
  • Majerský sa vidí v opozícii, aj keby sa dohodli s Hlasom, PS a SaS, problémom môžu byť kultúrno-etické témy.

Zuzana Čaputová dopoludnia v Prezidentskom paláci pokračovala v stretnutiach so zástupcami strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Dnes sa rozprávala s lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim a predsedom KDH Milanom Majerským.

Včera boli u prezidentky Robert Fico a Michal Šimečka.

Pellegrini po stretnutí povedal, že prezidentku informoval, že bez Hlasu nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia. Nevylúčil vládu so Smerom a s SNS ani vládu s PS, KDH a SaS.

„Naše vedenie strany nevylúčilo ani jednu z možností. Budeme najprv rokovať s víťazom,“ uviedol s tým, že jeho stretnutie s Robertom Ficom sa už chystá. Šéf Smeru ho už kontaktoval.

O funkciách sa podľa vlastných slov nebavili. „S Ficom si povieme nejaké predstavy a mantinely.“

Koalícia so Smerom, s SNS a KDH je podľa neho nateraz nemožná. Predsedníctvo KDH sa podľa neho v pondelok večer uznieslo, že do koalície so Smerom nepôjdu.

Na otázku, či si vie predstaviť sedieť vo vláde s Andrejom Dankom, Pellegrini povedal: „Ako politik si musím predstaviť hocičo v záujme fungovania krajiny. Určite nebudem robiť nič, čo by nás priviedlo k patu a predčasným voľbám.“

Foto: TASR

Pellegrini novinárom zdôrazňoval svoju podmienku o stabilite poslaneckých klubov, čím zjavne narážal na stranu SNS, za ktorú sa do parlamentu dostal iba jediný člen Andrej Danko.

Vládu so Smerom, z ktorého pred necelými tromi rokmi odišiel, by nebral ako osobnú prehru. „Nie, to nie je návrat do strany, ale suverénna pozícia. Ak by som neodišiel, bohvieako by to dopadlo a či by vôbec mal Smer šancu a či by mal koaličných partnerov,“ skonštatoval.

Pellegrini na brífingu vysielal pomerne razantné odkazy smerom k Robertovi Ficovi. „Nebudem žiadna podržtaška ani nebudeme pre niekoho výťahom k moci, aby si tú krajinu mohol zasa zobrať do rúk a robiť si, čo chce. Buď si pôjdeme podľa vlastných predstáv, alebo taká vláda nevznikne.“

Foto: TASR

Budeme tvrdí vo vyjednávaniach

Pellegrini vraví, že je dobrá taktika rokovať aj s progresívcami, aby vedel, aké sú možnosti, a aby sa mu ľahšie vyjednávalo s víťazom volieb. Na otázku, čo by mu mohla potenciálna štvorkoalícia ponúknuť, aby jej dal prednosť pred Ficom, a či by to mohlo byť kreslo premiéra, reagoval: „To už ja viem, čo by nám mohli ponúknuť. Budeme tvrdí vo vyjednávaniach a uvidíme, kam sa dostaneme.“

„Ak by sme sa nedokázali dohodnúť na rozumnom nastavení a nemohli by byť splnené naše predstavy a podmienky, sme pripravení rokovať aj s druhou časťou politického spektra. Neprijali sme rozhodnutie, že len jedna koalícia je pre nás prípustná a druhá nie.“

Pellegrini potvrdil, že neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. „Nebudem hovoriť, o čom sme sa rozprávali. Hlas je pripravený sadnúť si aj s potenciálnou štvorkoalíciou.“

Ak Hlas pôjde do jednej koalície, nie je vylúčené, že ju môže kedykoľvek opustiť, ak by sa porušili podmienky, a odísť do druhej zostavy. Podľa Pellegriniho by to umožnilo vyskladať nanovo vládu bez predčasných volieb.

Čítajte tiež

Majerský: Zdá sa, že mierime do opozície

O 11. hodine sa s prezidentkou stretol predseda KDH Milan Majerský. „V tejto chvíli sa nám javí, že mierime do opozície,“ povedal s tým, že pri potenciálnej koalícii PS, Hlas, KDH a SaS je priveľa otázok. „Myslím, že ani v krátkej dobe by neboli zodpovedané. V niektorých veciach sú priepastné rozdiely.“

Inzercia

Súhlasí, že rokovanie o potenciálnej štvorkoalícii by mohlo stroskotať na konzervatívno-liberálnom spore. „Môže to padnúť, ak liberáli neustúpia pri požiadavkách konzervatívcov. Byť v liberálnoprogresívnej vláde by nebolo jednoduché. Zahodili by sme polovicu svojho programu, vďaka ktorému sme získali voličov.“

Podľa Majerského by muselo dôjsť k veľkým kompromisom. „Stále je šanca, politika je umenie možného.“

Od Smeru pozvánku na rokovanie nedostali. Predsedníctvo KDH potvrdilo, že do vlády s Ficom nepôjdu. „Platí však, že najvyšší orgán je Rada KDH, ktorá bude 14. októbra. Tam sa rozhodne o ďalších krokoch.“

Foto: TASR

Šimečka: Pokračujeme v sondovaní možnosti koalície bez Fica

Predseda PS Michal Šimečka v utorok popoludní na sociálnych sieťach informoval, že dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán možnej koalície.

„Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať. Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico – je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom aj poverením od pani prezidentky.“

Podľa vlastných slov bude PS pokračovať v sondovaní možnosti koalície bez Roberta Fica, aj keď je menej pravdepodobná. „Pôjdeme do toho bez červených čiar, len s úprimným záujmom dohodnúť sa a s rešpektom k našim politickým partnerom. Po získaní spätnej väzby od našich partnerov a ďalších kolách rozhovorov vás o nich budem opäť súhrnne informovať.“

Foto: TASR

Rozbehol sa aj Fico

Šéf Smeru Robert Fico takisto na sociálnej sieti oznámil, že rozbehol rokovania s preferovanými koaličnými partnermi. Nekonkretizoval, o koho ide.

Podľa vlastných slov ho potešilo, že nenarazili na žiadne programové rozdiely. Riešili vraj obsah vládneho programu a až neskôr budú riešiť personálne otázky.

„Smer pristupuje k rokovaniam s požiadavkou plného rešpektovania výsledkov parlamentných volieb,“ povedal.

Dodal, že oficiálne požiadal o súčinnosť premiéra Ľudovíta Ódora. Zaujíma sa vraj o stav verejných financií a v stredu sa chcú odborníci Smeru stretnúť s ministrom financií Michalom Horváthom.

Šéf Smeru dostal dva týždne

Prezidentka sa v pondelok stretla s Robertom Ficom, ktorého poverila zostavením vlády. Dala mu na to 14 dní.

Víťaz volieb sa v Prezidentskom paláci zdržal približne 15 minút. Pri odchode sa nakrátko zastavil pri novinároch a povedal, že to nebude ľahký proces. Chce však urobiť všetko pre to, aby vznikla nová vláda. Na otázku, s ktorou stranou začne rokovania, neodpovedal.

„Očakávam, že mi najneskôr do dvoch týždňov preukáže parlamentnú väčšinu a predstavu o usporiadaní budúcej vlády,“ uviedla Čaputová po stretnutí.

Okrem šéfa Smeru sa dnes prezidentka stretla aj s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.

Šéf progresívcov po stretnutí povedal, že vedie neformálne diskusie s predsedami strán, ktoré PS nevylúčili zo spolupráce, teda so stranami SaS, KDH a Hlas. Chce zistiť, či existuje vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny oproti tej, ktorú zostavuje Fico.

Z rokovaní nechcel vynášať, ale povedal, že sa stretol s rôznymi reakciami. Priznal, že líder Smeru má výhodu, že ako víťaz má poverenie a vedie formálne rokovania. „Má väčšiu výhodu a lepšie karty v rukách,“ hovorí Šimečka.

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.