Pellegrini nevylučuje ani jednu alternatívu
Nebudem pre nikoho podržtaška ani výťah k moci

Foto: TASR
S hlavou štátu sa stretol aj Milan Majerský. „Zdá sa, že mierime do opozície,“ povedal šéf KDH.
To najdôležitejšie o skladaní vlády:
- Pellegrini tvrdí, že nevylučuje vládu so Smerom a s SNS ani vládu s PS, KDH a SaS;
- líder Hlasu bude zrejme pri oboch alternatívach žiadať kreslo premiéra;
- Fico už začal rokovať s „preferovanými partnermi", nepovedal o koho ide;
- Šimečka hľadá možnosti koalície bez Fica, je to však podľa neho málo pravdepodobné;
- KDH vylúčilo koalíciu so Smerom;
- Majerský sa vidí v opozícii, aj keby sa dohodli s Hlasom, PS a SaS, problémom môžu byť kultúrno-etické témy.
Zuzana Čaputová dopoludnia v Prezidentskom paláci pokračovala v stretnutiach so zástupcami strán, ktoré sa dostali do parlamentu. Dnes sa rozprávala s lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim a predsedom KDH Milanom Majerským.
Včera boli u prezidentky Robert Fico a Michal Šimečka.
Pellegrini po stretnutí povedal, že prezidentku informoval, že bez Hlasu nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia. Nevylúčil vládu so Smerom a s SNS ani vládu s PS, KDH a SaS.
„Naše vedenie strany nevylúčilo ani jednu z možností. Budeme najprv rokovať s víťazom,“ uviedol s tým, že jeho stretnutie s Robertom Ficom sa už chystá. Šéf Smeru ho už kontaktoval.
O funkciách sa podľa vlastných slov nebavili. „S Ficom si povieme nejaké predstavy a mantinely.“
Koalícia so Smerom, s SNS a KDH je podľa neho nateraz nemožná. Predsedníctvo KDH sa podľa neho v pondelok večer uznieslo, že do koalície so Smerom nepôjdu.
Na otázku, či si vie predstaviť sedieť vo vláde s Andrejom Dankom, Pellegrini povedal: „Ako politik si musím predstaviť hocičo v záujme fungovania krajiny. Určite nebudem robiť nič, čo by nás priviedlo k patu a predčasným voľbám.“
Foto: TASR
Pellegrini novinárom zdôrazňoval svoju podmienku o stabilite poslaneckých klubov, čím zjavne narážal na stranu SNS, za ktorú sa do parlamentu dostal iba jediný člen Andrej Danko.
Vládu so Smerom, z ktorého pred necelými tromi rokmi odišiel, by nebral ako osobnú prehru. „Nie, to nie je návrat do strany, ale suverénna pozícia. Ak by som neodišiel, bohvieako by to dopadlo a či by vôbec mal Smer šancu a či by mal koaličných partnerov,“ skonštatoval.
Pellegrini na brífingu vysielal pomerne razantné odkazy smerom k Robertovi Ficovi. „Nebudem žiadna podržtaška ani nebudeme pre niekoho výťahom k moci, aby si tú krajinu mohol zasa zobrať do rúk a robiť si, čo chce. Buď si pôjdeme podľa vlastných predstáv, alebo taká vláda nevznikne.“
Foto: TASR
Budeme tvrdí vo vyjednávaniach
Pellegrini vraví, že je dobrá taktika rokovať aj s progresívcami, aby vedel, aké sú možnosti, a aby sa mu ľahšie vyjednávalo s víťazom volieb. Na otázku, čo by mu mohla potenciálna štvorkoalícia ponúknuť, aby jej dal prednosť pred Ficom, a či by to mohlo byť kreslo premiéra, reagoval: „To už ja viem, čo by nám mohli ponúknuť. Budeme tvrdí vo vyjednávaniach a uvidíme, kam sa dostaneme.“
„Ak by sme sa nedokázali dohodnúť na rozumnom nastavení a nemohli by byť splnené naše predstavy a podmienky, sme pripravení rokovať aj s druhou časťou politického spektra. Neprijali sme rozhodnutie, že len jedna koalícia je pre nás prípustná a druhá nie.“
Pellegrini potvrdil, že neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. „Nebudem hovoriť, o čom sme sa rozprávali. Hlas je pripravený sadnúť si aj s potenciálnou štvorkoalíciou.“
Ak Hlas pôjde do jednej koalície, nie je vylúčené, že ju môže kedykoľvek opustiť, ak by sa porušili podmienky, a odísť do druhej zostavy. Podľa Pellegriniho by to umožnilo vyskladať nanovo vládu bez predčasných volieb.

Hlavným problémom vzniku vlády bez Smeru je to, čo PS v politike stelesňuje.
Majerský: Zdá sa, že mierime do opozície
O 11. hodine sa s prezidentkou stretol predseda KDH Milan Majerský. „V tejto chvíli sa nám javí, že mierime do opozície,“ povedal s tým, že pri potenciálnej koalícii PS, Hlas, KDH a SaS je priveľa otázok. „Myslím, že ani v krátkej dobe by neboli zodpovedané. V niektorých veciach sú priepastné rozdiely.“
Súhlasí, že rokovanie o potenciálnej štvorkoalícii by mohlo stroskotať na konzervatívno-liberálnom spore. „Môže to padnúť, ak liberáli neustúpia pri požiadavkách konzervatívcov. Byť v liberálnoprogresívnej vláde by nebolo jednoduché. Zahodili by sme polovicu svojho programu, vďaka ktorému sme získali voličov.“
Podľa Majerského by muselo dôjsť k veľkým kompromisom. „Stále je šanca, politika je umenie možného.“
Od Smeru pozvánku na rokovanie nedostali. Predsedníctvo KDH potvrdilo, že do vlády s Ficom nepôjdu. „Platí však, že najvyšší orgán je Rada KDH, ktorá bude 14. októbra. Tam sa rozhodne o ďalších krokoch.“
Foto: TASR
Šimečka: Pokračujeme v sondovaní možnosti koalície bez Fica
Predseda PS Michal Šimečka v utorok popoludní na sociálnych sieťach informoval, že dokončil prvé kolo neformálnych rozhovorov s predsedami strán možnej koalície.
„Dobrou správou je, že zo všetkých strán je potvrdený záujem pokračovať v rozhovoroch a nenarazili sme na požiadavku, o ktorej by sme sa nevedeli ďalej rozprávať. Najlepšie karty má však v rukách stále Robert Fico – je víťaz volieb, disponuje najväčším počtom mandátom aj poverením od pani prezidentky.“
Podľa vlastných slov bude PS pokračovať v sondovaní možnosti koalície bez Roberta Fica, aj keď je menej pravdepodobná. „Pôjdeme do toho bez červených čiar, len s úprimným záujmom dohodnúť sa a s rešpektom k našim politickým partnerom. Po získaní spätnej väzby od našich partnerov a ďalších kolách rozhovorov vás o nich budem opäť súhrnne informovať.“
Foto: TASR
Rozbehol sa aj Fico
Šéf Smeru Robert Fico takisto na sociálnej sieti oznámil, že rozbehol rokovania s preferovanými koaličnými partnermi. Nekonkretizoval, o koho ide.
Podľa vlastných slov ho potešilo, že nenarazili na žiadne programové rozdiely. Riešili vraj obsah vládneho programu a až neskôr budú riešiť personálne otázky.
„Smer pristupuje k rokovaniam s požiadavkou plného rešpektovania výsledkov parlamentných volieb,“ povedal.
Dodal, že oficiálne požiadal o súčinnosť premiéra Ľudovíta Ódora. Zaujíma sa vraj o stav verejných financií a v stredu sa chcú odborníci Smeru stretnúť s ministrom financií Michalom Horváthom.
Šéf Smeru dostal dva týždne
Prezidentka sa v pondelok stretla s Robertom Ficom, ktorého poverila zostavením vlády. Dala mu na to 14 dní.
Víťaz volieb sa v Prezidentskom paláci zdržal približne 15 minút. Pri odchode sa nakrátko zastavil pri novinároch a povedal, že to nebude ľahký proces. Chce však urobiť všetko pre to, aby vznikla nová vláda. Na otázku, s ktorou stranou začne rokovania, neodpovedal.
„Očakávam, že mi najneskôr do dvoch týždňov preukáže parlamentnú väčšinu a predstavu o usporiadaní budúcej vlády,“ uviedla Čaputová po stretnutí.
Okrem šéfa Smeru sa dnes prezidentka stretla aj s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.
Šéf progresívcov po stretnutí povedal, že vedie neformálne diskusie s predsedami strán, ktoré PS nevylúčili zo spolupráce, teda so stranami SaS, KDH a Hlas. Chce zistiť, či existuje vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny oproti tej, ktorú zostavuje Fico.
Z rokovaní nechcel vynášať, ale povedal, že sa stretol s rôznymi reakciami. Priznal, že líder Smeru má výhodu, že ako víťaz má poverenie a vedie formálne rokovania. „Má väčšiu výhodu a lepšie karty v rukách,“ hovorí Šimečka.
Dnes treba vedieť
Španielsky a belgický premiér kritizovali Izrael, Tel Aviv protestuje
Izraelský minister zahraničných vecí Eli Cohen si veľvyslancov oboch krajín predvolal na "náročný rozhovor".
Orbán predkladá zákon na "ochranu suverenity", opozícia sa bojí, že ho zneužije
Nová legislatíva sa môže vzťahovať na financovanie politických strán zo zahraničia a možno aj na médiá či mimovládne organizácie, ktoré sú podľa Orbánových tvrdení pod vplyvom Washingtonu či Bruselu.
Kanada a EÚ opätovne podporili Ukrajinu, Ottawa poskytne Kyjevu zbrane i muníciu
Ottawa od začiatku ruskej invázie prisľúbila Kyjevu vojenskú pomoc za celkovo 1,8 miliardy amerických dolárov.
Súhrn udalostí v piatok 24. novembra:
- Ministerka Dolinková plánuje schváliť potratovú tabletku, SNS je proti.
- Odvolávanie ministra vnútra Šutaja Eštoka bude pokračovať v utorok.
- Premiér Fico navštívil Prahu.
- Desiatky osobností podpísali petíciu za rodičovský dôchodok.
- Hamas prepustil prvých 24 rukojemníkov.
- Kanadská Komisia pre ľudské práva tvrdí, že Vianoce sú príkladom náboženskej diskriminácie.
- Nemeckí katolíci tvrdia, že reformy neohrozujú jednotu Cirkvi.
Iránom podporované milície zastavili útoky na americké základne v Sýrii a Iraku
Pokoj zbraní nastal aj na juhu Libanonu, kde sa tamojšie militantné hnutie Hizballáh pravidelne ostreľovalo s izraelskými silami.
Ukrajinská rozviedka zatkla kolaboranta, ktorý Rusku vydal vlastného otca
Ukrajina začala od začiatku vojny súdne stíhať viac než 6600 osôb za kolaboráciu a ostatné zločiny spojené s vojnou.
Nemecká katolícka skupina tvrdí, že reformy neohrozujú jednotu cirkvi
„Katolícka synodalita nebude nikdy bez pápeža a biskupov alebo proti nim, ale vždy s pápežom a biskupmi,“ povedal viceprezident Ústredného výboru nemeckých katolíkov.
Prepustení rukojemníci sú už v Izraeli, oznámila armáda
Podľa oficiálneho zoznamu sú medzi nimi štyri deti – tri dievčatá a chlapec – vo veku dva až deväť rokov. Militanti tiež prepustili šesť žien vo veku 70 – 80 rokov.
Od leta sa z Ruska vrátilo vyše 13-tisíc Ukrajincov
Kyjev identifikoval 20-tisíc ukrajinských detí, ktoré Rusi uniesli od začiatku invázie na Ukrajinu z februára 2022.
Poruchy vrtného zariadenia spomaľujú záchranu 41 robotníkov z tunela v Indii
Robotníci sú v teple, bezpečí a majú dostatok potravín, vody a liekov. Pod zemou sú však uväznení už trinásty deň.