Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
02. október 2023, 14:00

Čaputová odovzdala Ficovi poverenie

Šéf Smeru dostal na zostavenie vlády 14 dní. Rokovania vedie aj Šimečka

Šéf Smeru dostal na zostavenie vlády 14 dní. Rokovania vedie aj Šimečka

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Robert Fico uviedol, že urobí všetko pre to, aby nová vláda vznikla. V utorok sa prezidentka stretne s Pellegrinim a Majerským. 

Prezidentka Zuzana Čaputová poverila predsedu Smeru Roberta Fica zostavením vlády. Bude mať na to 14 dní. 

Víťaz volieb sa v Prezidentskom paláci zdržal približne 15 minút. Pri odchode sa nakrátko zastavil pri novinároch a povedal, že to nebude ľahký proces. Chce však urobiť všetko pre to, aby vznikla nová vláda. Na otázku, s ktorou stranou začne rokovania, neodpovedal.

„Očakávam, že mi najneskôr do dvoch týždňov preukáže parlamentnú väčšinu a predstavu o usporiadaní budúcej vlády,“ napísala Čaputová po stretnutí.

Okrem šéfa Smeru sa dnes prezidentka stretla aj s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom a zajtra o 9.30 h sa stretne s predsedom Hlasu Petrom Pellegrinim a o 11.00 h so šéfom KDH Milanom Majerským.

Šimečka vedie neformálne rokovania

Šéf progresívcov po stretnutí povedal, že vedie neformálne diskusie s predsedami strán, ktoré PS nevylúčili zo spolupráce, teda so stranami SaS, KDH a Hlas. Chce zistiť, či existuje vôľa na vytvorenie alternatívnej väčšiny oproti tej, ktorú zostavuje Fico.

Z rokovaní nechcel vynášať, ale povedal, že sa stretol s rôznymi reakciami. Priznal, že líder Smeru má výhodu, že ako víťaz má poverenie a vedie formálne rokovania. „Má väčšiu výhodu a lepšie karty v rukách,“ hovorí Šimečka. 

Predsedovia strán Michal Šimečka (PS), Richard Sulík (SaS) a Milan Majerský (KDH). Foto: TASR

V súvislosti s možnou ponukou postu premiéra pre Hlas hovorí, že PS si dopredu nekladie podmienky ani červené čiary. Je však podľa neho dobrou praxou, že predsedu vlády nominuje najsilnejšia koaličná strana. 

Dostal tiež otázku, či sa neobáva, že by sa KDH mohlo dohodnúť so Smerom. Odpovedal, že hnutie spoluprácu so Smerom vylúčilo a nemá dôvod mu neveriť. 

Prezidentka o výsledkoch volieb

Ešte pred stretnutiami s lídrami strán vystúpila prezidentka s prejavom k výsledku volieb.

„Ústavnou tradíciou na Slovensku je poveriť zostavením novej vlády predsedu strany, ktorá získala vo voľbách najvyšší počet hlasov voličov. Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov,“ vyhlásila.

Zdôraznila, že poverenie bude časovo ohraničené tak, ako bolo doposiaľ zvykom. O svojom postupe bude informovať aj ďalších lídrov politických strán a verejnosť. 

Inzercia

V prejave zároveň povedala, že je rada, že voľby nikto nespochybňuje. Boli podľa nej demokratické a zákonné. Dodala, že vysoká účasť lepšie odzrkadľuje názory, nálady a hodnoty spoločnosti. 

Apelovala na novú vládu, aby tlmila spoločenské rozpory. „Voľby sú predovšetkým nástrojom na legitímne spravovanie štátu. Ale také spravovanie, ktoré vo výsledku vedie k budovaniu a upevňovaniu spoločenstva a nie k jeho rozkladu,“ povedala.

Vyhlásenie prezidentky Zuzany Čaputovej k výsledkom volieb: 

„Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,

v sobotu sme si zvolili nových poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Chcela by som sa poďakovať vám, ktorí ste sa na voľbách zúčastnili a využili tak dôležitú možnosť vyjadriť sa k budúcnosti Slovenska. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a priebehu volieb.

Boli to voľby demokratické a zákonné. A som rada, že túto skutočnosť dnes nikto nespochybňuje, napriek hlasom, ktoré sa objavovali pred voľbami.

Navyše parlamentné voľby mali pomerne vysokú účasť, a teda ich výsledky o to lepšie odzrkadľujú názory, nálady a hodnoty spoločnosti.

Najbližšie dni budú časom politických rokovaní, predovšetkým medzi politickými stranami, ale aj medzi mnou a lídrami politických strán. Zároveň najbližšie dni ukážu, ktoré strany budú schopné nájsť väčšinu v parlamente pre podporu svojej koalície. Vláda, ktorá z volieb vzíde, vždy reprezentuje isté názorové spektrum. Vôľa ostatných bude zastúpená opozičnými stranami. Preto sa zložením vlády poslanie ostatných strán, samozrejme, nekončí, naopak, začne sa dôležitá úloha kontroly vlády a ďalších inštitúcií. Lebo výsledok volieb je pre každú stranu, či koaličnú, alebo opozičnú, predovšetkým zodpovednosťou.

Tak ako po každých voľbách, aj po týchto je časť spoločnosti spokojná a časť sklamaná. Rozumiem, že volebné výsledky sú pre mnohých ľudí spojené aj s rôznymi obavami. Preto bude jednou z najdôležitejších úloh novej vlády čo najviac stlmiť spoločenské rozpory. Lebo spoločenský zmier a súdržnosť ďaleko presahujú horizont akýchkoľvek volieb. Voľby sú predovšetkým nástrojom na legitímne spravovanie štátu. Ale také spravovanie, ktoré vo výsledku vedie k budovaniu a upevňovaniu spoločenstva a nie k jeho rozkladu. Vláda ktorá vznikne, bude vládou Slovenskej republiky, a teda vládou, ktorá má slúžiť všetkým občanom.

Ústavnou tradíciou na Slovensku je poveriť zostavením novej vlády predsedu strany, ktorá získala vo voľbách najvyšší počet hlasov voličov. Úlohou hlavy štátu je rešpektovať výsledok demokratických volieb a zároveň zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Z tohto dôvodu dnes poverím zostavením vlády predsedu strany Smer Roberta Fica. Tak ako bolo zvykom pri každom jednom poverovaní doposiaľ, aj toto poverenie bude časovo ohraničené. O svojom postupe budem informovať aj ďalších lídrov politických strán a verejnosť. Ešte dnes sa okrem Roberta Fica stretnem aj s predsedom hnutia Progresívne Slovensko Michalom Šimečkom a zajtra ráno s predsedom strany Hlas Petrom Pellegrinim. V nasledujúcich dňoch budú pokračovať stretnutia s ďalšími lídrami.

Vážení spoluobčania, vážené spoluobčianky,

aj keď nás politika rozdeľuje, ako ľudia sa  musíme rešpektovať. Výsledok volieb nezmení naše hodnotové nastavenie a verím, že ani naše spoločné úsilie o spravodlivú a demokratickú spoločnosť. Pretože budovanie a ochrana demokracie je hodnota ďaleko prevyšujúca našu rozmanitosť.“

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.