Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Dnes treba vedieť
30. september 2023, 22:01

Smer vyhral voľby

S Hlasom a SNS má väčšinu. KDH sa vrátilo, Republika je mimo parlamentu

S Hlasom a SNS má väčšinu. KDH sa vrátilo, Republika je mimo parlamentu

Foto: TASR/Pavol Zachar

Smer zvíťazil pred Hlasom a PS. Z parlamentu vypadla Sme rodina.

Rozdelenie mandátov v parlamente. Vyskladajte si možné koalície.

 

 


To najdôležitejšie:

  • Voľby vyhral Smer. Spoločne s Hlasom a SNS by mohol vytvoriť koalíciu.
  • Po ôsmich rokoch sa do parlamentu vrátilo KDH. 
  • Do Národnej rady sa nedostali Republika, Aliancia ani Demokrati.
  • Hlboko pod piatimi percentami skončila Sme rodina.
  • Účasť dosiahla 68 percent.

Dianie sme sledovali online:

4.32 Predseda SNS Andrej Danko tvrdí, že o ďalšom vývoji možných koaličných spoluprác bude informovať strana až v ďalších dňoch. Oznámil tiež, že SNS sa neobjaví ani v nedeľňajších prvých povolebných televíznych diskusiách.

Avizoval, že až po zverejnení oficiálnych výsledkov sa začnú rozhovory s potenciálnymi povolebnými partnermi SNS. „Je tu však nádej, že Slovensko bude mať pronárodnú, prosociálnu vládu, ktorá prinesie riešenia namiesto chaosu a obnoví vzťahy vo V4,“ uviedol líder národniarov. (tasr)


4.00 Peter Pellegrini zopakoval, že nie je optimálne, aby v jednej vláde sedeli dvaja expremiéri. Reagoval tak na otázku, či platí jeho vyjadrenie, že by nechcel sedieť vo vláde s Robertom Ficom. To však podľa šéfa Hlasu nie je dôvod, aby koalícia nevznikla. Dodal, že hovoril o menách, a nie o stranách.

„Som presvedčený, že dvaja expremiéri nemajú sedieť v jednej vláde. Nie je to optimálne, ale to nehovorí nič o tom, že nemôže vzniknúť taká koalícia,“ uviedol. „Nemusí zavládnuť panika, nikto si nemusí teatrálne baliť kufre, my sa postaráme o to, aby sa Slovensko nevrátilo k starým chybám,“ hovorí.

Foto: Marek Votruba


3.53 Rozhodnutie, akým smerom sa budú uberať rokovania, bude prijaté na predsedníctve strany, hovorí líder Hlasu Peter Pellegrini. Strane Smer a Robertovi Ficovi pogratuloval k víťazstvu.

„Výsledok nad 15 percent nás nesmierne teší,“ povedal. Hlas podľa neho nepreferuje žiadnu stranu alebo koalíciu, ale pri rokovaniach sa bude snažiť, aby mala strana v akejkoľvek koalícii dôstojné postavenie.


3.51 Volebná noc v SaS sa skončila. Richard Sulík vyzval novinárov, aby šli domov. „Vypili sme bar,“ zvolal niekto z hostí. Straníci sú z výsledkov sklamaní, sú však radi, že z parlamentu podľa všetkého nevypadnú.


3.48 Predčasné parlamentné voľby vyhrá Smer. Po sčítaní takmer 92 percent okrskov má 23,67 percenta. PS je druhé pred Hlasom. V parlamente bude aj koalícia OĽaNO, KÚ, Za ľudí. Po ôsmich rokoch sa vracia KDH a zrejme sa do Národnej rady vráti aj SNS. Mimo parlamentu je zatiaľ Republika. 

Foto: TASR/Pavol Zachar


3.37 Rozdelenie kresiel pri spočítaní 88 percent okrskov:

 


3.18 Kým niektoré politické strany postupne zatvárajú volebné štáby, v strane Hlas chcú čakať až do konca. Súboj o druhé miesto medzi Hlasom a PS je totiž veľmi tesný. Vedenie strany bude mať tlačovú konferenciu, až keď bude jasný výsledok.


3.15 Šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa k povolebnému vývoju zásadnejšie vyjadrí zajtra dopoludnia. Líder progresívcov tvrdí, že si „s viacerými inými predsedami politických strán vymenili esemesky“. Dodal, že všetci čakajú, ako výsledky dopadnú. „Predpokladám, že niektoré telefonické rozhovory prebehnú ešte dnes v noci,“ uviedol Šimečka.

Líder PS nevylúčil, že by zajtra rokoval aj s hnutím OĽaNO, odvoláva sa však na zatiaľ nejasné výsledky volieb. „Počkáme si na výsledky a potom sa k tomu vyjadríme,“ dodal.


3.09 Predseda OĽaNO Igor Matovič si spravil posledné fotky s priaznivcami a pomaly opúšťa volebný štáb. Viackrát zopakoval, že nemá zmysel komentovať výsledky, ktoré sú ešte neisté.


3.07 Predseda hnutia Republika Milan Uhrík pripustil možnosť, že sa hnutie nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 80 percent okrskov pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti. „Čísla klesajú viacerým stranám, stále je však spočítaná len zhruba polovica okrskov,“ skonštatoval Uhrík.

Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer-SD, aby zabránili výhre Progresívneho Slovenska.

„Nakoniec to môže dopadnúť tak, že Smer nebude mať s kým zostaviť vládu alebo bude tá vláda veľmi krehká,“ domnieva sa Uhrík. (tasr)

Foto: TASR/Henrich Mišovič


2.51 Richard Sulík očakáva, že SaS by mohla mať 6 percent. „Myslím si, že nám voliči dali šancu a zdvihli varovný prst, aby sme to robili poriadne. Budeme sa o to snažiť,“ povedal.

Zároveň vyjadril nádej, že z parlamentu vypadne Republika. „To by im prospelo, nech sa ukľudnia, môžu niekde hulákať, ale nech nehulákajú v parlamente. A ešte výkvet slovenskej politiky Andrej Danko by mohol vypadnúť.“

O svojej politickej budúcnosti teraz nechce špekulovať. Šéf SaS si nevie predstaviť zloženie novej vlády. Už si písal s predsedom PS Michalom Šimečkom, no uznáva, že liberáli aj progresívci očakávali lepšie výsledky. „Ak voľby dopadnú podobne, ako ukazujú čísla teraz, tak sa ukázalo, že Demokrati opojení svojím egoizmom, ktorí nastúpili do volebného boja s tým, že idú zabrániť tomu, aby prepadol čo len jeden demokratický hlas, tak presne toto spravili.“

Podľa Sulíka Demokrati spôsobili, že tri či štyri mandáty budú teraz chýbať pravicovému demokratickému spektru.

Kritizoval aj Igora Matoviča, ktorý podľa neho do politiky nepatrí a nepriniesol nič iné ako rozdávanie peňazí. „Bývalý premiér aby hulákal s tereňákom po ulici? To je strašná hanba. A ešte väčšia hanba je, že na toto namotá neviem koľko percent ľudí,“ povedal. „Potom sa nečudujme, že to tu je taká džamáhíríja, ako je, keď taký pako ako Matovič dokáže zmotať deväť percent ľudí.“


2.42 Smer sa definitívne vyjadrí k výsledkom volieb až v priebehu nedele, pravdepodobne popoludní, keď budú známe definitívne výsledky. „Spočítavanie hlasov ide veľmi pomaly, zrejme aj vzhľadom na vysokú volebnú účasť,“ povedal Robert Kaliňák. „Nechceme nič hodnotiť ani predpokladať budúce rokovania o zostavení vlády,“ dodal.

„Chceme sa však poďakovať všetkým našim voličom, ktorí nám dali hlas aj napriek štvavej mediálnej kampani voči Smeru,“ doplnil podpredseda strany Juraj Blanár. Podľa ich slov je nálada vo vedení strany veľmi dobrá.


2.39 Spočítaných je viac ako 60 percent okrskov. Smer naďalej vedie pred Hlasom a PS. Stúpa SaS, ktorá sa dostala cez 5 percent. K hranici potrebnej na vstup do parlamentu mierne klesá Republika.


2.34 Cieľom PS je proeurópska vláda. Povedal to na tlačovej konferencii predseda hnutia Michal Šimečka. Mrzí ho pomalé sčítavanie hlasov. „Sú tam veci, ktoré by sa nemali diať," hovorí.


2.20 Cez otvorené okno na poschodí centrály Smeru počuť analýzy priebežných výsledkov. Okrem toho, že očakávajú, že výsledkami ešte pohnú hlasy z veľkých miest, najmä Bratislavy, jasne odhadujú aj budúcu pozíciu Hlasu. „Pelle nemôže ísť s PS-kom, nemôže. Lebo sa mu to hneď rozpadne.“


2.17 Pre Progresívne Slovensko je najbližším partnerom SaS. Bývalá predsedníčka hnutia Irena Bihariová však pre denník Postoj nechcela „variť z vody“ pri otázke o povolebnej spolupráce s inými stranami.

Bihariová si myslí, že táto kampaň bola „mimoriadne špinavá“ a upozornila, že sme boli svedkami „deepfake“ príspevkov, v ktorých sa volič často nedokázal zorientovať. Narážala na podvodnú hlasovú správu, v ktorej hlas podobný Michalovi Šimečkovi rozprával o zdražovaní piva. „Bola to veľmi nekalá kampaň,“ uviedla exšéfka PS. Dodala tiež, že v demokracii by mali byť voľby o „slobodnej súťaži ideí a programov“.

„Ja som prebrala stranu v situácii, keď sme boli demoralizovaní po prehre,“ pripomenula Bihariová s tým, že každý ďalší predseda vtlačil hnutiu vlastnú pečať. „Ľudia, ktorí boli v tom čase naše prirodzené odborné kádre, museli odísť do práce a hľadať si nové živobytie. Strana sa ocitla v personálnom, odbornom a finančnom deficite,“ komentovala obdobie svojho predsedania PS.

„Na druhej strane, ťažké časy vygenerovali hŕstku statočných, ktorí sa nedali. Vďaka tejto hŕstke sa aj mne darilo byť tou hlasnou čivavou spoza plota. Napriek tomu, že sme boli v exile a mimo ihriska, tak sme sa snažili byť tým hlasom voličov a voličiek, ktorí nemali v Národnej rade zastúpenie,“ uviedla Bihariová s tým, že keď prišiel Šimečka, tak doniesol „nový ‚drive‘ a punc, s ktorým pritiahol nových ľudí, rozšíril tematické portfólio a dokázal to posúvať ďalej“.


1.58 Spočítaných je viac ako 36 percent okrskových zápisníc. Rozdiel medzi druhým Hlasom a tretím PS sa mierne zmenšuje. Výraznejšie klesá Aliancia. 


1.47 Igor Matovič s manželkou Pavlínou vyšli medzi priaznivcov a novinárov vo volebnej centrále. Výsledky po sčítaní niečo vyše tridsať percent však nechcel veľmi komentovať, rovnako tak ani možné povolebné koalície.

„Teraz by bolo zbytočné niečo rozprávať. Počkajme si zopár hodín. Potom možno všetky debaty nebudú na mieste a skonštatujeme, že mafia sa vrátila k moci,“ uviedol expremiér.

„Neviem si predstaviť, že by bol pri rokovacom stole Richard Sulík, ale viem si tam predstaviť stranu SaS,“ povedal pre denník Postoj Matovič. „Ľudia, zdá sa, rozhodli, že by sme si po voľbách mali sadnúť za rokovací stôl, ale teraz sa modlime, aby Fico nemal ústavnú väčšinu.“

Čítajte tiež

1.45 Strana Demokrati ohlásila, že kvôli zdĺhavému spočítavaniu hlasov presúva tlačovú konferenciu na nedeľnajšie doobedie.


1.43 „Progresívne Slovensko, po šiestich rokoch od svojho založenia, bude súčasťou Národnej rady,“ vyhlásil líder PS Michal Šimečka na pódiu vo volebnom štábe, kde naďalej panuje dobrá atmosféra.

Líder PS hovoril o dlhej a napínavej noci. „Zrejme ani digitalizácia v slovenskej štátnej správe nepostupuje tak rýchlo, ako sme mysleli a čaká na Trubana s Hargašom,“ povedal Šimečka po čom sa ozval potlesk v Edison Parku v bratislavskom Ružinove.


1.39 „Zatiaľ sa to moc nedvíha,“ komentujú saskári priebežný výsledok svojej strany. Veria však, že sa do parlamentu dostanú.

Richard Sulík odišiel do súkromných priestorov, nechal sa počuť, že medzi novinárov príde, keď jeho strana v priebežných výsledkoch prekročí päť percent.


1.34 SNS má po sčítaní necelých 30 percent hlasov 5,97 percenta, napriek tomu je vo volebnej centrále ticho. Novinári sú od politikov oddelení na osobitnom poschodí.

Hoci SNS oznámila tlačový brífing o 23:00, predseda strany zatiaľ stále neprišiel. Medzi novinármi sa len na chvíľu ukázala exposlankyňa OĽaNO a dnes podporovateľka národniarov Romana Tabák.

Foto: Lukáš Kekelák


1.28 Po takmer tretine spočítaných okrskoch vedie Smer s náskokom pred Hlasom a PS. Strana Petra Pellegriniho mierne klesá a progresívci mierne stúpajú. 


1.19 Hlas bude pri rokovaní o možnej koalícii trvať na splnení ich programu. Prioritami sú podľa Erika Tomáša ich sociálne opatrenia a regionálny rozvoj.

Taktiež naznačil, že Hlas by uprednostnil koalíciu so Smerom než s Progresívnym Slovenskom. „Sme sociálna demokracia a logicky máme bližšie k tej druhej sociálnej demokracii, ale povedali sme si, že zatiaľ nebudeme v tomto smere dávať nejaké konkrétne vyjadrenia,“ povedal Tomáš.


1.15 Medzi novinárov na chvíľu prišiel Robert Kaliňák. Potvrdil, že Smer si robí paralelné sčítanie hlasov a povedal, že zaznamenali isté nezrovnalosti.

K výsledkom exit pollu ani k priebežným výsledkom sa vyjadriť nechcel. Exit polly Smer nepovažuje za dostatočne výpovedné a komentovať priebežné výsledky má podľa neho zmysel až po sčítaní relevantného počtu okrskov. Na otázku, v akej nálade je momentálne Robert Fico, odpovedal „ako vždy, v dobrej“.


1.11 Smútok vo volebnej centrále Sme rodina sa dá krájať. Z priestorov postupne odchádzajú hostia, volebný štáb už opustila aj značná časť novinárov.

Čítajte tiež

1.06 Postreh Martina Leidenfrosta: „Súdiac podľa bufetu chce Saska reprezentovať nielen liberalizmus starého strihu, ale až praslovenského typu. Nie je tu nič, čo by sme očakávali u progresívcov, nič bezlepkové, vegánske, diétne, ani žiadne chia semienka. Iba tvrdá klasika: štrúdle, výdatné chlebíky, majonézový šalát a mäso, mäso, mäso.., dva typy rezňov a tony gulášu. Načisto tradičný slovenský bufet, s ktorým by saskári bodovali aj na cigánskej zábave. Nálada je tu dobrá, slovenský liberalizmus zrejme prežil.“


0.43 Tomáš Drucker pre Postoj potvrdil to, čo už povedal Peter Pellegrini: Hlas určite nepôjde do koalície, v ktorej by bola Republika. Túto spoluprácu vylúčili už pred voľbami a „teraz, po skončení volieb, keď by už nemalo zmysel sa niekomu líškať, predseda tento postoj potvrdil“.

Do rokovaní o možnej koalícii pôjdu s ich štyrmi základnými požiadavkami. „Máme konkrétny program, ktorý je postavený na téze silného štátu,“ uviedol Drucker. Pokles preferencií Hlasu si vysvetľuje tým, že ľudia reagujú na emócie. „V týchto voľbách sme videli emóciu bitky, šarvátky,“ hodnotí.

Tomáš Drucker bol v poslednej vláde Roberta Fica ministrom zdravotníctva, svoj prípadný návrat na tento post však neplánuje. „Ja nie som zodpovedný za oblasť zdravotníctva, je ňou Zuzana Dolinková a tým som povedal dosť jasne, že ak by sme o tom debatovali, tak máme tu iného lídra,“ dodal pre Postoj.

Foto: Marek Votruba


0.25 Mikuláš Dzurinda sa pred novinármi rozhorčil nad predvolebnými výzvami, aby Modrí, Most-Híd odstúpili z volieb. „Nás vyzývali, aby sme sa vzdali. Ale nepočul som jediný hlas, aby sa vzdalo OĽaNO. Som zvedavý, kto ho bude pozývať do vlády. Jeden jediný hlas nezaznel – nemá zmysel voliť Igora Matoviča, ale Modrí von.“


0.22 Šéfredaktor Martin Hanus hodnotí vysoký výsledok PS v exit polle.

Progresívnemu Slovensku sa počas kampane podarilo úspešne predstierať, že je napriek radikálnemu programu centristickou stranou na spôsob niekdajšej SDKÚ. Ale, samozrejme, ich výborný výsledok je okrem dobre zvládnutej kampane najmä dôsledkom zlyhania lídrov zmeny z roka 2020. Vtedajší koaliční partneri OĽaNO, Za ľudí, Sme rodina, SaS nezískajú ani dokopy zďaleka toľko hlasov, ako malo vtedy len samotné OĽaNO.  

Pozitívom na predbežnom výsledku PS je aspoň ten fakt, že aj po posledných ťažkých rokoch a pri zlom štýle vládnutia nemajú strany ako Smer, SNS či Republika spoločenskú väčšinu a je tu veľká časť ľudí, ktorá takýto typ politiky odmieta.

Inzercia

Problém je, že tak ako v predošlých voľbách, ani v týchto nemá víťaz "tábora Antifico" spôsobilosť ani takú ideovú ukotvenosť v krajine, aby garantoval stabilné vládnutie.  

To však nie je chyba PS, ale najmä chyba konzervatívcov či stredopravých strán, že nie sú schopní poskytnúť jasnú a presvedčivú alternatívu.

Prvý komentár exit pollov si môžete pozrieť v Postoj TV.

VOLEBNÉ ŠTÚDIO POSTOJ TV LIVE

Prinášame vám komentár exit pollu v živom vysielaní Postoj TV. V štúdiu je šéfredaktor Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák, moderuje Michal Magušin.

Uverejnil používateľ Konzervatívny denník Postoj Sobota 30. septembra 2023 Zdieľať

0.11 Igor Matovič prišiel na pódium vo volebnom štábe s manželkou Pavlínkou, ktorá sa od dojatia rozplakala.

„Trošku sa obávam, že ráno môže byť ešte kruté. Kto sa viete modliť, modlite sa,“ povedal Matovič. „Tie čísla sú veľmi tesné a možno budeme otvárať ústa, že to dopadne úplne inak. Buďme pokorní.“

Foto: Adam Takáč


0.03 Sme rodina sa nedostane do parlamentu, myslí si predseda hnutia Boris Kollár.

„Vnímame to ako vôľu ľudí, takto sa rozhodli, musíme to rešpektovať a vysporiadať sa s tým.“ Za príčinu volebného neúspechu označil vysokú účasť, pri ktorej hnutiu jeho voličské jadro nestačilo, ako aj „hnusnú špinavú antikampaň, ktorú platili určití ľudia proti nám, tak ako to robili Andrejovi Kiskovi“.

Foto: Jakub Lipták


23.51 Komentár Mareka Vagoviča:

„Možné scenáre povolebného vývoja sú momentálne tri. Prvým je Smer, Hlas a Republika. Druhým PS, OĽaNO, SaS a KDH. Tretím PS, Hlas, SaS a KDH. Táto posledná možnosť sa percentuálne javí ako najsilnejšia. No treba si počkať na reálne výsledky, ktoré sa môžu od exit pollov líšiť aj o niekoľko percentuálnych bodov.“


23.45 Líder progresívcov Michal Šimečka na krátkom brífingu povedal, že výsledky nebudú tesné len medzi PS a Smerom, ale „bude to tesné aj pre tie strany, ktoré sa môžu alebo nemusia dostať do Národnej rady“. 

Vo volebnom štábe, kde je takmer tisíc ľudí, zaznel pri predstavení výsledkov exit pollu mohutný potlesk. „Vyzerajú nádejne, ale bol by som veľmi opatrný akokoľvek komentovať výsledky exit pollov, lebo si spomínate, že v minulých voľbách exit polly prisúdili našej koalícii omnoho väčšiu hodnotu, ako sme potom reálne mali,“ uviedol Šimečka, pričom požiadal asi 150 akreditovaných novinárov vrátane 40 zahraničných, o istú mieru trpezlivosti, kým sa budú výsledky spočítavať. 

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak nechcel pre denník Postoj výsledky exit pollu komentovať. „Ja sa nevyjadrujem k ničomu. Exit poll je nič,“ uviedol stroho. Povedal, že si na výsledky počká.

Foto: Juraj Brezáni


23.40 Spočítaných je zatiaľ takmer 6 percent okrskov. Vedie Smer s 26 percentami, za ním je Hlas s 19 percentami a PS s viac ako 9 percentami.


23.36 Nálada vo volebnom štábe Hlasu je po ohlásení výsledkov exit pollu uvoľnená. Čelní predstavitelia strany prišli na chvíľu medzi novinárov a na ich tvárach bolo vidieť spokojnosť. 

Peter Pellegrini uviedol, že strana Hlas v žiadnom prípade nebude súčasťou koalície, v ktorej by mala byť Republika. Viac však k možným koalíciám povedať nechcel, keďže to bude predmetom dlhých rokovaní. Pripustil však, že Hlas je pripravený ísť aj do opozície. 

Postupný pokles preferencií, ktoré strana zažila, si Pellegrini vysvetľuje typom kampane, ktorý si vybrali. „Možno ľudia očakávali tvrdý súboj, razantnejšie vyjadrenia. My sme si vybrali inú cestu, nemyslíme si, že rozpoltenosť národa nás môže niekam posunúť,“ uviedol líder Hlasu.

Foto: Marek Votruba


23.26 „Osem rokov trpezlivo čakáme na návrat. Verím, že tieto dni budú korunované úspechom a návratom do parlamentu,“ reagoval predseda KDH Milan Majerský na výsledky exit pollov.

Atmosféra v bratislavskej Umelke je zatiaľ veselá, kandidáti hnutia veria, že KDH sa vstup do snemovne tentoraz podarí. Europoslankyňa Miriam Lexmann je pri hodnotení výsledkov opatrná. „Čakanie je našou doménou dosť dlho, takže si ešte počkáme na reálne výsledky,“ uviedla pre Postoj. K možnej povolebnej spolupráci sa zatiaľ vyjadriť nechcela.


23.25 „Piatykrát sme sa dostali do parlamentu, čo nie je maličkosť,“ komentuje exit poll Focusu predseda SaS Richard Sulík. „S opatrným optimizmom hovorím – v poriadku, berieme to ako silný odkaz od nášho voličského jadra, že dobre, ale nabudúce to robte nejako čitateľnejšie.“ 

Šéf SaS pogratuloval k výsledku PS, nabáda však k opatrnosti. „Počkajme si na lepšie, pevnejšie, spoľahlivejšie výsledky.“ 

V centrále SaS zaznel potlesk pri správe, že do parlamentu sa nedostala SNS ani Sme rodina. „Velikán slovenskej politiky by nemusel byť v parlamente,“ komentoval Sulík výsledok SNS. Čísla z exit pollu, podľa ktorého by sa OĽaNO dostalo do parlamentu, vyvolali medzi účastníkmi volebného zhromaždenia rozpaky a mierne prekvapenie.


23.22 Do štábu OĽaNO už dorazila líderka volebnej kandidátky Erika Jurinová. „Verím, že šanca na očistu spoločnosti od korupcie bude pokračovať,“ povedala v krátkom prejave. Prišla už aj líderka Za ľudí Veronika Remišová.

„Aj v roku 2020 sme si museli sadnúť za rokovací stôl štyria,“ odpovedala novinárom na otázku, či Matovič dokáže rokovať so Sulíkom a Šimečkom. Podmienka 500 eur za voľby je podľa nej otázkou rokovaní.


23.20 V exit polle agentúry Median pre RTVS je prvé PS so ziskom 19,97 percenta hlasov. Druhý by mal byť Smer-SD s 19,09 percenta a tretí je Hlas-SD (11,17 percenta).

Za ním by malo byť OĽaNO a priatelia s 9,46 percenta. Nasledujú KDH so 6,40 a SaS so 6,37 percenta. Republika by mala mať 6,07 percenta a SNS 5,38 percenta. 

Pred bránami parlamentu by mali skončiť Aliancia (4,17 percenta), Demokrati (3,43 percenta), Sme rodina (3,29 percenta). ĽSNS by malo získať vo voľbách 1,94 percenta. Zvyšné kandidujúce strany by mali mať pod jedným percentom. 


23.16 Líder Hlasu Peter Pellegrini potvrdil, že nepôjde do vlády so stranou Republika.


23.10 Vo volebnom štábe Sme rodina panuje po zverejnení exit pollu, ktorý strane prisúdil 2,4 percenta, mŕtvolná atmosféra. Novinári sú od politikov oddelení v inej časti reštaurácie, kde čakajú na príchod Borisa Kollára.

Foto: Jakub Lipták

23.06 Prinášame vám komentár exit pollu v živom vysielaní Postoj TV. V štúdiu je šéfredaktor Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák, moderuje Michal Magušin.

VOLEBNÉ ŠTÚDIO POSTOJ TV LIVE

Prinášame vám komentár exit pollu v živom vysielaní Postoj TV. V štúdiu je šéfredaktor Martin Hanus a jeho zástupca Jozef Majchrák, moderuje Michal Magušin.

Uverejnil používateľ Konzervatívny denník Postoj Sobota 30. septembra 2023 Zdieľať

 


23.04 V centrále Demokratov reagujú na oznámenie výsledkov exit pollu, ktorý strane prisudzuje 3 %, bez veľkých emócií, jasot zaznieva pri správach, že sa do parlamentu nedostalo hnutie Sme rodina ani SNS, ako aj pri správe, že Smer skončil na druhom mieste.


23.00 Igor Matovič by mal prísť do centrály OĽaNO o pár minút. „Základný cieľ je, aby Smer, Hlas a SNS nezostavili vládu,“ povedal pre denník Postoj Michal Šipoš. V sále je aj niekoľko fiatiek, ktoré hnutie sľubovalo počas kampane. Heslo na wifi pre novinárov je „pisteonaspekne“. 

Foto: Adam Takáč


22.52 Dzurindovci zo strany Modrí-Híd čakajú na výsledky volieb v Košiciach. Východ si vybrali kvôli zajtrajšiemu Medzinárodnému maratónu mieru, na ktorom pobeží niekoľko straníkov vrátane Mikuláša Dzurindu.

Nálada v košickom hoteli, kde prišlo asi 50 straníkov a sympatizantov strany, je uvoľnená. „Na hodnotenie kampane bude mať vplyv výsledok aj istý odstup niekoľkých dní,“ uviedol Dzurinda pre denník Postoj.

Ako vnímal atmosféru spoločnosti pred voľbami? Prirovnal ich k voľbám v roku 1998. „Ľudia boli podobným spôsobom vystrašení, ale na rozdiel od ‘98. necítim taký entuziazmus, spontánne nadšenie. Možno aj preto, že vtedy bola alternatíva jasne vyprofilovaná.“ 

Za najsilnejší vnem z kampane považuje ticho. „Som konfrontovaný až s bolestivým tichom. Mne nikto nevynadá, ale nikto mi ani nepovie, že ma chce voliť. Ľudia majú hlavy dole a je ticho, ktoré je ohlušujúce.“ 

Strana Modrí-Híd podľa neho bude pokračovať ďalej. „Máme víziu vybudovať stranu, ktorá tu chýba – kombináciu tolerantných kresťanských demokratov, liberálov a konzervatívcov, také SDKÚ 2. To tu jednoducho chýba. Za touto víziou sme odhodlaní všetci ísť,“ zhodnotil Dzurinda pre denník Postoj.

Foto: Jana Holubčíková


22.45 Exit poll Focusu ukazuje víťazstvo PS (23,5 %) pred Smerom (21,9 %) a Hlasom (12,2%). V parlamente by boli aj OĽanO, SaS, Republika a KDH. Mimo parlamentu sú SNS, Demokrati a hlboko pod hranicou aj Sme rodina.


22.34 Hlas čaká na výsledky volieb v bratislavskej reštaurácii Aušpic na brehu Dunaja. Na miesto už dorazili špičky strany, s novinármi však zatiaľ nekomunikujú.

Peter Pellegrini by mal mať príhovor krátko po skončení volebného moratória. Ťažko odhadnúť atmosféru, keďže členovia strany a novinári sú na dvoch odlišných poschodiach.


22.31 Náladu medzi špičkami Smeru ťažko odhadnúť, straníci sa už tradične utiahli na poschodie centrály na Súmračnej. Desiatky novinárov, aj zo zahraničných médií, majú k dispozícii len miestnosť pre tlačové besedy. Okrem češtiny tu počuť maďarčinu, nemčinu aj angličtinu. Výsledky slepého exit pollu politici Smeru bližšie nekomentovali.


22.24 V centrále Demokratov je triezva nálada, slepý exit poll od Focusu hodnotia ako „nepríjemné prekvapenie“. Hovoria, že PS sa k výsledkom premlčalo a že mu pomáhala mediálna hystéria.


22.20 Centrála OĽaNO v bratislavskej Reffinery Gallery sa postupne zapĺňa, prichádzajú kandidáti strany aj zaregistrovaní hostia.

Atmosféra je zatiaľ zjavne komornejšia ako pred tri a pol rokom v trnavskej športovej hale, keď Matovičovo hnutie vyhralo voľby. Roman Mikulec nechcel tipovať výsledok, ale verí, že to bude viac ako osem percent.


22.16 SaS verí, že sa do parlamentu dostane. Po zverejnení slepého exit pollu od Focusu panuje v Liberálnom dome uvoľnená atmosféra.


22.12 Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa kandidátom a hosťom vo volebnom štábe v Bratislave prihovoril ešte pred uplynutím moratória o 21. hodine. Podľa neho ponuka progresívcov vo voľbách „rezonovala“. 

Šimečka uviedol, že výsledky budú veľmi tesné. „Napriek všetkým hoaxom, antikampani a útokom, naša ponuka medzi ľuďmi zarezonovala,“ povedal líder PS a poďakoval sa všetkým, ktorí pomáhali pri kampani. Spomenul hercov, športovcov či hudobníkov. „Nebáli sa a verejne sa prihlásili k hodnotám Progresívneho Slovenska napriek všetkému hejtu, ktorí potom dostávali a o ktorom vedeli, že príde,“ povedal Šimečka. 

Dodal tiež, že nech bude výsledok akýkoľvek, PS ho prijme s pokorou. „Urobili sme všetko, čo sme vedeli a mohli.“

Foto: Juraj Brezáni


22.00 TV Markíza zverejnila „slepý“ exit poll agentúry Focus. Pre pretrvávajúce moratórium ukázala len percentá, ku ktorým nie sú priradené strany. Exit poll aj s konkrétnymi stranami zverejní o 22.45 h.


Pozrite si dôležité udalosti z volebného dňa:

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.