Slovensko a Tanzánia chcú posilniť vzájomnú spoluprácu
Foto: ext/MZVEZ
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Slovensko a Tanzánia chcú posilniť vzájomnú spoluprácu. Potvrdili to ministri zahraničných vecí Juraj Blanár a Mahmoud Thabit Kombo počas bilaterálneho rokovania v Tanzánii, v rámci ktorého hovorili o ďalšom rozvoji partnerstva a hospodárskych vzťahov.

--------------- Koniec flashky ---------------

Blanár zároveň informoval, že sa mu podarilo získať podporu Tanzánie pre kandidatúru na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028/29. Dodal, že Slovenská republika recipročne vyjadrila podporu Tanzánii na obdobie rokov 2029/30.

„Tanzánia patrí medzi perspektívne rastúce ekonomiky východnej Afriky a máme tu veľký priestor na rozvoj vzájomne prospešnej spolupráce. Naším cieľom je spoločne s politickými vzťahmi posilniť aj tie ekonomické do podoby konkrétnych obchodných projektov, investícií a partnerstiev, ktoré prinesú výsledky pre občanov i podnikateľov na oboch stranách,“ uviedol Blanár.

Ministri sa venovali možnostiam spolupráce v rôznych oblastiach vrátane digitálnej transformácie, kybernetickej bezpečnosti, vodného hospodárstva, poľnohospodárstva, potravinárskeho a obranného priemyslu, jadrovej energetiky či rozvoja infraštruktúry a automobilového priemyslu. Tieto témy by chceli ďalej rozvíjať v rámci komisie pre ekonomickú spoluprácu, ktorú spoločne plánujú vytvoriť.

Tanzánska strana zároveň vyjadrila záujem najmä o slovenské skúsenosti v oblasti moderných technológií a priemyselnej výroby. V tejto súvislosti však Blanár upozornil, že rozvoj nových partnerstiev si vyžaduje čas a systematickú prácu na budovaní vzájomnej dôvery.

V rámci pracovného programu delegácie zo Slovenskej republiky sa v hlavnom meste Dar es Salaam uskutočnilo aj Slovensko-tanzánske obchodné fórum a rokovanie s predstaviteľmi Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO).

Blanárova návšteva Tanzánie je prvou na vládnej úrovni od vzniku Slovenskej republiky.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 38 minútami

Hovorí sa u nás o nedostupnosti lekárov, no aká reálne je, keď máme jedenásť až dvanásť návštev u lekára na pacienta? To je oxymoron.Keby boli poplatky, tak ich je menej,“ hovorí lekár a poslanec Smeru Vladimír Baláž s tým, že lekári si podľa neho často pozývajú pacientov na kontroly preto, lebo za to dostanú viac peňazí aj od poisťovní. Sám preferuje model, ktorý stanoví poplatky za návštevu lekára s ročným stropom medzi 100 až 200 eur, ale zároveň s ochranou najslabších skupín.

pred hodinou

Súhrn udalostí vo štvrtok 11. júna:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť