Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 01:26

Milan Krajniak

Neviem, či chcem pokračovať v politike. Za prezidenta kandidovať nebudem

Neviem, či chcem pokračovať v politike. Za prezidenta kandidovať nebudem

Foto: Postoj/Jakub Lipták

Neštandardný osobný život Borisa Kollára nie je priamym dôvodom nášho vypadnutia z parlamentu, tvrdí podpredseda Sme rodina.

Boris Kollár sa už vyjadril, že Sme rodina sa nedostane do parlamentu. Čo na to hovoríte?

Tak to vyzerá. Samozrejme, že nás to mrzí. Ambíciou každej strany je byť parlamentnou stranou. Budeme si musieť vyhodnotiť, prečo sme neuspeli. Predbežné závery už máme, ale na takéto analýzy je vždy dobré nechať si odstup. Uvidíme, čo ďalej.

Váš predseda ako hlavné príčiny neúspechy vníma vysokú účasť a antikampaň Zoroslava Kollára voči jeho osobe. Myslíte, že hlavným dôvodom neúspechu Sme rodina môže byť aj osobný život Borisa Kollára?

Osobný život Borisa Kollára, ktorý je neštandardný, bol našim voličom známy po celý čas nášho pôsobenia v politike. Ako priamy faktor by som to nevidel. Faktom však je, že vo väčšine médií bola antikampaň minimálne trištvrte roka značne prítomná. Určite mala svoj vplyv.

Vy osobne sa vidíte naďalej v hnutí Sme rodina?

Pôsobil som pri politike posledných tridsať rokov. Vždy ma politika zaujímala a snažil som sa pomáhať konzervatívnym politikom na Slovensku. Posledných osem rokov som bol aktívnym politikom a budem sa musieť zamyslieť, či chcem v politike vôbec pokračovať ďalej a či sa prípadne nebudem venovať niečomu inému.

Viete si predstaviť pôsobenie aj v inej strane alebo založenie vlastného projektu?

Takto som nad tým vôbec nerozmýšľal. Prvé, čo si budem musieť vyhodnotiť, je, či po tých tridsiatich rokoch, keď som sa z pozície poradcu alebo aktívneho politika venoval politike – vlastne celý svoj aktívny život –, či sa tomu chcem venovať aj naďalej.

Mnohí ľudia v konzervatívnom prostredí sú fanúšikmi vašej osoby, ale je pre nich neprekonateľné napätie medzi hodnotami, ktoré prezentujete, a tými, ktoré žije Boris Kollár. Nie je to niečo, čo vyslovene bije do očí?

Rozumiem tomu a stretával som sa s tým počas rokov, keď pôsobím v Sme rodina. Vždy na to odpovedám tak, že pre mňa je podstatný výsledok. Či sa nám podarí v politike presadiť dobré veci. Žiadna z vecí, ktoré sa mi v politike podarilo presadiť – či to bol rodičovský dôchodok, 14-dňová platená otcovská dovolenka, výstavba stoviek nových detských ihrísk, alebo zvýšenie podpory rodiny –, by sa mi nebola podarila presadiť bez aktívnej a veľmi tvrdej politickej podpory Borisa Kollára.

Som mu za to vďačný a myslím, že sa nám podarili urobiť dobré veci práve vďaka Borisovi Kollárovi. Nie napriek nemu.

Budúci rok nás čakajú prezidentské voľby. Zvažujete opätovnú kandidatúru?

Nie, vôbec o tom neuvažujem.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.