Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. september 2023, 07:00

Voľby 2023

Vo volebnej miestnosti zomrel po kolapse volič, moratórium sa posunie do 22.45

 Vo volebnej miestnosti zomrel po kolapse volič, moratórium sa posunie do 22.45

Foto: TASR/Daniel Stehlík

Počas zásahu záchranárov bolo hlasovanie prerušené na 45 minút. Pomoc záchranárov potreboval aj člen okrskovej komisie v Petržalke.

20.30 Mnohé volebné okrsky v Bratislave hlásia výrazne vysokú účasť.

„Ráno a doobeda bol celkom veľký nápor, v obedných hodinách sa to trochu upokojilo a následne v neskorších poobedných a podvečerných hodinách sa začal väčší nápor,“ zhodnotila Alžbeta Neuschlová z miestneho úradu v Petržalke.

19.10 Volebné moratórium predĺžili o ďalších päť minút, na celom Slovensku potrvá do 22.45 h.

Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

Dôvodom je predĺženie hlasovania vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič.

Ďalej zdôraznil, že počas hlasovania nie je možné vyhotovovať zvukové a ani obrazové záznamy. Okrsková volebná komisia však môže povoliť výnimku.

„Napríklad na vyhotovenie upomienkovej fotografie, ale musí byť pri tom zachovaná zásada ochrany osobných údajov a nesmie byť narušený priebeh hlasovania,“ podotkol.

Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová povedala, že voľby prebiehajú zatiaľ korektne, bez mimoriadnych rušivých momentov. Potvrdila, že vo volebnej miestnosti v obci Lada (okres Prešov) riešili problém s vydávaním hlasovacích lístkov.

17.20 Vo volebnej miestnosti v Považskom Podhradí zomrel po kolapse 78-ročný volič.

TASR to potvrdil hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek.

„O 15.45 h sme na linku tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby prijali žiadosť o pomoc k staršiemu mužovi, ktorý skolaboval vo volebnej miestnosti v Považskej Bystrici v mestskej časti Považské Podhradie.

Na miesto sme bezodkladne vyslali ambulanciu záchrannej zdravotnej služby. Ani napriek snahe záchranárov sa nepodarilo 78-ročného muža zachrániť a na mieste prítomný lekár záchrannej zdravotnej služby po neúspešnej resuscitácii konštatoval smrť,“ informoval Sládek.

Počas zásahu zdravotných záchranárov bolo podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Považskej Bystrici Adriany Oravíkovej hlasovanie v okrsku prerušené na trištvrte hodiny. Volebná miestnosť tak bude otvorená pre hlasovanie do 22.45 h.

17.00 V oravskej obci Zuberec nafúkali predseda aj člen volebnej komisie. 

Polícia preverovala oznámenie, že niektorí členovia volebnej komisie sú údajne pod vplyvom alkoholu. Dychové skúšky boli v dvoch prípadoch pozitívne. Prípad bude riešiť Okresná volebná komisia v Námestove.

16.45 V Považskom Podhradí skolaboval starší volič, hlasovanie je aktuálne prerušené.

Zasahujú tam záchranári. Volebná miestnosť tak bude otvorená dlhšie ako do 22.00 h.

16.20 Záujem o voľby na juhu Nitrianskeho kraja je vysoký, zhodujú sa členovia okrskových komisií.

Podľa ich slov už v dopoludňajších hodinách prišla v niektorých okrskoch k urnám viac ako polovica zapísaných voličov.

16.00 Vo volebnej miestnosti je možné vytvárať audiovizuálne záznamy v zmysle zachovania práv na ochranu súkromia a tajnosti hlasovania.

Spresnilo to ministerstva vnútra.

15.30 Volebné moratórium predĺžia o 40 minút, na celom území Slovenska potrvá do 22.40 h.

Dôvodom je predĺženie hlasovania v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke. Avizoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.

15.00 V Kostoľanoch pod Tribečom v Zlatomoravskom okrese agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia.

Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie Lucie Betákovej však incident priebeh volieb neovplyvnil.

„Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú. Voľby ani nemuseli byť prerušené, takže pokračujeme normálne ďalej. Momentálne je už priebeh volieb u nás pokojný,“ uviedla pre TASR.

Polícia rieši incident ako priestupok.

Prezidentka Zuzana Čaputová vo volebnej miestnosti v Pezinku. Foto: TASR/Michal Svítok

14.15 V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút.

Dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej volebnej komisie. Pre TASR to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Z dôvodu predĺženia hlasovania by malo pravdepodobne prísť aj k predĺženiu volebného moratória. Do jeho skončenia sa nemôžu zverejňovať ani tzv. exit polly.

Mestská časť na sociálnej sieti spresnila, že k prípadu došlo v okrsku č. 41 na Základnej škole Gessayova 2.

„Z dôvodu zdravotných komplikácií jedného z členov komisie, ktoré si vyžadovali zásah záchranárov, bude v tomto okrsku predĺžená možnosť odvoliť o 40 minút,“ informuje petržalská samospráva.

13.10 Traja najvyšší ústavní činitelia už vo voľbách odovzdali svoj hlas.

Prezidentka Zuzana Čaputová volila v Pezinku, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor v Bratislave.

Podľa prezidentky Čaputovej majú ľudia právo a rovnako zodpovednosť a príležitosť vyjadriť sa k tomu, aké chcú Slovensko do budúcna.

„Dnes je príležitosť vyjadriť svoj názor. Hlas každého z nás má rovnakú hodnotu, každého z nás dnes bude rovnako počuť. Preto chcem požiadať všetkých, ktorí ešte váhajú, či majú ísť voliť, aby voliť išli,“ uviedla hlava štátu.

Myslí si, že jednou z najdôležitejších úloh budúcej vlády je pokúsiť sa o čo najväčší zmier v spoločnosti. Dôležité je podľa nej prísť, aby voľby dopadli tak, že budú vyjadrovať čo najviac názorov všetkých občanov Slovenska. Podotkla, že po voľbách je pripravená v zmysle ústavy postupovať spôsobom, ktorý bude čo najrýchlejšie viesť k vzniku novej vlády, ktorá bude mať väčšinovú podporu v parlamente.

„Je veľmi dôležité ísť voliť. Zvoľte si ktorúkoľvek stranu, ale nenechajte to na náhodu, lebo váš hlas prepadne a rozdelia si ho strany, s ktorými možno nesúhlasíte,“ uviedol po odvolení aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Premiér Ľudovít Ódor podotkol, že na výber je viac strán a každý si vyberie podľa seba a podľa toho, aké Slovensko chce vidieť.

„Ja len poprosím všetkých spoluobčanov, pre ktorých je budúcnosť tejto krajiny dôležitá, treba ísť voliť, lebo ak nejdete voliť, niekto iný rozhodne za vás. Možno práve taký človek, s ktorého názormi nesúhlasíte,“ uviedol.

Členovia folklórneho súboru vo volebnej miestnosti v obci Iža v okrese Komárno. Foto: TASR/Milan Drozd

Inzercia

12.00 V obci Havranec v okrese Svidník majú viac členov okrskovej volebnej komisie ako zapísaných voličov.

Ide o jednu z obcí v kraji pod Duklou, ktorá má do 20 obyvateľov.

„Máme zapísaných 11 voličov z obce a šiesti členovia komisie majú hlasovací preukaz. Členov komisie malo byť 19, jeden však neprišiel, čiže je nás 18. Atmosféra je pokojná a priateľská. Počas dňa, kým čakáme na voličov, sa rozprávame medzi sebou, keďže sa niektorí poznáme. Prípadne vyjdeme von pred volebnú miestnosť a možno si aj budeme variť guláš,“ uviedla pre TASR predsedníčka okrskovej volebnej komisie Erika Macková.

11.40 Za vynesenie hlasovacích lístkov von z volebnej miestnosti hrozí pokuta 33 eur.

Upozornilo na to ministerstvo vnútra. Volič je v zmysle zákona povinný odložiť nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov.

11.15 Štátna volebná komisia eviduje niekoľko podnetov pre možné porušenie volebného moratória.

Predseda komisie Ladislav Orosz informoval, že sa budú zaoberať aj fotením hlasovacích lístkov, ktoré ľudia zverejňujú na sociálnych sieťach. Robia to aj niektorí politici. „Je to v kompetencii štátnej komisie,“ reagoval Orosz.

10.45 Férovosť a transparentnosť volieb je zabezpečená, povedal premiér.

Predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra Ľudovít Ódor po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy.

„Výsledky volieb do Národnej rady SR bude sumarizovať viac ako 700 odborníkov zo štatistického úradu, prostredníctvom 51 sumarizačných útvarov,“ podotkol Ódor s tým, že všetky zložky, ktoré sú zapojené do organizácie volieb, pracujú profesionálne.

10.20 Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží, upozorňuje ministerstvo.

„Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová.

Polícia na sociálnej sieti zdôraznila, že zákon o podmienkach výkonu volebného práva farbu pečiatky nerieši. Jeden z voličov sa v bratislavskej Petržalke údajne dožadoval obálky s pečiatkou červenej farby.

V piatok sa na sociálnych sieťach šírili dezinformácie o tom, že hárky s inou ako červenou pečiatkou na obálke sú podvodné a že si treba do volebnej miestnosti doniesť vlastné perá.

10.00 V Trnave zbierajú aj podpisy pod petíciu.

Pred volebnými okrskami v Trnave čakajú na občanov idúcich odovzdať svoj hlas v parlamentných voľbách aj stolíky s petičnou akciou proti rezidentskému parkovaniu v meste.

Podpisy zbiera občianska iniciatíva, ktorá petíciu odštartovala začiatkom septembra. Jej hlavný organizátor Rudolf Krajčovič pre TASR uviedol, že keďže je to možné a logické, využívajú aj takúto možnosť.

9.50 Dočasne poverený predseda vlády Ľudovít Ódor odvolil v Bratislave.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

9.20 Z niektorých miest hlásili už ráno vysoký záujem o voľby.

V Dolnom Kubíne v časti Záskalie sa pred volebnou miestnosťou tvorili rady. Aj v Banskej Bystrici hlásili rady voličov ešte pred siedmou hodinou, povedala pre stanicu JOJ 24 predsedníčka jednej z okrskových komisií.

8.00 Voliči sa môžu počas dnešného dňa obrátiť na infolinku ministerstva vnútra 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Môžu na ňu volať počas celého dňa, a to až do uzatvorenia volebných miestností.

7.40 Ministerstvo vnútra nemá avizované žiadne problémy, ktoré by bránili otvoreniu volebných miestností.

Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na MV SR Eva Chmelová.

Priblížila, že štátna volebná komisia zasadne o 9.00 h. Prvoradou úlohou komisie je zabezpečiť plynulý a nerušený priebeh volieb. „Bude sa zaoberať aj podnetmi, ktoré prišli ako podozrenia z porušenia volebného moratória,“ dodala.

7.30 Zo zahraničia hlasoval rekordný počet voličov.

Poštou hlasovalo zo zahraničia 58 779 voličov, čo je rekordný počet. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok o 12.00 h.

Najviac návratných obálok prišlo ministerstvu vnútra z Českej republiky (23 486). Nasleduje Spojené kráľovstvo (6 238) a Nemecko (5 546). V prvej desiatke sú ďalej Rakúsko, Švajčiarsko, Holandsko, USA, Írsko, Belgicko a Francúzsko.

„Všetky návratné obálky boli priebežne ukladané do zapečatených schránok. Spracovávať hlasy zo zahraničia bude 18 osobitných okrskových volebných komisií, ktoré sú zložené zo zástupcov kandidujúcich politických subjektov,“ priblížilo ministerstvo vnútra.

Samotné sčítavanie odštartujú v sobotu od 18.00 h.

7.00 Začalo sa hlasovanie v parlamentných voľbách, občania môžu svoj hlas odovzdať v 5 996 volebných miestnostiach.

Slováci si dnes volia nových poslancov do Národnej rady SR. V ére samostatného Slovenska ide o deviate parlamentné voľby v poradí.

O priazeň voličov sa uchádza 25 politických subjektov. Volebné miestnosti budú otvorené do 22.00 h. Pre voličov je spustená aj infolinka: 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Ľudia hlasujú za plentou. Hlasovacie lístky dostanú voliči od členov okrskovej volebnej komisie, čo potvrdia podpisom, približuje ministerstvo vnútra. Voliči si za plentou vyberú jeden hlasovací lístok, prípadne na ňom udelia aj preferenčné krúžky, najviac však štyri. Lístok vložia do obálky a potom ju vhodia do volebnej schránky.

Voliči, ktorým zdravie bráni ísť voliť osobne, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Tento spôsob je určený napríklad pre imobilných voličov alebo pre starších občanov na lôžku.

Nepoužité alebo zle upravené hlasovacie lístky musí volič odložiť do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, upozorňuje rezort vnútra. Inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta 33 eur.

V parlamentných voľbách môže podľa odhadu Štatistického úradu SR voliť viac ako 4,3 milióna osôb. Pre približne 53 300 ľudí to budú vôbec prvé voľby, v ktorých budú môcť hlasovať.

Ďalší typ prvovoličov sú tí, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale prvýkrát budú voliť poslancov národného parlamentu. Bude ich 184 800. Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5 996 volebných miestnostiach.

Po uzatvorení volebných miestností sa začnú spočítavať hlasy. Štatistici budú priebežné výsledky zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky majú byť známe po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 1. októbra.


Odoberajte špeciálny newsletter Volebný Postoj

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.