Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rozhovory Politika
24. september 2023

Milan Majerský

Progresívne Slovensko s touto mentálnou výbavou je pre KDH neprijateľné

„Určite si v hodnotových témach nepôjdeme promo jazdu len preto, aby sme sa ukázali pred konzervatívnym svetom, akí sme,“ hovorí šéf KDH Milan Majerský.

Progresívne Slovensko s touto mentálnou výbavou je pre KDH neprijateľné

Milan Majerský. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Nech nikto nerozpráva, že ľudia si môžu vybrať iba medzi progresivistickými experimentmi, chaosom alebo kradnutím. Celé to môže dopadnúť úplne inak,“ myslí si predseda KDH Milan Majerský, ktorý pokladá súčasné preferencie niektorých strán za nadhodnotené. Pomohlo strane jeho vyhranenie sa voči LGBTI ideológii?

Majerský tiež približuje, ako by sa KDH správalo v parlamente, čo by chcel dostať do ústavy, a vysvetľuje, prečo by s Progresívnym Slovenskom najradšej nešiel do koalície. Líder kresťanských demokratov tiež vraví, kde chce na nákladné opatrenia z programu vziať peniaze, o aké ministerstvá bude mať KDH v prípade úspechu pri skladaní vlády záujem a prečo sám nechce byť ministrom.

Vaše vyhranenie sa voči LGBTI ideológii ste už museli niekoľkokrát vysvetľovať. Ako si vaše prirovnanie LGBTI k pliage s odstupom času v strane vyhodnocujete?

V KDH sa na tom nezmenilo nič, sme na tej istej pozícii. Hovorili sme to vždy. Odmietame gender či LGBTI ideológiu a v KDH s ňou nesúhlasíme.

Rozumiem, no ohradiť sa práve slovom pliaga bolo predsa pomerne silné.

Toto slovo som použil deň po zverejnení programu Progresívneho Slovenska. Aj preto bol môj imperatív taký jasný. Viackrát sme boli spochybňovaní, že automaticky pôjdeme do koalície s progresívcami, že sme s nimi už nebodaj dohodnutí, pritom sme sa voči PS v mnohých diskusiách jasne slušným jazykom vyhranili. Až potom musel prísť takýto imperatívnejší jazyk a zrazu Progresívne Slovensko aj ostatní pochopili, že to myslíme vážne, že pretláčanie týchto tém je pre KDH neprijateľné.

V KDH s registrovanými partnerstvami, s manželstvami homosexuálnych párov ani s adopciami detí týmito pármi jednoducho nesúhlasíme.

Dnes svoj slovník obhajujete, hoci v následnom statuse ste sa ospravedlnili, že ste v rýchlosti použili na vyhranenie sa silné slová. Nakoniec išlo o jeden z najmedializovanejších výrokov tejto kampane. Myslíte si, že to KDH vo výsledku pomôže alebo skôr uškodí?

Ospravedlnil som sa, ak som sa tým dotkol konkrétnych ľudí, nie za to, že som ideológiu označil za škodlivú. Ak by sme sa v KDH mali vždy pozerať len na to, čo môže strane pomôcť, tak by sme mali úplne iný jazyk. No potom by tu bol rozvrat krajiny a všetkých vzťahov. Keď som odpovedal na danú otázku, nepozeral som na to, či to bude pre KDH plusom alebo mínusom. Chcel som dať najavo postoj, za ktorým jasne stojím. Nešlo o žiaden populizmus. Keby sme boli populisti, to by ste videli, ako by potom vyzeral náš program.

Po vašom výroku sa objavili v KDH aj kritici. Europoslanec Ivan Štefanec to označil za hrozný výrok, ktorý nie je v súlade s výrokmi predsedu demokratickej strany. Kandidát Ivan Bošňák vás po ňom de facto zaradil medzi radikálov a extrémistov. Ako vnímate podobnú kritiku?

Sú ľudia, ktorí mi povedali po relácii to isté, zvlášť keď si to pozreli v krátkom vystrihnutom videu. Ale len čo dopozerali celú časť, kde som dodal, že pre KDH je ľudská dôstojnosť a každý ľudský život to najdôležitejšie, a hoci v žiadnom prípade nebudeme súhlasiť s registrovanými partnerstvami, aj tak týmto ľuďom chceme pomôcť riešiť problémy, viacerí moji prvotní kritici pochopili, že som predsa nepovedal nič zlé, a otočili. Pochopili, že som nehovoril o ľuďoch, ale o agende a ideológii LGBTI hnutia. Mňa len štve, že médiá hlavného prúdu zaviedli celé Slovensko. A z toho, čo som povedal, použili iba časť, ktorá sa im hodila.

Podobne ostrá verejná kritika vašich kolegov zo strany či z kandidátky sa vás osobne nijako nedotýka?

Niekedy človek musí prijať, že je kritizovaný, a nezaťažovať sa tým. My musíme ísť ďalej, sme vo finále kampane a pre nás je dôležité, aby bolo KDH v parlamente, a ak to bude možné, tak aj vo vláde.

Išlo len o menšinovú kritiku v strane?

Určite áno. Celé predsedníctvo ma ako celok podporilo.

Aj zo strany ostatných kandidátov či straníkov ste cítili podporu?

Jednoznačne áno.

Zastavme sa ešte pri skladaní kandidátky. Nie tak dávno ste z nej museli vyradiť pána Roberta Dohála, ktorý v osobnej komunikácii hrozil odrezávaním hláv. Na 149. mieste máte aj už spomínaného Ivana Bošňáka, ktorý o vás predtým hovoril ako o nule a vyzýval ľudí, aby KDH radšej nedali hlas. Ako sa môžu takíto ľudia dostať na vašu kandidátku?

Ivan Bošňák sa dostal na kandidátku KDH ako dátový expert a ekonomický analytik, ktorý v mnohom KDH pomohol pri ekonomickom programe. Jeho výroky spred rokov či mesiacov nejdem komentovať, je to politika. Sme demokratická strana, nie strana jedného muža, ktorý sám rozhoduje o tom, koho dá či nedá na kandidátku. KDH má 6 500 členov, funkčné predsedníctvo a funkčné regionálne zastúpenie. Toto je demokracia v strane. Povedzte mi, v ktorej inej strane by mohol mať predseda takýchto kritikov.

Čítajte tiež

Ale je pomerne zvláštne, ak strana, ktorá pre svoje striktné stanovy nevedela garantovať druhé miesto ešte premiérovi Eduardovi Hegerovi, nakoniec odsúhlasila človeka, ktorý o predsedovi hnutia hovoril ako o nule, nemyslíte?

Pán Bošňák nie je člen KDH, nie som de facto jeho predsedom. Dostal sa na našu kandidátku ako expert, ekonóm. To je všetko. Jeho úlohou je vyjadrovať sa k ekonomickým veciam.

No vyjadruje sa aj k iným. Tiež ste hlasovali na celoslovenskej rade KDH za to, aby bol na kandidátke? 

Áno.

Dali ste „ruku do ohňa“, že za liberalizáciu potratov či registrované partnerstvá nezahlasuje žiaden z budúcich poslancov KDH. Ani nové tváre hnutia. Keď sa stopäťdesiatky vašej kandidátky pána Františka Majerského Denník N opýtal, či by v parlamente hlasoval za registrované partnerstvá, nedokázal na to jasne odpovedať. Stále platí vaše tvrdenie?

Zahlasoval František Majerský za registrované partnerstvá?

Nezahlasoval, lebo poslancom parlamentu zatiaľ nikdy nebol.

A ja vám garantujem, že nezahlasuje. Ja Fera Majerského poznám a je to tímový hráč, nie je to žiaden sólista.

Milan Majerský. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Tu nejde ani tak o pána Majerského, skôr o to, či má pri KDH volič istotu, že poslanecký klub bude v prípade zvolenia do parlamentu v týchto otázkach jednotný.

Klub KDH bude konzistentný vo všetkých kultúrno-etických hlasovaniach, tým si môžete byť istý. Každý jeden kandidát v plnej miere rozumie, že KDH je konzervatívne hnutie a že pri týchto hlasovaniach bude zastupovať postoje KDH, ktorého program bol vyhodnotený ako najviac pro-life.

Registrované partnerstvá sú pre KDH červenou čiarou vstupu do koalície. Znamená to, že ani žiaden z koaličných poslancov by nemohol taký návrh nielen predložiť do parlamentu, ale zaň ani v prípade predloženia niekým iným zahlasovať?

Zelená karta v kultúrno-etických otázkach je cesta do pekla. Tak dopadla posledná vládna koalícia a tak skončia aj všetky ďalšie koalície, ktoré svojim poslancom dávajú v týchto témach voľnú ruku. Tu nemôžu mať poslanci voľnú ruku, lebo sa to skončí rozpadom vládnej koalície.

KDH v minulosti zvyklo vždy predkladať zákony na ochranu života. Pokračovali by ste v tejto tradícii?

Určite budeme predkladať zákony na zvýšenie pôrodnosti, na pomoc ženám, aby chceli mať deti. Nebudeme súhlasiť so žiadnymi progresivistickými experimentmi, ktoré má vo svojom programe PS, a budeme sa snažiť motivovať ľudí na Slovensku, aby sme populačnú krivku zdvihli. Nie je možné, aby v čase, keď sa na Slovensku rodí historicky najmenej detí, uvažoval niekto o liberalizácii potratov. Pre nás je kľúčové motivovať a pomáhať.

Čo to znamená? Predložili by ste do parlamentu aj návrh o pomoci tehotným ženám na štýl zákona pani Záborskej, ktorý sa jej nepodarilo presadiť?

Takéto veci budeme riešiť, až keď budeme v parlamente a uvidíme, aké bude zostavenie. Určite si nepôjdeme promo jazdu len preto, aby sme sa ukázali pred konzervatívnym svetom, akí sme.

Možno to ten svet bude od vás očakávať, inak to spravia iní.

My budeme pracovať na tom, aby ak má niečo prejsť, bol na to aj dostatočný počet hlasov. Napríklad ako to bolo pri ústavnej ochrane manželstva, ktorá ho garantuje ako výlučný zväzok len medzi mužom a ženou. Dokonca si myslím, že by sme mali ísť ďalej a povedať, že otcom je výlučne muž a matkou môže byť len žena. Žiadne experimenty ako rodič 1 a rodič 2.

Takže KDH by v parlamente predkladalo len také kultúrno-etické návrhy zákonov, o ktorých budete mať istotu, že prejdú?

Presne tak. Najskôr musíme mať 76 hlasov a potom môžeme ísť s návrhom do parlamentu.

V Sobotných dialógoch RTVS ste povedali, že v programe PS vidíte až prvky extrémizmu. Čo z toho vyplýva pre povolebnú spoluprácu s KDH?

Pre nás je Progresívne Slovensko s touto mentálnou výbavou neprijateľné. Program PS v hodnotovej oblasti je extrémistický.

Podľa súčasných preferencií to však vyzerá tak, že bez Progresívneho Slovenska sa vláda bez Smeru, ktorý tiež odmietate, postaviť nedá. Akú povolebnú víziu KDH ponúka?

Počkajme do soboty. Myslím si, že niektoré veci sú nafúknuté aj percentuálne nadsadené.

Narážate na preferencie Progresívneho Slovenska?

To som nepovedal. No KDH pôjde len do takej vlády, kde bude môcť realizovať svoj program, nie program PS.

Ak by ste spolu nakoniec skladali vládu, museli by ste nájsť zhodu na programe. V akých témach viete nájsť spoločnú reč?

My sme niekedy povedali, že pôjdeme s Progresívnym Slovenskom do koalície?

No minimálne ste ho z povolebnej koalície doteraz nevylúčili.

Ani raz sme nikde nepovedali, ani nedeklarovali, že s PS pôjdeme do koalície. Deň po voľbách si môžeme zrátať žetóny a potom sa môžeme baviť, kto s kým, čo možno presadiť a čomu sa dá zabrániť. Na Slovensku je 30 veľkých problémov, medzi ktorými gender a LGBTI otázky vôbec nefigurujú. Je tam zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci, ekonomika, chýbajúca dopravná infraštruktúra, ale teraz sa tu umelým spôsobom predkladá niečo, čo má rozbiť a rozvrátiť Slovensko, a mňa to hnevá. Ľudia na Slovensku už nechcú počúvať o týchto témach.

Ktoré témy vás dnes s PS spájajú?

Nerozumiem otázke, čo nás má s nimi spájať, keď oni sú liberálno-progresívna strana a my sme konzervatívni kresťanskí demokrati.

K akému kompromisu by muselo dôjsť, aby KDH mohlo byť v jednej koalícii s Progresívnym Slovenskom?

Na túto otázku ani nebudem odpovedať.

Prečo?

Už som dosť jasne povedal svoje odmietavé stanovisko voči PS. Pre nás je dôležité vidieť o týždeň ďalej. V nedeľu nad ránom budeme vedieť, kto má koľko poslaneckých miest.

PS má však parlament na rozdiel od KDH takmer istý.

Zatiaľ všetky voľby dopadli úplne inak, než si niektoré strany predstavovali. Vždy sa vyskladala vládna väčšina inak, ako to predpovedali médiá alebo prieskumy. Ja tých pár dní ešte vydržím a budem trpezlivo aktívne čakať na čo najlepší výsledok KDH, aby mohlo Slovensko ostať kresťanským.

Je pre KDH prijateľnejšia vláda na čele s premiérom Pellegrinim?

To je absolútne irelevantná otázka. Ja vidím politiku úplne inak. Na konci dňa to môže byť niekto celkom iný než Šimečka, Pellegrini alebo Fico.

Kto?

Koľkokrát to bol niekto iný – napríklad to nebol Dzurinda, ale Radičová. Koľkokrát to boli úplne iné modely skladby moci? Vždy, keď sa vyskladala aspoň ako-tak schopná vládna koalícia, si predstavitelia jednotlivých politických strán povedali, za akých okolností do vlády pôjdu. Ak má byť KDH súčasťou vlády, určite si budeme klásť podmienky a dôsledne strážiť konzervatívne hodnoty. Naším cieľom je získať pre konzervatívneho voliča čo najsilnejší mandát.

Okrem vašich hodnotových červených čiar si budete klásť aj personálne?

Určite nebudem teraz hovoriť žiadne mená. Najhoršie je, keď vám začne iná politická strana diktovať, koho ste vylúčili alebo ešte nevylúčili.

Milan Majerský. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

No pri všetkých vašich podmienkach sa zdá, že je pre vás neprijateľný už takmer každý.

Každý nech pozerá na seba, my iné politické strany v tomto nekomentujeme. Snažím sa len vysvetliť, že dnes nevieme, ako to dopadne, kto bude v parlamente, kto bude zostavovať vládu. Všetky dohady sú len plané reči. Ukázali sme základné podmienky, aby všetci vedeli, kedy nás ani nemajú volať k stolu.

Nech nikto nerozpráva, že ľudia si môžu vybrať iba medzi progresivistickými experimentmi, chaosom alebo kradnutím. Celé to môže dopadnúť úplne inak, KDH je alternatívou voči jednému, druhému i tretiemu.

Inzercia

Robert Fico tvrdí, že vie o náladách v KDH, ktoré by chceli spolupracovať po voľbách aj so Smerom. Viete o nich aj vy?

(Smiech.) Pán Fico to len skúša, pretože my vo vedení KDH máme na spoluprácu so Smerom jednoznačný názor. Nevylučujem, že zo 6 500 členov si to možno niekto myslí, ale v predsedníctve nie je nik, kto by čo i len sekundu uvažoval o vláde so Smerom.

Kým jasne vylučujete akúkoľvek spoluprácu so Smerom, s Hlasom nie. V čom je pre vás Hlas iný ako Smer?

Pri Hlase dlhodobo hovoríme o blikajúcej červenej kontrolke. Pre nás bude aj Hlas neprijateľný, len čo by chcel rušiť špeciálnu prokuratúru alebo by chcel akokoľvek zasahovať do vyšetrovaní. Preto si myslím, že Hlas bude veľmi opatrný pri týchto rozhodnutiach. Ak by tam mala byť čo i len malá podoba či spojitosť so Smerom v jednotlivých krokoch či politikách, tak je aj Hlas pre nás neprijateľný.

Skúsme to teda inak. V čom sa na rozdiel od Roberta Fica viete porozprávať s Petrom Pellegrinim?

Myslím si, že v zdravotníctve, v školstve či v sociálnej oblasti sa vo viacerých veciach vieme zhodnúť a máme podobný názor.

Je neuzákonenie registrovaných partnerstiev rovnakou červenou čiarou pre vstup KDH do vlády ako nezasahovanie do vyšetrovaní korupčných káuz?

Áno. V žiadnom prípade nechceme ani to, aby sa rušila špeciálna prokuratúra.

No Peter Pellegrini avizuje reformu prokuratúry a špeciálnu prokuratúru vidí len ako odnož generálnej. Takúto reformu prokuratúry si viete predstaviť?

Pre nás je prijateľné súčasné nastavenie systému prokuratúry. Ak by sme robili niekde zmeny, tak len v paragrafe 363, aby o ňom nerozhodoval len jeden jediný človek. Pritom nehovorím len o Marošovi Žilinkovi. Bez ohľadu na to, kto je či bude generálnym prokurátorom, nemôže o zastavení nejakého trestného stíhania rozhodovať sám. Preto navrhujeme senát viacerých, napríklad piatich alebo siedmich prokurátorov, aby finálne rozhodnutie v prípade použitia paragrafu 363 nebolo len v rukách jediného muža. Treba však k tomu spustiť aj veľkú odbornú debatu a rozhodnutie nech je výsledkom diskusie expertov.

Nechcete rušiť špeciálnu prokuratúru, ale ak by ktokoľvek trval na výmene Daniela Lipšica, súhlasili by ste?

Sú to špekulácie. Neviem, prečo by sme ho mali meniť. Má svoje funkčné obdobie. Kto bude nový špeciálny prokurátor, môžeme riešiť vtedy, keď sa bude voliť nový.

Takže stojíte za Danielom Lipšicom ako špeciálnym prokurátorom?

Je zvolený, robí si svoju robotu, mnohí ľudia spojení s korupčnými kauzami sú odsúdení.

Robí teda dobrú robotu?

Áno.

Vymenili by ste policajného prezidenta Štefana Hamrana, ako ste to naznačili v predvolebnej diskusii webu Aktuality.sk?

Povedal som to inak. Určite by policajný prezident nemal vymieňať ministra, ale malo by to byť naopak a za tým si stojím. Nový minister vnútra bude mať plnú kompetenciu vymenovať si svojho prezidenta policajného zboru. A či si nový minister nechá Hamrana alebo nie, je v tejto chvíli irelevantné.

Vy ste s pánom Hamranom spokojný?

Mám voči nemu výhrady. Nemôže si policajný prezident vyberať, či minister vnútra bude alebo nebude vo funkcii.

Polícii ako takej dôverujete?

V rámci Európskej únie má policajný zbor nedôveru. Vojna v polícii spôsobila to, že policajnému zboru celkom nedôveruje ani naša domáca spoločnosť. Preto chceme zaviesť generálnu inšpekciu bezpečnostných služieb, ktorá by nebola pod ministrom, ale pod vládou alebo parlamentom a nezávisle by dohliadala a kontrolovala to, čo sa v bezpečnostných silách deje. Funguje to takto v Čechách, mohlo by aj u nás.

Bude KDH v koalícii trvať na tom, aby sa pokračovalo vo vojenskej podpore Ukrajine?

Každú ďalšiu vojenskú podporu by mala koordinovať Európska únia, aby išlo o spoločný postup. Na počet obyvateľov a veľkosť našej krajiny sme Ukrajine vojensky pomohli už mimoriadne.

Ako to myslíte?

Ak ešte máme niečo, čím by sme mohli pomôcť Ukrajine, pokojne, ale nie sami od seba, ale po koordinácii s Európskou úniou.

To hovoríte napriek tomu, že vaši voliči sú jedni z najproukrajinskejších a stoja na strane napadnutej Ukrajiny?

Ja som tiež na strane Ukrajiny a pri KDH nikto nemôže pochybovať, kde stojíme. Neustále zdôrazňujeme, že ukrajinský ľud potrebuje pomoc pri obrane svojho územia v boji s agresorom v podobe Vladimira Putina, ktorý hanebne porušil medzinárodné právo.

Viem, čo to je, keď do nášho kraja prichádzali ukrajinské ženy s deťmi, pomáhali sme im v prvej línii. Poskytovali sme im humanitárnu pomoc, ubytovanie, stravu, dokonca sme zabezpečili odvoz techniky či liekov priamo na Ukrajinu. A to sme robili aj ako strana KDH prostredníctvom našich členov. Sme prohumánni, ale chceme, aby zavládol mier. Ideálne by bolo, aby Rusko čím skôr odtiahlo z Ukrajiny, a mier môže byť hneď na druhý deň.

Aj váš expert pre energetiku a bezpečnosť Andrej Žiarovský hovorí, že bez zbraní a vojenskej podpory Ukrajina ruského agresora zo svojho územia nevytlačí.

Nič z toho, čo som povedal, nevylučuje slová pána Žiarovského. Ide o to, či ešte máme čo dať. Ak je taká vojenská technika, ktorej vývozom by neutrpela obranyschopnosť Slovenska, sme za.

Proti vojenskej podpore na spravodlivú obranu nie sme, ale viete, Ukrajina pred pár dňami odmietla nemecké tanky Leopard, pretože sa im zdali príliš opotrebované. Choďte sa pozrieť do vozového parku slovenskej armády, aké tanky tam nájdete a či by sme tieto leopardy nezobrali aj my. V tom je aj moja konečná odpoveď. Koordinácia postupu je v rukách EÚ.

Milan Majerský. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Pristavme sa ešte pri vašom programe. Chcete presadiť o 500 eur viac pre opatrovateľov, dať motivačných 3 000 eur pre začínajúce zdravotné sestry, rovnako sľubujete o 50 percent vyššie platy v sociálnych službách či viac peňazí v školstve. Skadiaľ na to všetko chcete zobrať peniaze v čase, keď RRZ hovorí o dlhodobej neudržateľnosti verejných financií?

Vždy, keď chcete dávať, musíte vedieť, odkiaľ na to máte. Pri financiách ide vždy o príjmy a výdavky. Na strane príjmov musíme mať efektívnejší výber daní.

No ten je oveľa efektívnejší už dnes a stále to nestačí.

Ale môže byť ešte efektívnejší. Chceme aj rozhýbať ekonomiku a biznis prostredie, nech prvé kroky absolventov stredných či vysokých škôl nevedú na úrad práce, ale na živnostenský úrad. Prípadne si živnosť spravia rýchlo cez mobil bez byrokracie a od ďalšieho dňa môžu začať podnikať.

No na vaše plány budete potrebovať stovky miliónov eur hneď.

Preto chceme presunúť eurofondy na vyššie územné celky. Len nevyčerpaných máme 3,3 miliardy eur. Samosprávy vedia lepšie spravovať a využiť verejné peniaze. To je cesta. Ale chceme ľuďom tiež pomôcť pri zatepľovaní domov a bytov sumou 20-tisíc eur. V Čechách to funguje, môže aj u nás.

To sú ďalšie výdavky. Budete aj zvyšovať dane?

Máme na to plán obnovy, eurofondy a envirofond. Tieto peniaze treba dať ľuďom pri prerábke dopredu, nie aby si najskôr brali drahý úver a až potom im to štát preplatil. A okrem výdavkov sú to zároveň úspory z dlhodobého hľadiska na strane energií.

Čítajte tiež

Pokiaľ ide o dane, zaviedli by sme bankový odvod solidarity vo výške 0,2 % z hodnoty pasív – teda z toho, čo majú klienti uložené v bankách. To by spravilo plus do štátneho rozpočtu v rozmedzí 200 až 250 miliónov eur ročne. A, samozrejme, potrebujeme decentralizovať. Máme priveľa nezmyselných inštitúcií, ktoré sú len prietokovým ohrievačom peňazí.

Napríklad Slovenská správa ciest, ktorá má drahú budovu, veľa ľudí a nemá ani jeden fúrik na opravu cesty prvej triedy. Všetko pre nich robia jednotlivé župy, potom nepotrebujeme takúto inštitúciu. Zrušme ju a dajme peniaze zo štátneho rozpočtu vyšším územným celkom. A takých inštitúcií máme viac.

Ak by ste mali vybrať len jednu prioritu, ktorú chcete presadiť zo svojho volebného programu, čo by to bolo?

Určite zdravotníctvo. S ktorýmkoľvek človekom sa stretnete, povie vám, že zdravie je to najdôležitejšie. V tomto rezorte vieme spraviť najviac opatrení v prospech ľudí. Nerušme to, čo funguje dobre, a posilnime to, čo je slabé. Teda dostupnosť – každý musí mať lekára, keď ho naozaj potrebuje. Urobme tiež poriadok v poplatkoch, zabezpečme transparentné čakacie lehoty či rezidenčný program alebo spomínané motivácie a podmienky pre sestry.

Ak by ste si vyberali ministerstvá, ako prvé by bolo teda ministerstvo zdravotníctva s nomináciou lekára Petra Stachuru?

Určite áno, ale nejde iba oňho, máme silný zdravotnícky tím – na čele s Petrom Stachurom, Monikou Kolejákovou a 13 lekármi na kandidátke. A máme jednu podmienku, a to silné napojenie KDH aj na ministerstvo financií. Či už by išlo o samotného ministra, štátneho tajomníka, alebo aspoň generálneho riaditeľa sekcie, ktorý by nám garantoval, aby sme u ministra nemuseli prosíkať, že potrebujeme peniaze v zdravotníctve.

Ak rátam správne, okrem zdravotníctva ašpirujete aj na ministerstvo školstva s nomináciou pána Horeckého a na rezort spravodlivosti, kde by sa opäť posadil pán Karas?

Rátate správne. Vami vymenované osoby sú odborne dobre pripravené a vedeli by hneď zasadnúť na ministerskú stoličku aj s odbornou posilou ďalších našich straníckych odborníkov, ktorí majú skúsenosti z riadenia. Pri pánovi Karasovi hovoríme nielen o rezorte spravodlivosti, ale aj vnútra.

V prípade povolebných rokovaní budú toto tri rezorty, ktoré budete žiadať?

Áno. Ale našou volebnou dvojkou je ekonomický expert Jozef Hajko. Mali by sme záujem aj o jeden ekonomický rezort, ideálne hospodárstvo, financie či dopravu, ale uvidíme podľa výsledku.

Vy o žiaden rezort ako predseda nebudete mať záujem?

Nemám záujem viesť žiadne ministerstvo, netúžim po ministerskej stoličke. Máme dostatok odborníkov, ktorí sú pripravení riadiť rezorty. Promovali sme ich aj púšťali do diskusií. Nemáme sa za čo hanbiť.

Ak sa teda KDH dostane do parlamentu aj do vlády, ostanete len radovým poslancom?

Všetko je to predčasné a závisí od našej sily, počtu poslaneckých kresiel a vôbec toho, či budeme vo vláde. Ale ak sa tam dostaneme, je možné, že by som ostal prešovským županom.

A zároveň parlamentným poslancom?

Tak. Podobne ako to robia aj iní. A nešlo by o finančný kalkul, dnes už zo zákona možno dostávať odmenu iba za jednu z funkcií.

Ak by sa nepodarilo KDH dostať do parlamentu, čo to bude pre vás znamenať?

Viem vyhodnotiť svoju zodpovednosť, preto by som sa, samozrejme, vzdal svojej funkcie predsedu KDH. Ale som presvedčený, že KDH, ktorého program dnes vysoko oceňujú nezávislí odborníci, v parlamente tentokrát bude.

Myslíte, že KDH by tretí neúspech prežilo?

Dnes to nie je téma, ale som si istý, že áno. Už len pre 6 500 členov, 250 starostov a ďalších vyše 2 000 poslancov. Muselo by dôjsť určite k sebareflexii a možno by to viedlo aj k spájaniu s ďalšími politickými subjektmi i osobnosťami. Ale my v parlamente budeme, tomu verím.

Keď hovoríte o spájaní, to posledné s Kresťanskou úniou v marci nevyšlo, pričom po minulých parlamentných voľbách ste za neúspech vinili aj nedohodu s KÚ. Nezopakuje sa to?

Verím, že tentokrát sa to osudným nestane. Vysvetlili sme to. Slovensko jednoznačne potrebuje KDH v parlamente.  

Čítajte tiež

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.