Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
31. máj 2023

Lídri kresťanských spoločenstiev: Rišo Vašečka je jedným z nás a má našu dôveru

Pýtali sme sa lídrov najväčších katolíckych spoločenstiev, ku komu v súčasnej politike majú najbližšie.

Lídri kresťanských spoločenstiev: Rišo Vašečka je jedným z nás a má našu dôveru

V Cirkvi na Slovensku je živý fenomén kresťanských spoločenstiev, ktoré dávno už nereprezentujú len mladých, ale čoraz viac aj rodiny s deťmi a vôbec všetky vekové skupiny. Ich dosah a služba sa zďaleka neobmedzujú len na náboženskú oblasť, ale usilujú sa byť soľou a kvasom v spoločnosti.

Preto niet divu, že v duchu slov sv. Jána Pavla II. i súčasného pápeža Františka, sa ich zástupcovia angažujú v spoločnosti aj v politike. Pôsobia po celom Slovensku a tie najväčšie z nich majú stovky členov. Sú pevnou súčasťou miestnej cirkvi. Majú medzi sebou veľmi dobré vzťahy, intenzívne spolupracujú a ich predstavitelia sa pravidelne stretávajú.

Pýtali sme sa lídrov najväčších katolíckych spoločenstiev, ku komu v súčasnej politike majú najbližšie.

Pavol Strežo (spoločenstvo Novej evanjelizácie, Dolný Kubín): Keď sme v roku 2012 dostali ako spoločenstvá ponuku dať na kandidátku svojho zástupcu, vybrali sme Riša. Neľutujeme to – dodnes s nami zostal v úzkom bratskom vzťahu, pravidelne sa stretávame ako priatelia a lídri. Jeho charakter a hodnoty sa ani po rokoch v politike nezmenili a je stále „normálny“. To čo si veľmi vážim je, že nerozmýšľa o sebe a svojich ambíciách niečo veľké dosiahnuť, ale o tom, ako slúžiť ľuďom a pomôcť Slovensku. Vyrástol z neho skúsený a zrelý politik.

Juraj Ďurnek (spoločenstvo PIAR, Prievidza): Veľmi oceňujem výbornú spoluprácu s Rišom Vašečkom v oblasti školstva. Ako predseda školského výboru s nami intenzívne komunikoval a pracoval na tom, aby sa naše pripomienky dostali do zákonov. Jednoznačným úspechom je zrovnoprávnenie cirkevných škôl. Veľmi pomohol aj našim organizáciám pracujúcim s mládežou. Každý rok intenzívne a úspešne rokoval s ministrami školstva a financií, aby nám pomohol dofinancovať prácu s mládežou.

Inzercia

Mário Tomášik (spoločenstvo Martindom, Bratislava): Rišo Vašečka je počas celého jeho pôsobenia v politike verný spoločenstvám, čo je veľmi vzácne. Som veľmi rád, že sa stal nielen skúseným politikom, ktorému sa darí presadiť veci, ale v prvom rade je stále našim bratom a je verný kresťanským hodnotám, aj keď to nie je vždy populárne.

Peter Štupák (spoločenstvo Maranatha, Prešov): S Rišom sa mi spájajú začiatky nášho spoločenstva v Prešove, keď tu pôsobil počas svojho vysokoškolského štúdia. Oceňujem, že ako náš zástupca v parlamente sa s nami pravidelne stretáva a ochotne s nami komunikuje. Veľmi sa mi páči, že sa vždy snažil pripraviť a priviesť do politiky ďalších schopných ľudí z kresťanského prostredia. Svedectvom o jeho dobrej práci je aj neustále sa zvyšujúca podpora voličov a dôležité posty v Národnej rade, ktoré mu jeho kolegovia zverili – predseda výboru či predseda poslaneckého klubu.

Gabriel Fidrík (spoločenstvo pri Katolíckej univerzite, Ružomberok): Rišo Vašečka veľmi dobre rozumie cirkevnému prostrediu i kresťanskej náuke. A to nielen teoreticky, ale najmä prakticky. Je široko rozhľadený, má solídne teologické a pedagogické vzdelanie. Predovšetkým je to ale priateľ, s ktorým sme za tie roky spoločne slúžili mnohým ľuďom na mnohých akciách. Je úprimný a transparentný. Na nič sa nehrá. A taký je aj v politike.

Richard Vašečka je síce jeden z lídrov katolíckych spoločenstiev, ale má veľmi dobré ekumenické vzťahy aj s bratmi a sestrami z iných kresťanských cirkvi. Jedným z nich je aj dlhoročný predstaviteľ Mládeže pre Krista, festivalu Campfest a skupiny Timothy, Marián Lipovský: Riša Vašečku poznám už mnoho rokov nielen z mnohých spoločných kresťanských akcií, na ktorých sme spolupracovali, ale aj osobne. Je priateľ a chlap, na ktorého sa dá spoľahnúť, s jasným cieľom slúžiť ľuďom na Slovensku. Je neformálny a priamy, profesionálne a ľudsky veľmi vzácny človek. Dáva úctu druhým a zároveň vie stáť za svojím názorom a bojovať za dobrú vec a zdravý rozum odborným spôsobom.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.