Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
06. apríl 2016

Šaštínske Gymnázium Jána Bosca po 25 rokoch končí

Nových prvákov by bolo len sedem, Bratislavská arcidiecéza sa rozhodla školu zatvoriť.

Šaštínske Gymnázium Jána Bosca po 25 rokoch končíGymnázium Jána Bosca v Šaštíne-Strážach končí. Pôvodne chlapčenská saleziánska škola s internátom tak zatvorí brány po 25 rokoch svojej novodobej existencie.

O zatvorení školy informuje na jej webstránke riaditeľ Marek Nádaský. Gymnázium skončí k 31. augustu 2016.

Zriaďovateľ školy, ktorým je Bratislavská arcidiecéza, tak robí „z dôvodu už niekoľko rokov klesajúceho počtu žiakov bez perspektívy zmeny a s tým súvisiaceho neefektívneho vynakladania finančných prostriedkov“.

Riaditeľ Nádaský uvádza, že o štúdium v budúcom školskom roku 2016/2017 prejavilo záujem len sedem uchádzačov. „S takýmto počtom žiakov nám platná legislatíva neumožňuje otvoriť triedu 1. ročníka. Na celej škole by teda zostalo 45 žiakov v troch triedach,“ napísal Nádaský.

V takejto situácii by nemohli vytvoriť pre vyučujúcich úväzky s požadovaným počtom hodín.

„Zároveň by bolo veľmi náročné zabezpečiť vzdelávanie vašich detí v primeranom rozsahu a kvalite,“ dodal.

Inzercia

Náhradnou školou pre šaštínskych žiakov má byť od septembra Spojená škola sv. Františka Assiského v Malackách.

Chlapčenské a internátne

Prvé gymnázium v Šaštíne vzniklo ako súkromné gymnázium v roku 1928, teda štyri roky po príchode saleziánov na Slovensko. Išlo o tzv. malý seminár, keďže saleziáni zväčša prijímali chlapcov, ktorí cítili duchovné povolanie.

Novodobá éra školy sa začala v roku 1991. Riaditeľom sa stala saleziánska legenda Ernest Macák. Škola bola čisto chlapčenská a povinne internátna. Súčasťou denného režimu bola svätá omša a štúdium popoludní a večer.

Saleziáni chceli z ekonomických dôvodov v roku 2008 gymnázium zatvoriť. Školu napokon „zachránil“ bratislavský arcibiskup. Novým zriaďovateľom sa od septembra 2009 stala Bratislavská arcidiecéza. Saleziánom zostala duchovná správa školy.

Ekonomické dôvody priniesli vtedy aj ďalšiu zásadnú zmenu: na škole začali študovať dievčatá a internát už nebol pre chlapcov povinný. Ani tieto zmeny však nezabránili postupnému poklesu žiakov.

Foto: wikipedia.org

Odporúčame

Vyfarbite si stres z tela von

Vyfarbite si stres z tela von

Maľovanky pre dospelých sú novým trendom, ako poraziť stres a zároveň byť kreatívnym. Tento milý návrat do detstva je čoraz viac v móde. Výrobcovia značkových farbičiek už robia nadčasy, aby zvládli pokryť dopyt pre dospelých „umelcov“.