Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ochrana života Spoločnosť
23. január 2023

Prvý Pochod za život po páde Roe vs. Wade

Práca sa ešte len začína, zhodujú sa účastníci pochodu vo Washingtone

Medzi rečníkmi na pochode boli politici, bývalý futbalový tréner či seriálový predstaviteľ Ježiša Krista.

Práca sa ešte len začína, zhodujú sa účastníci pochodu vo Washingtone

Foto: Twitter (March for Life)

Desiatky tisíc pro-life aktivistov sa minulý piatok zhromaždili na každoročnom Pochode za život vo Washingtone po prvýkrát od zvrátenia rozsudku v spore Roe vs. Wade, informuje CNN. Témou tohtoročného pochodu bol slogan: „Ďalšie kroky: Pochod do Ameriky po Roe vs. Wade“.

Ich požiadavkou už nebolo zvrátenie tohto rozsudku, ktorý štáty obmedzoval pri navrhovaní svojej vlastnej potratovej legislatívy, ale presadenie minimálnych federálnych štandardov na vykonávanie umelých potratov a právna ochrana života nenarodených detí na federálnej aj štátnej úrovni.

Keďže sa zápas presunul z prostredia súdov do legislatívnych orgánov, pochod sa tento rok nekončil pri Najvyššom súde USA, ako to bolo po minulé roky, ale pri budove Kapitolu ako sídle Kongresu.

Jeanne Manciniová z vedenia organizácie March for Life napríklad uviedla, že je čas „zamyslieť sa nad rozhodnutím súdu ako nad dôležitým míľnikom“ a „tešiť sa na ďalšie kroky“.

Podobný sentiment podľa CNN prevládal aj medzi samotnými pochodujúcimi. „Stále existujú štáty, ktoré legalizujú potraty. Toto bola len prvá časť. Zvrátenie Roe v. Wade nebolo konečné víťazstvo. Takže áno, môžeme sa tešiť z toho, že rozsudok Roe v. Wade bol zvrhnutý, ale je potrebné urobiť ešte veľa práce, kým budeme môcť oslavovať,“ povedal napríklad Justin Rino, študent Liberty University.

Internetový portál Life Site News pripomína, že po zvrátení rozsudku Roe vs. Wade sa v mnohých štátoch USA aktivovali zákony na ochranu nenarodených, ktoré boli buď platné ešte pred vydaním tohto rozsudku, alebo si ich štáty osvojili v nedávnom období, ale pre rozhodnutia súdov neplatili.

Organizácia Planned Parenthood, ktorá je popredným poskytovateľom potratov v krajine, od minulého roka zatvorila viaceré svoje pobočky, čo podľa portálu zachránilo tisícky životov. Na druhej strane, obhajcovia dostupnosti potratov vo viacerých štátoch s pro-life zákonmi sústreďujú svoje úsilie jednak na ich zmenu a tiež na distribúciu potratových tabletiek, na podporu ciest do štátov s voľnejšou legislatívou či na prijatie federálneho zákona, ktorý by pro-life zákony zneplatnil.

Mapa štátov USA rozdelená podľa stupňa ochrany nenarodeného života dieťaťa po zvrátení rozsudku Roe vs. Wade k 22. 1. 2023. Zdroj: Family Research Council, Postoj

Organizátori celoštátneho pochodu na svojej webovej stránke pripomínajú, že keďže sa úsilie pro-life hnutia presunulo na úroveň jednotlivých štátov, pochody za život podobne ako v minulých rokoch budú aj teraz taktiež mimo hlavného mesta USA, a to v šiestich štátoch: vo Virgínii (1. februára), v Arizone (23. februára), Californii (6. marca), Connecticute (22. marca), Pensylvánii (19. septembra) a Ohiu (6. októbra).

Zamerajte sa na pomoc ženám

Medzi rečníkmi na washingtonskom pochode boli napríklad republikán Steve Scalise zo Senátu, bývalý futbalový tréner Tony Dungy či generálna prokurátorka štátu Mississippi Lynn Fitchová, ktorá vyhrala spor vedúci k zvráteniu Roe vs. Wade.

Scalise o tomto kroku Najvyššieho súdu povedal, že ide o „veľké víťazstvo“, ale zároveň je to len „koniec prvej fázy tejto bitky“.

Občania Spojených štátov by podľa neho mali na svojich zákonodarcov tlačiť, aby prijali zákony o ochrane detí, ktoré sa narodili po nepodarenom potrate. (Pripomeňme, že zákon takéhoto typu nedávno prešiel federálnou Snemovňou reprezentantov, pričom takmer každý demokrat hlasoval proti.)

Podľa vyjadrenia Jeanne Manciniovej by sa proliferi mali teraz zamerať na podporu domovov pre matky a centrá, ktoré poskytujú finančnú a medicínsku pomoc matkám v núdzi.

Inzercia

Medzi rečníkmi bol aj seriálový Ježiš

Pred desiatkami tisíc účastníkov pochodu rečnil aj herec Jonathan Roumie, známy vďaka svojmu stvárneniu Ježiša Krista v populárnom seriáli The Chosen. Ten rozprával o tom, ako jeho katolícka viera ovplyvnila jeho pohľad na otázku ochrany života, informuje CNA.

„Robím to vďaka tomuto chlapovi,“ povedal a ukázal na nebo, „a som vďaka tomu lepším človekom.“

„[Minulý rok] sa písala história. Život mimoriadnym spôsobom zvíťazil. A svetlo sveta, ktorým je Ježiš Kristus, autor života, tak silno zahorelo v každom jednom z vás, bez ohľadu na vaše presvedčenie, že vás núti, aby ste dnes spolu stáli a bojovali za najcennejšiu a najušľachtilejšiu možnú vec – priznať nenarodeným právo vstúpiť do sveta a poraziť svetské sily, ktoré sa snažia zničiť dôkazy [o nenarodených],“ povedal herec.

Jeho viera ho podľa jeho slov „úplne zmenila“. Keď človek verí, podľa Roumieho „začne vidieť, ako sa pravda prejavuje v každej oblasti života“. Poslucháčov ešte vyzval, aby sa modlili za svojich názorových oponentov a milovali ich. Ľudia podľa neho vedia „finančnými a duchovnými prostriedkami a svojím časom“ vytvoriť silnú pro-life kultúru.

Keďže častou obeťou potratov bývajú deti so zdravotným znevýhodnením, organizátori Pochodu za život sa pravidelne snažia poukázať na životné príbehy takýchto ľudí. Podľa Life Site News mala jeden z najsilnejších prejavov Casey Gunningová, ktorá trpí Downovým syndrómom. Je zlatou medailistkou špeciálnych olympiád, študuje na vysokej škole a pracuje v škôlke.

V príhovore zdôraznila, že to, kým je, jej neurčuje Downov syndróm. „Definuje ma Boh. Boh dal každému životu cenu. A on hovorí, že všetci sme neoceniteľní. Narodení aj nenarodení, postihnutí alebo nie, všetci sme neoceniteľní,“ povedala na pochode.

Biden medzitým spomínal na Roe vs. Wade

Zatiaľ čo sa vo Washingtone konal pochod, americký prezident Joe Biden vydal vyhlásenie, v ktorom si pripomenul nedožitých 50 rokov rozsudku Roe vs. Wade, ktorý bol vynesený 22. januára 1973, informuje CNA.

„Vyzývam Američanov, aby si uctili generácie obhajcov, ktorí bojovali za reprodukčné práva, aby uznali nespočetné množstvo žien, ktorých životy a budúcnosť zachránilo a formovalo rozhodnutie Roe vs. Wade, a aby kráčali vpred s cieľom spoločne pracovať na obnove práva na voľbu,“ uviedol americký prezident.

Biden pripomenul, že ako prezident podpísal príkazy uľahčujúce vykonávanie potratov naprieč štátmi a prístup k potratovým tabletkám a vytvárajúce pracovný tím pre celonárodné zabezpečenie prístupu k potratom. Prezident taktiež vyzval Kongres, aby do federálnej legislatívy kodifikoval zákon v štýle rozsudku Roe vs. Wade.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.