Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
05. január 2023

Politický medzičas

Niekto vyčkáva, niekto rokuje, ale Igor Matovič je už na barikádach

Heger chce sebareflexiu chýb, Matovič sa takýmito vecami nezdržiava. Tvrdo vyštartoval do boja s progresívnou agendou.

Niekto vyčkáva, niekto rokuje, ale Igor Matovič je už na barikádach

Krajčí, Matovič a Heger v kampani, ktorá ich vyniesla k moci. Foto: FB Igora Matoviča

Politická scéna ešte oddychuje, hoci niektorí isto v zákulisí rokujú a hľadajú riešenia, ako sa vyhnúť úradníckej vláde či rýchlym voľbám. Iní zas pokojne čakajú, ako sa to vyvinie alebo ako to vyhnije.

Niektorí politici využili sviatočné dni na sebareflexiu či na hľadanie novej cesty, no a niektorí, ako Boris Kollár, iba vecne oznámili, kedy chcú predčasné voľby. Kollár chce mať do začiatku letných prázdnin za tým.

Aj Veronika Remišová zverejnila svoju politickú túžbu – aby vznikla pred voľbami koalícia OĽaNO, KDH a Za ľudí. Každý jej rozumie, lebo v takejto koalícii by sa ministrana Za ľudí ešte udržala v prvej politickej lige. Ak by teda boli zvyšní dvaja partneri galantní.

Eduard Heger sa na Facebooku v novom roku zadefinoval ako politik zjednotenia a jednoty, spájania a spolupráce. Odmietol štvavé kampane proti všelikomu aj kultúrne vojny a opäť raz spustil špekulácie, že sa chystá presadiť ako samostatný líder a vyhraniť proti Igorovi Matovičovi.

Niektorí novinári ho už vidia v novom subjekte, hoci Heger takéto nádeje hamoval, keď pred Vianocami v SME vyhlásil, že chce byť v OĽaNO aj po najbližších voľbách. Len musí hnutie urobiť v januári sebareflexiu chýb a ide sa ďalej.

Sebareflexii sa možno počas sviatkov venoval aj Igor Matovič, a tak zistil, že už nemá riešiť ani Fica, ani Sulíka, to je preňho pasé, treba si nájsť novú pozíciu a nové témy, ktoré môžu voličov pritiahnuť.

Igor Matovič zavetril novú stopu. A na FB sa sugestívne pýta: 73 pohlaví? Zdieľať

Už asi nechce stranu poskladanú z rôznorodých aktivistov, bielych vrán, kresťanských vodcov či ekológov.

Zrejme si okolo seba ponechá tých, ktorí mu ostali verní, a povolá zopár nových ľudí, ktorí majú podobné ideologické ukotvenie, aby boli zomknutejší, keď vytiahnu do nových zápasov.

Mnohí novinári sa Matovičovi vysmievajú, že už dávno stratil svoj povestný inštinkt na politický marketing. Ale ten výsmech je predčasný.

Igor Matovič zavetril novú stopu. Jeho Facebook žije novými témami. Napríklad sa na FB sugestívne pýta: 73 pohlaví? A odpovedá: Choré.

Pýta sa aj: Dvanásťročné dievčatá prerábať na chlapcov? Odpovedá: Choré.

A ešte sa pýta: Tretie WC? Jeho odpoveď: Choré. Alebo aj takto: Prerobení muži v ženských športoch? Choré.

A napokon to zaklincuje: Zakazovať to chorým nazvať? Choré.

Igor Matovič pochopil, že progresívne hodnoty sa aj tu pomaly začínajú presadzovať a bude treba proti nim stavať barikády. Toto ho začalo baviť a chce ísť do prvej línie boja s progresívnymi úletmi.

V tomto smere sa zatiaľ aktivizovali najmä antisystémové strany, ktoré však na to nabaľovali aj rôzne konšpirácie či adorovanie Ruska.

Matovič si všimol, že táto rukavica leží na zemi, niektorí sa jej boja, iní sa jej štítia. Stačí sa zohnúť a vyskúšať si ju.

Jeden sociológ na TV JOJ vyhlásil, že Matovič sa chystá premeniť OĽaNO na ultrakonzervatívny projekt. Ale slovo „ultrakonzervatívny“ dajme pokojne do úvodzoviek, lebo pre niektorých politológov je aj ochrana nenarodených detí ultrakonzervatívna.

Inzercia

Majerského kresťanskí demokrati majú nad čím rozmýšľať. Zdieľať

Ale je jasné, že Matovič do súboja s progresívcami pôjde natvrdo a nebude to robiť elegantne ani útlocitne, lebo to nie je jeho štýl. Bude ho to baviť a bude pútať pozornosť.

Čo táto prudká zmena Igora Matoviča urobí s KDH alebo s konzervatívnou koalíciou, ako si ju predstavuje Veronika Remišová?

Iste aj v KDH pozorne čítajú Matovičove aktuálne statusy o ohlupovaní detí LGBTI+ ideológiou či o tisíckach britských tínedžerov čakajúcich na gender operácie, ktoré im môžu zničiť život (Matovič v tomto statuse citoval článok z Postoja).

KDH musí vidieť, že Matovič pôjde po konzervatívnych voličoch, ktorí sú pobúrení či znechutení niektorými progresívnymi agendami. Pôjde teda aj po voličoch KDH, ktorým sa hnutie zdá v tomto súboji nevýrazné či utopené v minulosti.

A vidia, že aj Slovensko už musí riešiť tieto témy. Zažili sme to pri Lengvarského (nateraz pozastavenej) vyhláške, ktorá povoľovala úradnú zmenu pohlavia aj bez chirurgického zákroku na pohlavných orgánoch.

Začiatkom decembra sa proti tomu ozvali desiatky lekárov, psychológov a iných odborníkov vo výzve, v ktorej skonštatovali, že sa tu opäť pácha na lekárskej vede násilie nejakou ideológiou. Medzi signatármi bol aj Vladimír Krčméry, mimochodom.

To bol vážny signál, že tieto témy tu už budú dôležité a bude sa o ne zvádzať hodnotový boj.

KDH vydalo v tejto veci opatrnú výzvu, aby „minister Lengvarský tento krok prehodnotil“, a ešte k tomu slušne dodalo, že v žiadnom prípade nemá záujem „vyostrovať a politizovať tému zmeny pohlavia“.

Igor Matovič to však bude vyostrovať aj politizovať. Mnohých tým znechutí, ale mnohých zrejme aj nadchne.

Majerského kresťanskí demokrati majú nad čím rozmýšľať. Už raz sa popálili, keď za Hlinovho vedenia fatálne podcenili odpor svojich voličov k progresívnemu hnutiu. A ocitli sa mimo hry.

 

 

 

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.