Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Hegerova vláda Komentáre a názory
13. december 2022

Ak dnes padne vláda

Komu zostane v rukách čierny Peter? Sulíkovi, Hegerovi alebo Čaputovej?

Možné scenáre, kto bude profitovať a kto, naopak, najviac stratí.

Komu zostane v rukách čierny Peter? Sulíkovi, Hegerovi alebo Čaputovej?

Premiér Eduard Heger. Foto: TASR/Martin Baumann

Osud vlády Eduarda Hegera visí na vlásku. Na tomto mieste už nemá zmysel špekulovať, ako zahlasuje ten alebo onen poslanec či kto sa ako vyspal, keďže od rozuzlenia celej veci nás zrejme delí len pár hodín. Zopakujme si akurát možné scenáre a ich predpokladané politické dosahy.

Pokiaľ vláda prežije dnešné hlasovanie, pokračovať bude ďalej jej rozpačité živorenie v menšinovom postavení. To zahŕňa tackanie sa od jedného hlasovania k druhému a odkázanosť na ad hoc hľadanie podpory jednotlivých poslancov – s rozpočtom ako najbližšou skúškou.

Iste, voliči to nemajú radi, lebo taká menšinová vládna existencia vyžaruje slabosť a zneistenie. Na druhej strane, jeseň, keď najmä ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny prechádzali dôležité zákony, hoci koalíciu už opustila SaS (a vlastne práve vďaka tomu), ukázala, že kabinet je aj tak schopný presadiť svoju agendu.

Najmä z liberálnych publicistických kruhov zaznieva, že takéto menšinové vládne živorenie oslabuje vieru mnohých voličov v samotnú demokraciu, posilňuje to v nich volanie po rozhodnej vláde silnej ruky, a preto je lepšie položiť vládu dnes ako tlačiť tú káru ďalej, lebo čím neskoršie to padne a čím neskôr budú voľby, o to viac z voličskej frustrácie bude ťažiť Smer či Republika.

V antikorupčný étos vlády táto skupina neverí vzhľadom na rozhodnutia generálnej prokuratúry. Ani doterajšie prechádzanie návrhov menšinovej vlády cez parlament na ňu nerobí dojem. Podľa nich sú to len populistické výdavkové programy dvojice Matovič – Kollár (respektíve Krajniak), ktoré jednostranne zaťažia verejné financie, a vždy sa nájde dosť poslancov z opozície, ktorí zahlasujú za každé nové bezmedzné rozdávanie. Skúste však z menšinového postavenia presadiť nejakú reformu, ktorá bude kohokoľvek bolieť...

No možná je aj iná perspektíva: mnohí konzervatívnejší podporovatelia súčasnej koalície výdavky na rodinnú politiku schvaľujú. Oceňujú, že vláda nemá „každý týždeň“ novú korupčnú kauzu ako kedysi vlády Smeru a po odchode SaS v nej utíchli aj únavné verejné spory politických lídrov. Ide o tú časť voličov, ktorá súhlasí aj s tým, že Slovensko podporuje svojho napadnutého východného suseda.

Títo voliči chápu, že vláda je vystavená bezprecedentným výzvam (pandémia, vojna, inflácia, energetická kríza, štrajk zdravotníkov...). A Eduard Heger či Igor Matovič im pri všetkých ich chybách vadia vo vládnych kreslách podstatne menej než Robert Fico, ktorý sa po prípadnom návrate k moci postará, aby sa jeho politické okolie už nikdy nedostalo pod tlak orgánov činných v trestnom konaní ako po voľbách v roku 2020. Nehovoriac o hroziacej otočke „(S)merom ku Kremľu“ v zahraničnej politike.

Samozrejme, alternatívou môže byť po predčasných parlamentných voľbách aj ľavicovo-liberálna koalícia Hlasu, SaS a PS, na ktorú upínajú svoje nádeje mnohí progresívni intelektuáli. No už samotné jej príliš hlasné skloňovanie môže veľa Pellegriniho voličov vyplašiť a vohnať do náručia Smeru.

Navyše, tento scenár môže zmariť aj prípadné vypadnutie sulíkovcov z parlamentu po predčasných voľbách, ak bude pokračovať ich preferenčný pád. Aj slepý totiž vidí, že SaS komunikačne nezvláda svoje pôsobenie v opozícii, a málokto verí, že v Liberálnom dome si premysleli hru s odvolávaním vlády aspoň na dva ťahy dopredu.

Sulíkovci vysielajú signály, že vlastne si ani pád Hegerovej vlády tak celkom neželajú, len chcú dosiahnuť odchod Igora Matoviča, ale aj tie vysielajú iba tak akosi podprahovo. Nech dnešné hlasovanie dopadne akokoľvek, SaS je vďaka svojej ťarbavej a nečitateľnej politike dobrým kandidátom na dlhodobo najväčšieho porazeného.

Inzercia

Ťah prezidentky

Ak vláda padne, do hry najskôr vstúpi prezidentka, ktorej úlohou je zabezpečovať riadny chod ústavných inštitúcií práve v takýchto situáciách. Toto bude skutočný test Zuzany Čaputovej, ktorého zvládnutie ovplyvní aj jej vyhliadky na znovuzvolenie.

Prezidentka môže poveriť Eduarda Hegera, aby ďalej vládol „v demisii“, hoci dnešné hlasovanie neprežije. Kabinet už nebude môcť rozhodovať o dôležitých veciach, čo je však v čase nestabilného medzinárodného prostredia dosť veľká výzva pre krajinu.

Pristúpili by v OĽaNO na taký scenár? Podobné „svietenie a kúrenie“ do predčasných volieb, ktoré by aj tak musel spriechodniť parlament, môže znamenať ešte väčšie prehĺbenie znechutenia veľkej časti verejnosti z hnutia Igora Matoviča.

Na druhej strane, v OĽaNO dúfajú, že keď rodiny pocítia v novom roku vo svojich peňaženkách väčšie prostriedky z rodinnej politiky hnutia, ich nazeranie na Hegerovu vládu sa zmení. No aby si voliči vôbec stotožnili tie peniaze s OĽaNO, malo by toto hnutie byť stále pri moci, keď začnú chodiť na účet. Aspoň pár mesiacov.

Inou alternatívou je „úradnícka vláda“ menovaná prezidentkou a zložená z technokratov blízkych Palácu, prípadne z odborníkov, ktorí by boli prijateľní aj pre parlament. Lenže na Slovensku nemajú úradnícke vlády tradíciu ako v susednej Českej republike.

Zuzana Čaputová by si na chrbát sama namaľovala terč, na ktorý by strieľali politici z dnešnej koalície i opozície. Obviňovali by ju z pokusu o puč, že za nitky úradníckej vlády v skutočnosti ťahá ona, a musela by za takýto kabinet prevziať politickú zodpovednosť.

Aj pre PS, z ktorého prezidentka vzišla, je výhodnejšie počkať si než sa teraz drať k moci (a zodpovednosti) v čase najhorších medzinárodných výziev za 30 rokov samostatnej SR. Prirodzene, progresívci chcú vládnuť, ale na štyri roky z pozície parlamentnej strany a so svojimi preferovanými koaličnými partnermi (Hlas a SaS). Nie ako nejaké nezávislé osobnosti, ktoré sa do úradníckej vlády dostali z milosti prezidentky na pár mesiacov.  

Pre znovuzvolenie Zuzany Čaputovej by v skutočnosti bolo najlepšie držať sa nad vecou a nenechať sa príliš vtiahnuť do hier o (staro)novú dočasnú vládu, ktoré budú z povahy veci špinavé. Prezidentský palác sa bude snažiť, aby čierny Peter zostal v rukách lídrov súčasných parlamentných strán. Oni si ho budú posúvať navzájom. Nie je to nič objavné, ale v prípade, že vláda neprežije dnešné hlasovanie, prezidentka zrejme bude na straníckych predsedov tlačiť, aby sa v parlamente dohodli a krajina usporiadane smerovala k predčasným parlamentným voľbám.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.