Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
24. november 2022

Mladomanželia ako dobrovoľníci v Ugande? Prečo nie?

Ivanka (24) a Silvester (24) Kosmeľovci strávili na severe Ugandy ako dobrovoľníci spolu 6 náročných mesiacov.

Mladomanželia ako dobrovoľníci v Ugande? Prečo nie?

Manželia Kosmeľovci s malými škôlkármi v dedinke Unna v Ugande, 2022

Museli sa popasovať s cudzou kultúrou, odlišnou klímou, pracovnými návykmi a aj s týždňami, kedy bývali na striedačku chorí. Obidvaja však považujú túto skúsenosť za nezaplatiteľnú a nevymenili by ju za nič na svete.

Ako ste sa dostali ako dobrovoľníci do Ugandy?

Silvester: Obaja pochádzame z Oravy, zo saleziánskeho prostredia a práci s mladými sme sa venovali už počas strednej školy (od cca 15-tich rokov) ako animátori v miestnom stredisku Námestovo. Boli to roky strávené organizáciami letných pobytových a prímestských táborov, vedením stretiek, ale rovnako aj absolvovaním animátorskej školy. Túžili sme sa aj naďalej venovať mladým v saleziánskom duchu a tak sme sa minulý rok stali saleziánmi spolupracovníkmi. Túžba po misiách bola v nás už dlho. Viacerí kamaráti z nášho prostredia mali už takúto skúsenosť za sebou a pre nás to bola jedna z výborných príležitostí ako žiť svoje povolanie s mladými skutočne naplno. Preto sme sa prihlásili na misijné dobrovoľníctvo cez Slovenskú katolícku charitu (SKCH) a veľmi nás potešilo, že nás vybrali na misiu v Ugande.

Naše manželstvo chceme prežívať v službe druhým a misie boli jednou z možností, ako rozdávať lásku ďalej. Zdieľať

Kde ste pôsobili a čo ste tam robili? 

Ivanka: Naším domovom sa na 6 mesiacov stal detský domov pre HIV pozitívne deti s názvom Gift of Love (v preklade „Dar lásky“), ktorý sa nachádza na severe Ugandy v blízkosti mesta Adjumani v dedinke Unna. V centre je takmer celoročne (s výnimkou vianočných sviatkov) 55 detí vo veku od 4 do 20 rokov, o ktoré sa spolu s nami staral personál centra. Povinnosti a úlohy, ktoré sme mali v centre, boli vcelku rôznorodé, ale primárne sme sa venovali poobedným a večerným doučovaniam detí (keďže školské dni trávili deti v škole); Silvester ako informatik mal na starosti rôzne technické záležitosti a problémy; ja som zase vypomáhala s výučbou v miestnej škôlke a zároveň sa aj starala o fungovanie krajčírskej asociácie.

Spolu s deťmi z centra Gift of Love pri nedeľnom pečení koláčov. Unna, Uganda, 2022

Spomínali ste krajčírsku asociáciu, ktorej vznik podporila SKCH zo zbierky Pôstna krabička. Ako si ju máme predstaviť?

Silvester: Súčasťou centra sú aktuálne aj 2 dielne – krajčírska a stolárska, ktoré ponúkajú ročný kurz pre žiakov z okolia po ukončení (príp. nedokončení) základnej školy. Účastníci kurzov sú zvlášť deti, ktoré sa kvôli výsledkom nedostali na strednú školu alebo si to jednoducho ich rodina nemohla dovoliť, keďže štúdium v Ugande nie je preplácané štátom.

Ivanka: Nám špeciálne prirástla k srdcu hlavne krajčírska dielňa. Jej súčasťou je aj krajčírska asociácia, ktorú tvorili absolventky krajčírskeho kurzu. Cieľom tejto skupiny bolo hlavne nájsť spôsob, ako by mohli spoločnými silami zefektívniť výrobu a predaj svojich produktov. Zároveň mali zavedený systém pravidelného sporenia v rámci celej skupiny a zo spoločných peňazí si potom jednotlivé dievčatá mohli požičiavať na väčšie investície (napr. kúpu šijacieho stroja a pod.). Mojou úlohou bolo pomôcť týmto dievčatám pri navrhovaní nových produktov, určovaní ich cien, ale rovnako aj ukázať dievčatám, že je dôležité dbať na detaily a robiť kvalitnú prácu, pretože práve tým sa môžu odlíšiť od miestnych krajčírstiev. Pre miestnych obyvateľov je dôležité hlavne to, že je to ušité a použiteľné, no na kvalitu sa až tak nedbá. V spolupráci s nami dievčatá začali vyrábať nové druhy produktov, posunuli ďalej svoje zručnosti a naučili sa, ako si naceniť produkty. Ak by chcel niekto zo Slovenska krajčírky z asociácie podporiť, môže si produkty zakúpiť počas charitných prezentácií vo farnostiach alebo objednať na stránke www.charitnyshop.sk.

Manželia Kosmeľovci oblečení v šatách, ktoré im ušili dievčatá z krajčírskej asociácie, spolu s dievčatami z centra. Unna, Uganda, 2022I

Ako je to s uplatnením sa po skončení kurzu?

Ivanka: Samozrejme, asociácia je len jednou z možností, ako sa môžu študenti po absolvovaní krajčírskeho alebo stolárskeho kurzu uplatniť. S vedomosťami, ktoré dostanú od kvalifikovaných inštruktorov, sú schopní založiť si vlastný malý biznis alebo sa zamestnať v kvalitnejších firmách, ktoré vyžadujú oficiálne štátne certifikáty (tie po absolvovaní skúšok dostávajú aj naši študenti). Náš inštruktor zo stolárskej dielne Christopher potvrdzuje, že mnohí z jeho študentov sa dostali do veľkých stolárskych a stavbárskych firiem po celej Ugande.

Existuje taký stereotyp, že všetci Afričania sú leniví. Ako ste vy vnímali pracovnú morálku týchto mladých?

Silvester: Nie vždy je cesta za vytúženým vzdelaním  jednoduchá. Ako v mnohých afrických krajinách, aj v Ugande nie je jednoduché dostať sa k vzdelaniu, hlavne kvôli zlej finančnej situácii, v ktorej sa mnohé rodiny nachádzajú. A aj keď SKCH sa snaží školné udržiavať v minimálnej výške, stále je potrebné zaplatiť základné fungovanie dielne – tzn. inštruktorov, materiál a náradie. Zato morálka študentov, ktorí sa dostanú už na samotný kurz je skutočne obdivuhodná. Deti a mladí si veľmi vážia možnosť vzdelávať sa a zvlášť keď vedia, že sa našiel na Slovensku niekto, kto ich na tejto ceste podporí. Aj keď samozrejme, náročné podmienky u nich doma alebo v spoločnosti ich niekedy bohužiaľ dovedú do situácií, kedy už nepokračujú v kurzoch.

Inzercia

Ivanka si počas workshopu zameraného na skvalitnenie výroby skúšala viacero kuchynských záster. Unna, Uganda, 2022

Sprevádzaniu mladých na Slovensku sa venujete od vašich 15 rokov. Potrebujú mladí v Ugande podľa Vás niečo iné ako u nás?

Ivanka: Sprevádzanie samotných mladých a detí sme považovali celý čas za veľmi dôležité. Je veľmi cítiť, že spoločnosť v Ugande má veľmi odlišný názor na spôsob vzdelávania a výchovy. Pre nás to bolo niekedy náročné sledovať, avšak o to viac nás to motivovalo, aby sme s mladými trávili čas spoločnými rozhovormi, ktoré veríme, že boli pre nich aspoň občas istým spôsobom sprevádzania.

Ako vás ovplyvnila práca a pobyt v rozvojovej krajine? Ktoré skúsenosti ste už zužitkovali alebo plánujete využiť vo Vašom živote?

Silvester: V prvom rade je to určite zmena prístupu k ostatným ľuďom. Viac sa snažím teraz pochopiť, čo ľudia prežívajú a v akých situáciách sa nachádzajú keď s nimi niečo riešim. V tomto smere by som určite bol rád, keby som si vedel zachovať dávku trpezlivosti, ktorú som si so sebou priniesol z Ugandy. Po druhé  je to v oblasti prístupu k deťom a výchove. Ešte silnejšie som si uvedomil, že treba dávať veľký pozor na vplyv aktuálnej konzumnej spoločnosti.
Ivanka: Súhlasím so Silvestrom 😊

Dobrovoľnícke pôsobenie Silvestra Kosmeľa v Ugande bolo spolufinancované z oficiálnej rozvojovej pomoci SR prostredníctvom  programu vysielania dobrovoľníkov a expertov do rozvojových krajín.

Pôsobenie Ivanky Kosmeľovej bolo podporené z prostriedkov verejnej zbierky Pôstna krabička, ktorú už 11 rokov realizuje Slovenská katolícka charita.

 

Pripravili: J. Košta, D. Petrášová

Foto: archív manželov Kosmeľovcov

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.