Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
09. marec 2016

Ako by vyzeral poslanecký klub KDH? Mal by najviac prekrúžkovaných

Krúžkovanie znamenalo pre stranu malú revoltu.
Ako by vyzeral poslanecký klub KDH? Mal by najviac prekrúžkovaných

V debate o prepade KDH zanikla jedna zaujímavá správa. A síce, ako by vyzeral poslanecký klub, ak by sa strana do parlamentu dostala. Bola by to totiž pre hnutie veľká zmena. Zhrnutie by znelo, že stranícke špičky z čela kandidátky sa až na výnimky prepadli. Nové tváre zase bodovali.

Ak by sa KDH dostalo do parlamentu pri zisku piatich percent, malo by zo všetkých strán najviac prekrúžkovaných ľudí. V poslaneckom klube pri počte osem poslancov by bola polovica úplne nová. Okrem „starých“ straníkov Figeľa, Hrušovského, Brocku a Hudackého by v národnej rade sedeli kresťanskí aktivisti Renáta Ocilková, Marián Čaučík, Eva Grey a Marek Michalčík.

Takto by vyzeral poslanecký klub KDH po sobotnajších voľbách, ak by hranica vstupu do parlamentu bola 4,96 percenta namiesto súčasných piatich percent (zvýraznení sú prekrúžkovaní poslanci).

Pôvodné miesto

Kandidát

Počet preferenčých hlasov

1

Ján Figeľ

49 741

8

Pavol Hrušovský

19 090

4

Július Brocka

18 727

22

Renáta Ocilková

13 906

40

Marián Čaučík

12 443

18

Eva Grey

12 301

5

Ján Hudacký

11 800

19

Marek Michalčík

10 237

 

Zaujímavé premiešanie poradia sa však ukázalo aj na nižších miestach. Viacerí straníci padli z popredných miest. Takto by vyzerali zvyšné miesta v parlamente (od 8. do 20.), ak by KDH dostalo viac ako päť percent.

 

Pôvodné miesto

Kandidát

Počet preferenčých hlasov

2

Miroslava Szitová

Inzercia

9 499

70

Alojz Hlina

9 221

11

Marian Faktor

8 235

10

František Orlovský

7 074

3

Peter Belinský

6 344

31

Jozef Mikloško

5 642

6

Miloš Moravčík

5 441

52

Darius Hatok

5 426

20

Albín Maslaňák

5 308

100

Nataša Žembová

4 989

7

Pavol Zajac

4 727

150

Peter Bobula

4 599

 

Všetci podpredsedovia strany okrem Júliusa Brocku si pohoršili. Ján Hudacký by sa ešte udržal v parlamentnej osmičke, Peter Belinský však nie, keďže klesol z 3. na 13. miesto. Podpredseda Pavol Zajac spadol zo 7. na 19. miesto. Z podpredsedov si polepšil iba Brocka – o jedno miesto (zo 4. na 3. v poradí). Zle však skončili mladí podpredsedovia Moravčík a Szitová. Ani jeden by zrejme nebol v NR SR. 

Poslanecký mandát by nezískal ani Pavol Abrhan. Doterajší predseda poslaneckého klubu skončil až v tretej desiatke – na 22. mieste. Hneď za ním sa umiestnil Alojz Přidal, ďalší poslanec parlamentu Marián Radošovský bol 25. a Peter Muránsky, jeden z najdlhšie pôsobiacich poslancov KDH, až na 26.

Skokanmi boli Hlina, Mikloško, Hatok, Žembová a Bobula. Krúžkovanie výrazne pomohlo aj nováčikovi Mariánovi Faktorovi, ktorý si aj napriek zemetraseniu v rebríčku vďaka získaným hlasom udržal pozíciu, z ktorej štartoval.

Hlina, Záborská a ďalší

Zatiaľ čo parlamentné strany riešia, kto s kým pôjde do vlády, v KDH riešia budúcnosť strany. Po voľbách sa ako prvý funkcie vzdal podpredseda Peter Belinský.  Zvyšok predsedníctva čaká na Radu KDH, ktorá bude 19. marca. Tam zrejme padne aj termín snemu, ktorý strana musí zvolať do polroka od volieb.

„Chceme ponúknuť svoje funkcie na Rade i Sneme KDH, aby hnutie nabralo novú vitalitu,“ povedal Ján Figeľ. Poslanec Alojz Přidal bol extra kritický najmä voči nový tváram, ktoré podľa neho stranu poškodili, keď zháňali kúžky na seba a nepromovali hnutie ako také.

Medzitým sa začali aktivizvať tí, ktorí tvrdia, že by chceli byť na čele strany. Správu o tom, že takú kandidatúru zvažuje, už poslala Anna Záborská. Špekuluje sa aj o tom, že by o to stáli aj Alojz Hlina či Peter Belinský. Zatiaľ sa zdá, že ani Ján Figeľ sa nevzdáva ambície viesť hnutie naďalej.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.