Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. október 2022

Manifest vraha

Esencia číreho antisemitizmu

Mladík sa radikalizoval v prostredí amerických neonacistických internetových diskusných fór, pravdepodobne nebol súčasťou domácej extrémistickej scény.

Esencia číreho antisemitizmu

Zdroj: twitter.com

Páchateľ dvojnásobnej vraždy bol podľa doteraz známych informácií stúpencom pravicového extrémizmu. Dôkazom je aj 65-stranový manifest, ktorý zverejnil na vysvetlenie či „ospravedlnenie“ svojho činu.

Jeho hlavným posolstvom je antisemitizmus. Antisemitizmus ako vystrihnutý z najextatickejších prejavov Adolfa Hitlera.

Celý svet je podľa neho zotročený sionistickou okupačnou vládou, „riadený kabalou zákerných židovských krýs a ich zradcovských spojencov“. S jedným centrom v USA a druhým v Rusku (dokonca uvádza zoznam mocných blízkych ľudí Vladimira Putina – z dvadsiatich menovaných sú osemnásti Židia).

Tieto dve centrá síce medzi sebou bojujú, no cieľ majú rovnaký – zotročenie bielej rasy. „To, čo potrebujú, je poslušná masa humanoidného dobytka, ktorý bude bez otázok poslúchať, ktorý bude bez otázok pracovať a ktorý bude bez otázok konzumovať najnovšie produkty,“ píše.

Za nástroj sionistickej nadvlády označil aj pandémiu – najmä protipandemické opatrenia a očkovanie. Tie mali podľa neho poslúžiť židovským elitám na otestovanie bieleho obyvateľstva, do akej miery je prístupné obmedzeniam – aké percento ľudí sa podrobí hneď, aké po miernom nátlaku a aké percento sa vzbúri.

Jediným riešením nápravy spoločnosti a oslobodením bielej rasy je podľa neho definitívne vyhladenie Židov „od novorodenca až po najstaršieho rabína“.

Židia boli preňho „talmudický parazit“, „gangrenózne tkanivo“, ktoré musí byť odstránené z tela ľudstva.

Toto odstránenie si má vyžadovať násilie vo veľkom meradle. „Ako plánujete deportovať alebo odstrániť desiatky miliónov rasových votrelcov a iného najrôznejšieho odpadu, ktorí okupujú naše územia, bez použitia násilia? Myslíte si, že odídu sami?“

Podobných výrokov je jeho manifest plný, až dospeje ku konečnému vyhláseniu: „Holokaust sa nikdy nestal. Ale ak áno, zaslúžili si to. Hanba, že práca nebola dokončená. Teraz je na nás, aby sme túto malú chybu opravili. 6 miliónov bol len prológ, nabudúce 20,7 milióna!“

Cieľ útoku, ktorý si zvolil – teda gay bar –, bol podľa jeho vlastnej definície len malým a nevýznamným, ktorého zničenie nevyvolá zásadnejšie zmeny. Veľkými cieľmi sú politici a podnikatelia, ktorí majú moc. A opäť – buď sú, samozrejme, Židmi, alebo sú Židmi ovládaní.

Sám sa definoval ako ateista/agnostik, najvyššou hodnotou preňho bola príslušnosť k rase. Rasovou perspektívou sa díval dokonca aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil precedens Roe vs. Wade. Považoval to za falošné víťazstvo, pretože zväčša povedie k tomu, že sa zabráni tomu, aby na potraty chodili chudobné čierne ženy a populácia černochov v USA tak bude rásť.

Tento jeho pohľad nie je náhodný, sám vyhlásil, že ho inšpirovali najmä konšpiračné neonacistické kruhy v USA. Definitívnym „otvorením očí“ malo byť preňho aj sledovanie streamu z vyčíňania strelca na Novom Zélande, ktorý v mešite zabil alebo smrteľne zranil 51 ľudí.

Naviazanosť na severoamerické neonacistické prostredie dokazuje aj tým, že propaguje známych 14 slov Davida Edena Lanea o zabezpečení bielej rasy, pre ktorých naplnenie treba podľa neho urobiť čokoľvek.

Takýto profil a dokument spĺňa všetky znaky pravicového extrémizmu. Je tam antisemitizmus, rasizmus, oslavovanie násilia, popieranie holokaustu, výzvy na genocídu.

Správa SIS vraha zrejme opísala, no neidentifikovala

Sledovaním diania na (nielen) pravicovoextrémistickej scéne sa u nás zaoberá Slovenská informačná služba.

Inzercia

Každoročne vydáva správu o činnosti, ktorá obsahuje všeobecné konštatovania, ktoré je možné zverejniť. Konkrétne zistenia odovzdáva ústavným činiteľom a orgánom činným v trestnom konaní.

V prípade pravicovoextrémistickej scény išlo v posledných rokoch najmä o pozorovanie, že sa táto subkultúra zameriava na zneužívanie rómskej otázky, ktorá občas ustúpi do pozadia pri iných celospoločenských javoch. „Evergreenom“ je aj spochybňovanie členstva Slovenska v NATO a v EÚ.

Napríklad v roku 2015 sa výraznou témou v tejto komunite stala utečenecká kríza, v rokoch 2020 a 2021 pandémia covidu a očkovania, resp. ich spochybňovanie.

Aktivity pravicových extrémistov sa vo veľkej miere sústreďujú do prostredia internetu, špecificky sociálnych sietí, kde si medzi sebou vymieňajú názory na Rómov, utečencov, ale aj LGBT ľudí a vzájomne sa povzbudzujú v prejavovaní nenávisti, vo výzvach na násilie či genocídu.

V roku 2019 sledovala SIS aj reakcie slovenskej pravicovoextrémistickej scény na teroristický útok na Novom Zélande – ide o strelca Brentona Tarranta, ktorým sa inšpiroval aj náš vrah.

„SIS venovala zvýšenú spravodajskú pozornosť reakciám prívržencov slovenskej PEX scény na teroristický útok na Novom Zélande z 15. 3. 2019 a informovala príjemcov zo zákona o okolnostiach pobytu páchateľa uvedeného útoku Brentona Tarranta (občan Austrálie) na území SR v roku 2016. V tejto súvislosti SIS poukázala na fakt, že útočník počas svojho pobytu v SR nenadviazal žiadne osobné kontakty s predstaviteľmi slovenskej PEX (pravicovoextrémisitickej, pozn. red.) scény,“ píše vo svojej správe SIS.

Dotýka sa však aj nového fenoménu tzv. solitérov: „Služba upozornila príjemcov zo zákona na zvyšujúcu sa úroveň radikalizácie na PEX scéne v Európe, ktorá sa v hodnotenom období prejavila novým fenoménom – individuálnymi násilnými/teroristickými útokmi vykonanými prívržencami extrémne pravicovej ideológie bez priamej organizačnej podpory zo strany tradičných PEX organizácií.“

Tento fenomén útočníkov bez zjavnej širšej podpory bol predtým známy najmä z islamistických teroristických útokov. Pravicoví extrémisti tak zjavne prebrali tento spôsob boja od svojich deklarovaných nepriateľov.

Hoci bol páchateľ dvojnásobnej vraždy v Bratislave mimoriadne aktívny na sociálnych sieťach, kde svoje názory neskrývane prezentoval, dialo sa to zväčša v anglofónnom prostredí, v spomenutých diskusných kluboch neonacistickej scény v USA.

Nepadol tak do oka ani SIS, ani orgánom činným v trestnom konaní.

Podľa informácií, ktoré sú aktuálne dostupné, sa vrah radikalizoval práve v tomto prostredí, nebol súčasťou domácej extrémistickej scény a zrejme len okrajovo na jeho vnímanie sveta vplývala domáca slovenská politická a spoločenská situácia.

Napriek tomu, že vo svojom manifeste píše aj o tom, že ak on zlyhá, budú ho nasledovať ďalší, je pravdepodobné, že patril medzi takzvaných osamelých útočníkov. Aj keď inšpirovaný nacistickou terminológiou a beštiálnou genocídou Židov v 30. a 40. rokoch 20. storočia, povzbudený podobnými činmi v zahraničí, vytvoril si vlastný svet a vlastnú filozofiu, aby si ospravedlnil skutky, na ktoré sa chystal (vražda v gej bare mala byť len malým testovacím prvým krokom).

S takýmito typmi útočníkov mávajú problém aj lepšie technicky a finančne disponované spravodajské služby, ako je naša Slovenská informačná služba.

Pravda, po boji je ľahké byť generálom a minulá online aktivita páchateľa odrazu vo svetle hrozného skutku javí jasné známky toho, čo plánoval. Svoj manifest však zverejnil až po vykonaní skutku.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.