Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. marec 2016

Čarnogurský: Figeľ, Hrušovský, Brocka, Abrhan – opustite všetky funkcie

Politici majú prekonať rozpory a vytvoriť širokú vládu. Konštruktívne by sa mal správať aj prezident Kiska. Predčasné voľby sú nezmysel.
Čarnogurský: Figeľ, Hrušovský, Brocka, Abrhan – opustite všetky funkcie

Bývalý slovenský premiér a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský napísal na našej stránke text, v ktorom vyzýva na zásadnú zmenu vnútri KDH. Čarnogurský napísal: „Nový začiatok KDH nastane, len keď opustia všetky funkcie v strane najmenej Ján Figeľ, Pavol Hrušovský, Július Brocka, Pavol Abrhán. Nech neargumentujú svojimi preferenčnými hlasmi. Pre KDH tie hlasy nestačili. Oni boli povinní získavať hlasy pre stranu, nie pre seba,“ dodal zakladateľ KDH.

Ján Čarnogurský sa tiež otvorene vyjadril k svojim nástupcom a ich politickému pôsobeniu: „Len na ústavné posilnenie manželstva muža a ženy môžu pozerať s uspokojením ako na svoj príspevok. Inak mi nenapadá žiadna zaujímavá politická iniciatíva za dve desaťročia ich účinkovania v politike.“

Čarnogurský vo svojom texte vyjadril nad volebným výsledkom smútok, ale ani najmenej nebol sentimentálny: „Azda môžem napísať, že moju stranu doviedli na mizinu jej vedúci, ktorí nastúpili po mne. (...) Práve teraz musím napísať, že moji nasledovníci vo funkcii predsedu strany, ale aj ďalší „trvalí“ členovia predsedníctva nepreukázali pri riadení hnutia žiadny politický talent. Vytvorili ovzdušie, že zaujímaví členovia hnutie opúšťali, pretože nevideli perspektívu svojho uplatnenia.“

Zakladateľ KDH si pritom nemyslí, že tento výsledok musí znamenať zánik KDH. Obnovu strany by však musia priniesť noví ľudia, príbeh KDU-ČSL alebo SNS sa podľa neho môže opakovať aj v KDH.

Ján Čarnogurský v svojom texte tiež tvrdo apeloval na súčasnú politickú triedu, aby urobila všetko pre vytvorenie stabilnej vlády. Konštruktívne by sa podľa neho mal správať aj prezident Andrej Kiska. Na margo prekonávania rozporov podotkol, že KDH dokázalo v roku 1994 – len päť rokov po páde komunizmu – vytvoriť vládu s SDĽ, nástupkyňou totalitnej komunistickej strany.  

Za pozitívny dôsledok volieb tiež považuje koniec politickej korektnosti, keďže sa teraz bude v parlamente otvorene hovoriť aj o problémoch, ktoré považujú za dôležité voliči Kotlebovej strany.

Celý blog je možné nájsť tu.

Foto: TASR/Michal Svítok

Inzercia

Odporúčame

Volebná noc s Postojom

Volebná noc s Postojom

V sobotu prinesieme aktuálne volebné spravodajstvo, komentáre aj videokomentáre, aj prvé analýzy a prognózy ďalšieho vývoja.