Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. august 2022

Odkaz Jordana Petersona cirkvám

Zamerajte sa na mladých mužov a chcite od nich veľa

Cirkvi by podľa psychológa mali mladým mužom pripomínať, že sú vítaní a že vedia využiť ich ambície. Podľa kritikov problematiku príliš zjednodušuje.

Zamerajte sa na mladých mužov a chcite od nich veľa

Foto: Flickr a Pixabay

Svetoznámy psychológ a spisovateľ Jordan Peterson vydal video s názvom „Posolstvo kresťanským cirkvám“, v ktorom varoval, že mladí ľudia na Západe čelia demoralizácii v dôsledku neustáleho pripomínania historickej viny a cirkvi by sa mali sústrediť skôr na „záchranu duší“ ako na problémy sociálnej spravodlivosti.

„Je odo mňa, samozrejme, úplne trúfalé, že som sa odvážil napísať a nahrať video s názvom ,Posolstvo kresťanským cirkvám‘, ale aj tak to urobím, pretože mám čo povedať a pretože to treba povedať,“ uviedol na začiatku videa.

Na ilustráciu svojich myšlienok použil svoje skúsenosti z uplynulých štyroch rokov. Keď vtedy rozprával o psychologickom prístupe k Biblii, všimol si, že väčšinu jeho divákov tvoria mladí muži.

„Na Západe kvôli ťarche historickej viny, ktorá na nás dolieha, variantu pocitu prvotného hriechu vo veľmi reálnom zmysle, a kvôli veľmi reálnej snahe tých, ktorí sú posadnutí niečím, čo by sa dalo označiť za neužitočné myšlienky použiť túto vinu ako zbraň, čelia naši mladí ľudia demoralizácii, ktorá možno nemá obdoby,“ uviedol Peterson.

„Týka sa to najmä mladých mužov, hoci všetko, čo zničí mladých mužov, nakoniec zničí aj mladé ženy,“ dodal.

Satanistická povaha pohnútok

Psychológ potom opísal, ako sú chlapci v detstve veľmi často terčom kritiky za svoj spôsob hry, ktorý je búrlivejší ako dievčenský, a za to, že sa ťažšie podriaďujú autorite.

Vštepovanie „mimoriadne škodlivej ideológie“ podľa neho pozostáva z troch obvinení:

„Ľudskú kultúru, najmä na Západe, je najlepšie chápať ako utláčateľský patriarchát motivovaný túžbou, ochotou a schopnosťou využívať moc na dosiahnutie čisto sebeckých a egoistických cieľov.“

„Druhé obvinenie spočíva v tom, že ľudská činnosť, najmä tá, ktorá sa vykonáva na Západe, je v podstate projektom pustošenia planéty. Ľudská rasa je hrozbou pre ekologickú utópiu, ktorá existovala pred nami a hypoteticky by mohla existovať aj po nás v našej neprítomnosti.“

„Tretie obvinenie: Hlavným prispievateľom k tyranii, ktorá tvorí utláčateľský patriarchát a vytvára štruktúru všetkých našich minulých i súčasných spoločenských interakcií, a k neodpustiteľnému drancovaniu našej milovanej matky Zeme je prekliata mužská ctižiadostivosť, súťaživosť a dominancia, mocenské šialenstvo, sebectvo, vykorisťovanie, znásilňovanie a drancovanie.“

Mladí muži schopní ľútosti preto teraz veria, že „každý hlboký impulz, ktorý ich poháňa do sveta za dobrodružstvom ich života – dokonca aj ten impulz, ktorý ich priťahuje k ženám –, nie je ničím iným ako prejavom ducha, ktorý je v podstate satanistickej povahy“.

Ste tu vítaní

Peterson uviedol, že kresťanské cirkvi by k mladým mužom mali zachovať iný postoj a mali by im dať jasne najavo, že sú vítaní. Mali by im dať najavo, že ich život má jasný cieľ a že „strašnej katastrofe života“ majú čeliť „pevne v pravde, oddaní láske a bez strachu“.

„Chceme váš čas, energiu a úsilie, vašu vôľu a dobrú vôľu. Chceme s vami spolupracovať na tom, aby sa veci zlepšili, aby bol život bohatší pre vás, pre vašu ženu a deti, pre vašu komunitu, pre vašu krajinu a pre svet,“ malo by znieť posolstvo cirkví mladým mužom.

Mladí muži by mali podľa neho uprednostniť zachovanie kultúrneho dedičstva („záchranu otca z brucha šelmy“) pred svojimi individualistickými výhradami voči cirkvám a nestrácať čas čakaním na dokonalú cirkev. Táto reorganizácia priorít je podľa Petersona „životne dôležitá“.

Inzercia

Kresťania by podľa neho mali urobiť všetko pre to, aby bolo zapojenie sa do cirkevného života pre nováčikov z organizačného hľadiska jednoduché.

„Povedzte tým, ktorí nikdy neboli v kostole, čo presne majú robiť, ako sa majú obliecť, kedy majú prísť, na koho sa majú obrátiť, a hlavne, čo môžu urobiť,“ tvrdí psychológ.

Na druhej strane by cirkvi mali mať od nováčikov v určitých oblastiach vysoké očakávania. Peterson hovorí: „Žiadajte viac, nie menej od tých, ktorých pozývate. Žiadajte od nich viac ako ktokoľvek predtým. Pripomeňte im, kým sú v tom najhlbšom zmysle slova, a pomôžte im stať sa tým.“

„Preboha, veď ste cirkvi. Prestaňte bojovať za sociálnu spravodlivosť. Prestaňte zachraňovať planétu. Venujte sa dušiam. To je to, čo máte robiť. To je vaša svätá povinnosť. Urobte to teraz, kým nie je neskoro. Je najvyšší čas,“ uzavrel Peterson video, ktoré za dva týždne nazbieralo viac ako milión pozretí.

To, že chce nahrať dané posolstvo, Peterson avizoval už vo svojej diskusii s americkým publicistom Rodom Dreherom, ktorej zhrnutie sme priniesli TU.

Peterson a Dreher vtedy vo svojej diskusii dospeli k tomu, že určité kresťanské denominácie mladých ľudí priťahujú práve kvôli ich náročnosti. Dreher spomenul napríklad svoje pravoslávne vyznanie s náročnejšou pôstnou disciplínou. Peterson vtedy uviedol, že psychologická reakcia na traumatizujúci stimul sa značne odlišuje v prípade, keď človek daný stimul podstúpil dobrovoľne.

O tom kresťanstvo nie je, reagujú kritici

Portál The Christian Post uvádza, že niektoré Petersonove tvrdenia, ktoré vo videu odzneli, sa stali terčom kritiky.

Tyler Huckabee z kresťanského časopisu Relevant napríklad tvrdí, že Peterson príliš zjednodušuje úlohu, ktorú kresťanstvo má, keď tvrdí, že úlohou cirkví je pripomínať mladým mužom, že „majú ženu, ktorú si majú nájsť, záhradu, v ktorej sa majú prechádzať, rodinu, ktorú majú vychovávať, archu, ktorú majú postaviť, zem, ktorú majú dobyť, rebrík do neba, ktorý majú postaviť“.

Peterson podľa Huckabeeho ľuďom pripomína, že majú konať viac dobra, ale kresťanstvo nie je iba o tom. Cituje štvrtú kapitolu Druhého listu Korinťanom, v ktorej Pavol píše: „Preto neochabujeme, ale aj keď náš vonkajší človek hynie, náš vnútorný sa obnovuje zo dňa na deň. Veď toto naše terajšie ľahké súženie nám získa nesmierne bohatstvo večnej slávy, keďže nehľadíme na viditeľné, ale na neviditeľné; lebo viditeľné je dočasné, neviditeľné však večné.“

Huckabee uvádza, že Peterson nie je kresťan, čiže je pochopiteľné, že nehlása celé kresťanské posolstvo. „Z toho však vyplýva, že by sa mal zdržať snahy pretvárať inštitúciu, ktorú odmietol, podľa rámca, ktorý prijal,“ tvrdí.

Pochválil však psychológovu kritiku prílišného individualizmu, ktorý mladým ľuďom bráni prijať „nedokonalú“ cirkev.

„Ale keďže veľkú časť tohto posolstva venuje tomu, aby na kresťanské učenie naniesol svoju vlastnú značku, možno by mal poslúchnuť svoju vlastnú radu a spýtať sa, či náhodou nepretvára kresťanstvo podľa seba,“ uviedol Huckabee.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.