Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
25. júl 2022

O poslancov bojuje aj Sme rodina

Boris Kollár chce získať kuffovcov. Zaistil by tým koalícii väčšinu aj bez SaS

Ponuku od šéfa parlamentu už dostali Katarína Hatráková aj Martin Čepček. Kuffovci nie, hoci Boris Kollár je ochotný s nimi rokovať.

Boris Kollár chce získať kuffovcov. Zaistil by tým koalícii väčšinu aj bez SaS

Boris Kollár a Tomáš Taraba. Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár pre televíziu Markíza minulý týždeň povedal, že by sa klub jeho strany mohol rozrásť miesto troch až o šiestich poslancov.

Hoci chce ich mená ohlásiť až na tlačovej konferencii 1. septembra na Deň Ústavy SR, tri sú známe už dnes –  Ján Krošlák, Romana Tabák (obaja boli predtým v OĽaNO) a Jozef Šimko, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke ĽSNS. Tieto posily oznámil Kollár ešte začiatkom júla.

Kto sú ďalší traja poslanci, známe nie je. O koho ide, nevie ani šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a odkázal na šéfa hnutia.

Zvýšením počtu poslancov by mohol Boris Kollár svojmu hnutiu nielen vylepšiť východiskovú situáciu v rámci koaličnej krízy, keďže najnovšie už nemá so zmenou koaličnej zmluvy problém, ale podobným krokom by v prípade odchodu SaS z koalície možno dokázal zvrátiť scenár menšinovej vlády.

Vďaka novým posilám by totiž už vláda mohla mať v parlamente tesnú väčšinu 76 poslancov, čo je podľa Borisa Kollára podmienka, aby mohla vláda pokračovať ďalej. Ak by, naopak, oklieštená koalícia väčšinu stratila, predseda Národnej rady vidí riešenie v predčasných voľbách.

Čítajte tiež

Úradnícku vládu odmieta. Rovnako nesúhlasí s menšinovou vládou závislou od hlasov ĽSNS, no jedno z riešení koaličnej krízy vidí v „konzervatívnych silách“ medzi nezaradenými poslancami, z ktorých niektorí sa do parlamentu dostali práve na kandidátke Mariana Kotlebu.

Kollár by kuffovcov privítal, tí o tom nevedia

Otázkou zostáva najmä to, či klub Sme rodina posilnia poslanci strany Život – Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa –, ktorí sa vyniesli do parlamentu na kandidátke kotlebovcov.

Boris Kollár pre Markízu povedal, že je ochotný o tom rokovať. So stranou Život majú vraj „veľmi blízke názory na veľmi veľa tém“, preto si myslí, že by vedeli spolupracovať.

Pre predsedu strany Život Tomáša Tarabu to bola však nová informácia a tvrdí, že momentálne nevedie s nikým podobné politické diskusie.

„Ak chce Boris Kollár rozširovať klub, musí byť dohodnutý s niekým iným než s nami,“ hovorí pre Postoj aj Filip Kuffa, podľa ktorého jeho ani jeho otca, poslanca Štefana Kuffu, nikto zo Sme rodina neoslovil.

Či budú kuffovci podporovať menšinovú vládu strán OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí, zatiaľ Filip Kuffa komentovať nechcel, keďže ministri strany SaS sú naďalej na svojich postoch. Definitívny postoj strany Život bude podľa neho známy až na začiatku septembra, ak skutočne nastane nová politická situácia.

Jeho otec Štefan Kuffa pre Postoj nedávno uviedol, že najlepším riešením koaličnej krízy je dohodnúť sa na termíne predčasných volieb, čo hovorí aj Tomáš Taraba. Súčasne však Kuffa podporu menšinovej vlády osobne nevylučuje za predpokladu, že by sa dohodlo na konkrétnom termíne konania volieb.

Vyhlásil tiež, že je ochotný podporiť akúkoľvek vládu v konzervatívnych a hodnotových otázkach. Štefan Kuffa, ktorý bol v rokoch 2012 až 2016 poslancom Národnej rady práve za hnutie OĽaNO, uviedol, že Igora Matoviča aj dnes považuje za svojho priateľa.

Čítajte tiež

Ponuku dostala Hatráková aj Čepček, Mičovský nie

Nových poslancov Boris Kollár nehľadá len medzi kuffovcami. Ponuku na posilnenie Sme rodina v parlamente dostala aj nezaradená poslankyňa Katarína Hatráková, ktorú po hlasovaní o vydaní Roberta Fica vylúčili z poslaneckého klubu OĽaNO.

Inzercia

Hoci Hatráková priznáva, že so šéfom parlamentu o tejto možnosti spolu hovorili, je rozhodnutá na žiadne podobné ponuky nereagovať, keďže je členkou malého klubu strany Kresťanskej únie. „Nemám dôvod vstupovať do žiadneho iného klubu,“ hovorí pre Postoj. Jej rozhodnutie podporovať aj možnú menšinovú vládu OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí však naďalej platí.

Ďalší exposlanec hnutia OĽaNO Martin Čepček tiež pre Postoj potvrdil, že mu Boris Kollár navrhol pridať sa v parlamente k poslancom Sme rodina, no zatiaľ sa nerozhodol. Tvrdí, že ho na spoluprácu oslovili aj z radov opozície, o koho ide, však odmietol bližšie komentovať.

Momentálne čaká na to, ako sa vykryštalizuje situácia ohľadom menšinovej vlády. Na začiatku júla Čepček uviedol, že je za istých podmienok pripravený podporovať menšinovú vládu bez SaS.

Exminister pôdohospodárstva a ďalší bývalý poslanec OĽaNO Ján Mičovský hovorí, že nikto zo Sme rodina za ním neprišiel, a keby aj, ponuku by odmietol. „Nad takouto možnosťou neuvažujem v žiadnom prípade,“ dodáva s tým, že chce ostať nezaradeným poslancom, i keď dostal viaceré ponuky, aj z hnutia OĽaNO.

Mičovský si stále vie predstaviť podporovať aj menšinovú vládu, no na prvom mieste je pre neho zachovanie štvorkoalície, hoci sám priznáva, že to momentálne vyzerá nereálne. Politika však podľa neho mnohokrát prekvapila.

Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Slavěna Vorobelová. Foto - TASR/Martin Baumann

Koalícia hľadá 76 hlasov

Hoci premiér Eduard Heger stále trvá na zachovaní štvorkoalície, po stretnutí s prezidentkou pripustil aj možnosť menšinovej vlády. V zákulisí sa tak pracuje na scenári, ako vládnuť aj bez SaS.

Koalícia bez liberálov by s posilnenou Sme rodina o troch nezaradených a s podporou Hatrákovej, Čepčeka a Mičovského mala len 74 poslancov. Ale ak by sa pridali aspoň Štefan a Filip Kuffovci, dosiahla by už tesnú väčšinu 76 hlasov. 

Jednou z možných posíl vládnej koalície by ešte teoreticky mohla byť aj nezaradená poslankyňa Slavěna Vorobelová, ktorá sa do parlamentu dostala ako náhradníčka šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu.

Na kandidátku kotlebovcov sa v danom čase dostala ako predsedníčka Národnej koalície, ale po nástupe do parlamentu sa medzi kotlebovcov nezaradila, čím sa rozpadol poslanecký klub ĽSNS.

Pre Markízu uviedla, že „kým je SaS súčasťou koalície, je zbytočné polemizovať.“ Vždy vraj bude hlasovať na základe toho, či je predložený návrh zákona dobrý alebo nie. S koalíciou by sa však zrejme v mnohých témach názorovo rozchádzala. Postoj s otázkami oslovil aj Vorobelovú cez formulár na jej webovej stránke, zatiaľ neodpovedala.

Minister práce a rodiny Milan Krajniak už avizoval, že pokiaľ budú parlamentom prechádzať zákony, ktoré ľuďom pomôžu, Sme rodina bude súčasťou vládnej koalície. Rovnako by mu neprekážalo, keby vládu podporovali kuffovci.

Hoci Boris Kollár tvrdí, že robí maximum na udržanie vládnej koalície, zároveň hovorí, že je zvedavý, ako by sa zachovala strana SaS v parlamente po možnom odchode z vlády. Očividne však v zákulisí vytvára vlastnému hnutiu i koalícii priestor na to, aby vláda od SaS po jej možnom exite závislá nebola a aspoň istý čas pokračovala ďalej.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.