Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. júl 2022, 11:40

Koaličná kríza

Kollár ohlásil posilu – Krošláka, Šimka a Tabák. Odmieta Sulíkove výmysly

Kollár ohlásil posilu – Krošláka, Šimka a Tabák. Odmieta Sulíkove výmysly

Foto TASR

Predseda parlamentu a Sme rodina nechce otvárať koaličnú zmluvu. „Z tejto šlamastiky sa musí dostať sám,“ odkazuje Sulíkovi.

Po tom, čo strana SaS vypovedala koaličnú zmluvu a jej šéf Richard Sulík dal premiérovi Eduardovi Hegerovi ultimátum na vytvorenie novej zmluvy, ktorá reflektuje súčasnú politickú realitu, SaS by si mohla nárokovať aj funkciu predsedu parlamentu.

Je totiž zvykom, že druhej najsilnejšej strane patrí post šéfa Národnej rady. Dnes má klub strany SaS, po prijatí exposlancov Za ľudí, 19 členov, zatiaľ čo Sme rodina len 17.

Súčasný predseda parlamentu Boris Kollár však pre TA3 povedal, že SaS si nemôže nárokovať jeho post, lebo Sme rodina má de facto už dnes silnejší poslanecký klub.

„Je len na mne, kedy oznámim, že máme troch nových poslancov. Sú nimi Romana Tabák, Ján Krošlák a Jozef Šimko,“ povedal Kollár s tým, že stačí, že ako predseda hnutia oznámi sám sebe, čiže predsedovi parlamentu, že majú až 20 poslancov, čo je viac ako 19 za SaS.

Hnutie OĽaNO vzalo túto skutočnosť na vedomie.

Kollár nechce podporovať Sulíkove výmysly

Boris Kollár zároveň povedal, že Richard Sulík musí sám vyjsť zo slepej uličky, do ktorej sa vypovedaním koaličnej zmluvy dostal. „Z tejto šlamastiky sa musí dostať sám,“ odkázal šéfovi liberálov.

Predseda SaS v stredu po republikovej rade strany kritizoval Igora Matoviča, že rozhadzuje stovky miliónov, a dal OĽaNO ultimátum s požiadavkou na odchod šéfa Obyčajných z vlády.

Za neprijateľný Sulík zároveň označil fakt, že sa museli na Matovičovom rezorte doprosovať zvýšenia platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu.

No Kollár zdôraznil, že v koalícii nebudú otvárať koaličnú zmluvu a na jej súčasnej podobe trvá. „Tam sú všetky veci definované, vyrokované. Nič sa meniť nebude,“ upozornil Kollár.

„Nebudem podporovať výmysly Richarda Sulíka, nech si zje kašu, ktorú si sám navaril,“ dodal Kollár s tým, že obaja aktéri (Sulík aj Matovič) si to zapríčinili, tak musia z toho vyjsť von.

Kollárove posily

Poslanci Šimko, Krošlák a Tabák zatiaľ ešte nie sú oficiálnymi členmi poslaneckého klubu Sme rodina. 

Jozef Šimko, ktorý je primátorom Rimavskej Soboty, sa dostal do parlamentu na kandidátke ĽSNS. Ján Krošlák opustil poslanecký klub OĽaNO v októbri minulého roka po kritike štýlu expremiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča.

Romanu Tabák zas vyradili z klubu OĽaNO po tom, čo v parlamente nezahlasovala za vydanie obvineného šéfa Smeru Roberta Fica.

Ján Krošlák sa po opustení klubu OĽaNO dlhodobo netají tým, že je mu blízke práve hnutie Sme rodina. Svedčia o tom aj jeho hlasovania. Napríklad podobne ako poslanci Sme rodina nehlasoval pri reforme o národných parkoch, ale ani za vydanie Roberta Fica.

Borisa Kollára považuje Krošlák za jedného z najpragmatickejších politikov. „Svojimi názormi, svojimi postojmi a tým, ako rieši krízové situácie, je mi najbližší,“ povedal pre Postoj poslanec Krošlák s odkazom na Kollára. 

Poslanec Ján Krošlák, ktorý sa dostal do parlamentu na kandidátke OĽaNO. Foto TASR

„Nemám žiadne špeciálne požiadavky, je to o tom, či si s tými ľuďmi rozumiem alebo nerozumiem,“ dodal Krošlák, ktorý tvrdí, že to nie je len o Borisovi Kollárovi. Rozumie si aj s predsedom výboru pre životné prostredie a pôdohospodárstvo Jaroslavom Karahutom a ďalšími poslancami za Sme rodina.

Kollár teda môže počítať s Krošlákovými hlasovaniami v parlamente. „Môžu so mnou počítať,“ povedal. Sám sa totiž už cíti ako člen klubu. Pre Postoj zároveň dodal, že do budúcnosti plánuje s hnutím Sme rodina spoluprácu ďalej prehlbovať. 

Inzercia

Krošlák by podporil aj menšinovú vládu

Krošlák si však nepraje, aby strana SaS odišla z vlády, keďže tvrdí, že „najzhubnejšou bunkou v koalícii je Igor Matovič“. Ale ak sa tak stane, menšinovú vládu bude podporovať.

„Ja nie som za predčasné voľby, určite by som podporoval aj menšinovú vládu,“ povedal Krošlák s tým, že by, samozrejme, podporoval aj vládne zákony v parlamente.

Aj keď Matoviča vníma ako problém, na otázku, či bude namietať, aby zostal ministrom financií, odpovedal, že „politika je o kompromisoch“. 

„Človek musí vedieť ustúpiť zo svojich pozícií, aj keď na nich trvá,“ vysvetlil. Naďalej považuje Matovičov rodinný balíček a 500-eurové poukážky pre dôchodcov po očkovaní za problémové a populistické, pričom za balík aj prelomenie veta prezidentky sám hlasoval.

Tabák o svojom prestupe nevie

Poslankyňa Romana Tabák pre TV Markíza uviedla, že o zmenách, ktoré sa jej majú týkať, nevie. „Ja som sa tak nerozhodla, nikde som neprestúpila. Som nezaradená poslankyňa,“ povedala.

Tabák zároveň skonštatovala, že vyhlásenie šéfa Sme rodina nevidela, preto tomu neverí. „Je možné, že si to aj vymýšľate. Prestupy neplánujem,“ zopakovala pre Markízu.

Poslankyňa Romana Tabak po hlasovaní o Ficovi. Foto TASR

Odpovedala aj na otázku, či bude naďalej nezaradenou poslankyňou. „Dnes áno,“ uviedla.

Tabák po hlasovaní o vydaní Roberta Fica povedala, že určite dostane „ponuku z nejakého druhého klubu“. Zároveň dodala, že ešte uvidí, či niekam vstúpi.

Denník Postoj sa snažil ponúknuť priestor na vyjadrenie aj poslancovi Jozefovi Šimkovi, ten však telefón nedvíhal.

SaS odovzdá požiadavky premiérovi budúci týždeň

Konkrétne požiadavky SaS pre premiéra sú zatiaľ neznáme. Vieme len, že SaS trvá na odchode Matoviča z vlády. „Ako prvý bude s požiadavkami oboznámený premiér,“ povedala predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Zároveň dodala, že na požiadavkách sa dohodli len počas tohto týždňa na mimoriadnej rozšírenej republikovej rade.

SaS vníma prijatie poslanca Jozefa Šimka do poslaneckého klubu Sme rodina ako potvrdenie toho, že „koalícia OĽaNO, Sme rodina a Za ľudí by dokázala fungovať ďalej bez strany SaS, a to s podporou poslancov, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Kotlebovci – ĽSNS“, napísal hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Strana považuje spoluprácu s poslancom Šimkom za „morálny hazard“.

„Šimko sa na poslednej schôdzi zviditeľnil novelou zákona, ktorá politikom dodatočne odpúšťa pokuty za porušenie zákona o verejnom obstarávaní. To je veľkým morálnym hazardom a negatívnym precedensom pre budúcnosť Slovenska. Podobne ako aktívne zapojenie ľudí z okruhu Mariana Kotlebu do rozhodovania o fungovaní koalície, vlády a tak aj štátu,“ uviedla SaS v príspevku na sociálnej sieti.

„Veríme, že sa naši partneri rozhodnú správne a odmietnu vymeniť protikorupčnú koalíciu za populistickú s pomocou fašistov,“ dodali liberáli.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

Francúzsky Súd pre vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti začal s českým expremiérom Andrejom Babišom konanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí. Daňové podvody majú súvisieť s nadobudnutím víl na Francúzskej riviére. (tasr)

pred 4 hodinami

„Malé deti sú v Japonsku naozaj šťastné. Deti tam trávia celé dni s rodičmi, sú súčasťou života dospelých,“ hovorí o svojich postrehoch z bežného života Japoncov Jana Rojčeková. Po nástupe do školy sa deťom život radikálne zmení. Majú dlhé vyučovanie, potom krúžky, cez víkend povinné športové dni. Všetok čas, i ten voľný, im pohltí škola. „Potom stretávate deti vo veku školákov alebo stredoškolákov, na ktorých nevidieť žiadnu veselosť.“

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.