Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. február 2016

Dva pohľady na Scaliu: Procházka a Luterán

Zosnulý americký ústavný sudca Antonin Scalia mal vplyv aj na Slovensku. Prinášame dve spomienky na tohto vplyvného právneho filozofa od Radoslava Procházku a Martina Luterána.
Dva pohľady na Scaliu: Procházka a Luterán

Radoslav Procházka: Scalia. Tony Scalia

Nedávno zosnulý sudca Najvyššieho súdu Antonin Scalia bol tým, čomu médiá radi hovoria kontroverzná osobnosť. Toto klišé v skutočnosti nemá žiadny iný obsah než ten, že sú to ľudia, ktorých postoje vyvolávajú polemiku. A to sa dá dosiahnuť iba za predpokladu, že na tých postojoch záleží.

V Scaliovom prípade to platilo bezvýhradne. Poznám jeho judikatúru, poznám jeho paradigmatické rozhodnutia aj vedľajšie stanoviská, ale sú také „postihnuté“ špecifikami amerického ústavno-politického diskurzu, že nemá zmysel ich podrobne opisovať. Veď už len federalizmus: U nás má nádych centralizmu, v Spojených štátoch, naopak, spočíva v trvaní na regulačnej autonómii jednotlivých štátov Únie. Alebo originalizmus, Scaliova ochranná známka. Trval na tom, že ústavu sudcovia nemajú dorábať podľa toho, kam smeruje spoločnosť, ale používať tak, ako bola napísaná v čase, keď bola napísaná.

Podelím sa o osobnú skúsenosť a budem veru až nemiestne osobný, pretože ma jeho smrť zasiahla. Prvýkrát sme so Scaliom prehodili pár slov na toalete na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Desať minút predtým som ho trochu priviedol do rozpakov otázkou, ktorú nečakal a zdala sa mu príliš premúdrelá, ako inak. Potom sme to prebrali a tým, ako to urobil, ma do budúcna zbavil akejkoľvek trémy z veľkých postáv. Bol to totiž človek, ktorý si v sále plnej smokingov, večerných rób a strieborných príborov dokázal vziať mikrofón a za tridsať sekúnd ste mali pocit, že ste na grilovačke s kamarátmi, kde je zakázané brať sa vážne. Ostrovtipný, mimoriadne priateľský až žoviálny, bezprostredný a s vystupovaním, v ktorom sa snúbila skromnosť so sebavedomím. Dá sa to, aspoň on to vedel.

A všimol som si ešte jednu vec, pre nás na Slovensku asi zvláštnu. Scalia tým, ako sa správal medzi ľuďmi, vytváral dojem, že akékoľvek hlboké sú názorové zákopy medzi ľuďmi, nesmie to mať žiadny vplyv na ich schopnosť prejaviť si vzájomne náklonnosť a rešpekt. Doobeda na pracovnej časti chrlil oheň a síru na nejaké rozhodnutie, kde bol v menšine, a to slovami, ktorými by si tu u nás adresátov svojho hodnotenia znepriatelil na život a na smrť. Večer tomu istému sudcovi na spoločenskej časti prejavil úctu a osobnú ľudskú náklonnosť. Trval si na svojom, ale drsným a neústupčivým spôsobom vtedy, keď mal oblečený talár. Bez talára to bol typický Talian, bonviván, zabávač, frajer.

Viem, že tieto slová sú len detinskou spomienkou na človeka, ktorý na mňa urobil dojem. Tak ešte pridám. Moja manželka je tiež právnička a o Scaliovi počula ešte predtým, než sme sa s manželmi Scaliovcami zoznámili. Tiež mala trému. Ale od nej viem, že zo všetkých tých noblesných manželiek, ktoré sa na našich networkingových podujatiach schádzajú, keď sprevádzajú manželov, bola práve Maureen Scalia tou najpriateľskejšou, najprístupnejšou, s najmenšou tendenciou k akémukoľvek snobstvu. V tom sa s manželom dokonale našli.

14. marec 2012 Biely dom, Washington: Sudca Scalia s manželkou Maureen prichádzajú na slávnostnú večeru na počesť britského premiéra Davida Camerona.

Videli sme sa naposledy koncom septembra. Bolo to už po rozhodnutí Najvyššieho súdu o homosexuálnych manželstvách, kde bol Scalia v menšine. V čase, keď už bolo zrejmé, že jeho vplyv na súde slabne, že Zeitgeist praje iným pohľadom, že jeho éra sa končí. Že už bude častejšie písať menšinové disenty ako rozhodnutia väčšiny. Že je jednoducho hlasom minulosti.

Ale kto bol najväčšou hviezdou večera, s kým chcel každý prehodiť aspoň dve vety? S Tonym, samozrejme. A prečo? Lebo to bol vrelý, srdečný a múdry chlap.

 

 

Martin Luterán: Veľký sudca pôvodných významov

Antonin Scalia síce odišiel nečakane na večnosť, ale odkaz jeho života a obzvlášť 30-ročnej práce sudcu Najvyššieho súdu USA bude ešte dlho žiť a inšpirovať. V nedávnom interview sa sudcu opýtali, čo považuje za úspech, na ktorý je najviac hrdý. Po dlhšom uvažovaní jasne a sebavedome odpovedal, že je najviac hrdý na svoju rodinu – manželku a ich deväť detí. Potom dodal, že v profesionálnom živote je hrdý na to, že hoci sa mu nepodarilo presvedčiť o svojom prístupe k interpretácii ústavy ani len väčšinu jeho kolegov na súde a už vôbec nie väčšinu akademikov, je hrdý na to, že sa mu podarilo vzbudiť diskusiu o „originalizme“. Antonin Scalia bol pravdepodobne jeden z najvýznamnejších súčasných zástancov tejto teórie interpretácie ústavy. Hoci v tomto článku ju nemôžeme uspokojivo zreflektovať, pokúsim sa aspoň predstaviť jej základné črty v Scaliovom chápaní a poukázať na to, prečo by mala byť zaujímavá aj pre Európanov.

Inzercia

Scaliová teória „originálneho/pôvodného výzmanu ústavy“ najviac kontrastuje s teóriou „živej ústavy“, ktorá je dnes ortodoxnou teóriou interpretácie napríklad aj na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Scalia bol presvedčený, že ústavný text má svoj pôvodný význam a tento význam je záväzný pre sudcu, ktorý má daný text interpretovať a aplikovať na súčasnú situáciu. Pôvodný význam americkej ústavy je také chápenie jej ustanovení, ktoré by mali rozumní ľudia v čase jej prijatia. Kým legitímni zástupcovia ľudu text nezmenia, sudca sa musí riadiť významom, ktorý mal v čase prijatia. Jednou zo zjavných výhod tejto interpretačnej teórie je, že znemožňuje elitnej skupine právnikov, aby menila zásadné smerovanie krajiny, ktoré bolo dané demokraticky zvolenými zástupcami.

Pre vysvetlenie uvediem príklad z európskeho kontextu. Európsky dohovor o ľudských právach („Dohovor“) v článku 8 hovorí: „Každý má právo na rešpektovanie svojho súkromného a rodinného života, obydlia a korešpondencie.“ V čase jeho prijatia bolo každému jasné, že toto ustanovenie chráni občanov pred bežnými praktikami totalitných štátov vstupovať neoprávnene do súkromia a obydlia svojich občanov. Toto ustanovenie by nás malo chrániť pred tým, aby nám do domu bez vážneho dôvodu vnikla polícia, aby nás štát špehoval, prípadne čítal naše e-maily atď. Toto je v hrubých rysoch pôvodný význam článku 8 Dohovoru, ktorý by považoval Scalia za záväzný pre sudcu, ktorý ho aplikuje na dnešnú situáciu.

Antonin Scalia (1936 – 2016).

Väčšina sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva, podobne ako mnohí americkí sudcovia Najvyššieho súdu, sa však riadia teóriou živej ústavy, t. j. ústavy, ktorá sa vyvíja s duchom doby. Článok 8 podľa tejto teórie dnes napríklad chráni právo transsexuálov na zmenu pohlavia v oficiálnych registroch, právo homosexuálov vstúpiť do armády, právo väzňov na umelú insemináciu a množstvo ďalších práv, ktoré by autorom a rozumným čitateľom Dohovoru ani vo sne nenapadli v roku 1950, keď bol podpísaný. Americká ústava mala, samozrejme, podobný osud a tvoriví vykladači v nej našli mnohé nové práva, ako napr. právo na potrat a najnovšie aj právo na manželstvo osôb rovnakého pohlavia.

Scalia bol majstrom slova, ktorý dokázal trefne a vtipne vystihnúť komplikované myšlienky. Teóriu živej ústavy raz odhodnotil takto: „… riziko posudzovania vyvíjajúcich sa štandardov je v tom, že je príliš ľahké uveriť, že ich vývoj vyvrcholil vo vlastných názoroch.“ (Thompson v Oklahoma, menšinový názor) Scalia chápal svoje poslanie sudcu ako obmedzené. Nemyslel si, že osvietená elita doživotne menovaných deviatich sudcov má právo rozhodovať o otázkach, ktoré neboli vyriešené v demokratickom procese. Myslím, že bez ohľadu na obhájiteľnosť jeho teórie interpretácie ústavy, spôsob, akým sa verne držal svojich princípov a svojho chápania poslania sudcu, bol a verím, že ešte dlho bude provokujúcou inšpiráciou pre všetkých tých, ktorí cítia pokušenie spoliehať sa na „vládu ľudí“ radšej ako na „vládu zákona“.


Foto: flicr.com

 

 

 

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

NÁZOR: Radoslav Procházka o duchovných učiteľoch

NÁZOR: Radoslav Procházka o duchovných učiteľoch

rohr2.jpg Strávil som v Amerike čistého času viac ako dva roky a jedna z vecí, ktoré mi na Američanoch vždy liezli na nervy, bolo taká tá ich posadnutosť návodmi.  Návodmi, ako schudnúť, ako sa stať bohatým a slávnym, ako dlho žiť, správne sa zaľúbiť, správne sa rozís...

Denník Svet kresťanstva