Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. máj 2022

Rodinný balíček

Veto z paláca je v hre, ale prezidentka by ním veľa riskovala

Zuzana Čaputová nie je v situácii, aby si mohla dovoliť urobiť chyby.

Veto z paláca je v hre, ale prezidentka by ním veľa riskovala

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Matovičov rodinný balík parlament v utorok neskoro večer schválil, ale jeho príbeh sa tým ešte nemusí končiť. Už niekoľko dní sa dá sledovať pomerne intenzívny tlak, aby ho prezidentka v prípade schválenia vetovala.

Tí, ktorí s touto možnosťou operujú, sa opierajú najmä o argument o zneužívaní skráteného legislatívneho konania, čo už prezidentka v minulosti viackrát kritizovala.

Zuzana Čaputová túto legislatívu, samozrejme, vetovať môže, ale nebude to pre ňu ľahké rozhodovanie.

Najmä si treba povedať, že by to z jej strany bol vyslovene symbolický krok. Všetko nasvedčuje tomu, že zástancovia tohto balíčka disponujú dostatočnou parlamentnou väčšinou na to, aby prezidentkino veto prelomili. V parlamente ho dnes podporilo 83 poslancov a nie je veľmi pravdepodobné, že do najbližšej schôdze by sa tieto počty mohli zásadne zmeniť.

Náklady takého politického gesta však môžu byť v budúcnosti pre Zuzanu Čaputovú vysoké.

Náklady takého politického gesta môžu byť v budúcnosti pre Zuzanu Čaputovú vysoké. Zdieľať

Dajme teraz bokom všetky debaty o ekonomickej zmysluplnosti Matovičovho balíčka. Nech si o nich myslíme čokoľvek, jeho politický dosah bude očividný. Rodiny s deťmi každý mesiac na svojom účte uvidia reálne peniaze navyše.

Iste, všetci rodičia sa kvôli tomu nestanú zrazu obdivovateľmi Igora Matoviča, ale tých, ktorí si o OĽaNO a jeho šéfovi budú naďalej myslieť svoje, ale takúto podporu napriek tomu ocenia, nemusí byť zase až tak málo. Z pohľadu dosahu na verejnú náladu nejde o zanedbateľnú emóciu.

Inzercia

Zuzana Čaputová bude zrejme chcieť zostať v paláci aj ďalšie volebné obdobie. Do prezidentských volieb zostávajú dva roky a prieskumy naznačujú, že dôvera k prezidentke začína klesať. Čaputová stále patrí k najdôveryhodnejším politikom, ale v popularite je už zrejme za vrcholom a nemôže si dovoliť robiť veľké chyby.

Vetovanie rodinného balíčka by sa mohlo ukázať ako kľúčový politický omyl, ktorým by Zuzana Čaputová viac stratila, ako získala. Tí, ktorým by takýto jej krok bol sympatický, ju zrejme budú voliť tak či tak. Patria do tvrdého jadra jej voličov.

Veto by ju však mohlo stáť hlasy z mäkkého voličského obalu, ako aj sympatie významnej časti nerozhodnutých voličov. Pretože slogany o tom, že nechcela v ťažkých časoch dožičiť viac peňazí deťom, by počúvala v kampani denne a z každej strany.

Nielen od Igora Matoviča a OĽaNO, ale sociálnu kartu bude používať Smer a Hlas, hoci ich poslanci Matovičov balíček nepodporili. Táto kritika bude populistická aj emotívna a argument o čistote legislatívneho procesu na ňu nebude stačiť.

V tejto chvíli nevieme, ako bude konštelácia pred prezidentskými voľbami vyzerať, ale v paláci nemôžu podceňovať ani riziko, že to môže byť pre prezidentskú kampaň dôležitý moment.

Je pravdepodobné, že kruhy, ktoré majú k Zuzane Čaputovej blízko, budú svoj tlak na použitie prezidentského veta pri rodinnom balíčku ešte stupňovať. Pre hlavu štátu a jej poradcov to nebude úplne jednoduchá situácia.

Možno by v prezidentskej kancelárii urobili najlepšie, keby sa na niekoľko najbližších dní odpojili od internetu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.