Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. máj 2022, 21:33

Protiinflačný balík pomoci

Matovičov návrh prešiel. Prosím prezidentku, aby to nevetovala, vyhlásil

Matovičov návrh prešiel. Prosím prezidentku, aby to nevetovala, vyhlásil

Igor Matovič. Foto – Postoj

„Som hrdý, že sa k nám pridali aj ľudia, áno, aj z ĽSNS, aj zo strany Život – národná strana,“ povedal v záverečnom prejave pred hlasovaním minister financií.

Po dlhých týždňoch rokovaní, hádok a urážok medzi členmi koalície schválil parlament 1,2-miliardový balík pomoci rodinám v boji proti vysokej inflácii.

Za návrh ministra financií Igora Matoviča hlasovalo 83 zo 131 poslancov, 23 bolo proti a 25 sa zdržalo.

Návrh prešiel okrem hlasov zo strán OĽaNO, Sme rodina, Za ľudí aj s podporou poslancov ĽSNS a ľudí okolo poslanca Štefana Kuffu. 

Kompletný prehľad hlasovania.

„Som hrdý, že sa k nám pridali aj ľudia, áno, aj z ĽSNS, aj zo strany Život – národná strana,“ povedal v záverečnom prejave pred hlasovaním Matovič. „Nemuseli to urobiť, mohli nás a rodiny hodiť cez palubu, ale som hrdý, že sa ukázalo, kto za koho kope.“

Čo urobí prezidentka?

Proti sa postavila strana SaS, ktorá Matovičov nápad v posledných týždňoch ostro kritizovala a označovala za hazardovanie s verejnými financiami. Líder OĽaNO, naopak, vyhlasoval, že bojuje za rodiny, na ktoré bývalé vlády Smeru, „kašľali“.

Poslanci schválili návrh v skrátenom legislatívnom konaní, ktorý by sa mal využívať iba v mimoriadnych situáciách. Otázkou teraz ostáva, či z tohto dôvodu nezastaví zákon prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v minulosti zneužívanie zrýchleného legislatívneho konania kritizovala.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pred pár dňami povedala, že Matovičov balík pomoci môže skončiť na Ústavnom súde.

Inzercia

„Obávam sa, že prezidentka bude robiť v tejto veci nadprácu, návrh môže skončiť na Ústavnom súde a môže ho aj vetovať,“ vravel v parlamente Matovič. „Z tohto miesta ju chcem za tie rodiny prosiť, nech to nerobí.“

V uplynulých týždňoch bola situácia v koalícii natoľko napätá, že v médiách sa často opakovali aj scenáre o jej konci. Proti návrhu vystupovali liberáli zo SaS, ktorým sa nepáčilo, že Matovič do poslednej chvíle neukázal zdroje, odkiaľ chce financie pre rodiny zohnať. Kritizovali tiež, že balík je neadresný, peniaze dostanú aj bohaté rodiny a že opatrenie ohrozí fungovanie samospráv. Tie pre nesúhlas s Matovičovým návrhom vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

Čo v praxi znamená schválenie balíka pomoci?

Rodinám s deťmi by sa mali výrazne navýšiť príjmy. Balík totiž počíta so skokovým zvýšením prídavkov na dieťa, ako aj daňového bonusu, čo by mohli rodiny pocítiť už v júli. V júni dostanú jednorazový zvýšený prídavok na dieťa vo výške 100 eur.

Po novom by mali od januára 2023 dostať tiež príspevok 60 eur na voľnočasové aktivity pre deti.

V konečnom dôsledku by tak mali mať rodiny v priemere 200 eur mesačne na dieťa, i keď výsledná hodnota závisí od príjmov domácnosti. Rodina s dvomi deťmi vo veku sedem a deväť rokov si môže v najhoršom prípade polepšiť o 148 eur.

Oproti 52 eurám, ktoré dostáva dnes, by mohla dostať každý mesiac 200 eur. V prípade, že by bol hrubý príjem tejto rodiny viac ako 900 eur, od štátu by oproti dnešným 139 eurám dostala 400 eur.

Suma daňového bonusu sa upraví v závislosti od dosiahnutého veku dieťaťa. Ustanovia sa dve vekové hranice z pôvodných troch.
Daňový bonus na vyživované dieťa, ktoré nedovŕšilo 15 rokov veku, sa zvýši zo súčasných 43,60 (respektíve 47,14) eura na 70 eur a od januára 2023 na sumu 100 eur.
Daňový bonus na vyživované dieťa po dovŕšení 15 rokov veku (15 až 25 – ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom) sa zvýši zo súčasných 23,27 eura na 40 eur, pričom od januára 2023 vzrastie na sumu 50 eur.
Od júla tohto roka sa zvýši prídavok na dieťa na sumu 30 eur mesačne a od januára 2023 na 40 eur mesačne. 
Na voľnočasové aktivity dostanú deti od päť do 18 rokov každý mesiac 60 eur. Príspevok sa bude pripisovať na konto dieťaťa 12 mesiacov vopred. 

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 50 minútami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.