Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2022, 06:44

Vojna

Rusko tvrdí, že v Azovstale sa vzdalo takmer tisíc ukrajinských vojakov

Rusko tvrdí, že v Azovstale sa vzdalo takmer tisíc ukrajinských vojakov

Ukrajinskí vojaci evakuovaní z oceliarne. Foto – TASR/AP

Ukrajinská armáda podľa prezidenta Zelenského „odráža neustále útoky v tých oblastiach, kde sa Rusko snaží postúpiť“, pričom ako hlavné ciele ruskej armády spomenul Severodoneck a iné mestá v Donbase.

Dianie sme sledovali online:

22.07 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu podpísal dekréty, ktorými predĺžil stanné právo a všeobecnú mobilizáciu o ďalších 90 dní. Dekréty nadobudnú účinnosť 25. mája.

Dokumenty už boli predložené na schválenie ukrajinskému parlamentu, pričom ich musí odsúhlasiť aspoň polovica poslancov.

Zelenskyj prvýkrát vyhlásil stanné právo 24. februára po tom, čo Rusko napadlo Ukrajinu. Počiatočná doba jeho platnosti – 30 dní – bola odvtedy dvakrát predĺžená. Počas platnosti stanného práva nemôžu krajinu dočasne opustiť muži vo veku 18 až 60 rokov.

Zelenskyj vyhlásil v deň ruskej invázie aj všeobecnú mobilizáciu, ktorá má platnosť 90 dní a týka sa celej Ukrajiny. (tasr)


21.15 Vojaci ukrajinskej teritoriálnej obrany údajne vyhodili v okupovanom juhoukrajinskom meste Melitopol do vzduchu obrnený vlak, v ktorom sa nachádzali aj ruskí vojaci. V stredu to v príspevku na sociálnej sieti Facebook uviedla ukrajinská teritoriálna obrana.

V príspevku sa píše, že výbušné zariadenie explodovalo priamo pod vagónom, ktorý viezol vojakov. O rozsahu škôd sa v ňom neuvádzajú žiadne informácie.

Ruské ministerstvo obrany sa k tejto udalosti doposiaľ nevyjadrilo.

Juhoukrajinské mesto Melitopol, ktoré sa nachádza v Záporožskej oblasti, je už niekoľko týždňov okupované príslušníkmi ruskej armády. (sky news, tasr)


19.28 Takmer 1300 zabitých civilistov sa doteraz našlo v Kyjevskej oblasti od začiatku ruskej invázie na konci februára. Informuje o tom TASR na základe stredajšej správy britskej stanice BBC, ktorá sa odvoláva na agentúru Interfax-Ukrajina a tamojšiu políciu.

„Doteraz sme našli telá 1288 zabitých ľudí. Zdôrazňujem, že išlo o civilistov,“ uviedol náčelník polície Kyjevskej oblasti Andrij Niebytov, ktorého cituje agentúra Interfax-Ukrajina.

„Väčšina z nich bola zastrelená automatickými zbraňami,“ pokračoval policajný náčelník.

Ku koncu apríla hovorili ukrajinské úrady o približne tisícke nájdených zabitých civilistov v Kyjevskej oblasti. (tasr)


18.33 Proces s ruským vojakom bude pokračovať vo štvrtok. Pred súdom sa 21-ročný vojak Vadim Šišimarin priznal k spáchaniu vojnových zločinov.

Proces v stredu prerušili – do nasledujúceho dňa – z dôvodu veľkého náporu novinárov v súdnej miestnosti, informovala stanica CNN.

Seržant Šišimarin, ktorý bol príslušníkom ruského tankového práporu, čelil pred súdom obvineniam z vojnových zločinov a plánovanej vraždy v spojitosti so zabitím 62-ročného muža na severovýchode Ukrajiny. K tomuto činu došlo 28. februára. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest odňatia slobody, informovala ešte minulý týždeň stanica BBC. (tasr)


17.00 Európská komisia navrhla ďalšiu pomoc pre Ukrajinu, a to až do výšky deviatich miliárd eur pre tento rok. Jej cieľom je pomôcť ukrajinskej vláde vyrovnať sa so škodami, ktoré spôsobila ruská invázia.


15.28 Ruský vojak Vadim Šišimarin pred súdom v Kyjeve priznal vinu z vojnových zločinov na Ukrajine. Ide o prvý takýto proces s ruským vojakom od začiatku ruskej invázie do susednej krajiny.

Šišimarin čelil obvineniam z vojnových zločinov a plánovanej vraždy v spojitosti so zabitím 62-ročného muža na severovýchode Ukrajiny. Bol príslušníkom ruského tankového práporu. V prípade usvedčenia mu hrozí až doživotný trest odňatia slobody. 


15.06 Taliansko je ochotné poslať ďalšie zbrane Ukrajine, ale konečné rozhodnutie urobí Európska únia, vyhlásil taliansky premiér Mario Draghi. Niekoľko strán v Draghiho koaličnej vláde národnej jednoty je proti posielaniu ďalších zbraní Kyjevu.  

„Chceme pomáhať Ukrajine brániť sa,“ vyhlásil taliansky premiér. „Robili sme to v minulosti a budeme to robiť znova, keď bude treba. Európania stoja všetci za Ukrajinou, sme vernými členmi Únie,“ dodal Draghi.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicová strana Liga Severu, dva z najväčších politických subjektov v talianskom parlamente, sa postavili do čela odporu proti ďalším dodávkam zbraní Kyjevu a trvajú na tom, že každú novú zásielku musí schváliť parlament.

Líder M5S a expremiér Giuseppe Conte vyhlásil, že „Taliansko poslalo Kyjevu dosť zbraní“. Draghi v stredu na tlačovej konferencii s fínskou premiérkou Marinovou zároveň povedal, že Taliansko podporuje snahy Fínska a Švédska vstúpiť do Severoatlantickej aliancie (NATO). „Je to historická chvíľa pre Európu a Fínsko,“ uviedol.

„Žiadosť o vstup do NATO je jasnou odpoveďou na inváziu Ruska na Ukrajine a na hrozbu, ktorú Rusko predstavuje pre mier v Európe, pre našu kolektívnu bezpečnosť. Taliansko podporuje schválenie oficiálnej žiadosti Fínska a Švédska (o členstvo v NATO),“ doplnil premiér. (tasr)


13.32 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu vyhlásil, že Ukrajine „chýba vôľa“ na pokračovanie mierových rokovaní s Ruskom.

Inzercia

„Rokovania sa neposúvajú a musíme konštatovať, že ukrajinským vyjednávačom úplne chýba vôľa na pokračovanie tohto procesu,“ vyhlásil Peskov.

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v utorok uviedol, že mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou sú pozastavené, a obvinil Rusko zo „stereotypného zmýšľania“.

Hovorca Kremľa zároveň uviedol, že Rusko nemá informácie, čo sa týka ruského vojaka, ktorý sa v stredu na Ukrajine postaví pred súd pre obvinenie z vraždy neozbrojeného civilistu. Ide pritom o prvý súdny proces súvisiaci s vojnovými zločinmi od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu.

„Stále nemáme nijaké informácie. Naša schopnosť poskytnúť mu pomoc je vzhľadom na našu chýbajúcu diplomatickú misiu veľmi limitovaná,“ uviedol Peskov. Zároveň dodal, že mnohé takéto prípady, ktoré Ukrajina nahlásila, „sú jednoducho falošné a zinscenované“.

Príslušník tankovej jednotky Vadim Šišimarin sa má v stredu objaviť na súde na Ukrajine v súvislosti so smrťou 62-ročného muža na severovýchode Ukrajiny z 28. februára. Šišimarin pochádzajúci z mesta Irkutsk na Sibíri je obvinený z vojnových zločinov a úkladnej vraždy, pričom v prípade uznania viny mu hrozí až doživotie. (tasr)


10.31 Až 959 ukrajinských vojakov sa podľa ruského ministerstva obrany tento týždeň vzdalo v oceliarňach Azovstaľ v obliehanom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. 

„Za uplynulých 24 hodín sa vzdalo 694 militantov vrátane 29 zranených,“ uviedol ruský rezort obrany na pravidelnom brífingu ku konfliktu na Ukrajine.

„Od 16. mája sa dovedna vzdalo 959 militantov vrátane 80 zranených,“ spresnil podľa AP hovorca ruských ozbrojených síl generálmajor Igor Konašenkov.

Ukrajinské úrady najnovšie počty doposiaľ bezprostredne nepotvrdili. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom pravidelnom príhovore v noci na stredu oznámil, že príslušníci armády a spravodajských služieb Ukrajiny odštartovali operáciu zameranú na záchranu ukrajinských vojakov z Mariupola. (tasr)


08.25 Ruské jednotky pokračujú v raketových útokoch na vojenské ciele a civilistov po celej Ukrajine, oznámila ukrajinská armáda.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl spresnil, že v prístavnom meste Mariupol sú zvyšné ukrajinské jednotky nachádzajúce sa v oceliarniach Azovstaľ zablokované ruskými vojakmi.

Ruské sily útočia aj v Doneckej oblasti na východe a pokračujú v ostreľovaní pohraničných oblastí Černihivskej a Sumskej oblasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na stredu vo svojom pravidelnom príhovore oznámil, že príslušníci armády a spravodajských služieb Ukrajiny odštartovali operáciu zameranú na záchranu ukrajinských vojakov z Mariupola.

Z Azovstaľu evakuovali v pondelok viac ako 260 ukrajinských vojakov, uviedla v noci na utorok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Moskva však tvrdí, že títo bojovníci sa vzdali a teraz sú v zajatí. (tasr)


07.58 Západoukrajinské mesto Ľvov blízko hraníc s Poľskom je neustále terčom ruského raketového ostreľovania, citovali tamojšie médiá starostu tohto mesta Andrija Sadového. 

Vo Ľvove sa nachádza veľké množstvo medzinárodných organizácií a cieľom týchto útokov je zneistiť ich, povedal Sadovyj pre ukrajinskú televíziu. Rusko sa podľa neho nezameralo len na tamojšiu vojenskú infraštruktúru, ale prostredníctvom ostreľovania chce vyvolať neustále napätie.

„Keď však ľudia včas reagujú na letecký poplach a ukryjú sa v ochranných krytoch, potom to nie je nebezpečné,“ dodal Sadovyj.

Ľvovské Staré Mesto je zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO, pripomína DPA.

Ľudia videli rakety na periférii mesta a počuli veľmi silné explózie, uviedol Sadovyj. Ku škodám v samotnom Ľvove však podľa neho nedošlo. Obyvatelia však museli prakticky celú noc na utorok stráviť v krytoch, dodal.

V okolí mesta Javoriv vo Ľvovskej oblasti bola raketovou paľbou zasiahnutá časť železničnej infraštruktúry. Ľvovský starosta podľa agentúry DPA pripomenul, že toto všetko sa deje len niekoľko kilometrov od hraníc s členským štátom Európskej únie Poľskom. (tasr)


06.44 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil v utorok v noci vo svojom pravidelnom príhovore, že príslušníci armády a spravodajských služieb Ukrajiny odštartovali operáciu zameranú na záchranu ukrajinských vojakov z Mariupola. 

Zelenskyj zdôraznil, že na úspešný priebeh operácie sú potrebné „jemnosť a čas“. Dodal, že jeho vláda „udržiava maximálnu diplomatickú aktivitu v iných oblastiach, ktoré sú v záujme Ukrajiny“.

Ukrajinská armáda podľa prezidenta „odráža neustále útoky v tých oblastiach, kde sa Rusko snaží postúpiť“, pričom ako hlavné ciele ruskej armády spomenul Severodoneck a iné mestá v Donbase.

Z obliehaného oceliarskeho závodu Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol evakuovali v pondelok viac ako 260 ukrajinských vojakov, uviedla v noci na utorok námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Moskva však tvrdí, že títo bojovníci sa vzdali a teraz sú v zajatí.

Čo sa udialo v utorok 17. mája:

Dnes treba vedieť

teraz

Pri Trnave vznikol podvečer požiar, pri ktorom zhorelo nepokosené obilie na rozlohe 18 hektárov. Na mieste zasahovali profesionálni hasiči aj jednotky dobrovoľných hasičov z viacerých obcí v okolí Trnavy. (tasr)

pred 18 minútami
pred hodinou

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová rovnako ako jej krajanka Kristína Kučová neprešla cez 2. kolo dvojhry na turnaji vo Wimbledone. S Poľkou Magdalenou Frechovou prehrala 4:6, 4:6. Posledným slovenským želiezkom v singli tak zostal Alex Molčan. (tasr)

pred 3 hodinami

V obci Somotor v okrese Trebišov dnes namerali 38,8 stupňa Celzia, čím horúčavy prekonali júnový rekord z roku 2012. Vtedy namerali 38,2 stupňa Celzia v Slovenskom Grobe. Horúčavy však vrcholia až zajtra, teplota by mala vystúpiť najvyššie na Dolnom Zemplíne, s hodnotou okolo 39 stupňov Celzia. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovensko v tejto chvíli nepredpokladá navyšovanie počtu cudzích vojakov NATO na svojom území nad parlamentom schválený počet 3000, povedal po skončení summitu NATO v Madride minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho bude v lete na Slovensku 1600 až 1700 zahraničných vojakov NATO. (tasr)

pred 3 hodinami

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že medzi Ruskom a Západom sa spúšťa nová „železná opona“. Deklaroval, že Moskva už odteraz nebude veriť Washingtonu ani Bruselu. „Európska únia sa vonkoncom nezaujíma o pochopenie našich záujmov,“ vyhlásil. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.