Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. máj 2022, 06:10

Vojna na Ukrajine

Vojakov z Azovstaľu údajne previezli do obcí v Donecku ovládaných Ruskom

Vojakov z Azovstaľu údajne previezli do obcí v Donecku ovládaných Ruskom

Foto TASR/AP

Ruský vyšetrovací výbor zároveň avizoval, že plánuje v rámci vyšetrovania „zločinov ukrajinského režimu“ vypočuť týchto vojakov, z ktorých mnohí sú príslušníkmi ukrajinského pluku Azov.

Sledujeme online:

22.27 Úrady v dvoch ruských pohraničných oblastiach v utorok hlásili ostreľovanie z ukrajinského územia.

Pri útoku na dedinu Bezymeno v Belgorodskej oblasti sa ľahko zranila jedna osoba, uviedol miestny gubernátor Viačeslav Gladkov, citovaný agentúrou TASS.

Gubernátor Kurskej oblasti Roman Starovojt informoval, že ostreľovaný bol hraničný priechod v Tetkine. Podľa prvotných zistení pri tomto útoku nikto neutrpel zranenia. Tento hraničný priechod bol terčom útoku už štvrtýkrát od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu, dodal Starovojt. (dpa, tasr)


21.38 Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorkovom telefonáte prisľúbil svojmu ukrajinskému náprotivkovi Volodymyrovi Zelenskému dodávku ďalších zbraní v najbližších dňoch. 

Macron potvrdil, že dodávky zbraní z Francúzska budú „pokračovať a zintenzívňovať sa v najbližších dňoch a týždňoch, rovnako ako dodávky humanitárnej pomoci“, napísal v stanovisku Elyzejský palác.

Francúzsky prezident svojmu ukrajinského kolegovi taktiež povedal, že ukrajinskú žiadosť o členstvo v EÚ preskúma Európska rada na svojom júnovom zasadnutí. Do úvahy podľa Macrona zoberie názor Európskej komisie a bude sa riadiť „duchom vyjadreným na summite vo Versailles všetkými členskými štátmi, ktoré vyhlásili, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny“.

Predstavitelia hovorili aj o „evakuácii“ vojakov z komplexu oceliarní Azovstaľ i o možných spôsoboch vývozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov, od ktorých závisí mnoho krajín. (tasr)


21.19 Sedem autobusov s ukrajinskými vojakmi, ktorí niekoľko týždňov odolávali útokom ruských síl v oceliarňach Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol, údajne dorazilo do obce Olenivka, ktorá leží neďaleko mesta Doneck v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny a ovláda ju Rusko.

S odvolaním sa na vyjadrenie svedka o tom informuje agentúra Reuters. Ruský vyšetrovací výbor zároveň avizoval, že plánuje v rámci vyšetrovania „zločinov ukrajinského režimu“ vypočuť týchto vojakov, z ktorých mnohí sú príslušníkmi ukrajinského pluku Azov, približuje Reuters, citujúc zo správy ruskej agentúry TASS.

Stovky bojovníkov pluku Azov strávili v podzemí Rusmi obliehaných a bombardovaných oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol dlhé týždne. Celkovo vyše 260 z nich v noci z pondelka na utorok ruskí vojaci odviezli autobusmi na územie ovládané proruskými separatistami.

Stanica BBC uvádza, že okrem Olenivky ich odviezli aj do mesta Novoazovsk, ležiaceho taktiež v Doneckej oblasti a ovládaného Ruskom.

Moskva tvrdí, že títo bojovníci Azovu sa vzdali a teraz sú v zajatí – ukrajinské vedenie zas nazvalo ich prevoz do samozvanej Doneckej ľudovej republiky „evakuáciou“.

Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že pracuje na evakuácii zvyšných vojakov z Azovstaľu. Podľa agentúry Reuters tým Kyjev prakticky odovzdal kontrolu nad týmto prístavným mestom Moskve.

Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová neskôr povedala, že Kyjev pozná počet ukrajinských vojakov, ktorí sa ešte nachádzajú v Azovstali. Túto informáciu však označila za „citlivú“ a odmietla uviesť bližšie podrobnosti. Prisľúbila, že viac povie po „skončení záchrannej operácie“. (tasr)


20.45 Rusko môže čoskoro prerušiť dodávky plynu do Fínska, ktoré odmieta platiť ruskému štátnemu monopolu Gazprom v rubľoch.

Fínska štátna spoločnosť Gasum informovala, že spor o platby s Gazprom Export predloží na arbitráž. Tento krok by mohol ešte viac rozhnevať susedné Rusko, keďže Helsinki sa v stredu (18. 5.) pripravujú na predloženie oficiálnej žiadosti o členstvo v NATO.

„Spoločnosť Gasum sa domnieva, že existuje zvýšené riziko zastavenia dodávok zemného plynu a následného ukončenia dovozu zemného plynu z Ruska do Fínska,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Cez víkend Rusko zastavilo dodávky elektriny do Fínska pre problémy s platbami, keďže sankcie, ktoré uvalili západné štáty na Moskvu za inváziu na Ukrajinu, viedli k vylúčeniu významných ruských bánk z medzibankového platobného systému SWIFT. (afp, tasr)


19.25 Ruské ministerstvo spravodlivosti požiadalo ruský najvyšší súd, aby označil ukrajinský pluk Azov za teroristickú organizáciu.

Príslušný súdny proces sa má začať 26. mája. Stovky bojovníkov pluku Azov strávili v podzemí Rusmi obliehaných a bombardovaných oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol dlhé týždne a nakoniec ich odtiaľ v noci z pondelka na utorok ruskí vojaci odviezli autobusmi na územie ovládané proruskými separatistami. Moskva tvrdí, že bojovníci Azovu sa vzdali a teraz sú v zajatí – ukrajinské vedenie zas nazvalo ich prevoz do samozvanej Doneckej ľudovej republiky „evakuáciou“.

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v utorok povedal, že ukrajinskí bojovníci z pluku Azov by nemali byť vymieňaní za ruských vojakov.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov predtým odmietol komentovať, či by sa so zajatými členmi Azovu malo zaobchádzať ako s vojnovými zajatcami alebo ako s vojnovými zločincami. (tasr)


18.36 Taliansky energetický gigant Eni oznámil, že si otvára v ruskej Gazprom Bank účty v eurách a rubľoch, aby mohol zaplatiť za ruský plyn a splnil požiadavky Moskvy. 

Zatiaľ nie je jasné, či nebude krok Eni v rozpore so sankciami Európskej únie, hoci podľa talianskeho koncernu s nimi „nie je nezlučiteľný“. V starostlivo formulovanom vyhlásení Eni uviedol, že otvorenie dvoch účtov v Gazprom Bank má „preventívny základ, keďže termíny na zaplatenie dodávok plynu vypršia v najbližších dňoch“.

Moskva požaduje, aby klienti z „nepriateľských krajín“ vrátane členských štátov EÚ platili za plyn v rubľoch, čo je spôsob, ako obísť západné finančné sankcie voči ruskej centrálnej banke. Podľa Eni sú jeho kroky „v súlade so súčasným medzinárodným sankčným rámcom“ a talianske úrady boli o nich informované.

„K dnešnému dňu Gazprom Export a príslušné ruské federálne orgány potvrdili, že fakturácia a platby sa budú naďalej uskutočňovať v eurách, v mene uvedenej v dodávateľských zmluvách,“ informovala spoločnosť Eni. (afp, tasr)


17.19 Osem ľudí prišlo o život a 12 utrpelo zranenia pri nálete ruských síl na obec Desna v Černihivskej oblasti ležiacej na severe Ukrajiny, v ktorej sa nachádza vojenská základňa

V dedine Desna, ktorá leží zhruba 70 kilometrov severne od ukrajinskej metropoly Kyjev, sa nachádza veľké vojenské výcvikové stredisko. K útoku došlo niekoľko týždňov po tom, čo Rusko stiahlo svoje jednotky z tejto oblasti a ohlásilo, že svoje vojenské úsilie zameria na Donbas na východe Ukrajiny.

Gubernátor Černihivskej oblasti Viačeslav Čaus však v utorok upozornil, že „vojna sa ešte neskončila“. „Vojna neopustila náš región. Neopustila naše mestá,“ varoval. Obyvateľov vyzval, aby boli opatrní a neignorovali sirény ohlasujúce možné letecké útoky.

Stanica BBC píše, že najmenej päť ľudí utrpelo v utorok zranenia v dôsledku útokov ruských síl v meste Ochtyrka v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

Gubernátor Sumskej oblasti Dmytro Žyvyckyj na on-line platforme Telegram uviedol, že ostreľovanie z ruského územia trvá od utorňajšieho rána. Útoky podľa neho poškodili viacero budov vrátane škôlky a kostola.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že rakety ruských síl „zničili nepriateľské zálohy“, ktoré dokončovali cvičenia vo výcvikových strediskách v okolí mesta Ochtyrka. (afp, tasr)


16.25 Mierové rokovania medzi Kyjevom a Moskvou sú pozastavené, tvrdí poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

Rusko obvinil zo „stereotypného zmýšľania“. Od marcového stretnutia delegácií Ukrajiny a Ruska v Istanbule nenastali „žiadne významné zmeny, žiaden pokrok“. „Objektívne povedané, proces rokovaní je pozastavený,“ povedal Podoľak novinárom.

Rusko podľa neho nerozumie procesom v súčasnom svete a svojej negatívnej úlohe. Moskva nechápe, že vojna na Ukrajine „už neprebieha podľa jej pravidiel, jej plánov a jej harmonogramu“. Podoľak tiež poukázal na to, že odpor zo strany Ukrajiny narastá a „Rusko v žiadnom prípade nedosiahne svoje ciele“.

Podoľak takisto odmietol akékoľvek územné ústupky voči Rusku. „Vojna sa neskončí, ak sa vzdáme niektorých našich území. Pre Ukrajinu je to neprijateľné a neakceptovala by to ani ukrajinská spoločnosť,“ zdôraznil.

Narážajúc na Minské dohovory týkajúce sa urovnania konfliktu na východnej Ukrajine, dodal, že dohodu „Minsk 2“ prezident Volodymyr Zelenskyj nepodpíše, pretože by išlo o „odklad vojny“, ktorá by mohla vypuknúť o rok či dva a bola by ešte ničivejšia.

Politická elita v Rusku sa podľa Podoľaka obáva povedať pravdu a namiesto toho sa rozhodla „pokračovať v rokovaniach ako súčasť svojej propagandy“ adresovanej len domácemu obyvateľstvu. „Podľa môjho názoru je to strategickým cieľom Rusov: všetko alebo nič.“

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko predtým v utorok novinárom v Nižnom Novgorode takisto potvrdil, že medzi Ruskom a Ukrajinou neprebiehajú aktuálne nijaké rozhovory o ukončení vojny, napísala ruská agentúra Interfax. „Nie, rokovania nepokračujú. Ukrajina sa prakticky stiahla z rokovacieho procesu,“ vyhlásil. (tasr)


13.58 Západní vojenskí predstavitelia tvrdia, že Putin stále úzko spolupracuje s náčelníkom generálneho štábu ruskej armády Valerijom Gerasimovom, aj keď ukrajinskí predstavitelia minulý týždeň tvrdili, že Gerasimov bol odsunutý na vedľajšiu koľaj.

„Myslíme si, že Putin a Gerasimov sú zapojení do taktického rozhodovania na úrovni, ktorú by sme obvykle očakávali od plukovníka alebo brigádneho generála,“ uviedol vojenský zdroj s odkazom na prebiehajúcu vojnu.


13.50 Medzi obeťami, ktoré boli doteraz objavené v masových hroboch na Ukrajine, slovenský rezort diplomacie neeviduje žiadnych slovenských občanov. Potvrdil minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

„Viem potvrdiť, že zatiaľ nemáme žiadne indície, či už zo Slovenska, alebo Ukrajiny, že by medzi obeťami, ktoré boli doteraz objavené v masových hroboch, ktoré sa na dennej báze objavujú na území Ukrajiny, bol slovenský občan,“ uviedol Korčok. (tasr)


13.17 Kremeľ plánuje založiť detské hnutie na 100. výročie pionierskej organizácie. Ruské deti čoskoro nebudú môcť tvrdiť, že sa nudia, napísala v utorok na svojom webe americká televízia CNN.

Plán je taký, že vo štvrtok má byť schválený zákon, ktorý umožní založenie novej organizácie pre deti, uvádza ruský spravodajský web RBK (RosBiznesKonsalting, rbc.ru). Podľa správ ďalších médií bude členstvo dobrovoľné.

Inzercia

Štvrtkové schválenie zákona bude symbolické, pričom sa blíži aj 100. výročie vzniku organizácie Mladí pionieri, premenovanej po smrti diktátora a zakladateľa Sovietskeho zväzu v roku 1924 na Všezväzovú pioniersku organizáciu V. I. Lenina. Bola to komunisticky orientovaná obdoba skautského hnutia.

Do 70. rokov 20. storočia sa organizácia rozrástla a jej členmi bolo 25 miliónov detí, ktoré všetky mohli tráviť čas v sieti pionierskych domov, rekreačných stredísk a táborov po celom území Sovietskeho zväzu (ZSSR), uvádza CNN.

Pionierska organizácia bola po rozpade Sovietskeho zväzu zrušená a dokonca určitý čas zakázaná. Odvtedy bolo aj niekoľko nesmelých pokusov o jej oživenie. Nové oživenie organizujú Kremeľ, ministerstvo školstva a federálny úrad pre ruskú mládež. Putin tento nápad predstavil už v apríli počas stretnutia s deťmi

Je tiež možné, že súčasťou novej organizácie bude aj Junarmija, Národné hnutie mladých armádnych kadetov, ktorej zakladateľom je ruský minister obrany Sergej Šojgu. Členov okrem iného učia aj v útlom veku bojovať.

Návrh sa stretol s určitým výsmechom členov ruskej opozície, ktorá poznamenala, že Rusko má väčšie problémy než chýbajúcu mládežnícku či detskú organizáciu – problémy spôsobené predovšetkým prebiehajúcou inváziou Ruska na Ukrajine. (tasr)


13.05 Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že viac než 250 ukrajinských bojovníkov, ktorí sa skrývali v oceliarňach Azovstaľ v meste Mariupol, sa vzdalo. Informáciu nebolo možné nezávisle overiť.

„Za uplynulých 24 hodín zložilo zbrane a vzdalo sa 265 militantov vrátane 51 vážne zranených,“ uviedlo ministerstvo krátko po tom, ako rovnakú informáciu zverejnili proruskí separatisti z takzvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR).

Ruský silový rezort dodal, že 51 ťažko zranených bolo prevezených do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa sa nachádza na území samozvanej DĽR.

Ukrajinská armáda v utorok oznámila, že pracuje na evakuácii všetkých zostávajúcich vojakov z ich poslednej bašty v obliehanom prístavnom meste Mariupol. Podľa Reuters tým Kyjev prakticky odovzdal kontrolu nad týmto prístavným mestom Moskve. (tasr)


12.12 Vstup Fínska a Švédska do NATO nebude veľkou zmenou, keďže obe severské krajiny sa už dlhodobo zúčastňujú na vojenských cvičeniach Severoatlantickej aliancie, vyhlásil Lavrov.

„NATO pri plánovaní svojho vojenského postupu na východ berie do úvahy aj ich územie. Takže v tomto zmysle zrejme žiadna zmena nenastane. Uvidíme, ako Severoatlantická aliancia využije ich územie v praxi,“ dodal šéf ruskej diplomacie.

Vladimir Putin v pondelok vyhlásil, že vstup oboch severských krajín do NATO nebude pre Rusko hrozbou, ale vojenské rozšírenie územia (Aliancie) bude „určite príčinou našej reakcie“. Švédsko podpísalo oficiálnu žiadosť o členstvo v NATO v utorok. (tasr)


11.22 Volodymyr Zelenskij uviedol, že telefonoval s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Hovoril s ním o vývoji bojov, ako aj o možnosti zvýšenia tlaku na Moskvu prostredníctvom ďalších sankcií.

„S kancelárom (Scholzom) sme diskutovali o situácii na frontovej línii, o ďalšom tlaku voči Rusku, o sprísnení sankcií a o vyhliadkach na mier. Oceňujeme nemeckú podporu, vrátane vojenskej. Počítame s ďalšou pomocou Nemecka na ceste Ukrajiny k plnému členstvu v EÚ,“ napísal ukrajinský prezident na Twitteri.

Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit ešte v pondelok pre agentúru DPA uviedol, že Scholz chce pokračovať v snahe stať sa sprostredkovateľom v rokovaniach o ukončení ruskej invázie na Ukrajinu. Spolkový kancelár chce z tohto dôvodu byť v kontakte aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. (tasr)


10.50 Ruské ozbrojené sily vo vojne proti Ukrajine stavajú na „bezhlavú delostreleckú paľbu“, vyplýva z poznatkov britských tajných služieb. Moskva má len obmedzené možnosti získavania cieľov a vyhýba sa riziku nasadiť bojové lietadlá nad územiami ovládanými Ukrajinou, uviedlo v utorok britské ministerstvo obrany. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

„V nasledujúcich týždňoch sa bude Rusko pravdepodobne opäť spoliehať na masívne delostrelecké útoky, keď sa pokúsi o zosilnenie svojej ofenzívy v Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení britského rezortu obrany, ktorý sa odvoláva na tamojšie tajné služby.

Počas neúspešných útokov ruských jednotiek na ukrajinskú metropolu Kyjev bolo v severoukajinskej Černihivskej oblasti zničených zhruba 3 500 budov, pričom približne 80 percent z nich tvorili civilné objekty, dodáva ministerstvo v Londýne.

„Rozsah týchto škôd potvrdzuje pripravenosť Ruska nasadiť delostrelectvo proti obytným oblastiam“ a na proporcionalitu bude pritom stavať len minimálne, uvádza sa podľa DPA vo vyhlásení britského rezortu obrany. (tasr)


9.40 Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála. Informoval o tom britský denník The Guardian. (tasr)


9.13 Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska celkovo už 3 416 000 ľudí. Na územie Slovenskej republiky prišlo od vypuknutia vojny 430 677 utečencov. (tasr)


8.38 Pri Kyjeve našli v jednom z hrobov zastreleného Čecha. Objavili dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.

Podľa polície Kyjevskej oblasti ide o vodiča kamióna, ktorý pôsobil na Ukrajine ako dobrovoľník. „Dvaja ľudia boli zabití ranou do hlavy, jeden človek (ranou) do brucha,“ uviedol náčelník polície Kyjevskej oblasti Andrij Nebytov. Zvyšné dve osoby zatiaľ neboli identifikované, ale mali na sebe civilné oblečenie, dodal náčelník.

Český dobrovoľník bol pri Makarive pokladaný za nezvestného od začiatku marca. V máji to uviedli reportéri českého servera Voxpot Magdaléna Slámová a Vojtěch Boháč, ktorých na začiatku marca na Ukrajine ostreľovali vo vozidle pri Makarive.

Po zverejnení reportáže sa s novinármi skontaktovala pani Simona, podľa ktorej sa v rovnakom čase na podobnom mieste mal pohybovať jej manžel Tomáš, vodič kamióna. Chcel pomáhať s odvozom ľudí do bezpečia, od 2. marca sa mu však už nedalo dovolať, približujú Novinky.cz.

České ministerstvo zahraničných vecí na začiatku mája informovalo, že na Ukrajine je nezvestný český občan.

Podľa ukrajinskej polície sa hroby nachádzali na oboch stranách cesty. Makariv na začiatku vojny obsadili ruské jednotky,  ktoré sa pokúšali ovládnuť metropolu Kyjev. V tejto oblasti prebiehali tvrdé boje a okupanti zabíjali civilistov, čo sa najviac ukázalo v Buči, kde sa našiel hromadný hrob, pripomínajú Novinky.cz. (tasr)


7.10 Vojenská základňa na západe Ukrajiny bola opäť terčom útoku. Od hraníc s Poľskom je vzdialená približne 15 kilometrov.

S odvolaním sa na šéfa Ľvovskej oblastnej vojenskej správy Maxyma Kozyckého o tom informovala americká spravodajská televízia CNN. Podľa Kozyckého ruské jednotky útočili na vojenskú infraštruktúru v okrese Javoriv. Bližšie podrobnosti zatiaľ neuviedol, uviedla agentúra AP.

CNN pripomenula, že vojenský objekt Javoriv na západe Ukrajiny bol od začiatku vojny terčom ruských útokov najmenej trikrát. Pri prvom útoku – 13. marca – zahynulo viac ako 30 ľudí. (cnn, tasr)


6.44 Ľvov čelil doteraz najväčšiemu útoku od začiatku vojny, odkázal starosta Ľvova Andrij Sadovyj. Neskôr uviedol, že nateraz nemá potvrdené informácie o tom, že by Ľvov zasiahla niektorá z rakiet. Vyslovil predpoklad, že rakety boli zneškodnené protivzdušnou obranou.

CNN informovala, že v utorok krátko po polnoci miestneho času očití svedkovia hlásili silné výbuchy aj v meste Ľvov a priľahlej oblasti na západe Ukrajiny. (cnn prima news, tasr)


5.25 Podľa bieloruského prezidenta chce západ predĺženie konfliktu na Ukrajine v snahe oslabiť Rusko. Alexandr Lukašenko zároveň dodal, že k súčasným „pekelným sankciám“ voči jeho krajine a Rusku nemuselo dôjsť, ak by členovia postsoviestkych republík vystupovali jednotne.

„Ak nevytvoríme jednotný front, Západ bude kolektívne stupňovať tlak na postsovietsky priestor,“ povedal Lukašenko.


3.50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na utorok potvrdil, že ukrajinské ozbrojené zložky spustili operáciu na záchranu obrancov mesta Mariupol, a avizoval, že táto akcia bude pokračovať. Cieľom je ich návrat domov.

„Vďaka činnosti ukrajinskej armády, ozbrojených síl Ukrajiny, rozviedky, vyjednávacieho tímu, Medzinárodného výboru Červeného kríža a OSN svitla nádej, že sa nám podarí zachrániť životy našich chlapcov,“ zdôraznil Zelenskyj podľa CNN.

Potvrdil, že sú medzi nimi aj ťažko zranení, pričom ubezpečil, že sa im poskytuje zdravotná pomoc. Dodal: „Chcem zdôrazniť, že Ukrajina potrebuje ukrajinských hrdinov živých. To je naša zásada.“

Informoval tiež, že „sa pracuje na tom, aby sa chlapci vrátili domov“. Poznamenal, že „táto práca si vyžaduje delikátnosť. A čas“. (tasr)


1.20 Z Azovstaľu v Mariupole evakuovali v pondelok viac ako 260 ukrajinských vojakov, uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová. Operáciu na záchranu obrancov Mariupola zablokovaných na území oceliarní spoločne začali ukrajinské ministerstvo obrany, Ozbrojené sily Ukrajiny, Národná garda a pohraničná služba.

Uviedla, že do zdravotníckeho zariadenia v meste Novoazovsk, ktoré sa sa nachádza na území proruskej separatistickej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), bolo evakuovaných 53 ťažko zranených. Ďalších 211 osôb bolo vyvezených cez humanitárny koridor do mesta Olenivka, dodala Maľarová. Ich návrat domov sa uskutoční prostredníctvom ich výmeny s ruskou stranou, spresnila. (tasr)


Čo sa udialo v pondelok 16. mája:

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Inflácia v eurozóne zrýchlila v júni na nový rekord a dosiahla 8,6 percenta. Pod túto hodnotu sa podpísal najmä ďalší rast cien energií. Vo svojom rýchlom odhade to v piatok uviedol štatistický úrad Európskej únie Eurostat. (tasr)

pred 2 hodinami

Od prvého júla funguje Národný inštitút vzdelávania a mládeže, ktorý vznikol zlúčením 5 organizácií. Jeho cieľom je lepšia dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom, skvalitnenie ponuky vzdelávania či posilnenie odbornosti pre modernejšie školstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.