Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zdravotníctvo Spoločnosť
11. máj 2022

Výstavba nemocníc

Lengvarský chce postaviť štyri nemocnice, no možno nepostaví nič

Peniaze z Plánu obnovy sú ohrozené a pre nepripravenosť projektov môžu skončiť v iných rezortoch.

Lengvarský chce postaviť štyri nemocnice, no možno nepostaví nič

Vladimír Lengvarský. Foto – TASR/Martin Baumann

Miliarda eur z Plánu obnovy, ktorá má ísť na výstavbu nových nemocníc a rekonštrukciu tých starých, je ohrozená. Dôvodom sú nepripravené nemocničné projekty, ktorých výzvu ministerstvo oddialilo z apríla na september, pritom investičný plán má ministerstvo Bruselu odovzdať do konca júna.

Slovensko by z Plánu obnovy malo postaviť 870 kompletne vybavených lôžok v rámci nových nemocníc, 1035 lôžok do fázy „hrubej stavby“ a 495 lôžok by malo zrekonštruovať. A to všetko musí stihnúť do polovice roka 2026. Pritom nie sú hotové projekty nových nemocníc, a známe nie je ani to, kde by mali stáť.

Samotnú optimalizáciu siete nemocníc, reformu nemocničnej starostlivosti, s ktorou sú európske peniaze previazané a súvisí s tým, ktorá nemocnica bude koncová, má dokonca ministerstvo zverejniť až po komunálnych voľbách koncom roka 2022. Teda až po tom, čo rozhodne, ktoré nemocnice z Plánu obnovy postaví a ktoré zrekonštruuje, ak vôbec.

Národná implementačná a koordinačná agentúra na Úrade vlády, ktorá rieši napĺňanie míľnikov Plánu obnovy vo vzťahu k rezortu zdravotníctva, zaviedla už nad ministerstvom zdravotníctva zvýšený dohľad. „Cieľom je zabezpečiť, aby vykonávateľ prijal a splnil opatrenia, ktorými sa zabezpečí náprava, teda riešenie vzniknutých problémov pri implementácii investície alebo reformy,“ uviedla pre Postoj vedúca komunikačného oddelenia sekcie Plánu obnovy Barbora Belovická.

Šéfka Plánu obnovy Lívia Vašáková pred pár dňami pre denník Pravda povedala, že pri výstavbe nemocníc sme v časovej tiesni a je potrebné prijať rozhodnutie, ako aj zefektívniť proces prípravy na rezorte zdravotníctva. Hovorí, že pri tejto téme už nasadili krízové riadenie.

Zo strany ministra financií Igora Matoviča padajú na adresu ministra zdravotníctva a nominanta hnutia OĽaNO slová o jeho výmene. Matovič ešte minulý týždeň vyhlásil, že premiérovi párkrát naznačil, aby Lengvarského z funkcie odvolal. Opatrná kritika na pomalé tempo ministra prišla už aj od premiéra.

Neskôr Heger dodal, že od rezortu očakáva výsledky. „Na rezort zdravotníctva sú v najbližšom období naviazané významné investície, o ktoré si nemôžeme dovoliť ako krajina prísť.“ Podľa viacerých už však neexistuje šanca, aby štát stihol splniť sľuby voči EÚ.

Lengvarský verí, že výstavbu stíha, iní pochybujú

Minister zdravotníctva po kritike minulý štvrtok oznámil, že požiada o zvolanie koaličnej rady v súvislosti s výstavbou nemocníc z Plánu obnovy. Takáto koaličná rada sa však neuskutočnila a problém sa neriešil ani na pondelkovej koaličnej rade.

Riešenia, ktoré Lengvarský plánuje predložiť, sa podľa neho dajú zrealizovať do konca roka 2026, s čím počíta Plán obnovy. Avizuje výstavbu štyroch až piatich nemocníc. Konkrétne projekty zatiaľ nepredstavil. Otázka výstavby sa vraj vyrieši veľmi skoro.

Vedúca tímu prípravy novej nemocnice v Martine Martina Antošová pred časom v rozhovore pre Denník N povedala, že ak sa vláda nerozhýbe, nové nemocnice z Plánu obnovy nestihneme postaviť. Jej slová potvrdzuje aj exminister zdravotníctva Marek Krajčí, ktorý sa kvôli výstavbe nemocníc zúčastňuje na stretnutiach na Úrade vlády.

„Ak sa teraz nerozhodne, žiadna nemocnica stáť nebude. Projekty mali byť už na stole, ale, žiaľ, neboli. Takže dnes je situácia taká, že sa veľmi intenzívne hľadajú projekty na lokality, aby sa stihlo postaviť aspoň niečo,“ povedal pre Postoj.

Ak rozhodnutie nepríde v priebehu nasledujúcich týždňov, exminister pripúšťa, že bruselské peniaze určené pre zdravotníctvo sa jednoducho preklopia do lepšie pripravených projektov v iných rezortoch.

Slovensko má na vyčerpanie peňazí už len 4,5 roka. Pre ilustráciu, finančná skupina Penta má dostavať nemocnicu Bory za sedem rokov.

Šéf Najvyššieho kontrolného úradu Karol Mitrík pre Hospodárske noviny vyjadril obavu, že sa projekty nestihnú zrealizovať. „Na Rázsochy nemáme projektovú dokumentáciu a prvé peniaze nabiehajú. Máme na to 4,5 roka, aby sme vyčerpali celý objem zdrojov. Keby výstavba samotnej nemocnice bola len dva roky, tak to už sme na koncovom termíne,“ dodal s tým, že odkúpiť nemocnicu Bory od Penty by už bolo „možno lepšie riešenie.“

A ako možnosť to nevylučuje ani exminister Krajčí, hoci sám podobné rozhodnutie nepokladá za šťastné a označil ho za bizarné. V pozadí sa podľa jeho slov dejú procesy, o ktorých sa veľa nehovorí, ale nasvedčujú, že existoval úmysel naliať peniaze práve týmto smerom.

Kým Antošová tvrdí, že celý proces stojí na ministrovi financií Igorovi Matovičovi a exministrovi zdravotníctva, Krajčí to odmieta.

Inzercia

Hovorí, že problém okolo výstavby nemocníc nastal už v marci 2021, keď mala urýchlene vzniknúť Zdravotnícka implementačná agentúra (ZIA), ktorá mala pomôcť pripraviť projekty zadefinované v Pláne obnovy. Ale agentúra vznikla až v októbri 2021 a minulý rok už podľa jeho slov neurobila nič.

Keďže projekty nie sú doteraz dostatočne pripravené, Krajčí hovorí o možnej kúpe projektu nemocnice, ktorý mohlo Slovensko po úprave postaviť. V tomto smere má premiérovi Eduardovi Hegerovi radiť Krajčího poslanecká asistentka Helena Hlubocká. Úrad vlády a ZIA tiež nadviazali spoluprácu s Fakultou architektúry STU, ktorá by takýto projekt mala adaptovať na slovenské podmienky.

Ministerstvo zdravotníctva na otázky, ktoré sa týkali prípravy projektov nových štátnych nemocníc, neodpovedalo.

Nemocnica v Martine zrejme nebude

Kým v minulosti sa spomínal projekt martinskej nemocnice za 400 miliónov eur ako práve ten, ktorý má k výstavbe najbližšie, dnes to tak byť už nemusí. Pritom s určitosťou o jej výstavbe ešte na konci februára hovoril aj minister zdravotníctva Lengvarský.

Podľa jeho predchodcu Krajčího je zrejme stavba nemocnice už nestihnuteľná do kompletného štádia, pretože má mnoho nedostatkov. „Pokiaľ by sme nemocnicu iba rozostavali, štát by prišiel o financie, pretože by si ich nestihol vyfakturovať a granty z plánu obnovy by mu prepadli.“

Výstavbu Nemocnice svätého Martina, ktorej základný kameň požehnal v Šaštíne pápež František, pritom už odobril aj Útvar hodnoty za peniaze. Ale len pod podmienkou optimalizácie nákladov, teda zmenšenia rozlohy nemocnice a zníženia počtu parkovacích miest.

Projekt má však polročný sklz. Aj ÚHP hovorí, že ak má byť nemocnica zaplatená z Plánu obnovy, musí byť skolaudovaná v prvej polovici roka 2026, nie až koncom roka, ako je pôvodne plánované.

Výstavba martinskej univerzitnej nemocnice je podobne ako nemocnica Rázsochy v programovom vyhlásení vlády. Do hry podľa Krajčího ešte prichádzajú aj iné alternatívy, keďže viaceré štátne nemocnice ako Košice, Banská Bystrica, Prešov, Trnava či Žilina majú pozemky, na ktorých môžu stavať.

Riešením môže byť kúpa projektov Penty

V hnutí OĽaNO, ktoré nominovalo ministra zdravotníctva, panuje veľké podozrenie, že nečinnosť ministerstva pri príprave projektov na stavbu nemocníc mohla byť cielená s tým, aby sa nakoniec kúpili projekty skupiny Penta. Napríklad v prípade replikovania projektu nemocnice Michalovce, ktorá patrí pod sieť nemocníc Sveta zdravia.

„Kúpme jeden projekt, napríklad typu michalovskej nemocnice, vyberieme nemocnice, ktoré zostanú v sieti, a povieme primátorom, nech všetko pripravia, nachystajú si pozemky. Potom im dodáme projekt a postaví sa nemocnica,“ povedal v rozhovore pre Postoj ešte v júli 2021 minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Minister tiež nikdy nevylúčil, že by štát nemocnicu Bory od Penty nekúpil. Pamätným je jeho výrok, „Rázsochy stáť budú alebo nebudú“.

Teraz sa podľa exministra Krajčího potvrdzuje, že štát nie je na Plán obnovy pripravený, čo nahráva tým, ktorí pripravení sú. Stačilo podľa neho len štát nepripraviť a následne povedať: „Aby sme o peniaze neprišli, jedinou alternatívou je minúť ich na to, čo ponúkajú súkromníci.“

I keď ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že o tom, ktoré nemocnice budú financované z Plánu obnovy a odolnosti sa ešte nerozhodlo, nečinnosť a predlžovanie rozhodovania nahráva tomu, že štát možno nebude mať na výber, ako odkúpiť projekty súkromných finančných skupín.

Ak teda nechce investovať peniaze len do rekonštrukcií, prípadne miesto nemocníc do zateplenia rodinných domov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.