Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. apríl 2022, 17:22

Zmena pohlavia

Lengvarský usmernenie zruší, ubezpečil Záborskú premiér Heger

Lengvarský usmernenie zruší, ubezpečil Záborskú premiér Heger

Anna Záborská. Foto – TASR

„Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať ,matrikového‘ muža ako matku dieťaťa,“ vraví poslanec KÚ Richard Vašečka.

Ministerstvo zdravotníctva má zrušiť svoje odborné usmernenie týkajúce sa zmeny pohlavia. Žiadajú to poslanci parlamentu z klubu OĽaNO Anna Záborská a Richard Vašečka z mimoparlamentnej Kresťanskej únie. Premiér Eduard Heger ich podľa Záborskej ubezpečil, že usmernenie minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský urýchlene zruší.

„Je to jediná cesta, ak chceme zachovať význam pojmov muža, ženy a rodiny tak, ako ich určuje ústava a zákon o rodine,“ povedala Záborská, ktorá je aj splnomocnenkyňou vlády pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia.

Zrušenie usmernenia považuje za jedinú cestu, ak sa má zachovať význam pojmov muž, žena a rodina tak, ako ich určuje Ústava SR a zákon o rodine. Kresťanská únia je podľa svojho stanoviska rozčarovaná z postupu ministerstva, chýba jej transparentná politická diskusia.

„Nie je prípustné, aby podzákonná norma, ktorou bolo aj predmetné usmernenie, neprešla riadnym transparentným medzirezortným pripomienkovým konaním a v praxi menila základné nastavenie právneho poriadku. Ten stojí na rozdelení obyvateľstva na mužov a ženy s jasne určenými biologickými danosťami. Muž sa matkou stať nemôže. Naše matriky nevedia zapísať ,matrikového‘ muža ako matku dieťaťa,“ dodal Vašečka.

Ministerstvo pripravilo usmernenie v spolupráci s odbornou spoločnosťou. Podľa prezidentky Slovenskej psychiatrickej spoločnosti Ľubomíry Izákovej má slúžiť najmä na odstránenie právnej neistoty lekárov i pacientov.

Nové usmernenie podľa iniciatívy Inakosť zjednoduší proces zmeny pohlavia pre transrodových ľudí. Usmernenie víta aj Amnesty International Slovensko, jeho prijatie považuje za dôležitý krok smerom k ochrane ľudských práv transrodových ľudí.

Zmenu, naopak, kritizuje mimoparlamentné KDH, ktoré žiada úpravu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Protest farmárov v Bratislave bude prebiehať vo štvrtok od 9.00 do 15.00 h a vyžiada si dopravné obmedzenia. Trasa protestnej jazdy by mala viesť zo Seneckej cesty cez Rožňavskú, Trnavskú, Šancovú a Štefánikovu ulicu a Palisády a späť. Ďalší účastníci zhromaždenia sa pripoja z Trnavského mýta a presúvať sa budú od Lieskovskej cesty Ulicou Svornosti, Slovnaftskou a Bajkalskou ulicou, Trnavskou cestou, Šancovou a Štefánikovou ulicou na Palisády a späť. Avizované sú rozsiahle kolóny po celej trase. (tasr)

pred 5 hodinami

Britský Najvyšší súd ukončil dvojdňové pojednávanie v prípade žiadosti o vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea na stíhanie do USA. Verdikt sa očakáva najskôr v marci. Assange sa na stredajšom zasadnutí súdu nezúčastnil. Podobne ako v utorok sa totiž necítil dobre. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

„Tejto vláde nie je ľúto obetí trestných činov, ale len seba. Fico tvrdí, že sú politickí väzni, čo je hrubá neúcta k ľuďom ako Anton Srholec. Alebo k Alexejovi Navaľnému, ktorého navždy umlčal Putinov režim. Toto sú skutoční politickí väzni, nie Bödör, Gašpar, Výboh alebo Kováčik. Nedovoľme Smeru, aby spravil zo Slovenska poslušný prívesok diktátora z Moskvy.“ Prečítajte si príhovor Mareka Vagoviča, ktorý zaznel na zhromaždení Orava za slušné Slovensko v Námestove.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.