Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Film Kultúra
19. apríl 2022

Čo sledujeme

Od krvavej vojnovej medicíny späť do čistých nemocníc, kde smrť vieme oddialiť

Redaktori Postoja vyberajú filmy a seriály, ktoré nielen počas sviatkov pozerali v kinách či na internetových platformách.

Od krvavej vojnovej medicíny späť do čistých nemocníc, kde smrť vieme oddialiť

Film Jednotka intenzívneho života. Zdroj: Youtube/Film Expanded

V rubrike Čo sledujeme vám pravidelne prinášame výber filmov, seriálov a dokumentov, ktoré stojí za to sledovať na televíznych obrazovkách, v kinách či na online streamovacích platformách. 

Kristína Leidenfrostová, spolupracovníčka Postoja

Jednotka intenzívneho života, kino

Hoci aj tento český dokument hovorí o smrti, nejde o smrť, ktorá prichádza v rade na chlieb. A hoci sa nás vojna svojou blízkosťou silno dotýka, režisérka Adéla Komrzý odvracia náš pohľad od krvavej vojnovej medicíny späť do našich čistých nemocníc, k smrti, ktorú moderná medicína dokáže za určitú cenu oddialiť. Za akú cenu, to zisťujeme v osobných rozhovoroch dvoch paliatívnych lekárov so svojimi pacientmi. Až sa nám môže zdať, že tú najväčšiu cenu má práve ten ľudský rozhovor, ktorý tak často v nemocniciach chýba. Rozhovor, keď sa lekár neponáhľa za ďalšími pacientmi, ale zostáva, pýta sa a počúva. Tento film je obrovským zdrojom ľudskosti, ktorú práve teraz tak veľmi potrebujeme načerpať.

Lukáš Krivošík, redaktor

Španielska princezná, Biela princezná, Bieľa kráľovná, HBO Max

Kedysi sa mi páčil televízny seriál Tudorovci o vláde anglického kráľa Henricha VIII. Teraz teda postupne pozerám tri historické seriály, ktoré ukazujú, čo tejto vláde predchádzalo. Španielska princezná je príbehom Kataríny Aragónskej, prvej manželky Henricha VIII. Ako je známe z histórie, keď pápež odmietol anulovať ich manželstvo, viedlo to k roztržke medzi Anglickom a Rímom a k začiatku anglickej reformácie.

Biela princezná je seriál, ktorý ide ďalej do minulosti. Je to príbeh Alžbety z Yorku, matky Henricha VIII. a manželky kráľa Henricha VII. A Biela kráľovná ide ešte o kus ďalej do minulosti. Je o Alžbete Woodvillovej, matke Alžbety z Yorku a manželke kráľa Eduarda IV. Tento seriál sa točí okolo vojny ruží medzi Lancasterovcami a Yorkovcami.

Všetky tri seriály, teda Španielska princezná, Biela princezná i Biela kráľovná, sú natočené podľa historických románov britskej spisovateľky Philippy Gregoryovej a ukazujú dejiny z pohľadu ich ženských aktérok. Neviem, čo točia Maďari, no rád by som si niekedy v budúcnosti pozrel podobne nakrútený seriál o uhorských kráľoch, spájajúci dynastické záujmy, vášeň a intrigy. Príťažlivej historickej látky by sa v stredovekých dejinách Uhorska našlo viac ako dosť.

Stanislava Horváthová, redaktorka

Maid (Slúžka), Netflix

Netflixová dráma Maid (pozor, nepomýliť si s mysterióznym filmom The Maid pochybnej kvality) je americký miniseriál, ktorý nepôsobí americky. 

Inzercia

Je inšpirovaný skutočným príbehom mladej ženy Stephanie Landovej, ktorá svoj útek pred násilím v partnerskom vzťahu, život pod úrovňou chudoby aj zúfalú snahu ochrániť pred tým všetkým malú dcéru zachytila v knihe ​​Maid: Hard Work, Low Pay and a Mother’s Will to Survive. Tá skončila na treťom mieste v zozname najpredávanejších kníh The New York Times v roku 2019 a odporúčal ju aj vtedajší prezident Spojených štátov Barack Obama. 

Maid je neprikrášleným mixom obrazov, ktoré azda poznáme z reality, no v dobre pozerateľnom seriáli vidíme len málokedy. Sympatická Alex a rozkošná malá Maddy, diera v stene po mužovej pästi a nočný útek, prebíjanie sa ubíjajúcim systémom sociálnych dávok, spanie na stanici, spleť viac ako len nefunkčných rodinných vzťahov a jediná možnosť dostať z toho seba aj dcéru von: vysávač a krabica plná čistiacich prostriedkov, čiže jediná dostupná práca upratovačky.

Miniseriálu Maid sa v desiatich častiach, ktoré kvalitou a túžbou pustiť si ďalší diel ničím nezaostávajú za prázdnejšími možnosťami, podarilo ponúknuť nebanálny obsah. V Alexinom príbehu môžeme spoznať dynamiku násilného vzťahu, silu matky v hrozných okolnostiach, realitu života s neliečenou maniodepresiou aj úzkostnou poruchou, fungovanie súdu o rodičovskú starostlivosť i bludný kruh života v chudobe. Uvidíme tiež potupu a drinu, ale aj víťazstvo a pomoc, ktorá vie prísť prostredníctvom platenej práce. A porozumieme aj zarážajúcemu faktu: že väčšina žien sa do krízového centra vráti niekoľkokrát, kým dokáže domov plný zneužívania opustiť.

Lukáš Obšitník, spolupracovník Postoja

Defending Jacob (Jacobova obhajoba), Apple TV

Kriminálny seriál Defending Jacob (Jacobova obhajoba) v ôsmich dieloch rozpráva príbeh rodiny Barberovcov, ktorej syn je obvinený z vraždy svojho spolužiaka zo strednej školy. Otec rodiny je pritom rešpektovaný a čestný okresný prokurátor. Musí sa tak vyrovnávať s láskou k svojmu synovi, ktorému – aspoň spočiatku – nemá vážny dôvod neveriť, aj s konfliktom záujmov a so svojou integritou prokurátora, keď chce tento prípad sám riešiť.

Seriál je nakrútený na remeselne veľmi vysokej úrovni. Má inteligentný scenár aj dialógy, pomalý hutný dej, poctivo vykreslené charaktery postáv a vynikajúce herecké výkony. Ak ste si Chrisa Evansa doteraz spájali hlavne s komiksovými postavami, po tomto mu budete musieť priznať, že poctivá dramatická úloha mu ide veľmi dobre. Podobne kvalitne hrajú aj Michelle Dockery v úlohe manželky a ďalší herci, mihne sa napríklad aj J. K. Simmons.

Seriál je, na pozadí extrémnej situácie, okrem iného aj sondou do života dnešných mladých ľudí a ich rodičov či zobrazením toho, čo vie spôsobiť nespravodlivé obvinenie. Pri poslednom diele som dúfal, že seriál nebude mať moderný temný koniec, ktorý je dnes akoby sám osebe známkou kvality. Nechcem prezrádzať rozuzlenie, seriál za pozretie stojí.

Katarína Šedivá, spolupracovníčka Postoja

Clickbait, Netflix

Všetkými desiatimi odporúčam kratučký seriál Clickbait na Netflixe. Detektívny seriál, v ktorom sa pomaly odhaľuje vražda z viacerých perspektív, je skvele vsadený do reality nových médií. Clickbait naznačuje našu závislosť od digitálnych médií. Ani nevieme, s kým si na internete píšeme a kto všetko má prístup k našim fotografiám, osobným a rodinným údajom a ako môžu byť zneužité. Aplikácie, ktoré máme stiahnuté vo svojich telefónoch, o nás vedia viac, ako by sme si želali. V jednej časti vidíme, ako funguje komerčná novinárčina tvrdo naviazaná na počty videní a zdieľaní a čo je schopný urobiť reportér, aby sa dostal na prvé priečky sledovanosti. Šokujúce vyústenie a odhalenie vraha je absolútnou čerešničkou na torte. Odporúčam všetkým, ktorí hľadajú adrenalínový zážitok a pošteklenie mozgových závitov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.