Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
15. december 2020

V Náhornom Karabachu vraždia civilistov

V Náhornom Karabachu vraždia civilistov

Napriek prímeriu medzi Arménskom a Azerbajdžanom násilie v Náhornom Karabachu pokračuje.

Azerbajdžanské jednotky najnovšie zaútočili na dve arménske dediny a na internete bolo zverejnené video popravy dvoch arménskych civilistov, obaja boli sťatí. Azerbajdžan autenticitu videa najskôr popieral, nezávislému tímu sa neskôr podarilo video potvrdiť a identifikovať zavraždených.

Ide o 69-ročného Genadiho Petrosyana z dediny Matadašen a 82-ročného Juriho Asryana z dediny Azoch. V oboch prípadoch boli vrahmi členovia azerbajdžanskej armády, ktorí svoje obete podrezali a odrezali im hlavy.

Podľa novej správy Human Rights Watch azerbajdžanská armáda počas konfliktu fyzicky zneužívala vojenských zajatcov, niektorí z nich boli v zajatí popravení.

Územie republiky Arcach počas bojov opustilo asi 90 000 ľudí, čo predstavuje dve tretiny populácie sporného územia. Územia pod azerbajdžanskou kontrolou sú vystavené systematickým etnickým čistkám, zavraždení boli poslední obyvatelia svojich dedín, ktorí nemohli alebo nechceli opustiť svoje domovy.

Azerbajdžanská armáda sa pokúsila prevziať kontrolu aj nad arménskymi dedinami, ktoré sa jej nepodarilo dobyť počas trvania konfliktu. Po opätovných násilných stretoch na miesto dorazili ruské mierové jednotky, ktoré majú zostať v malej časti Náhorného Karabachu.

Hrôzostrašné zábery mlátenia, mučenia a vraždenia Arménov azerbajdžanskými vojakmi majú jeden spoločný znak – často na nich vidíme páchateľov. Tí sa ani len nepokúšajú zahaliť svoje tváre, príliš dobre vedia, že sa nemajú čoho obávať.

Úrad generálneho prokurátora Azerbajdžanu vyhlásil videá za „podvod“ a odmieta vyšetrovať väčšinu zločinov. Azerbajdžanskí vojaci na snímkach často ukazujú „vlčí pozdrav“ tureckých nacionalistov, ktorí používajú aj neofašistickí „Siví vlci,“ sympatizanti nacionalistickej tureckej strany MHP. Rakúsko v marci 2019 ukazovanie „vlčieho pozdravu“ zakázalo, spadá pod ten istý zákon ako aj ukazovanie nacistického pozdravu alebo iných symbolov nacizmu.

V Turecku je situácia Milliyetçi Hareket Partisi, „strany nacionalistického hnutia“, úplne iná. Od roku 2018 tvorí súčasť vládnej koalície pod vedením islamistickej AKP prezidenta Erdoğana.

Azerbajdžanský prezident Alijev počas vojenskej prehliadky nazval hlavné mesto Arménska Jerevan, jazero Sevan a juhoarménsku provinciu Sjunik „historicky azerbajdžanskými územiami“. Proti týmto slovám protestovalo Arménsko aj Ruská federácia.

Prítomný bol aj turecký prezident Erdoğan, ktorý bol jedným z hlavných podporovateľov azerbajdžanského útoku na Náhorný Karabach. „Po 30 rokoch túžby blahoželám vojakom azerbajdžanskej armády, ktorí opäť spojili Karabach s vlasťou, a bozkám ruky matkám, ktoré ich s modlitbami poslali na front,“ vyhlásil Erdoğan.

Tieto slová právom vzbudzujú obavy, že azerbajdžanská expanzia za pomoci Turecka sa nekončí.

Na snímke Arméni z Náhorného Karabachu, foto TASR/AP

Odporúčame