Môže byť nemilosrdný človek americkým prezidentom?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Môže byť nemilosrdný človek americkým prezidentom?

Túto otázku otvoril vo svojom poslednom texte americký publicista David Brooks a týka sa republikánskeho kandidáta Teda Cruza.

Prominentný americký komentátor David Brooks upozornil na prípad Michaela Wayna Haleyho, ktorý v roku 1997 v obchodnom dome ukradol kalkulačku. V Texase mu za to hrozil v najvyššej sadzbe tvrdý trest – dva roky väzenia. Už nad tým sa mnohým zastavuje rozum, ale prípad tohto nešťastného „kriminálnika“ pokračuje.

Žalobca totiž využil v procese iný zákon, a tak dostal Haley až 16-ročný trest (sic!). Sudca ani obhajoba neprotestovali.

Keď sa po čase na chybu prišlo, sťažnosť dostal na stôl Ted Cruz, vtedy vo funkcii obdoby generálneho prokurátora štátu Texas. Haley už v tom čase sedel vo väzení šesť rokov. Nuž a dnešný prezidentský kandidát Ted Cruz, ktorý sa usiluje najmä o hlasy amerických evanjelikálov a konzervatívnejších voličov, požiadal, aby o treste pre Haleyho rozhodol Najvyšší súd.

Brooksova kritika vyvolala v Amerike širokú pozornosť a početné reakcie. Rob Garver vo Fiscal Times napríklad upozornil, že Ted Cruz nemohol s prípadom narábať úplne slobodne a musel postupovať podľa stanovených predpisov. Napriek tomu, volič sa pri podobnej obrane zamyslí, či z tohto prípadu nemal urobiť verejnú tému, aby sa podobným chybám v budúcnosti predchádzalo.

David Brooks v svojom texte nezostáva iba pre kritike Teda Cruza v tomto jednom prípade. Prekáža mu Cruzov negativizmus a apokalyptický tón v kampani, v jeho prejavoch počuje „pohanský brutalizmus“. Ako píše, „niet tam ani štipky súcitu, jemnosti a zľutovania. Namiesto toho sú jeho prejavy príznačné dlhým zoznamom nepriateľov a sľubov, koho rozdrviť, roztrhať, zničiť a bombardovať“, píše Brooks. Cruzov bojovný a gladiátorský prístup podľa komentátora New York Times vedie k izolácii.

Cruzova politická kampaň je v poslednom čase celkovo agresívnejšia, ako priznal on sám v rozhovore pre portál Politico. Vďaka tomu, že sa agresívnejšie presadzuje, získava viac času v diskusiách medzi republikánskymi kandidátmi, a preto je následne vo výskumoch verejnej mienky lepšie hodnotený.

Podľa viacerých prieskumov verejnej mienky získava Ted Cruz medzi republikánskymi voličmi asi 20-percentnú podporu, je teda s odstupom druhý za Donaldom Trumpom. Podčiarkuje to hlavný dojem z republikánskej prezidentskej debaty, ktorá je neznesiteľne prudko poznačená populizmom.

Foto: TASR/AP

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo