Môže byť nemilosrdný človek americkým prezidentom?

Môže byť nemilosrdný človek americkým prezidentom?

Túto otázku otvoril vo svojom poslednom texte americký publicista David Brooks a týka sa republikánskeho kandidáta Teda Cruza.

Prominentný americký komentátor David Brooks upozornil na prípad Michaela Wayna Haleyho, ktorý v roku 1997 v obchodnom dome ukradol kalkulačku. V Texase mu za to hrozil v najvyššej sadzbe tvrdý trest – dva roky väzenia. Už nad tým sa mnohým zastavuje rozum, ale prípad tohto nešťastného „kriminálnika“ pokračuje.

Žalobca totiž využil v procese iný zákon, a tak dostal Haley až 16-ročný trest (sic!). Sudca ani obhajoba neprotestovali.

Keď sa po čase na chybu prišlo, sťažnosť dostal na stôl Ted Cruz, vtedy vo funkcii obdoby generálneho prokurátora štátu Texas. Haley už v tom čase sedel vo väzení šesť rokov. Nuž a dnešný prezidentský kandidát Ted Cruz, ktorý sa usiluje najmä o hlasy amerických evanjelikálov a konzervatívnejších voličov, požiadal, aby o treste pre Haleyho rozhodol Najvyšší súd.

Brooksova kritika vyvolala v Amerike širokú pozornosť a početné reakcie. Rob Garver vo Fiscal Times napríklad upozornil, že Ted Cruz nemohol s prípadom narábať úplne slobodne a musel postupovať podľa stanovených predpisov. Napriek tomu, volič sa pri podobnej obrane zamyslí, či z tohto prípadu nemal urobiť verejnú tému, aby sa podobným chybám v budúcnosti predchádzalo.

David Brooks v svojom texte nezostáva iba pre kritike Teda Cruza v tomto jednom prípade. Prekáža mu Cruzov negativizmus a apokalyptický tón v kampani, v jeho prejavoch počuje „pohanský brutalizmus“. Ako píše, „niet tam ani štipky súcitu, jemnosti a zľutovania. Namiesto toho sú jeho prejavy príznačné dlhým zoznamom nepriateľov a sľubov, koho rozdrviť, roztrhať, zničiť a bombardovať“, píše Brooks. Cruzov bojovný a gladiátorský prístup podľa komentátora New York Times vedie k izolácii.

Cruzova politická kampaň je v poslednom čase celkovo agresívnejšia, ako priznal on sám v rozhovore pre portál Politico. Vďaka tomu, že sa agresívnejšie presadzuje, získava viac času v diskusiách medzi republikánskymi kandidátmi, a preto je následne vo výskumoch verejnej mienky lepšie hodnotený.

Podľa viacerých prieskumov verejnej mienky získava Ted Cruz medzi republikánskymi voličmi asi 20-percentnú podporu, je teda s odstupom druhý za Donaldom Trumpom. Podčiarkuje to hlavný dojem z republikánskej prezidentskej debaty, ktorá je neznesiteľne prudko poznačená populizmom.

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo