Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. január 2022, 14:18

Lengvarský o opatreniach pri omikrone

Vlna zatvárania nebude, očkovaní budú bez výrazných obmedzení

Vlna zatvárania nebude, očkovaní budú bez výrazných obmedzení

V najbližších týždňoch sa o povinnom očkovaní nerozhodne.

Vláda bude v stredu rozhodovať o nových opatreniach, ktoré budú zohľadňovať blížiacu sa vlnu vysokoinfekčného variantu omikron.

Tá bude podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského veľmi rýchla, môžu počas nej nastať personálne výpadky v zdravotníctve či službách. Opatrenia sa budú prehodnocovať aj dva-trikrát do týždňa.

Do mesiaca a pol od nástupu omikronu by však so štvrtou vlnou mohol byť koniec. „Veľmi rýchlo nastúpi, ale veľmi rýchlo aj odznie,“ vraví minister.

Očkovaní bez väčších obmedzení

Lengvarský popoludní v relácii Na telo plus v TV Markíza povedal, že vlnu zatvárania už nemáme očakávať. „Napriek opatreniam je šírenie omikronu také rýchle, že obmedzovať niečo výrazne nemá význam.“

Očkovaní ľudia by mali fungovať bez výrazných obmedzení. Okrem prevádzok a služieb, kde majú prístup aj teraz, by sa pre nich mali s určitými kapacitnými obmedzeniami otvoriť aj wellness, šport či kultúra. 

„Nemôžeme už zaočkovanú časť obyvateľstva obmedzovať prísnymi opatreniami,“ vyhlásil minister. 

Nástup vlny omikronu môže byť podľa Lengvarského veľmi rýchly, čo ukazujú aj prípady z iných krajín. Omikron zatiaľ na Slovensku potvrdili v približne päťdesiatich prípadoch, odborníci však tvrdia, že reálne čísla už sú oveľa vyššie a variant sa čoskoro stane dominantným. Lengvarský predpokladá, že sa jeho nástup prejaví do dvoch týždňov až mesiaca.

Spôsobiť to môže výpadky pracovníkov v zdravotníctve či kritickej infraštruktúre. Môže napríklad dôjsť k tomu, že nebude dostatok vodičov vo verejnej doprave. „Veľký počet personálu môže byť chorý, bohužiaľ, aj zaočkovaní. Nebudú mať ťažký priebeh, budú mať skrátka chrípku. Bude im zle, budú doma a budú to musieť vyležať.“

Jeden z kľúčových faktorov pri omikrone bude naplnenosť nemocníc. Vzhľadom na rýchlosť šírenia nebude efektívne, aby sa prijímali opatrenia na regionálnej úrovni. Lengvarský hovorí, že sa budú prehodnocovať aj dva-trikrát do týždňa. K rozdeľovaniu podľa okresov sa už teda zrejme nevrátime. „Pri rýchlom vývoji by sme zo zelenej do čiernej farby okresov prešprintovali za dva týždne,“ vysvetľuje minister.

Teoreticky by do mesiaca a pol od nástupu omikronu mohlo byť podľa neho po vlne.

Nový režim OP+ a skrátenie karantény

Nový tzv. covid manuál by mal zaviesť režim OP+. Budú do neho patriť ľudia zaočkovaní tromi dávkami vakcíny alebo ľudia s dvomi dávkami a negatívnym testom (PCR test by mal platiť 72 hodín a antigénový test 48 hodín) či prekonaním ochorenia v posledných 180 dňoch. Platiť by mal od 19. januára.

V tomto režime by po novom mali fungovať veľmi rizikové podujatia, ako napríklad svadby, kary či oslavy. 

Inzercia

Vzťahovať by sa mal aj na prevádzku hotelov či organizáciu niektorých športových podujatí. Pre deti by mal postačovať test, ktorý absolvujú v školách.

Pre návštevu reštaurácií by mali naďalej stačiť dve dávky alebo prekonanie koronavírusu (ostanú teda v režime OP). V tomto režime by mali byť aj wellness či posilňovne.

Zmeniť by sa mala aj dĺžka karantény po nakazení koronavírusom. Tá v súčasnosti trvá desať dní. V niektorých krajinách už pristúpili k jej skráteniu. Ak by hrozili vysoké výpadky zamestnancov, mohla by sa karanténa pre nakazených skrátiť aj na Slovensku. Pre ľudí zaočkovaných tromi dávkami by mohla trvať iba tri dni.

O definitívnej podobe opatrení budú premiér s ministrami rokovať v stredu.

Hromadné podujatia zatiaľ upravili vo vyhláške

V utorok podvečer hygienici vydali vyhlášku, podľa ktorej sa hromadné podujatia budú od 12. januára deliť do troch skupín podľa rizikovosti. Vo všetkých pritom bude platiť režim OP:

  • nízkorizikové podujatia (kino bez konzumácie jedál a nápojov v sále, bohoslužby bez spevu alebo divadelné predstavenie bez občerstvenia) – najviac 50 percent kapacity priestoru alebo maximálne 100 osôb, povinné sedenie;

  • stredne rizikové podujatia (kino s konzumáciou jedál v sále, športové podujatia s divákmi, bohoslužby so spevom) – najviac 25 percent kapacity priestoru alebo maximálne 100 osôb, fixné sedenie alebo státie;

  • vysokorizikové podujatia (oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach) – maximálne 20 osôb a povinný zoznam účastníkov.

Povinné očkovanie v najbližšom čase nebude

Hoci sa o povinnom očkovaní seniorov či vybraných skupín hovorí už viac ako mesiac, v najbližších týždňoch sa o ňom nerozhodne.

Minister tvrdí, že na jeho prijatie sú potrebné mesiace, do príchodu omikron vlny sa teda nezrealizuje.

Rezorty zdravotníctva a spravodlivosti mali do 10. januára vypracovať právnu analýzu o zavedení povinného očkovania. Napokon sa však termín jej predloženia posunul o desať dní. Lengvarský vraví, že je hotová, no v tomto momente to nepovažuje za dôležitú tému.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)

pred hodinou

Austrálsky premiér Scott Morrison priznal porážku v parlamentných voľbách, v ktorých zvíťazila Austrálska strana práce (ALP). Tá vytvorí novú vládu a jej líder Anthony Albanese sa stane premiérom. (tasr)

pred 5 hodinami

Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.