Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. marec 2009

NÁBOŽENSTVO: Biblickí veriaci: proti pápežovi, cirkvi i Márii

Nepovažujú sa za žiadnu cirkev či denomináciu. Nemyslia si, že majú vodcu, no napriek tomu uznávajú svojho proroka. Slobodná ľudová misia (SĽM) je ako občianske združenie registrovaná od roku 1994 aj na Slovensku. Korene ich nie príliš dlhej histórie siahajú až na druhú stranu Atlantiku do tridsiaty...

Nepovažujú sa za žiadnu cirkev či denomináciu. Nemyslia si, že majú vodcu, no napriek tomu uznávajú svojho proroka. Slobodná ľudová misia (SĽM) je ako občianske združenie registrovaná od roku 1994 aj na Slovensku.

Korene ich nie príliš dlhej histórie siahajú až na druhú stranu Atlantiku do tridsiatych rokov minulého storočia. William Branham, rodák z Kentucky, už od detstva videl rôzne zjavenia a počul hlasy. Keď v roku 1933 krstil ľudí v rieke Ohio, údajne z neba zostúpilo zvláštne svetlo a Branham zreteľne počul: „Ako bol poslaný Ján Krstiteľ k prvému príchodu Pána, tak si poslaný ty so zvesťou, ktorá predíde Jeho druhý príchod.“ Mladého kazateľa potom nadprirodzené úkazy obklopovali až do smrti. Známy bol prípad z roku 1950, keď sa počas zhromaždenia v Houstone opäť ukázalo nevysvetliteľné svetlo v Branhamovej blízkosti.

Udalosť tentokrát zachytil aj fotoaparát a ako sa uvádza na webe SĽM, „oficiálny znalec FBI pre sporné dokumenty Dr. George J. Lacy potvrdil 29. januára 1950, že negatív bol absolútne pravý a že na danom mieste sa muselo nachádzať svetlo, aby ho fotoaparát mohol zachytiť.“ Súčasťou kázní sa čoraz častejšie stávali uzdravenia, svedkovia potvrdzovali, že slepí znova videli a hluchí počuli.

Sväté Písmo – jediný zdroj spásy
V päťdesiatych rokoch sa pokračovateľom Branhama stal Nemec Ewald Frank. Spoločenstvo sa vykryštalizovalo, nabralo globálny rozmer. Branhama dnes považujú za proroka, poslaného Bohom pred posledným príchodom Krista. Cieľom hnutia, ktoré má svoje sídlo v Krefelde v Nemecku, je vrátiť sa k biblickému učeniu a praxi prvotnej cirkvi. Inak povedané, Frank a jeho nasledovníci odmietajú dogmy a výsledky akýchkoľvek koncilov. Vrátane kultu Márie, učení o trojjedinosti Boha či modlitieb za zosnulých. Rovnako spochybňujú katolícky krst a funkciu pápeža. „Písmo hovorí, že nikoho na zemi nemáme nazývať Otcom. Napriek tomu sa pápežovi, žijúcemu v prepychu, klaňajú ľudia ako polobohovi a volajú ho tak. Ježiš bol Boží syn, ale narodil sa v maštali a žil medzi žobrákmi,“ tvrdí 46-ročná Ružomberčanka Iveta, ktorá je biblickou veriacou už niekoľko rokov.

Branhama dnes považujú za proroka, poslaného Bohom pred posledným príchodom Krista. Jeho nasledovníci odmietajú dogmy a výsledky akýchkoľvek koncilov. Zdieľať

Striktne sa pridŕžajúc Biblie, žiada prorok Branham od svojich žien, aby nosili dlhé vlasy a vyhýbali sa mužským odevom, teda aj nohaviciam. Medzi iné špecifiká SĽM patrí aj Večera Pánova.

Inzercia

Biblickí veriaci sa nedomnievajú, že by sa víno a chlieb skutočne premieňali na krv a telo Krista. Opäť z pre nich príznačného dôvodu: „V Písme sa o tom nikde nepíše, ale je napísané, že kto niečo do Biblie pridá alebo odoberie, tomu bude tiež odobrané z účasti na strome života,“ dodáva Iveta.

V Krefelde sa rodí pomerne veľká pospolitosť. Misionár Frank už navštívil viac ako 130 krajín. Zadarmo sa tlačia knihy a brožúry a rozposielajú sa záujemcom do celého sveta.

Vyvolení verzus sektári
Napriek tomu, že SĽM sa nepovažuje za sektu, odborníci váhajú. Predseda Spoločnosti pre štúdium siekt a nových náboženských smerov v Českej republike Ivan Štampach si myslí, že isté úskalia typické pre sekty tu sú. „Videl by som ako riziko to, že ostro vystupujú voči iným kresťanom. Práve pre sektárov je typické, že nie sú ochotní viesť dialóg a spolupracovať,“ myslí si Štampach, ktorý je zároveň vedúcim Katedry religionistiky a filozofie na Univerzite v Pardubiciach. Otvorená je tiež otázka uzdravení na zhromaždeniach a kázňach. Potvrdzujú ich mnohí svedkovia, Štampach sa však nazdáva, že by sa mali nechať vyšetriť aj lekársky. No a napokon je tu problém, ktorý sa často vyskytuje v rodinách, kde rodič alebo dieťa je členom pochybných spolkov a organizácií. „Tento druh náboženstva človeka oddeľuje od ostatných ľudí, niekedy i od členov rodiny, ktorí k hnutiu nepatria. Odporučil by som maximálnu opatrnosť,“ dodáva renomovaný odborník na sekty.

Tomáš Kysel
Foto: slobodna-ludova-misia.sk

Odporúčame

RECENZIA: Nešťastné Hlinkovo potomstvo

RECENZIA: Nešťastné Hlinkovo potomstvo

Štruktúra a fungovanie prvej Slovenskej republiky akoby kopírovalo systém zavedený v Hitlerovej ríši. Jedna strana, jeden národ, jeden vodca, spoločné riešenie židovskej otázky, spolupráca v zahraničnej politike a dokonca aj v takých (na prvý pohľad zanedbateľných) sférach, akou bola výchova mládeže...

ZAHRANIČIE: Tiene Guantánama

ZAHRANIČIE: Tiene Guantánama

Nariadenie zatvoriť väzenský tábor v zátoke Guantánamo vydal prezident Barack Obama hneď dva dni po svojej inaugurácii. Mračná kritiky, ktoré nad ním panovali, sa však nerozídu zo dňa na deň. Diskusie o americkej „vojne proti terorizmu“ budú zrejme s pribúdajúcimi svedectvami prepustených väzňov stá...

ZAHRANIČIE: Tibet, dnes ráno za 50

ZAHRANIČIE: Tibet, dnes ráno za 50

Tibet sa opäť prebudil do zvláštneho rána, tak ako sa doň prebúdza už viac než päťdesiat rokov. Presnejšie, od jeho „oslobodenia“ Čínskou ľudovou republikou v roku 1950. Dnešné ráno je predsa čímsi iné, smutne iné. LHASA - 10. marec 1959. „Približne tristotisíc Tibeťanov dnes v snahe ochrániť Dalajl...